HP ή Αcer

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Κοίταξε φίλε,τώρα που το βλέπω δεν φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλη η οθόνη,απλά είναι λιγο βαρύ για λάπτοπ...Κατα τα άλλα,είναι τούμπανο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Θα κάνω μια κάπως πιο 'ευτελή' ερώτηση μην κράξετε.:P

Επειδή κοιτάω κι εγώ για hp, το άσπρο moonlight design λέει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παιδιά ο καθένας να μην λέει τον μακρύ του και τον κοντό του αν δεν έχει ιδέα.. ΕΛΕΟΣ.

Λοιπόν στην σύγκριση hp vs acer.

Εξωτερικά

Τα hp κατά γενική ομολογία είναι λιγότερο χοντροκομένα, πιο όμορφα σχεδιασμένα. Επίσης γενικά τα acer που είχα πάντα άφηναν μία αίσθηση "πλαστικούρας" και μετά από κανα χρονο έβλεπες τα πλαστικά να την έχουν ψιλο-ακούσει.

Επιδόσεις
Εδώ προφανώς εξαρτάται από μηχάνημα σε μηχάνημα. Γενικά τα acer είναι vfm. Καλή σχεση απόδοσης-τιμής. Για να πάρεις ένα hp θες +200E από ένα ανάλογο acer. Αξίζει? ΝΑΙ.

Λεπτομέριες

Γενικά στα hp έχουν προσέξει Πολλά πράγματα :) Π.χ. τα πλήκτρα αφής είναι γαμάτη πινελιά. Το ίδιο και το γαμάτο τηλεκοντρόλ που έχουν, βολεύει τρελά σε παρουσιάσεις στην σχολή, ή τα βράδια όταν βάζεις ταινία και θες να την κλείσεις από μακριά. Τέλος και σχεδιαστικά (εσωτερικά) τα hp είναι ΠΟΛΥ πιο μπροστά και όσον αφορά την απαγωγή θερμότητας. Έχω την κακιά συνήθεια να παίρνω το λαπτοπ στο κρεβάτι και να καλύπτονται (σχετικά) τα fans με το σεντόνι. Το hp διατηρούσε πάντα καλές θερμοκρασίες, το acer δεν την πολύ πάλευε, έκλεινε κάποιες φορές κτλ. Επίσης στα hp με έχει βολέψει και η "μαγκιά" για να βάζεις τον sata δίσκο κάθετα, βγαίνει και μπαίνει πανεύκολα.

Συμπερασματικά

Θέλετε ένα laptop? Και acer και hp λογικά θα μείνετε ευχαριστημένοι. Γενικά ένα acer είναι κατά 200Ε περίπου φθηνότερο απ το "ανάλογο" hp, παρ όλα αυτά εγώ θα πήγαινα για το hp, καθώς δικαιολογεί τα (παραπάνω) χρηματά του κυρίως ως ποιότητα κατασκευής, αλλά επίσης και με ορισμένες ακόμα πινελιές. Η acer φροντίζει να ρίχνει το κόστος όοοσο περισσότερο μπορεί στα parts(είναι γενικά τα φθηνότερα laptops της αγοράς) και αυτό έχει κάνει τα λαπτοπς της να δίνουν μία αίσθηση φτηνιάρικου. Όχι, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι "κακή η κατασκευή τους", απλά των hp είναι σαφώς ΑΝΩΤΕΡΗ.

Σημείωμα εκδότη

(κάτοχος 3 laptop hp - για ακριβή μοντέλα ανατρεέξτε στο τοπικ περί τι pc έχουμε - , και πρώην κάτοχος ενός acer- το οποίο και έσπασε μέσα σε samsonite μετά από μικρή πτώση -)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Φίλε μου,εσύ που ρωτάς για το design,έχω να σου πω ότι τα σπάει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τεράστιο 18 ίτσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Φίλε μου,εσύ που ρωτάς για το design,έχω να σου πω ότι τα σπάει....

Τέλεια!:jumpy:

Τεράστιο 18 ίτσες

Πραγματικά. Αλλά αν δεν έχεις desktop (πχ είσαι φοιτητής), είναι μια καλή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
ΠΑΙΔΕΣ!!Σήμερα πήγα στο πλαίσιο κ τελικά πήρα τον ΗΡ που είχα δει κ ήμουν ανάμεσα σε αυτό κ ένα αcer.Tελικά πήρα το ΗΡ

HP Pavilion dv7-2210ev Moonlight

.Πως σας φαίνεται?

Απίστευτο μηχάνημα. Μετράει για εμένα.

Από εκεί και πέρα κι εγώ από όλα τα λαπτοπς, χρησιμοποιώ το 17άρι σχεδόν πάντα.

Ίσως όμως η "καλύτερη εκδοχή", να ήταν να πας σε σειρά dv-6 (15,4in) και όταν το χεις στο σπίτι να το συνδέεις σε εξωτερική οθόνη. Που με την "διαφορά" dv6 - dv7 παίρνεις 20in+ σε εξωτερική οθόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
H μεγάλη οθόνη φίλε βολεύει περισσότερο για παιχνίδια...Εγώ τον συγκεκριμένο ΗΡ δεν τον πήρα για τα παιχνίδια αποκλειστικά αλλά πιστεύω πως είναι ένα + το να χει ενα λαπτοπ μεγάλη οθόνη.Βέβαια εξαρτάται κ για τι πράγμα το θες το λαπτοπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Καλά φοιτητής 19-20 χρονών παίζει παιχνίδια; Κατάντια.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καλά φοιτητής 19-20 χρονών παίζει παιχνίδια; Κατάντια.. :D
Ξαναδιάβασε το τελευταίο μήνυμά μου...''Εξαρτάται και για τι πράγμα το θες το λαπτοπ''Απλά ανέφερα ότι είναι ένα + η μεγάλη οθόνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top