Θα απολύατε άτομο με ειδικές ανάγκες που δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αρκετά συχνά βλέπουμε στην τηλεόραση ή διαβάζουμε στο διαδίκτυο για άτομα με ειδικές ανάγκες τα οποία είναι άξια θαυμασμού, γιατί παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, είναι πολλές φορές σε κανονική θέση εργασίας και προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο όσο τους επιτρέπει η κατάσταση της υγείας τους. :)


Τι γίνεται όμως όταν ένα ΑμεΑ είναι σε μία θέση εργασίας και δεν κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει; Για να είμαι πιο ακριβής... δεν προσπαθεί καν να κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει, παρά μόνο υποτυπώδη πράγματα - εάν προσπαθεί αλλά η κατάσταση της υγείας του δεν τον αφήνει να αποδώσει.
Δηλαδή μία κατάσταση που σε υγιές άτομο θα έχρηζε παρατήρησης, κάποιας ποινής ή και απομάκρυνσης / απόλυσης.


Όταν φτάνεις σε τέτοιο σημείο, το απομακρύνεις απ' τη θέση εργασίας ή όχι; Το ότι ένα άτομο είναι ΑμεΑ του δίνει "εξιλέωση" σε περιπτώσεις που χρήζουν απόλυσης ή όχι;


Σημείωση: Ο αρχικός τίτλος ήταν "Θα απολύατε άτομο με ειδικές ανάγκες που τεμπελιάζει;" - τον άλλαξα μιας και δεν πέρναγα το σωστό μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Okey, μπορούν να έχουν την ανάγκη για βοήθεια .. και ίσως έπρεπε να έχουν κάποια προτεραιότητα στην αγορά εργασίας αλλά ... αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να τους ανεχτούμε την τεμπελιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατ' αρχήν ΣΥΖΗΤΗΣΗ. Ανοιχτά και απλά.

Για σωματική αναπηρία μιλάμε, έτσι;

Επίσης, γιατί τεμπελιάζει, ή γιατί η σωματική του αναπηρία τον εμποδίζει να αποδώσει; Άλλα λες στον τίτλο κι άλλα στο κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατ' αρχήν ΣΥΖΗΤΗΣΗ. Ανοιχτά και απλά.
Όπως θα γινόταν με τον οποιονδήποτε εργαζόμενο (ή τουλάχιστον έτσι πρέπει κατ' εμέ να γίνεται). Συμφωνώ. :)

Για σωματική αναπηρία μιλάμε, έτσι;
Χμ... όχι αναγκαστικά. Σωματική ή διανοητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δες και το άλλο, μιλάμε για το ότι τεμπελιάζει; Ή γιατί δεν μπορεί;

Για μένα έχει ως εξής...

1. Σωματική αναπηρία:
Αν τεμπελιάζει, θα αντιμετωπισθεί όπως κάθε άλλος υπάλληλος. Πρώτα μία "Βρε Σούλη μου, γιατί δεν..." κλπ κλπ, μετά "Σούλη μένεις πίσω" και μετάαα "Σούλη γεια σου".

Αν όμως ο Σούλης δεν μπορεί να κάνει καλά μία δουλειά... Ε, ή που τα 'θελα και τα 'παθα (σαν εκείνον τον υπάλληλο στο Αεροδρόμιο του Ελληνικού (προ ΕλΒελ μιλάω), που είχε θέση αχθοφόρου, και δη να πετάει τις βαλίτσες από το αεροπλάνο στον ιμάντα... ενώ δεν είχε ένα χέρι! Άρα αν εγώ τον διάλεξα για θέση όπου η αναπηρία, μούγκα.
Αν απλά για κάποιο λόγο αποδεικνύεται ότι η αναπηρία του παίζει ρόλο σε κ άτι που δεν είχα υπολογίσει, μιλάω μαζί του, απλά για να έχουμε τα χαρτιά ανοιχτά.

2. Για την περίπτωση της πνευματικής αναπηρίας, είναι πιο περίπλοκο... Κατ' αρχήν γιατί ποιος είμαι εγώ, να διακρίνω στη συμπεριφορά του άλλου αν τεμπελιάζει; Ειδικά αν είναι πνευματική εργασία. Αν ο Σούλης αργεί να μοιράσει την αλληλογραφία στο γραφείο, του το λέω και του φέρομαι όπως έχω ενημερωθεί ότι πρέπει. Από επαγγελματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για διανοητική μάλλον αλλάζει πολύ το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν είναι σωματική η αναπηρία κι όχι διανοητική, θα συζητούσα πρώτα με το άτομο, θα του εξηγούσα ότι δεν χρήζει ιδιαίτερης μεταχείρισης επειδή είναι ΑμεΑ και αν συνέχιζε, ναι θα το απέλυα και θα προσλάμβανα ένα άλλο ΑμεΑ

αν είναι διανοητική... δεν ξέρω, αλλάζει πολύ το θέμα
είναι πολύ πιθανόν το άτομο να μην τεμπελιάζει εις γνώση του... να μην καταλαβαίνει καν ότι αυτό που κάνει είναι "κακό"
οπότε εκεί αλλάζει πολύ το πράγμα και δεν ξέρω. Φαντάζομαι ότι κάθε περίπτωση είναι και μοναδική και χρήζει και άλλης αντιμετώπισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βασικα αλλο λες στον τιτλο και αλλο στο κειμενο... το ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
βασικα αλλο λες στον τιτλο και αλλο στο κειμενο... το ξερεις?
Τον άλλαξα τελικά για να διευρύνω λίγο το θέμα - και για να περάσει σωστά και το μήνυμα - που δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε. :)
Thanks για την εύστοχη επισήμανση (κυρίως γιατί όταν είναι διανοητικό το πρόβλημα, ο όρος "τεμπελιά" μάλλον δεν είναι δόκιμος).


Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την ΚουΕ. Πρώτα απ' όλα συζήτηση με τον εργαζόμενο και αν δεν παρατηρηθεί αλλαγή... παίρνω άλλο ΑμεΑ - μιας και ο νόμος υποχρεώνει τον εργοδότη να έχει έναν ελάχιστο αριθμό ΑμεΑ (ορθώς γιατί πρέπει να έχουν κι αυτά τα άτομα δικαιώματα στην εργασία).

Αυτά βέβαια στην περίπτωση που το πρόβλημα είναι σωματικό. Σε διανοητικό πρόβλημα... κάθε περίπτωση χωριστά μάλλον. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ θα του συμπεριφερόμουν όπως σε οποιονδήποτε άλλον. Η εμπειρία μου με ΑΜΕΑ μου έχει διδάξει πως πολλές φορές το χρησιμοποιούν σαν άλλοθι για καλύτερη μεταχείριση. Όσον αφορά νοητική υστέρηση, οι δουλειές που αυτά τα άτομα αναλαμβάνουν καλύπτουν λιγότερο ευρεία γκάμα. Οπότε ξέρεις τι περιμένεις. Και ναι, μπορείς να έχεις νοητική στέρηση και να είσαι και τεμπέλης!:PΣε αυτή την περίπτωση και πάλι συζητάς και μετά διώχνεις.

Βασικά τα όρια μεταξύ ευαισθησίας και βλακείας είναι μικρά. Οπότε πολλοί θυματοποιούνται και αισθάνονται ενοχές απέναντι στα ΑΜΕΑ κι αυτό δεν είναι καλό ούτε για αυτούς, ούτε για τα ΑΜΕΑ. Νομίζω πως η ίση (κι όχι όμοια) μεταχείριση εκτιμάται από τα περισσότερα ΑΜΕΑ και τα βοηθάει να γίνουν καλύτερα. Όσο να ΄ναι, το γεγονός ότι ξεκινάνε με περισσότερες δυσκολίες από τους άλλους δεν σημαίνει ότι δεν θα αντιμετωπίσουν κι άλλες στο μέλλον, και είναι καλό να είναι έτοιμοι να τις αντιμετωπίσουν. Το να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις και να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου μόνο καλό μπορεί να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Εφόσον γίνεται προσπάθεια για ισότητα θα πρέπει να ισχύει αυτή η ισότητα κι όταν δεν συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top