• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Γιατί καπνίζετε αφού ξέρετε ότι κάνει κακό;

Γιατί καπνίζετε αφού ξέρερε ότι κάνει κακό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Το κάπνισμα δεν κάνει κακό τα ΜΜΕ και οι ιατροί δε ξέρουν τι λένε

    Ψήφοι: 1 6.7%
  • Το κάπνισμα βλάπτει αλλά δε θα βλάψει εμένα

    Ψήφοι: 1 6.7%
  • Γνωρίζω πως το κάπνισμα κάνει κακό και δε με νοιάζει να βασανιστώ και να πεθάνω εξαιτίας του

    Ψήφοι: 4 26.7%
  • Καπνίζω και έχω σκοπό να το σταματήσω στο μέλλον αλλά όχι τώρα

    Ψήφοι: 7 46.7%
  • Θέλω να το κόψω αλλά δε μπορώ. Μακάρι να μην κάπνιζα ποτέ μου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Έχω προσπαθήσει να το κόψω αλλά πάντα το ξαναρχίζω

    Ψήφοι: 2 13.3%

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
πρεπει να ξερεις πως λειτουργει η διαδικασια του εθισμου. Μακραν το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις με τα εθιστικα πραγματα ειναι να τα συνδιασεις με καθημερινες συνηθειες

ισχυει, ειδικα οσο αφορα στο τσιγαρο


λαθοος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι εντελώς απλό το θέμα.
Λίγο ο εθισμός της νικοτίνης, λίγο οι διαφορές βαρετές στιγμές της ημέρας, λίγο ότι ταιριάζει απίστευτα με το καφέ, συμπληρώνουν την εικόνα. Πάντως η άποψη ότι του epote, ότι τόσα άλλα πράγματα κάνουν κακό στην υγεία αλλά παρά όλα αυτά είναι ιδιαίτερα δημοφιλής, έχει βάση.
Στο κάτω-κάτω της γραφής, είναι θέμα προσωπικών επιλογών πως κάποιος θα επιλέξει "καταναλώσει" την ζωή του :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

και να μια συζητηση στην Εκπομπη <<Ολα για την Υγεια μου>> που το αναλυουν λεπτομερως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πραγματι οι πρωιναδικες εκπομπες του μεγκα ειναι η καλυτερη πηγη ενημερωσης για ιατρικα ζητηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Το θέαμα ειναι ανατριχιαστικό!Αλλά πολλοί άνθρωποι βλέποντάς το έκοψαν το κάπνισμα!Υπάρχουν πολύ πιο όμορφα πράγματα στη ζωή από ένα τσιγάρο,κόψτε το!

https://www.youtube.com/watch?v=5zWB4dLYChM

https://www.youtube.com/watch?v=EyVLKHEqTu0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Φόκο μου φαίνεται πολύ κακή ιδέα το να κάνεις αυτό το πείραμα.
Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να μην μπορείς να απεξαρτηθείς?
Δεν θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις με ένα δύο καπνιστές (όχι στο στέκι αλλά από κοντά με άτομα που ξέρεις και εμπιστεύεσαι) ως μορφή έρευνας? Στην τελική δεν είναι ότι θες βραβείο δημοσιογραφίας για να "συμμετάσχεις" τόσο πολύ στην έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αυτό ίσχυε παλιά. Τώρα οι καιροί έχουν αλλάξει. Σήμερα δεν είναι οι καπνιστές αυτοί που το παίζουν μάγκες.
Σκέψου το...

Αλλά σήμερα είναι μάγκες αυτοί που δεν καπνίζουν.:P

Anyway, συμφωνώ με την Gilda. Το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με πρώην καπνιστές και όχι να μπεις ο ίδιος σε αυτή την διαδικασία. Αυτό θα ήταν πολύ επιπόλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να μην μπορείς να απεξαρτηθείς?

Δεν ειναι τοσο δυσκολο...Ειναι δε ακομα πιο ευκολο οταν γνωριζεις γιατι το κανεις. Οι καπνιστες κολανε γιατι το συνδιαζουν με τη καθημερηνοτητα τους, οταν το κανεις σαν πειραμα ειναι πολυ πιο δυσκολο να εθιστεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nadja1770

Νεοφερμένος

Η nadja1770 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το έκοψα και είμαι μιά χαρά!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το έκοψα και είμαι μιά χαρά!!

ο χεμινγουει ειχε πει "το να κοψεις το καπνισμα ειναι το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου, το εχω κανει πανω απο 1000 φορες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατι ειμαι εθισμενη, τι δεν καταλαβαινετε οσοι μας ρωτατε τα ιδια; Για του λογου το αληθες οι καπνιστες εχουμε το ιδιο προβλημα εθισμου οπως οι ναρκομανεις. Για να το κοψουμε χρειαζεται θεληση και συμπαρασταση απο τους γυρω. Προκειται για μεγαλο αγωνα που αλλοι περνουν πιο ανωδυνα, αλλοι πιο επωδυνα. Παντως σιγουρα ποναει κι αυτος ο φοβος του πονου μας απωθει απο την προσπαθεια διακοπης. Φοβος κι εθισμος, υπαρχει χειροτερο; Για να το κοψει καποιος πρεπει να συνειδητοποιεισει αυτο που κανει, γιατι αν το συνειδητοποιησει, θα το σιχαθει. Εγω εχω προσπαθησει και δεν τα καταφερα. Στο μελλον θα ξαναδοκιμασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατι ειμαι εθισμενη, τι δεν καταλαβαινετε οσοι μας ρωτατε τα ιδια; Για του λογου το αληθες οι καπνιστες εχουμε το ιδιο προβλημα εθισμου οπως οι ναρκομανεις. Για να το κοψουμε χρειαζεται θεληση και συμπαρασταση απο τους γυρω. Προκειται για μεγαλο αγωνα που αλλοι περνουν πιο ανωδυνα, αλλοι πιο επωδυνα. Παντως σιγουρα ποναει κι αυτος ο φοβος του πονου μας απωθει απο την προσπαθεια διακοπης. Φοβος κι εθισμος, υπαρχει χειροτερο; Για να το κοψει καποιος πρεπει να συνειδητοποιεισει αυτο που κανει, γιατι αν το συνειδητοποιησει, θα το σιχαθει. Εγω εχω προσπαθησει και δεν τα καταφερα. Στο μελλον θα ξαναδοκιμασω

Ωραια η δικαιολογια σου. Καλυπτει και τις δυο παντες. *Θελεις* να κοψεις το καπνισμα γιατι εισαι καλο κοριτσι και ξερεις τι ειναι καλο αλλα δεν μπορεις γιατι εισαι εθισμενη. Οποτε και η πιτα ολοκληρη (δεν εχεις πραγματικες τυψεις που καπνιζεις) και η σκυλος χορτατος (καπνιζεις).

How about this: "μου αρεσει να καπνιζω και να πατε να γ%^#%$τε ολοι ειμαι 26 χρονων μουλαρα και θα κανω οτι θελω".

(το welbutrin βοηθαει στο κοψιμο παντως - το ιδιο και τα πατς νικοτινης και ακομα περισοτερο το ηλεκτρικο τσιγαρο με πραγματικη νικοτινη μεσα - ετσι και αλλιως η νικοτινη δεν κανει τοσο κακο).

Κατι που επισης γινεται ως ενα βαθμο ειναι το εξις: ΜΗΝ κοψεις το καπνισμα, το καταλαβαινω οτι ειναι ωραιο για ορισμενα πραγματα, αλλα μειωσε το και πιασε γυμναστικη και καλυτερη διατροφη για να μην χαλανε τα πνευμονια σου. Δεν χρειαζεται να καπνιζεις 3 πακετα τη μερα, καπνιζε ενα πακετο τις τρεις, ναι θελει αυτοσυγκρατιση αλλα παλευεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top