Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αυτο με το PowerDvd το έπαθα κι εγώ μια μέρα που έκαναν ενημερώσεις τα windows και είδα μήνυμα ότι βρήκε κακόβουλα αρχεία και μου το έσβησε. Το είπα σε έναν γνωστό μου "κομπιουτερά" και μου απάντησε ότι μερικές φορές κάποια αναβάθμιση θεωρεί μερικά προγράμματα ιούς και τα σβήνει, ευτυχώς το είχα σε CD και το ξαναπέρασα (το CD γνήσιο το είχε μέσα το DVD-record που αγόρασα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
ειχα εγκαταστησει με το wubi πριν λιγους μηνες το Ubuntu 8.04 και τωρα θελω να προχωρησω σε κανονικη εγκατασταση. Μπορω με καποιο τροπο να κρατησω τις ρυθμισεις που εκανα στο Ubuntu? π.χ. τα προγραμματα που εβαλα, τις ρυθμισεις του compiz και γενικα τις ρυθμισεις της διανομης? Αν ναι πως γινεται? Επισης, θελω να ρωτησω αν υπαρχει κανενα καλο βιντεο tutorial που να δειχνει πως να το εγκαταστησω. Ο σκληρος που εχω ειναι χωρισμενος σε δυο τμηματα: στον C που εχω τα Windows και στον D που εχει μερικα αρχεια. Θελω να εγκαταστησω το Ubuntu στον D, αλλα φοβαμαι μην σβησω καταλαθος τα Windows. Επισης να ρωτησω ο D εχει συνολικο μεγεθος 11 GB θα χωρεσει το Ubuntu ? Παρακαλω βοηθηστε με να κανω την εγκατασταση!!
Υ.Γ. Ο D εχει ενα φακελο που λεγεται Ι386, αν σβηστει κατα τη διαμορφωση θα υπαξει προβλημα στα Windows?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φυσικά και χωράνε στα 11gb.
O i386:
The i386 folder holds the files used to install, repair, modify, update and rebuild Windows. Though these files are also located on your Windows installation CD (if you have one), I recommend you not delete anything located here. Deleting these files wonʼt recover much room, and the convenience of having the files there save a lot of time for us techie-types. (The contents of the i386 folder can commonly be found in the folder at C:WindowsOptionsCabs. This Windows "cabs" folder is essentially the same as the i386 folder.)

Eγώ θα σου πρότεινα να τα εγκαταστήσεις και τα 2 λειτουργικά στον ίδιο δίσκο. Πάντα να κρατάς έναν με τα αρχεία σου μόνο.
Eδώ ένα tutorial για το πώς να το κάνεις. (Αν έχεις xp, έχει επίσης οδηγό)
Δεν γνωρίζω αν μπορείς να κρατήσεις τις ρυθμίσεις. Υποθέτω πως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Λιγο καθυστερημενο το post βεβαια...
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912162
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
παιδια εχω αγορασει απο το μουλτιραμα ενα πσ , που φυσαει αρα:lock:800 ευρο μεν μονιτορ
τετραπυρηνο κουαντ 2,50ghz
ati 1gb γραφικα
4 γκιγκα ραμ
1 τερα σκληρο
και οθονη 20" και ηχεια 5.1 με σαμπγουφερ δωρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
σοβαρα τωρα?πφφφφ *αματο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Λοιπον. 1) Δεν χρειαζεσαι 4πυρηνο.
2)Πρεπει να παρεις Intel και οχι amd οπως εχω εγω. Δεν τραβαει και πολυ στα παιχιδια.
3) Η μητρικη πρεπει να υποστηριζει dual channel στις ram.
4) Πρεπει να αγορασεις dual channel ram.
5) Οσο περισσοτερα Gb συνηθως (οχι παντα) τοσο πιο γρηγορος ειναι. Μην σε αποασχολησει ιδιαιτερα.
6) Σε οτι αφορα τις καρτα γραφικων προτιμησε nvidia .

To συστημα που σου προτεινω ειναι το εξης:
Κουτι: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806693
τροφοδοτικο: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700119
επεξεργαστης: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558251
μητρικη: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522646
ραμ: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555268
καρτα γραφικων: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514270
dvd-r: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.321009
σκηρος: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301757
οθονη: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168033

Η μονη παραχωρηση που μπορει να γινει ειναι στην οθονη και στον σκληρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Με αφορμή κάποιες συζητήσεις για το όριο ηλικίας στο φόρουμ αλλά και το γεγονός ότι καλώς ή κακώς το διαδίκτυο έχει μπεί καλά στη ζωή μας σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θεματάκι όπου θα μπορούμε να συζητάμε τα πάντα γύρω απο αυτό και όχι μόνο.Θα μπορούσαμε να ανταλλάσουμε απόψεις για νέα προιόντα ηλεκτρονικής τεχνολογίας (απο νέα κινητά μέχρι προγράμματα για ιούς), για θέματα ασφάλειας εν γένει ακόμη και να προτείνουμε ηλεκτρονικές ιστοσελιδες που θα κάνουν εύκολη την καθημερινότητά μας (πχ.εκπτωτικά καταστήματα).Τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
....ας κάνω άλλη μια προσπάθεια...:D.Τι θα λέγατε να ανταλλάξουμε γνώμες για φωτ. μηχανές?Ποιές χρησιμοποιείτε κι αν είστε ευχαριστημένες/οι?
Επίσης χρησιμοποιείτε αντιικά προγράμματα και ποιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
χρησιμοποιω την sony cybershot w120, ειμαι ευχαριστημενη σε γενικες γραμμες (η διαρκεια ζωης της μπαταριας ειναι αριστη, οι φωτογραφιες πολυ καθαρες και τα χρωματα που ζωντανα), αλλα σκεφτομαι να παρω μια DSLR για καλυτερη ποιοτητα εικονας. Ειμαι στο ψαξιμο ακομα, σκεφτομαι για την καινουρια nikon που τραβαει και βιντεο :hmm:

πω πω, μολις ειδα στο sonystyle.gr οτι την w120 την εχει 220 ευρω :blink: Μου χαλασε η παλια πριν τα χριστουγεννα και πηρα μια φθηνη γιατι την χρειαζομουν στο εργαστηριο και κατεληξα στην sony, η οποια μου κοστισε $120 (σε ευρω βγαινει γυρω στα 80). Τοσο διαφορα στις τιμες; :blink::blink::blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Εγω εχω μια Olympus παλιο μοντελο ψηφιακης και μια Minolta Dynax 4 αναλογικη.Η ψηφιακη μου ειναι ικανοποιητικη για φωτο διακοπων κτλ,αλλα φετος λεω να την αλλαξω. Η αναλογικη μου ειναι ερωτας...δεν την αλλαζω με τιποτα.
Αντιϊκο προγραμμα χρησιμοποιω το Avast,δωρεαν και πολυ καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
αντιικο χρησιμοποιω το avira. Εχω χρησιμοποιησει σχεδον τα παντα και κατεληξα σ'αυτο επειδη δεν καταναλωνει πολλη RAM και μου εχει εντoπισει ιους που δεν εντοπισε το norton :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Καλημερα! :)
Δηλωνω θαυμαστρια σας και σας ζηλευω...:up:
Εγω ειμαι ασχετη με αυτα:redface::redface:αλλα εχω καλους φιλους που με συμβουλευουν...αν και προτιμω να μου φωτογραφιζουν αλλοι τα μωρα...
Αντε να δουμε:mad::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
χρησιμοποιω την sony cybershot w120, ειμαι ευχαριστημενη σε γενικες γραμμες (η διαρκεια ζωης της μπαταριας ειναι αριστη, οι φωτογραφιες πολυ καθαρες και τα χρωματα που ζωντανα), αλλα σκεφτομαι να παρω μια DSLR για καλυτερη ποιοτητα εικονας. Ειμαι στο ψαξιμο ακομα, σκεφτομαι για την καινουρια nikon που τραβαει και βιντεο :hmm:

Προφανώς εννοείς τη Nikon D90. Θεωρείται πολύ καλή αλλά θα σου κοστίσει πολύ ακριβά και θα σου πάρει χρόνο να μάθεις να τη χειρίζεσαι... αλήθεια τι παίζει με τις τιμές ηλεκτρονικών στον Καναδα; Είναι ίδια ή πιο φτηνά από Ελλάδα;

Εγώ απέκτησα πρόσφατα μια Nikon D40. Είμαι πιο ευχαριστημένη κάθε μέρα που τη χρησιμοποιώ. Απλά χρειάζεται πολλή μελέτη, αλλά όταν εξοικειωθείς με το τεχνικό κομμάτι, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό!!
Όσο για το πρόγραμμα για ιούς: εδώ και χρόνια Avast στον Η/Υ του σπιτιού και Kaspersky στη δουλειά. Ευχαριστημένη και απ'τα δύο, αν και δεν είμαι μέτρο σύγκρισης γιατί είναι πολύ συγκεκριμένες οι ανάγκες και οι απαιτήσεις που έχω από έναν υπολογιστή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Avast... καλό και τσάμπα. Δεν είναι σπαστικό όπως διάφορα άλλα..που σου κόβουν τα αρχεία, και τα προγράμματα χωρίς λόγο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πριν ένα χρόνο αγόρασα την Sony cybershot DSC W200 12 mega pixels.Είναι εκπληκτική μηχανή αν και λόγο δύσκολη στην χρήση αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τις διάφορες ρυθμίσεις της εκτός απο τις αυτόματες.Μειονέκτημα είναι το ζουμάρισμά της όπου για καλύτερα αποτελέσματα χρειάζονται ο τηλεφακός και ο close up.Ελπίζω να τους πάρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Προφανώς εννοείς τη Nikon D90. Θεωρείται πολύ καλή αλλά θα σου κοστίσει πολύ ακριβά και θα σου πάρει χρόνο να μάθεις να τη χειρίζεσαι... αλήθεια τι παίζει με τις τιμές ηλεκτρονικών στον Καναδα; Είναι ίδια ή πιο φτηνά από Ελλάδα;

Εγώ απέκτησα πρόσφατα μια Nikon D40. Είμαι πιο ευχαριστημένη κάθε μέρα που τη χρησιμοποιώ. Απλά χρειάζεται πολλή μελέτη, αλλά όταν εξοικειωθείς με το τεχνικό κομμάτι, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό!!
Όσο για το πρόγραμμα για ιούς: εδώ και χρόνια Avast στον Η/Υ του σπιτιού και Kaspersky στη δουλειά. Ευχαριστημένη και απ'τα δύο, αν και δεν είμαι μέτρο σύγκρισης γιατί είναι πολύ συγκεκριμένες οι ανάγκες και οι απαιτήσεις που έχω από έναν υπολογιστή...

Συνηθως ειναι κατα πολυ πιο φθηνα, μερικες φορες τα βρισκεις στην μιση τιμη ή εκει γυρω. Την nikon d90 μαζι με 18-105mm vr lens kit την εχει $1300 (800 ευρω). Μ'αρεσει και η sony α300 η οποια ειναι πιο φθηνη αλλα δεν τραβαει βιντεο. Βασικα πρεπει να παρω και καινουριο laptop, ipod και κινητο, οποτε με βλεπω να χρεοκοπω πολυ συντομα :lol: Χμμ μολις εντοπισα μια πολυ φθηνη olympus Ε-410 (14-42mm & 40-150mm lens) $400 (250 ευρω). Για αρχαριους σαν εμενα καλη φαινεται :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Για εσάς που επισκέπτεστε το φόρουμ αυτό και είστε κάτω των 18 σας προτείνω να επισκεφτείτε το λίνκ αυτό και να διαβάσετε το περιχόμενό του.Το τμήμα που αναφέρετε σε μεγάλους καλό θα είναι να το δείξετε στους γονείς σας...https://www.saferinternet.gr/Default.aspx?tabid=203
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιβανα

Νεοφερμένος

Η ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
βρε παιδια θελω ενα καλο αντιικο ακουσα για το avast. πως το κατεβαζω δωρεαν? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
βρε παιδια θελω ενα καλο αντιικο ακουσα για το avast. πως το κατεβαζω δωρεαν? :hmm:
Το ψάχνεις απο google και κατεβάζεις την home edition.Πάντως είναι καλό αλλά λίγο "βαρύ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top