Αισθήσεις

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Η actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι κάποια αίσθηση έχει παραπάνω χρησιμότητα στη λειτουργία του οργανισμού μας κατά συνέπεια και στις διάφορες συμπεριφορές μας,εσείς ποιά αίσθηση θα επιλέγατε , για ποιό λόγο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Την όραση. Είναι για μένα η "χρησιμότερη" αίσθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δε μπορώ να διαλέξω μία.Μάλλον είμαι μεταξύ όρασης και ακοής.Αλλά πολλές φορές νομίζω ότι τελικά ζούμε για να γευόμαστε νόστιμα φαγητά ή να αγγίζουμε ένα απαλό δέρμα...Δεν ξέρω.
Αν όμως κάποιος είναι παιδάκι που βλέπει dead people μάλλον η έκτη αίσθηση είναι αυτή που χρειάζεται περισσότερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Η actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
εγώ θα διάλεγα την αφή.θεωρώ ότι με την αφή,μπορώ να αυτοεξυπηρετηθώ,να έχω την αίσθηση του χώρου,να αγγιζω άλλους ανθρώπους,να νιώθω την ενεργεια των πραγματων γενικως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Όραση σίγουρα! Αν βλέπω μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που πιάνω και να μου δείξουν τι λένε οι άλλοι, αφού δεν θα ακούω.... Το να μυρίζομαι δεν μου φαίνεται πιο σημαντικό από τις άλλες αισθήσεις και η γεύση. εντάξει θα με χάλαγε που αρχικά δεν θα αισθανόμουν αν τρώω λάστιχο ή μπριζολάκι, αλλά τι να κάνω; Θα το συνηθίσω!

Μακριά από εμάς όμως τέτοιες απώλειες αισθήσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Όλες τις θεωρώ σημαντικές
Πάντως την πιο σημαντική θεωρώ πως είναι η όραση, αν δεν ακούς όπως είπε κάποιος μπορούν να σου δείξουν,βέβαια να μυρίσεις δεν θα μπορεις αρα δεν θα έχεις και γεύση πάνε πακέτο αυτές οι 2 αλλά με έλλειψη όσφρησης και γεύσης δεν θα πάθεις κάτι κακό, όυτε αυτοκίνητο μπορεί να σε πατήσει όυτε να πας να χτυσπήσεις σε κάποιον τοίχο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έχοντας αρκετα μεγάλη μυωπία (που δεν μου επιτρέπει να δω και πολλά πέρα από τη μύτη μου χωρίς γυαλιά ή φακούς) , έχοντας δει λοιπόν στην πράξη πόσο δύσκολο είναι να μην βλέπεις καλά, φαντάσου πόσο δύσκολο θα είναι να μην βλέπεις καθόλου... Οραση δαγκωτό λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Χμμμ.. :hmm: πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση..!:D Λοιπόν,εγώ νομίζω ότι θα διάλεγα την αφή,γιατί -πιστεύω- μ'αυτόν τον τρόπο,θα μπορούσα να νοιώσω τα πράγματα με την πραγματική τους διάσταση..θα ήταν πιο "ονειρικά" και "ιδανικά" να μπορούσα να αφουγκραστώ το κάθε τι με την αίσθηση της αφής και να το πλάσω όπως εγώ νομίζω ότι είναι,στο μυαλό μου,παρά να μπορούσα μόνο να το βλέπω,αναγκασμένη ν'αποδεχτώ την πραγματική εικόνα των πάντων γύρω μου,είτε αυτή μ'αρέσει,είτε με "χαλάει"...επίσης,ας μην ξεχνάμε και το πρακτικό μέρος του όλου θέματος,καθώς χωρίς την αίσθηση της αφής,ούτε ένα ποτήρι νερό δεν θα μπορείς να κρατήσεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, το θέμα από όσο κατάλαβα δεν αφορά την αίσθηση, η απώλεια της οποίας θα μείωνε περισσότερο την ποιότητα της ζωής του καθενός μας (τότε προφανώς προκρίνω την όραση και την ακοή), επομένως δίνω ένα προβάδισμα στην αφή :) (αλήθεια, μπορεί να υπάρξει απώλεια της αφής; :hmm:). btw, είχα χάσει για κάνα εξάμηνο την όσφρηση μου, it sucked :|. τελικά την βρήκαμε κάτω από το κρεβάτι των γονιών μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Επιλεγω την αφη γιατι την θεωρω την πιο σημαντικη αισθηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Eπιλέγω την ακοή.Θα ήταν χρήσιμο για μένα να ακούω τις γνώμες των άλλων πόσο μάλλον να διαβάζω και τη σκέψη τους σε περίπτωση που δεν τις εκφράζουν ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
διαίσθηση διαλέγω εγω. Πιστευω οτι η διασθηση ειναι απο τα μεγαλυτερα οπλα του ανθρωπου :) και θα ηθελα πολυ να την αναπτυξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
[offtopic]

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
αλήθεια, μπορεί να υπάρξει απώλεια της αφής; ).

Ναι... χτύπημα στον βρεγματικό λοβό (αυτόν που βρίσκεται πάνω πάνω στο κεφάλι μας) επιφέρει σημαντικές βλάβες και στην αφή. Η βλάβη φυσικά εξαρτάται από το πόσο βαθύ είναι το τραύμα...

[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
εγώ θεωρώ ότι η σημαντικότερη αισθησή είναι αυτή της ορασής, χωρίς αυτή δεν μπορουμέ να κάνουμε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από burbuja:
ας μην ξεχνάμε και το πρακτικό μέρος του όλου θέματος,καθώς χωρίς την αίσθηση της αφής,ούτε ένα ποτήρι νερό δεν θα μπορείς να κρατήσεις...:/:

γιατί δεν θα μπορείς να το κρατήσεις το ποτήρι??
απλά τη υφή δεν θα καταλαβαίνεις:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι κάποια αίσθηση έχει παραπάνω χρησιμότητα στη λειτουργία του οργανισμού μας κατά συνέπεια και στις διάφορες συμπεριφορές μας,εσείς ποιά αίσθηση θα επιλέγατε , για ποιό λόγο?:)

Περισσότερο θα έλεγα όραση, ακοή δεν χριάζετε να ακούω περισσότερο απο τώρα, ούτε όσφρηση δεν είμαι ο περικλής ο σκύλος του γείτονα, άρα όραση είναι η καλύτερη ιδικά με αυτή παραπάνω δεν θα χρειάζομαι πολλύ την έσθηση της αφής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Χωρίς δεύτερη σκέψη η όραση.
Και οι άλλες αισθήσεις μπορεί να είναι σημαντικές, αλλά η όραση είναι η μόνη αίσθηση που μπορεί να σε καθηλώσει και να σε κάνει ανήμπορο να κάνεις ακόμη και το πιο απλό πράγμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω... Ακοη η οραση, αλλα δεν μπορω να διαλεξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κρονάκο πάνε τα μάτια μου.. :redface: Ακοή ή όραση εννοείς προφανώς.. :)

Όραση για μένα πάντως. Έχω δει από πρώτο χέρι πως είναι να μη βλέπεις, δεν θα το άντεχα με τίποτα λέμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
νομιζω οτι καθε αισθηση εχει τη μοναδικοτητα της και τη χρησιμοτητα της....
η ελλειψη της μιας κανει οξυτερη την αλλη ετσι δεν παει;;)
κι εγω θα προτιμουσα να μην ακουω καθολου αλλα να βλεπω και παλι ομως το να μην ακους τπτ απολυτως μπορει να σου στερησει κι αυτο πολλες χαρες(οπως το να ακουσεις το μωρο σου να σε λεει "μαμα"). σιγουρα οταν δεν ακους αλλα βλεπεις μπορεις να εξυπηρετηθεις σε μεγαλο βαθμο δεν χρειαζεσαι κπ να σε βοηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top