Τι άλλο θα έπρεπε να γίνει για να αλλάξει η στάση του λαού ;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λέει ο Μίκης Θεοδψράκης σε συνέντευξή του (προς τον "Ελεύθερο Τύπο"):
Ο Λαός χρειάζεται Πρώτον να μάθει την Αλήθεια, Δεύτερον να έχει Όραμα για το μέλλον και Τρίτον να υπάρξει μια πολιτική δύναμη είτε συσπείρωση δυνάμεων που να τον πείσει για τη δύναμη και την δυναμική της.. Η Αλήθεια είναι αφʼ ενός η ανακάλυψη του αληθινού προσώπου της Κυβέρνησης στο οποίο αναφέρθηκα προηγουμένως και αφʼ ετέρου η γνώση των ιδιαιτεροτήτων που καθορίζουν σήμερα τις διεθνείς εξελίξεις, τον ρόλο των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ, καθώς και ποιοι είναι και τι επιδιώκουν και τι έχουν πετύχει έως σήμερα τα περίφημα Διεθνή Κέντρα Εξουσίας που προαναφέραμε. Η πιο αποκαλυπτική μαρτυρία για την κυρίαρχη ιδεολογία που ακολουθείται από τα Κέντρα αυτά είναι εκείνη της Νάομι Κλάιν και το βιβλίο της για τη θεωρία του «Σοκ και Δέος». Μαθαίνω ότι το βιβλίο αυτό που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, είναι σταθερά πρώτο στις πωλήσεις. Για να μπορέσει όμως να μετουσιωθεί σε πολιτική δύναμη, θα πρέπει να υιοθετηθεί από τα προοδευτικά κόμματα. Αυτό έως τώρα το έχει κάνει μόνο η Κίνησή μας και αποτελεί ένα από τα στοιχεία της νέας ιδεολογίας, πάνω στην οποία στηρίζεται η δραστηριότητά μας. Το Όραμα για μας είναι η θεμελίωση ενός νέου προγράμματος εξουσίας, που θα στηρίζεται πάνω σε μια θεμελιακή αλλαγή του Συντάγματος και των θεσμών με βάση το πρόσταγμα της Άμεσης Δημοκρατίας. Τα τρία βασικά μας συνθήματα, δηλαδή Εθνική Ανεξαρτησία, Λαϊκή Κυριαρχία και Πατριωτική Αναγέννηση σηματοδοτούν το δικό μας όραμα για το άμεσο μέλλον της χώρας. Και πιστεύουμε ότι διερμηνεύουμε σωστά τη θέληση της συντριπτικής πλειοψηφίας του Λαού μας που διψά για Ανεξαρτησία, Υπευθυνότητα και Αναγέννηση σε όλους τους τομείς. Τέλος σχετικά με τη Δύναμη και την Δυναμική, πιστεύουμε ότι ο μόνος τρόπος για να επιτευχθεί είναι η Λαϊκή Ενότητα, που είναι και ο βασικός στόχος της πολιτικής μας.
:hmm::hmm::hmm:: Εσείς τι λέτε:redface::redface::redface:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Καλά όλα... Αλλά κανείς δεν ξεφεύγει από το μεγάλο πρόβλημα κάθε Έλληνα...

Πολλά λόγια, λίγα έργα...

Εξηγώ: Καλές οι συνεντεύξεις κλπ, αλλά χρειαζόμαστε κάτι πιο ουσιαστικό... Υποτίθεται ότι φτιάχτηκε μία ομάδα πίεσης, αλλά πιέζει λιγότερο κι από την ατμόσφαιρα...

Κι επίσης τα προοδευτικά κόμματα στην Ελλάδα, είναι ριζικά οπισθοδρομικά... Αν απευθύνεται σ' αυτά που νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Εχει σίγουρα μεγάλο πάθος και αγάπη για την Ελλάδα όπως πρέπει να έχουμε όλοι μας. Περιμένουμε και τις πρακτικές θέσεις, συγκεκριμένες ρεαλιστικές προτάσεις για έξοδο από την οικονομική κρίση πέρα από ανδρεοπαπανδρεικά συνθήματα που έχει ξεθάψει από το χρονοντούλαπο της Ιστορίας όπως το σύνθημα "λαική κυριαρχία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ή λοβοτομή,
...ή ανάληψη ευθυνών απ'όλους μας στο μερίδιο που αναλογεί στον καθένα,
και όχι συνεχής αναζήτηση εξιλαστήριων θυμάτων και μόνιμη μετάθεση ευθυνών πάντα κάπου αλλού...
(τείνω στη λύση της λοβοτομής...:hmm: πόσες φορές τελευταία δεν έχουμε ή πει ή ακούσει την άποψη ¨και να βγούμε από την κρίση, πάλι εδώ θα καταλήξουμε... δεν αλλάζει ο Έλληνας... ¨ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ας απαντήσω αναλόγως;)
Μια συνέντευξη του Γκορίτσα στο protagon.gr

- Στοπ στην κριτική όλων των άλλων πλην του εαυτού μας! Κάθε δημόσιά μας παρέμβαση να ξεκινάει υποχρεωτικά με τα δικά μας ΛΑΘΗ και πάντα στο πρώτο ενικό. «Έκανα λάθος που…» όχι «Κάναμε λάθος που…». Π.χ. Σωτήρης Γκορίτσας: «Έκανα λάθος που θεώρησα το σενάριο της ταινίας μου ολοκληρωμένο και δεν το ξαναέγραψα ακόμη μια φορά».

- Να βρούμε σταδιακά τους τρόπους ώστε να επιστρέφουν στην Ελλάδα τα καλύτερα παιδιά μας. Που πολύ καλά κάνουν βέβαια και φεύγουν στο εξωτερικό όσα το μπορούν.

- Το ρίσκο της αποτυχίας να αντικαταστήσει την αδιαμφισβήτητη γοητεία και σιγουριά που προσφέρει η όποια μανιέρα κατέκτησε με κόπο ο καθένας μας.

- Οι δάσκαλοι να αφήνουν κάθε τόσο το πότε έγινε η συνθήκη του Κιουτσούκ Καϊναρτζή και να εξηγούν στους μαθητές τους πράγματα όπως πχ. την ετυμολογία της λέξης συγχωρώ. Χωράω, μπαίνω δηλαδή και εγώ στη θέση του αντιπάλου μου. Όπως και αυτός στη δική μου.

- Να μνημονεύουμε συχνότερα στίχους όπως το «Άντε μην φοβάσαι, μην φοβάσαι, φίλος με τον πόνο να ‘σαι» του Ρασούλη. Ή για τους πιο ιντελεκτουέλ, που αυτό τους πέφτει λαϊκό, ας μνημονεύουν το «για να πας στον παράδεισο πρέπει να πάρεις φόρα από τον πάτο της κόλασης». Κοινή είναι η ουσία τους. Δεν υπάρχει άσπρο χωρίς μαύρο. Ψυχραιμία λοιπόν, θα γυρίσει ο τροχός.

- Η πόλη και ο δημόσιος χώρος της μου ανήκει. Από εμένα εξαρτάται η εικόνα της, η ζωή μου σε αυτήν. Εγώ ξέρω τι θέλω να βλέπω το πρωί έξω από την πόρτα μου, δεν περιμένω κάποιον άλλο να μου το πει. Μόνο τον τρόπο για να γίνει αυτό που θέλω ξέρει ο ειδικός. Την ψυχή του τι θέλουμε την ξέρει ο καθένας μας. Αν δεν την διεκδικήσουμε, κανείς δεν πρόκειται να το κάνει για εμάς.

- Η πολυσυζητημένη αξιολόγηση και ποθητή από όλους αξιοκρατία να περιλαμβάνει και τους αξιολογούντες. Δύσκολο, το ξέρω. Για να ξεφύγουμε όμως από τον υποκειμενισμό του ποιος αξιολογεί ποιον, να βρούμε και να συμφωνήσουμε σε σύντομα και σαφή αντικειμενικά κριτήρια. Και δεν πειράζει, ας οδηγούν κάποιες φορές και σε αδικίες. Ούτε στη σοφή φύση δεν υπάρχει η απόλυτη δικαιοσύνη.

- Να βρούμε επιτέλους όχι μόνο το οικονομικό αλλά και το ψυχικό μας «Συγκριτικό Πλεονέκτημα». Που όσοι έζησαν ή δούλεψαν στο εξωτερικό το έχουν δει πεντακάθαρα. Ας το βρούμε και ας το υπερασπιστούμε. Αυτό, ασυνείδητα ίσως, περιμένουν οι ξένοι από εμάς. Να συνεισφέρουμε δηλαδή στον παγκόσμιο καταμερισμό αυτό που έχουμε και εκείνοι δεν έχουν. Όχι να τους εμφανίζουμε δικές τους ρεπλίκες. Μπλοκαρισμένοι είναι και αυτοί. Και ψάχνουν φως (σίγουρα όχι της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ!).

- Το χιούμορ να αντικαταστήσει τη σοβαροφάνεια. Έστω και με προεδρικό διάταγμα. Και οπωσδήποτε με απειλή φυλάκισης. Αυτό τουλάχιστον θα είναι ένα προσωρινό ντεπόν για την ντροπή που νιώθουμε για ΟΛΕΣ τις εκδοχές της σημερινής Αριστεράς.

- Μέσα μας να σιγοτραγουδάμε «Ποιος αλήθεια είμαι εγώ και πού πάω…» που μπορεί και να σημαίνει «ποιος αλήθεια είμαι εγώ που υποτίθεται ότι ήξερα τα 10 πράγματα που θα σώσουν την Ελλάδα;».

*Ο Σωτήρης Γκορίτσας είναι σκηνοθέτης. Σπούδασε οικονομικά στην Αθήνα και κινηματογράφο στο Λονδίνο. Έχει γυρίσει τις ταινίες «Δέσποινα», «Απ’ το χιόνι» «Βαλκανιζατέr», «Μπραζιλέρο», «Παρέες» και φέτος το «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» μια σάτιρα του Ε.Σ.Υ. Οι ταινίες του έχουν βραβευτεί σε διεθνή φεστιβάλ. Ζει στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Πολλά λόγια, λίγα έργα...

...
'Αναψε κι εσύ φίλε μου, μία Σπίθα! Μπορείς:redface:; Πολύ το εργό, για λίγους εργάτες, δυστυχώς:(!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Την σπίθα δεν μπορώ να την ανάψω... Μπορώ να διαθέσω την φλόγα μου, όμως...

Γι' αυτό χρειαζόμαστε κάποιους να καθοδηγούν αυτή την φλόγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Πολύ το εργό, για λίγους εργάτες, δυστυχώς

Γράψτο στο αρχαίο είναι καλύτερο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Γι' αυτό χρειαζόμαστε κάποιους να καθοδηγούν αυτή την φλόγα...

:hmm::redface::hmm:Ίσως όμως να 'ναι ...οι σκιές μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Που, ως τώρα, φαντάζουν οι ικανότερες όλων...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ή λοβοτομή,
...ή ανάληψη ευθυνών απ'όλους μας στο μερίδιο που αναλογεί στον καθένα,
Μεγάλη κουβέντα αυτή! Απο τα 350 δις έλλειμμα, πόσα σου αναλογούν;
και όχι συνεχής αναζήτηση εξιλαστήριων θυμάτων και μόνιμη μετάθεση ευθυνών πάντα κάπου αλλού...
Α, όλα κι' όλα, το μοναδικό θύμα είναι ο στοϊκότερος όλων των λαών και αυτός είναι ο μπουνταλοΕλληνικός λαός. :(
πόσες φορές τελευταία δεν έχουμε ή πει ή ακούσει την άποψη ¨και να βγούμε από την κρίση, πάλι εδώ θα καταλήξουμε... δεν αλλάζει ο Έλληνας... ¨ )
Ο Ελληνας αλλάζει. Ο μοναδικός που δεν αλλάζει είναι ο κάθε ΕΦΙΑΛΤΗΣ. :mad::mad::mad:
Δυστυχώς όμως ενώ οι Σπαρτιάτες υπάρχουν για την παραδειγματική τιμωρία του κάθε Εφιάλτη, οι αποφάσεις παίρνονται κάπου αλλού. Στα διεθνή κέντρα. Τί μπορεί να κάνει σήμερα ο Ελληνας;
Αν θες να μάθεις, ρώτησε ποιος γνωρίζει τί είναι το ακροτελεύτιο άρθρο 120. Απο το ποσοστό βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top