Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,332 μέλη και 2,452,846 μηνύματα σε 77,683 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φοβία για την τεχνολογία

Ο κόσμος ήταν καλύτερος πριν την "ψηφιακή τεχνολογική" επανάσταση

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
Ναι
2
50,00%
Όχι
2
50,00%
ΔΞ/ΔΑ
0
0%

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 17:28, 21-02-19:

Όσο παιρνάνε τα χρόνια έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει ένα φόβος του μέσου ανθρώπου προς την τεχνολογία. Την παρομοιάζουν ως ισοδύναμο με τα ναρκωτικά και ότι κάνουν κακό στη φυσική και ψυχική υγεία.

Αναφέρω κάποια βίντεο από το παρελθόν και το παρόν ενδεικτικά.

Προσέξτε ότι στο 2ο video για παράδειγμα παρουσιάζεται μια δασκάλα και ένα ψυχίατρος που ενώ για τον κόσμο παρουσιάζονται ως αλάνθαστοι στη πραγματικότητα είναι άσχετοι και επικίνδυνοι. Εκφέρουν γνώμη χωρίς καν να ψάξουν το θέμα.

Ακόμα και επιστημονικά συνέδρια και επιστημονικές δημοσιεύσεις σπέρνουν αυτή τη φοβία:
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 21-02-19 στις 17:37.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,853 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 20:05, 21-02-19:

Ωραίο θέμα akikos. Παραπάνω παραθέτω το podcast των gramers με θέμα εθισμό στο gaming/
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,950 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 20:18, 21-02-19:

akiko, το θέμα έχει όντως ενδιαφέρον. Θεωρώ πως τις περισσότερες φορές ο άνθρωπος φοβάται αυτό που για τον οποιονδήποτε λόγο δεν καταλαβαίνει.

Ωστόσο, τα βίντεο που παρέθεσες, καθώς και αυτό του Φόκου έχουν ως θεματική τον εθισμό στο gaming. Αυτό είναι ένα θέμα διακριτικό από την τεχνοφοβία εν γένει και θα έπρεπε να συζητηθεί ξεχωριστά. =)
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 21:43, 21-02-19:

Εχώ link και από την υποτιθέμενο καρκίνο που δημιουργούν τα κινητά στους ανθρώπους.

Και το gaming μέρος της εξέλιξης της τεχνολογίας είναι. Το ίδιο γίνεται και με τα social media κ.λπ. Είναι μέρος της τεχνολογοφοβίας όλα αυτά. Έχουμε φτάσει στο σημείο να κατηγορούν το gaming για εθισμό ενώ εθισμό στο καφέ, στο αλκοόλ, coca cola, στα μπουζούκια σπάνια το ακούμε.
1
Παράθεση

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

H CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,628 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε: στις 22:22, 21-02-19:

απο τοτε που αρχισα να βλεπω black mirror την φοβαμαι κ εγω...
οχι νταξει περα απο τη πλακα ειμαστε σε μια εποχη που το κινητο ειναι προεκταση του χεριου μας απλα στα συγκεκιμενα βιντεο σε μεγαλο βαθμο μιλαμε για καταστροφολογια αζ φακ σε λιγο χειροτερο επιπεδο επιχειρηματων απο τις θεωριες συνομοσιας για τους ανθρωποι σαυρες, ειναι λιγο πολυ οπως η γιαγια μου οταν μιλαει για χαρτια και τα βγαζει του σατανα αλλα αυτους τους βγαζουν στην τηλεοραση και οτι μαλακια να πουν ξαφνικα κανει κοσμο να πιστευει οτι εχει βαση και να την περνει στα σοβαρα.
περα απο αυτο το θεωρω τρομερα αδικο που επι χροοοονια (obviously δεν αρχισε εν ετη 2019 ολο αυτο) κατηγορουμε το gaming για εθισμο, βιαιες τασεις και δεν ξερω τι αλλο και που σε μεγαλο βαθμο υπαρχει κοσμος που θεωρει τους gamers no lifers κλπ κλπ και δεν λεω ναι υπαρχουν ατομα που οντως εχουν θεμα και χρειαζονται βοηθεια αλλα για ονομα εξισου χρειαζονται και οσοι κοιτανε το ινσταγκραμ ανα 2 δευτερολεπτα και πανε για ενα καφε και την μια μιση απο τις 2 ωρες βγαζουν σελφι και κανουν τσεκ ιν και δεν ξερω τι και ειναι κατα πολυ μεγαλο βαθμο περισσοτεροι
αλλα καλως η κακως ετσι παει αν ειναι η πλειοψηφια εθισμενη σε κατι τοτε θεωρειται μαγικα φυσιολογικο και ακινδυνο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια