Ports & AccessPoint

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπον ... το πρόβλημα είναι το εξής: Χρειάζομαι να ανοιξώ κάποιες πόρτες. Το δύσκολο στην υπόθεση αυτή είναι ότι η IP μου στο τοπικό δικτύο δεν είναι σταθερή μιας και την παίρνω από το DHCP. Σκέφτηκα μια λύση είναι να βάλω σαν IP την IP που έχει το AccessPoint που συνδέεται το λαπτοπ. Αυτό άραγε θα βοήθησει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
AccessPoint που συνδέεται το λαπτοπ. Αυτό άραγε θα βοήθησει ;
Οχι, δεν κανει routing το access point. Προφανώς έχεις σκευτει τη λύση να βαλεις στατικό IP και περιμένω να ακουσω γιατι θελεις να αλλάζει το ip ντε και σών η αν θελεις απλώς να έχεις dhcp ανοιχτο (οποτε μπορεις να βάλεις σταθερο ip σε εσενα μονο και να ανοιξεις πόρτα).

Στο θεωρητικό corporate περιβαλλον οπου θελεις τυχαίοι χρήστες με τυχαία ips να ανοιγουν πόρτες (γιατι εσυ 99% κανεις δουλεια με στατικό IP) πρεπει να χρησιμοποιήσεις κατι που λέγεται UPNP (Universal Plug and Play). Αυτό ειναι πολύ απλά ενα πρωτοκολλο που επιτρέπει σε μία εφαρμογή να δώσει οδηγίες στο router δυναμικά να ανοιξει μια πόρτα για όση ώρα τρέχει αυτή. Θελεις router που να υποστιρίζει upnp και εφαρμογή που να υποστιρίζει upnp (αν πχ θελεις να ανοιξεις πόρτα για τον torrent client πρεπει ο torrent client να υποστιρίζει upnp).

Θετικά:
1) "Βαριέμαι να ανοιγω πόρτες και το κανει μονο του"
2) Επειδή μπορει να ανοιγει και τυχαίες πόρτες αν εχεις πχ 20 χρήστες που θέλουν torrent πίσω απο το δίκτυο δεν χρειαζεται να συννενοηθούν για το ποια πόρτα θα πάρει ο καθένας.
Αρνητικα:
Απο αποψη security "οποια εφαρμογή θέλει ανοιγει πόρτα"= BAD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν ο λόγος που θέλω DHCP πάρολο που κάτα 99% είναι επειδή έτσι λύνω ένα άλλο πρόβλημα.
Για κάποιο περίεργο λόγο η WIFI PCMCIA επιμένει να μην μου αποθηκεύει το δεύτερο dns με αποτέλεσμα μερικές φόρες να μην έχω internet και να λύνεται το πρόβλημα μόνο με την ξανα πληκτρόλογηση του δεύτερου dns
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Σοβαροι DHCP servers μπορουν να αντιστοιχήσουν μια συγκεκριμένη ip με mac address, ωστε να σου δίνουν πάντα το ίδιο ip. Μαλλον δεν έχει τετοια δυνατότητα το router σου όμως (linksys δεν εχεις; ) οποτε πάς εκει που έχει στις ρυθμήσεις τι range ip addresses να δινει στα DHCP requests και βαζεις αρχική και τελική ip του range αυτη την ip που θές να πάρεις. Μετά κανεις forward την πόρτα εκει.

"Ειμαι hacker και σνομπάρω τα UI" mode : ON
Εναλλακτικά για να αλλαξεις το DNS απο το command

netsh interface ip set dns "Local Area Connection" static 192.168.0.200

αν "Local Area Connection" λενε το connection σου (αλλα ειναι wireless οποτε βαλε οπως το λεει) και 192.168.0.200 ειναι το dns (που μαλλον και αυτο ειναι αλλο).

καντο batch και βαλτο στο desktop η στο startup.

"Ειμαι hacker και σνομπάρω τα UI" mode : OFF

Καλα δεν ειμαι hacker, απλά googlιασα και βρήκα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Nαι linksys έχω και δεν ειναι adsl router wifi απλως ενα Broadband Router, το WRT54G. Και το χειροτερο απο τι ειδα ειναι οτι δεν εχει να δινει αυτοματα ιδια IP με βάση το mac.

Οσο για την χακερια σου, πως μπορω να του πω οτι η dns που του δινω ειναι η δεύτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Βασικα δες το link που διαβασα πως κανεις export ολες τις ρυθμήσεις και μετα import παλι να το κανεις έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ok thanks! θα το ψαξω περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρεις ότι όλοι οι routers δίνουν σε κάθε νέα MAC address την τελευταία IP που είχαν αν είναι διαθέσιμη και δεν έχει χηριμοποιηθεί στο ενδιάμεσο!

"Ειμαι hacker και σνομπάρω τα UI" mode : OFF
Και το command mode batchάρετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top