Εναλλακτικά: Χώρα ή Χωριό;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με αφορμή τα γεγονότα των "Ζωνιανών" και, ειρήσθω εν παρόδω, εν μέσω ολοταχούς ενσωμάτωσης και της χώρας μας στον αυτοκρατορικό αχταρμά της Παγκοσμιοποίησης, θέτω το ερώτημα: την "χώρα" ή το "χωριό" μου να θεωρώ πια "πατρίδα"; Από την όποια απάντηση βέβαια, απορρέουν στη συνέχεια, οι όποιες ενδεχόμενες συνέπειες της "επιλογής". Εσείς, πως το βλέπετε το ζήτημα;:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Με αφορμή τα γεγονότα των "Ζωνιανών" και, ειρήσθω εν παρόδω, εν μέσω ολοταχούς ενσωμάτωσης και της χώρας μας στον αυτοκρατορικό αχταρμά της Παγκοσμιοποίησης, θέτω το ερώτημα: την "χώρα" ή το "χωριό" μου να θεωρώ πια "πατρίδα"; Από την όποια απάντηση βέβαια, απορρέουν στη συνέχεια, οι όποιες ενδεχόμενες συνέπειες της "επιλογής". Εσείς, πως το βλέπετε το ζήτημα;:hmm::hmm::hmm:

Η παγκοσμιοποίηση ως ιδανικό δεν έχει τίποτα το κακό, αρκεί να είσαι αμερικάνος. Το θέμα είναι ότι είναι ότι τα οφέλη της Ελλάδας ως άλλης Φρουτοπίας από την παγκοσμιοποίηση είναι ελάχιστα ψίχουλα. Οπότε αλλάζεις υπηκοότητα, χτυπάς και καμμιά θέση στο Κονγκρέσο και την περνάς φίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πατρίδα μου ο κόσμος :) Και δεν μιλάω σε οικονομικό επίπεδο.

Εξαρτάται βέβαια τι εννοεί ο καθένας λέγοντας "πατρίδα". Σαφώς και αν εννοούμε τον τόπο με τον οποίο έχουμε δεθεί ιδιαίτερα, ε τότε σαφώς πατρίδα είναι κάτι πολύ πιο κλειστό, όπως το χωριό/πόλη, το γενικότερο γεωγραφικό διαμέρισμα, η χώρα κτλ


Αν όμως με τον όρο "πατρίδα" εννοούμε όλα όσα νιώθουμε ότι ανήκουν εν δυνάμει και στον καθένα από εμάς (όπως π.χ. η Ελλάδα, που σαφώς δεν ανήκει στον καθένα από εμάς αποκλειστικά, αλλά είναι εν δυνάμει κτήμα του καθενός), τότε πατρίδα είναι όλος ο κόσμος για εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επειδη δεν συγκαταλεγω τον εαυτο μου στην κατηγορια των τοπικιστων, βλ. κρητικους, κ.ο.κ, θα ελεγα οτι για μενα "πατριδα" μου ειναι η χωρα μου και οχι η πολη μου...simple as that...

και να αναφερω και μια απαντηση ενος Ελληνοαμερικανου φιλου μου, στην ερωτηση " τι νοιωθεις, Έλληνας ή Αμερικανος?", η οποια με εκνευρισε απιστευτα, τοσο πολυ, που δεν μπηκα καν στη διασικαδια να τη σχολιασω......."Αμερικανος και Ικαριωτης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top