Αγαπημένη Ελληνική πόλη ή κωμόπολη

Αγαπημένη Ελληνική πόλη ή κωμόπολη;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Αθήνα

    Ψήφοι: 3 42.9%
  • Ιωάννινα

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Θεσσαλονίκη

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Πάτρα

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Ηράκλειο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λάρισα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βόλος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χανιά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλη (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καμία

    Ψήφοι: 1 14.3%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,879 μηνύματα.
Μιας και ζούμε στην Ελλάδα όπου έχουμε παρά πολλές μεγάλες πόλεις ειπα να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε να πούμε ποια Ελληνική πόλη είναι η αγαπημένη μας και γιατί.

Ξεκινάω εγώ.Αν και μένω στο κέντρο της Αθήνας,η αγαπημένη μου πόλη είναι με διαφορά ο Πειραιάς.Μεγαλη πόλη,ωραία αγορά,είναι βιομηχανική πόλη κάτι που μου αρέσει και φυσικά έχει το λιμάνι από όπου και πάω διακοπές.Το μόνο αρνητικό είναι το κυκλοφοριακό χάος που επικρατεί.

Πείτε και εσείς.Θα βάλω δημοσκόπηση.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Η μόνη πόλη που μπορεί να θεωρηθεί μεγαλούπολη από αυτές είναι η Αθήνα, ούτε καν η Θεσσαλονίκη, ενδεχομένως.
Οι υπόλοιποι θυμίζουν χωριά μπροστά σε αυτήν/ες.

Η Νίκαια δε ξέρω που κολλάει, ενώ δεν θα έβαζα σε ξεχωριστή κατηγορία τον Πειραιά από την Αθήνα.
Επίσης δε βρίσκω πραγματικά κανέναν λόγο που μπορεί σε κάποιον να αρέσει ο Πειραιάς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,879 μηνύματα.
Η μόνη πόλη που μπορεί να θεωρηθεί μεγαλούπολη από αυτές είναι η Αθήνα, ούτε καν η Θεσσαλονίκη, ενδεχομένως.
Οι υπόλοιποι θυμίζουν χωριά μπροστά σε αυτήν/ες.

Η Νίκαια δε ξέρω που κολλάει, ενώ δεν θα έβαζα σε ξεχωριστή κατηγορία τον Πειραιά από την Αθήνα.
Επίσης δε βρίσκω πραγματικά κανέναν λόγο που μπορεί σε κάποιον να αρέσει ο Πειραιάς.


Λοιπόν πάμε ένα ένα γιατί μάλλον δεν ξέρεις.
1)Όταν λέμε Αθήνα (πόλη) εννοούμε το λεκανοπέδιο δηλαδή το δήμο Αθηναίων.
2)Όταν λέμε μητροπολιτική περιοχή Αθήνας (Αττική) τότε βάζουμε τις άλλες πόλεις μέσα.Αρα όταν λέμε Αθήνα εννοούμε την πόλη και όχι την μητροπολιτική περιοχή.

Όσο για τον Πειραιά το ότι δεν αρέσει εσένα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αρέσει και στους άλλους.Και εμένα το Ηράκλειο δεν μου αρέσει αλλά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αρέσει σε κανένα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καμια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top