Αναβαθμηση Laptop

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σκεφτομαι να κανω μια μικρη αναβαθμηση στο λαπτοπ.
Το λαπτοπ μου ειναι ενα acer aspire σειρας 1350. Εχει επεξεργαστη Athlon 2400+ mobile 512ram και 40GB δισκο.

Σκεφτομαι να του βαλω 1024mb Ram και κανεναν 100GB δισκο αλλα στις 5400rpm.

Τι λετε θα αξιζουν το κοπο τα λεφτα?


Υ.γ.: Ειναι ευκολο να κανω μονος μου την αναβαθμηση?
Υ.γ.: Με την αδεια των XP τι θα γινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Tρομερή διαφορά δε νομίζω ότι θα δείς...
Ειδικά ο δίσκος, μόνο χώρο θα σου προσφέρει! (αν δεν κάνω λάθος ο δίσκος που φοράει το λαπτοπ ειναι στις 5400rpm...)
Αν βάλεις δίσκο 7200rpm τότε θα δεις αρκετή διαφορά!!!(έχει νομίζω η hitachi έναν τέτοιο, αλλά δεν ξέρω πόσο κάνει....)
Η μνήμη είναι πάντα καλοδεχούμενη σε ένα PC με windows....(μόνο σιγουρέψου ότι υπάρχει άδειο slot για μνήμη στο λαπτοπ σου πριν την αγοράσεις....)

Γενικά μπορείς να την κάνεις και μόνος σου την αναβάθμιση, αρκεί να σκαμπάζεις 5 πράματα από hardware! (φαντάζομαι σκαμπάζεις...)
Και φυσικά να μην είναι το λαπτοπ εντός εγγύησης! (αν είναι και το ανοίξεις μόνος σου, χάνεις την εγγύηση!)

Η άδεια των ΧΡ δεν έχει ανάγκη... 99.99% δε θα σου βγάλει πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο την μια τα λεφτα για την αναβαθμηση ειναι πολλα ... απο την αλλη ... φοβαμαι οτι 1 μηνα που θα χρησιμοποιοω μονο το λαπτοπ θα μου βγει η ψυχη.

Δεν μου λες ... so dimm δεν παιρνει το λαπτοπ?


Λοιπον ετρεξα στο λαπτοπ το CPUZ και προσεξα το εξεις:
Προσεξα στην καρτελα SPD οτι και στα 2 σλοτ που εμφανιζει υπαρχει μνημη. Αυτο σημαινει οτι δεν εχω αδειο slot ε? Ανεβαζω και σχετικο screenshoot
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • cpuz.GIF
    cpuz.GIF
    26.5 KB · Εμφανίσεις: 151
Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έτσι είναι . Δεν θυμάμαι αλλά περίπου το ίδιο έχουμε.
Στις θέσεις τις μνήμεις έχει 2 με δύο 256. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις 2χ512 ή μια 1χ1024 και τις προηγούμενες τι??
Δίσκο πιστεύω θα δείς διαφορά αλλά είναι φορητός. Αν οι επιδόσεις είναι κάτι που σε ενδοιαφέρει τόσο πολύ, τότε το λαπτοπ δεν είναι εξαρχής λύση!
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το λαπτοπ άστο να κάνει την δουλεια του φορητά και όπου το χρειάζεσαι εκτάκτως έστω και με μειωμένες επιδώσεις και επένδυσε σε ένα desktop αν είναι. Άλλωστε με βάση και το δικό μου δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με το φορητό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αφού σου δείχνει και το κάθε module 256ΜΒ, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι πιασμένα και τα δύο!
Το οποίο προφανώς σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις 2x512...άρα ο κούκος αηδόνι!!!
(εκτός κι αν πουλήσεις τα παλιά...)
Αν δεν κάνω λάθος so dimm πέρνει, αλλά καλύτερα τσέκαρε το manual... πρέπει να λέει...


Αν είναι για ένα μήνα βρε Πάνο, απλά κάνε κουράγιο! Τι το τόσο απαιτητικό θα κάνεις πια που δε θα σε καλύψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι θα το χρειαστω πολυ ισχυη ... αλλα π.χ. βλεπω να κουραζεται ακομη και στα απλα! Θα δω πως θα πανε τα οικονομικα μου και βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν αγορασω δισκο για τον φορητο υπαρχει περιπτωση να μην το βλεπει ο φορητος αν ειναι π.χ. 100GB?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Νομίζω ποιο φθηνά θα σου έρθει ένα εξωτερικός USB αλλά από τις προδιαγραφές του φορητού σου δεννομίζω να έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top