• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αtarax και δερματολογικό πρόβλημα

mixalakis7491

Νεοφερμένος

Ο mixalakis7491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγω παντος εχω ενα πολυ μεγαλο προβλημα εδω και καιρο
καθε φορά που κάνω μπάνιο μετα οταν τελειωσω αρχιζω και ξυνομε σο ολο μου το σωμα παρα πολυ, μιλάμε για τρελή φαγούρα, χωρις κανενα ίχνος σπυριού ή κάτι άλλου. Ξέρετε καμιά λύση να μου προτείνετε εκτός απο το να παω σε δερματολόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επειδή το παθαίνω κι εγώ κατά περιόδους, μπορεί να φταίει και η ποσότητα χλωρίου στο νερό και επίσης μπορεί να σε πιάνει και από ψυχολογικούς λόγους (πχ έντονο στρεςς).
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να λείπει και κάποιο ένζυμο από τον οργανισμό και γι αυτό να προκαλείται.

Θα σου πρότεινα βέβαια να επισκευτείς δερματολόγο όσο κι αν δε το θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalakis7491

Νεοφερμένος

Ο mixalakis7491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μπορει και να εχεις δικιο επειδη εχω μερική ελιψη ενζυμου
αλλα αν ξέρει καποιος κανενα φαρμακο ας το πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black99

Νεοφερμένος

Ο Black99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
είναι σημαντικό να σκουπίζεσαι καλά μετά το ντους..μην αφήνεις το νερό να στεγνώνει επάνω σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εδω κ δεκα χρονια... εχω προβλημα δερματικο... πολυ φαγουρα σε ολο μου το σωμα... αυτο απο οτι ειχα καταλαβει απο την δικη μου ερευρα(ναι εγινα κ ερευνιτης) προερχοταν απο ευαισθησια του δερματος δηλ.στην αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας... απο ζεστο πολυ νερο οταν εκανα ντουζ... αλλα κ απο απλο γρατζουνισμα το οποιο ερεθιζε το δερμα μου να φουντωνει κ να μου προκαλει φαγουρα...η οταν εκανα ερωτα απο τα νυχια του... η πλατη μου ηταν ολοι γεματοι μικρα μικρα σπυρακια τα οποια αν δεν τα ενοχλουσα-ακουμπουσα-εξυνα.μετα απο λιγα λεπτα υποχωρουσαν...

εχω παει σε πολλους δερματολογους μου εχουν κανει πολλες θεραπειες το αποτελεσμα... πολλα χαπια κορτιζονες αλλα κ αλιφες...η οποιες απλα ηρεμισουν το δερμα μου... χωρις μεγαλο αποτελεσμα...

μονο το χαπι ζιρτεκ με βοηθαει οπου επερνα τα τελευταια χρονια απο μονη μου... χωρις ομως να με βοηθαει 100%

τους τελευταιους μηνες η κατασταση ειναι απελπιστικη μπαινω να κανω μπανιο εχω λιγο περισσοτερο ζεστο απο κρυο... δηλ νορμαλ...
κ εβγαινα απο το μπανιο κ ημουν σε ολο μου το σωμα γεματη σπυρακια απιστευτη φαγουρα κ ηξερα οτι αν τα πειραζα... θα γινομουν απλα χειροτερα.. τα αφηνα λιγα λεπτα κ απλα υποχορουσαν...

ηρθε επιτελους στην ροδο ενας αλεργιολογος... οπου δεν ειχαμε... παω κ κανω το τεστ κ μου βγαινει οτι δεν εχω καμια αλεργια... κ μου λεω χωρις καμια αλλη εξεταση οτι εχω ανχος κ οτι επειδη εχω πολυ ευαισθητο δερμα οπως σε αλλους χτυπαει στο στομαχι εμενα με χτυπαει εκει...
μου δινει λειπον τα χαπια αταραχ... για τον ανχος ζατρακ για το στομαχι κ ζιρτεκ για το δερμα...
εδω κ μια βδομαδα βέπω μεγαλη βελτιωση...
το προβλημα? ολοι οι γυρω μου χωρις βεβαια να καταλαβενουν απολυτα (γιατι αν δεν το εχεις δεν ξερεις) το προβλημα μου κ τι τραβαω... μου λενε να μην περνω το αταραχ ειμαι λενε πολυ μικρη να περνω αντιανχοτηκα χαπια κ αν λενε τα αρχισω τωρα δεν θα τα σταμησω ποτε... εσεις τι λετε? ξερετε το χαπι αυτο ? ειναι τοσο βαρυ? αν εισασταν στην θεση μου τι θα κανατε?

εχω φρικαρει ... συγνωμη για την πολυλογια απλα ηθελα να τα πω μεν αλλα κ απο την αλλη ηθελα να σας δωσω μια γενικη εικονα...

Κακερλακ μου δεν το πιστεύω ότι είχες πάθει σχεδόν ακριβώς το ίδιο πράγμα με εμένα :worry: (εγώ απλά δεν έχω το πρόβλημα που αναφέρεις με το ζεστό νερό, όταν κάνω μπάνιο)
Μου συμβαίνει τους τελευταίους τέσσερις μήνες, και είναι σκέτο μαρτύριο.. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που σκοπίμως δεν πήρα το Atarax (εγώ παίρνω μισό κάθε βράδυ, ωστέ να μην έχω υπνηλία μέσα στη μέρα όταν χρειάζεται να διαβάσω πχ, αλλά και για να κοιμηθώ καλύτερα) και παρότι με έχει βοηθήσει πολύ, δε γίνεται να το παίρνω επ άπειρον! Δεν παύει να είναι φάρμακο :X

Ήθελα να ρωτήσω αν σου πέρασε όλο αυτό μετά από κάποιο καιρό, ή αν συνεχίζεις να παίρνεις φάρμακα.. Θα με βοηθήσεις πολύ αν μου πεις, τουλάχιστον να ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω στο μέλλον :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthoula

Νεοφερμένος

Η anthoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω για τον ιδιο λογο ανα περιοδους παιρνω Αerious που ειναι αντισταμινικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αλεξίαν

Νεοφερμένος

Η αλεξίαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
λοιπον παιδάκια μου γεια σας.το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ εδώ και έναν χρόνο περίπου.πήγα σε 5 δερματολόγους και έμαθα οτι δεν ειναι αλλεργία αυτό αλλα δερμογραφισμός.
ακριβώς επειδή είμαι πιτσιρίκα, αν και αγχωμένη στο φουλ, πιτσιρίκα απέφυγε η γιατρός μου να μου δώσει αταράξ αν και ήταν η πρώτη της σκέψη και αποφασίσαμε να αντιμετωπίσω το πρόβλημα με αντιισταμινικά συγκεκριμένα παίρνω το xozal. αρχικά μπορεί να το έπαιρνα 2 φορες την ημέρα αλλα έπειτα απο έναν χρόνο το έχω μειώσει σε ένα χαπάκι το τριήμερο.ομολογουμένως υπήρξα πολυ νευρικό παιδί και λόγω τεμπελιάς μου φορτώθηκαν πολλά πραγματα στην πλάτη μου πλας και μιία ακραία ερωτική σχέση και οι ορμόνες μου τα φτυσαν.μην στεναχωριέσαι για τίποτα είναι αρκετά συχνό αυτο το φαινόμενο, απλά εξαιτιας του οτι είναι δερματικό είναι δύσκολο να εντοπιστεί και να ονομαστεί.ευχομαι να πάνε όλα καλύτερα για σένα και δεν είναι καθόλου απίθανο..για μένα πήγαν γιατι όχι και για σενα?φιλακια
υγ.στο μεταξύ άρχισα γυμναστική για να εκτονώνομαι και πέταξα απο το μυαλό μου σταδιακά αλλα σταθερά όλες τις άσχημες σκέψεις που είχα...γκουντ λακ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι εγώ πλέον έχω κόψει το Atarax και παίρνω Aerious μόνο αν εμφανιστούν ξανα, και μόνο σε περιόδους έντονου άγχους..

Γενικά προσπαθώ να είμαι ήρεμη και να μην αγχώνομαι ή στενοχωριέμαι πολύ χωρίς λόγο
και πια φεύγουν σχεδόν αμέσως..

Η γυμναστική πάντως αποτελεί μια καλή λύση και μια καλή εκτόνωση. Το σκέφτομαι κι εγώ σοβαρά να ξαναρχίσω.. Καλή συνέχεια σου εύχομαι!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top