Trojan.Abwiz.F τι να κάνω...??

Angel-Eyes

Νεοφερμένος

Η Angel-Eyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα και αν σας είναι εύκολο θα ήθελα την βοήθειά σας...:help:

:( Πήγα να τρέξω το Live update του norton σήμερα για να πάρω virus definitons, ενώ έχω ξεκινήσει διαδικασία βγάζει οτι η λήψη και εγκατάσταση δεν μπορεί να γίνει γιατι υπάρχει

Error: "LU1875 This update failed during its preprocessing welcome text phase"
Στην επεξήγηση λέει

Information about the outbreak of Trojan.Abwiz.F
The LU1875 error may appear if your computer is infected by the Trojan.Abwiz.F threat.


Κατεβάζω το removal που δίνει η symatec το τρέχω σε safe mode και απενεργοποιημένο το system restore που λέει, το δοκιμάζω και κανονικά και το μόνο που βγάζει σαν αναφορά είναι οτι δεν εντοπίστικε το Trojan:knife:

Ξανακάνω τεσπά το live update και βγάζει μια από τα ίδια (error...). :wall: ¨εκανα και virus scan Και δεν βρίσκει τπτ.....

Εχω το norton antivirus 2004 10.01.13
XP Home, SP2 Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Εν το μεταξύ όλο κατι τρελλά κάνει το PC οταν ξεκινάει του στύλ: δείτε λογαριασμούσ χρηστών(ένας είναι), οτι είναι απενεργοποιημενο το τείχος προστασίας ενώ είναι οn, έβγαζε είκονίδιο σύνδεσης στο νετ κατά την εκκίνηση και τέτοια...
Τελικά τι γίνεται? τι κάνω τώρα? τό χω το trojan?
οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπον δοκιμασε και μετα Spybot - Search & Destroy αλλα κα Adware ... αν και δεν νομιζουν να κανουν κατι ... μιας και δεν ειναι antivirius ...

Θα σου συστηνα να τρεξεις safe mode με συνδεση στο δικτυο και εκει να κανεις το update
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel-Eyes

Νεοφερμένος

Η Angel-Eyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Λοιπον δοκιμασε και μετα Spybot - Search & Destroy αλλα κα Adware ... αν και δεν νομιζουν να κανουν κατι ... μιας και δεν ειναι antivirius ...

Θα σου συστηνα να τρεξεις safe mode με συνδεση στο δικτυο και εκει να κανεις το update

θα το δοκιμάσω αλλα εαν κάνω τo update και πάρω τα virus definition τότε θα δείξει αν όντως υπάρχει κάτι? και θα το αφαιρέσει? (αν είναι χαζή ερώτηση ζητώ ταπεινά συγγνώμη) εννοώ θά χει αποτέλεσμα...στο να δώ αν τελικά υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
λογικα ναι ... αν κανεις update το λογικο ειναι να στον αφαιρεσει τον ιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel-Eyes

Νεοφερμένος

Η Angel-Eyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τό έφτιαξα όπως είπες, και μετά από άλλες διαδικασίες πήρε τα update αλλα αντι να βρει trojan βρήκε ένα προγραμμα ar risk που σε προηγούμενα scan ηταν μια χαρα...δεν ξέρω ...μάλλον πάει για πέταμα το norton..Άδικα ανησύχησα


Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σου συστηνω οταν ληξη η αδεια στο norton να πας στο nod :) εκπληκτικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Το norton είναι όντως πολύ κακό. Με το nod δεν είχα κανένα πρόβλημα, με προστάτευε και δεν το καταλαβαίνεις ότι τρέχει. Οπότε μόλις ξεμπερδέψεις με το trojan και με το norton, δοκίμασε το nod. Είναι και πιο φτηνό από το norton νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ για τον Νόρτωνα θα σου έλεγα αλλά και σε αυτό με κάλυψαν οι προλαλήσαντες.
Πραγματικά άθλιο πρόγραμμα. Θα σου πρότεινα είτε nod32 είτε avast (που είναι και δωρεάν και πολύ καλό, εγώ αυτό έχω ;) Υπάρχει βέβαια και πληρωμένη έκδοση αλλά και η δωρεάν είναι πολύ καλή :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Το norton είναι όντως πολύ κακό. Με το nod δεν είχα κανένα πρόβλημα, με προστάτευε και δεν το καταλαβαίνεις ότι τρέχει. Οπότε μόλις ξεμπερδέψεις με το trojan και με το norton, δοκίμασε το nod. Είναι και πιο φτηνό από το norton νομίζω.
Την ιδια τιμη εχουνε ... (σχεδον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel-Eyes

Νεοφερμένος

Η Angel-Eyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδιά όντως δεν παίζεται το Norton:down::kill: ...όταν έκανα διπλώματική και πέρναγα εικόνες στο κείμενο έκανε κανα μισάωρο να ανοίξει το αρχείο γιατι έκανε scan μια μια τις εικόνες.

Το είχε μέσα το PC όπως το αγόρασα αλλιώς δεν το βαζα..θα βαζα κανα McAfee. Θα κοιτάξω πάντως το Nod που είπατε να το βρώ

Αυτό με το LU1875 error και trojan.Abwiz.f με γρήγορη αναζήτηση στο google είδα οτι το έχουν αρκετοί και γίνεται ακριβώς το ίδιο με εμένα, δλδ το removal της symatec δεν κάνει τπτ και γενικά τους κάνει κάτι "κόλπα"...
εν τω μεταξύ ενώ κατέβασα οπώς είπε ο Exposed_Bone τα definition και με scan δεν βρήκε τον ιο, εξακολουθεί να μην μπορεί να κάνει το update λόγο Trojan ..

και απ' ότι είδα (αν δεν το εκφράσω σωστά ζητώ συγγνώμη:redface: :redface: ) ο ιός αυτός ξεκίνησε 24/3/06...τόσο άτυχη είμαι...και να πείτε οτι μπάινω σε τπτ περίεργα ή κατεβαζω τπτ...σχολή- στέκι -στέκι yahoo mail είμαι:confused: άντε και κάνα ξένο παν/μιο για να δώ κανά μεταπτυχιακό

By the way...κάπου έχω διαβάσει οτι η απεγκατάσταση του norton αφήνει άσχημα κατάλοιπα στο pc και οτι γενικά δεν γίνεται αποτελεσματικά...ισχύει?:hmm:

Ευχαριστώ και πάλι για όλη την βοήθεια και τις συμβουλές:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
To Spybot - Search & Destroy αλλα καi το Adware το δοκιμασες;

Οσο για την επεγκατασταση του Norton αν και δεν γνωριζω μου φαινετε λιγακι απιθανο να γινεται ... αλλα απο την Norton ολα τα περιμενω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ισχύει αυτό για την απεγκατάσταση του Norton, όταν το είχα βγάλει, το σύστημα δεν επανήλθε ποτέ σε σταθερή κατάσταση. Μέχρι να κάνω format εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δλδ τι ακριβως αφηνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel-Eyes

Νεοφερμένος

Η Angel-Eyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
]ifrit[ το έκανα και έγω απεγκατάσταση χθές και έβαλα το McAfee...το έκανα απεγκατάσταση από το λινκ που δίνει symantec μέσω Active X...από έκει έκανες και εσύ απεγκατάσταση και είχες πρόβλημα?

Εχp.Bone δέν το δοκίμασα αυτό αλλά τώρα δεν ξέρω το Norton είναι παρελθόν. Βέβαια έχει γίνει λίγο αργό το PC ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Όχι δεν το έκανα από εκεί εγώ.
Άφηνε διάφορα προβλήματα, όπως να μου πετάει στο άσχετο μηνύματα όπως "cannot find targer" κλπ. Ίσως να ήθελε και ξήλωμα από τη registry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top