"Tι Παπάγος τι Πλαστήρας", η πολιτική ρήση

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ως γνωστό, κατά τα μυθικά (πλέον) χρόνια(1952 νομίζω), στην Ελλάδα είχε διατυπωθεί η πολιτική εκτίμηση:" Τι Παπάγος τι Πλαστήρας", κατά το "τι μπρόκολα τι λάχανα". Ταιριάζει άραγε η ρήση σήμερα,:hmm: και για τα τεκταινόμενα στο ΠΑΣΟΚ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ποια η συσχετιση που κανεις?
δηλαδη τι Παπανδρεου τι Βενιζελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ποια η συσχετιση που κανεις?
δηλαδη τι Παπανδρεου τι Βενιζελος?
Πρώτ' απ' όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
γιατι ομως κανεις αυτο το συσχετισμο?
ο Πλαστηρας ηταν κεντρωος(τα εχωνε και προς τα αριστερα και προς τα δεξια) και το 51 εκανε κυβερνηση με τον φιλοβασιλικο δεξιο Παπαγο(χειροτερα δε γινοταν)..και οταν αργοτερα το 52 γινονται ξανα εκλογες και ζητησε τη συστρατευση της αριστερας πηρε και την καταλληλη απαντηση...
τι σχεση εχει αυτο με τα τεκτενομενα στο εσωτερικο του ΠΑΣΟΚ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
τι σχεση εχει αυτο με τα τεκτενομενα στο εσωτερικο του ΠΑΣΟΚ?
Μπορεί να έχει, από πολλές απόψεις, αλλά σίγουρα( και τουλάχιστον!) έχει, σχετικά με το ποιος από τους δύο θέλει- λέει!- να πάει "προς τ' αριστερά" και ποιος, τελικά- το λέει, δεν το λέει!- θα πάει "προς τα δεξιά". Το πολιτικό "κέντρο", εν πολλοίς, είναι κάτι σαν το σταυροδρόμι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"Τι Παπάγος τι Πλαστήρας" Ταιριάζει άραγε η ρήση σήμερα,


Όχι, γιατί ο Πλάστηρας πέθανε στην ψάθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μέχρι πρότινος πίστευα ότι ο Μπένι ήταν πολύ καλός για αυτό το γραφικό καταπράσινο νησί με τα δηλητηριώδη φυτά, κυρίως γιατί κεντροφέρνει και έχει και μυαλό, αλλά όσο περνάει ο καιρός και βλέπω τις αντιδράσεις του και το πόσο αυταρχικά και εγωιστικά φέρεται, μου'ρχεται να ξεράσω. Eνώ πριν τις εκλογές ο Γιωργάκης μου ήταν από αδιάφορος ως ελαφρώς αντιπαθής σήμερα ξαφνικά συμπαθώ απεριόριστα τον πρώην ενδοτικό Γιωργάκη που μόνο ανένδοτο αγώνα δεν έχει κηρύξει. Ο Γιώργος σήμερα μου θυμίζει πια ξεπεσμένο πρίγκηπα. Μου ξύπνησε μέσα μου τα φιλοτσαρικά μου και μου θυμίζει τον τσάρο όταν τον έφαγε λάχανο η λαικουριά. Εμπρός Τζουμάκα, Πετσάλνικε και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις του Πρίγκηπα Γεωργίου Β', στηρίξτε τον George τον second, φοβάμαι το αγριεμένο μάτι του χοντρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top