Ασφάλεια και Linux

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Θα ρωτήσω κάτι που μπορεί να μην έχει σχέση με το topic.Έχω ακούσει ότι στο linux δε χρειάζεται firewall.Ξέρει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μιας και το ποστ σου ηταν offtopic αλλα εχει αρκετο ζουμι νομιζω οτι καλλιτερα να γινει νεο θεμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Θα ρωτήσω κάτι που μπορεί να μην έχει σχέση με το topic.Έχω ακούσει ότι στο linux δε χρειάζεται firewall.Ξέρει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Όλα είναι σχετικά. Απλά ο κίνδυνος για επιθέσεις στο μηχάνημά σου όταν τρέχει Linux είναι πολύ μικρότερος σε σχέση με τα Windows.
Αυτό δε σημαίνει πάντως ότι ένα firewall είναι άχρηστο σε Linux, απλά είναι λιγότερο χρήσιμο από ότι στα Windows.

Ελπίζω να βοήθησα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Όλα είναι σχετικά. Απλά ο κίνδυνος για επιθέσεις στο μηχάνημά σου όταν τρέχει Linux είναι πολύ μικρότερος σε σχέση με τα Windows.
Αυτό δε σημαίνει πάντως ότι ένα firewall είναι άχρηστο σε Linux, απλά είναι λιγότερο χρήσιμο από ότι στα Windows.

Ελπίζω να βοήθησα... :D
Βοήθησες :)
Υπάρχουν ξεχωριστά firewall για linux?Αυ τό που έχω ακούσει εγώ είναι ότι για linux υπάρχουν περίπου 10 ιοί που δεν κάνουν και πολλά πράγματα, όταν για windows υπάρχουν 200.000 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Υπάρχουν ξεχωριστά firewall για linux?Αυ τό που έχω ακούσει εγώ είναι ότι για linux υπάρχουν περίπου 10 ιοί που δεν κάνουν και πολλά πράγματα, όταν για windows υπάρχουν 200.000
Αν κ δεν ειμαι σιγουρος νομιζω οτι ειναι ξεχωριστα.Οσο για το αλλο που λες μου ακουγεται λογικο καθως το λινουξ ειναι open-source κ δεν προσελκυει χακερς(ποιος θα ηθελε να βλαψει δωρεαν λειτουργικο-λογισμικο?) σε αντιθεση με τα windows τοy bill που ο κλειστος κωδικας τους αποτελει προκληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Βοήθησες :)
Υπάρχουν ξεχωριστά firewall για linux?Αυ τό που έχω ακούσει εγώ είναι ότι για linux υπάρχουν περίπου 10 ιοί που δεν κάνουν και πολλά πράγματα, όταν για windows υπάρχουν 200.000 :P
οτι υπαρχουν λιγοτερη ιοι οκ ... δεν διαφωνω αλλα οχι και δεκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
χμμμ οι χάκερς είναι παντού. Βεβαίως και χρειάζεται ενα καλό "firewall" και στο Linux...αν δεν υπάρχει ήδη κάποιο "hardware firewall" όμως. ;) Υπάρχουν και πακέτα για firewalls που είναι και εύκολα στην χρήση τους...αλλιώς πρέπει να ψαχτεί με "ip-tables" κάποιος και αυτά είναι λίγο ζόρι. :D

Υπάρχουν antiviruses και για το Linux, απλα δεν είναι και τόσο διάσημα εργαλεία. Fprot και ClamAV είναι τέτοια. Υπάρχουν και ένα σωρό άλλα "security" εργαλεία αλλά είναι για πιο εξειδικευμένους χρήστες. chkrootkit και SELinux και Bastille και Snort κα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top