SMS vs. face to face

Υπάρχουν πράγματα που θα τα λέγατε μόνο μέσω sms;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • Ναι

    Ψήφοι: 32 36.0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 57 64.0%

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Το ιδιο ειναι για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whatsup

Νεοφερμένος

Η whatsup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ να τα λέω face to face παρά από μηνύματα. Γιατί απ'τα μηνύματα γίνονται και παρεξηγήσεις...επειδή ο άλλος σου λέει κάποια πράγματα που face to face δεν θα τόλμαγε να τα πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν φοβάμαι να αντιμετωπίσω ούτε πράγματα ούτε καταστάσεις!face to face only!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι ο ασύγχρονος τρόπος επικοινωνίας (sms, email, παραδοσιακή αλληλογραφία, msn και τώρα στην αμερική που γίνεται χαμός με το facebook πλέον γράφουν στο wall τους) βοηθά αρκετά τους περισσότερο ντροπαλούς να εκφραστούν.

Εγώ νομίζω ότι όταν πολύ απλά γουστάρεις, τότε όλα είναι όμορφα. Παρόλα αυτά, τίποτα δεν είναι όσο το face-to-face και για να είμαι και πιο σωστός, τίποτα δεν συγκρίνεται όσο το eye-to-eye.

Ειδικά αν είσαι στα μελώματα, πες κάτι με το βλέμμα σου καρφωμένο στα μάτια του άλλου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι ο ασύγχρονος τρόπος επικοινωνίας (sms, email, παραδοσιακή αλληλογραφία, msn και τώρα στην αμερική που γίνεται χαμός με το facebook πλέον γράφουν στο wall τους)

Tο msn θεωρείται ασύγχρονος τρόπος επικοινωνίας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Tο msn θεωρείται ασύγχρονος τρόπος επικοινωνίας; :hmm:

Ναι είναι. Στο instant messaging όσο live κι αν γίνεται η συνομιλία, δεν έχεις την αμεσότητα του προφορικού λόγου. Στο msn μπορείς να σταματήσεις και να σκεφτείς τι θα πεις, να πας τουαλέτα, να κάνεις παράλληλο web surfing κλπ κλπ. Δεν είναι όπως το τηλέφωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μωρέ άμα σε πάει τσιρλιπιπί και το τηλέφωνο αφήνεις, και τον άλλο σύξυλο αμα λάχει:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sacrifice

Νεοφερμένος

Η Sacrifice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Eγώ δυστυχώς πολλά πράγματα θα προτιμούσα να τα πω απο SMS επειδή δεν έχω και το απίστευτο θάρρος γενικά, ωστόσο στις σοβαρές καταστάσεις επιλέγω να βρίσκω το θάρρος και να τα συζητάω όσο δύσκολο και αν είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι είναι. Στο instant messaging όσο live κι αν γίνεται η συνομιλία, δεν έχεις την αμεσότητα του προφορικού λόγου. Στο msn μπορείς να σταματήσεις και να σκεφτείς τι θα πεις, να πας τουαλέτα, να κάνεις παράλληλο web surfing κλπ κλπ. Δεν είναι όπως το τηλέφωνο
Ναι αλλά έχεις πολύ λιγότερο χρόνο να σκεφτείς απ'ότι πχ σε email ή sms. Αλήθεια πως ορίζεται το ασχύγχρονο μέσο επικοινωνίας; Υπάρχει σαφής διαχωρισμός ή η διαχωριστική γραμμή είναι τόσο θολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι αλλά έχεις πολύ λιγότερο χρόνο να σκεφτείς απ'ότι πχ σε email ή sms. Αλήθεια πως ορίζεται το ασχύγχρονο μέσο επικοινωνίας; Υπάρχει σαφής διαχωρισμός ή η διαχωριστική γραμμή είναι τόσο θολή;

Σαφής διαχωρισμός υπάρχει στους υπολογιστές όπου είναι όλα αυστηρά διατυπωμένα (αλλά ας μην το κάψουμε κι εδώ :) ) Στις ανθρώπινες σχέσεις νομίζω τα πάντα είναι θολά και δεν υπάρχει άσπρο-μάυρο.

Το θέμα είναι ότι με το γραπτό λόγο του msn δεν μπορείς να εκφράσεις πράγματα που είναι πολύ πιο εύκολο να δείξεις με τον τόνο της φωνής και το ύφος των ματιών. Και αν κάποιος σου κάνει μια δύσκολη ερώτηση, έχεις την άνεση να την σκεφτείς έστω 30'' και να κρύψεις πχ την αμηχανία σου, ίσως και το ότι κοκκίνησες ;) Ε αυτό δεν είναι synchronous
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σαφής διαχωρισμός υπάρχει στους υπολογιστές όπου είναι όλα αυστηρά διατυπωμένα (αλλά ας μην το κάψουμε κι εδώ :) ) Στις ανθρώπινες σχέσεις νομίζω τα πάντα είναι θολά και δεν υπάρχει άσπρο-μάυρο.

Το θέμα είναι ότι με το γραπτό λόγο του msn δεν μπορείς να εκφράσεις πράγματα που είναι πολύ πιο εύκολο να δείξεις με τον τόνο της φωνής και το ύφος των ματιών. Και αν κάποιος σου κάνει μια δύσκολη ερώτηση, έχεις την άνεση να την σκεφτείς έστω 30'' και να κρύψεις πχ την αμηχανία σου, ίσως και το ότι κοκκίνησες ;) Ε αυτό δεν είναι synchronous
Ναι αλλά και στο τηλέφωνο για παράδειγμα μπορείς να κρύψεις ύφος, βλέμμα, έκφραση κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι αλλά και στο τηλέφωνο για παράδειγμα μπορείς να κρύψεις ύφος, βλέμμα, έκφραση κλπ...
Δεν 'ναι τόσο εύκολο γιατί στο τηλέφωνο ακούς τον άλλον ταυτόχρονα.... ακόμα και στο MSN ή στο SMS (πού περισσότερο) έχεις μια χαρά χρόνο να "φιλτράρεις", να σκεφτείς, να.. να.. να.....

Στο τηλέφωνο πιστεύω είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, γιατί - αν και ακούς μόνο φωνώ - είναι πιο κοντά στην προφορική συζήτηση (κατ' εμέ at least).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
εγώ όταν έχω να πώ κάτι που θα με κάνει να θυμώσω το ξέρω δηλαδή στέλνω sms
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφηβη

Νεοφερμένος

Η Έφηβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πιστευω πως ευκολοτερα λες κατι μεσω sms γιατι ειναι καπως απροσωπο,δεν ερχεσαι face to face με τον αλλον,επομενως μπορεισ πιο ευκολα να εκφραστεις χωρις να ντραπεις,χωρις να κομπλαρεισ ή αν κοκκινισεις. εχεισ χρονο να σκεφτεις αυτα που 8α πεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
πιστευω πως ευκολοτερα λες κατι μεσω sms γιατι ειναι καπως απροσωπο,δεν ερχεσαι face to face με τον αλλον,επομενως μπορεισ πιο ευκολα να εκφραστεις χωρις να ντραπεις,χωρις να κομπλαρεισ ή αν κοκκινισεις. εχεισ χρονο να σκεφτεις αυτα που 8α πεις
Ωστόσο έχει νόημα μόνο το τι είναι πιο εύκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δε νομίζω το σμσ να είναι λύση. Άνθρωποι είμαστε και πολλά συμβαίνουν. Χίλιες φορές καλύτερα κατά πρόσωπο... Στη τελική σου μένει μια ανάμνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πρωτιμω το face-2-face αλλα καπιες φορες, για καπια θεματα δεν αντεχω να πω κατι προσωπο με προσωπο, ουτε καν στο τηελφωνο (καλα το τηλεφωνω δεν το μπορω ουτος η αλλος) οποτε το sms ειναι το καλητερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, πιστευώ πως και η ηλικία παίζει ρόλο στο πώς αποφασίζεις να πεις κάτι. Το λέω αυτό γιατί θυμάμαι τον εαυτό μου πριν 7 με 8 χρόνια. Τότε επέλεγα αρκετές φορές να πω κάτι μέσω sms γιατί ίσως να μην μπορούσα να μιλήσω face to face σε κάποιον (λόγω ντροπής ή λόγω φόβου της αντίδρασής του) ή για να επεξεργαστώ καλύτερα αυτά που θέλω να πω. Σιγά σιγά απέβαλα αυτή τη συνήθεια και σήμερα σπάνια χρησιμοποιώ sms.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Απαιχθάνομαι τα sms και ότι έχω να πώ το λέω πάντα πρόσωπο με πρόσωπο...όποιος και να είναι αυτός και για οτιδήποτε!

Θεωρώ αυτόν που λέει πράγματα μέσω sms και πολλές φορές δεν σηκώνει το κιν του/της...παρουσιάζει ένα δείγμα δειλίας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σαν πολυλογού που είμαι, δεν μου φτάνουν οι 160 χαρακτήρες του SMS.
Το SMS το χρησιμοποιώ μόνο για πολύ μικρά μηνύματα (του στυλ: τηλεφώνησέ μου! :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top