Το φαινόμενο Roosh V

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο πάλι πώς το εξηγειτε;
-Κοιτα, ενας κοριτσαρος (ο κοριτσαρος, ουσιαστικο γενους αρσενικου)
-Ελα εδω, αγορινα μου (η αγορινα, ουσιαστικο γενους θηλυκου)

Δηλαδη για να τονιζεις τα χαρακτηριστικα του ενος φυλου, χρησιμοποιεις το γραμματικο γενος του αλλου. Τελικα υπαρχει πολλη ανωμαλια στον κοσμο. :D

Ένας κορίτσαρος σωστός γενίτσαρος, χρησιμοποιούνταν για γυναίκες που ήταν ψηλές επί τουρκοκρατίας και τις παρομοίαζαν με γενίτσαρους, που ήταν ψηλοί επειδή αποτελούσαν επίλεκτα στρατιωτικά σώματα. Το κορίτσαρος φαντάζομαι επιλέχθηκε έναντι του κοριτσάρα γιατί ρίμαρε με το γενίτσαρος και έμεινε.

Το αγορίνα χρησιμοποιείται κυρίως βόρεια στη Μακεδονία, ίσως επειδή θυμίζει μαλαματίνα? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Ξεχασα να αναφερω και το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα της ελληνικης μεσαιωνικης κουλτουρας.
Παρολο που ειναι πασιγνωστο οτι οι χειροτεροι πελατες των ασφαλειων αυτοκινητου ειναι οι αντρες,διοτι προκαλουν τα περισσοτερα ατυχηματα και μαλιστα συμφωνα με διεθνης στατιστικες και τα πιο θανατηφορα,μιλαμε για συντριπτικη πλειοψηφια αντρων εναντι των γυναικων,καθως ειναι γνωστο οτι οι αντρες εχουν πολυ πιο επιθετικη συμπεριφορα στο αυτοκινητο ,επισης ειναι και οι ξερολες και δεν ανεχονται μυγα στο σπαθι τους,οι γυναικες οταν ειναι στο τιμονι ,καν δεν χρειαζεται να κανουν λαθος.Εστω και μονο να αντιδικισουν με αντρα οδηγο...πρεπει να πανε να πλυνουν τα πιατα τους.
ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ;
Μαλιστα εχω και παραδειγμα προσωπικο.Και δεν ειναι το μοναδικο.Απλα βαζω το ενα.
Ημουν ζακυνθο,μεσα στην πολη,εγω πηγαινα κανονικα σε δρομο ΟΧΙ διπλης κατευθηνσης..ερχεται ο αντρακλας ΑΝΤΙΘΕΤΑ απο το ρευμα,στενος ο δρομος,παρκαρισμενα δεξια και αριστερα αυτοκινητα....εγω και αυτος απεναντι.
Υπηρχε ενα δρομακι διπλα του.
Του λεω φιλτατε πας αντιθετα,στριψε στο δρομακι.
Η απαντηση του:
Αη μωρη που θα μου πεις εμενα να στριψω..κανε οπισθεν.
Εγω του λεω οτι ειμαι κανονικα στην κυκλοφορια μου,αυτος παρανομει..αυτος θα στριψει.
Στο πεζοδρομιο ενας μαγαζατορας ειχε βγει εξω,μαλιστα ηταν και νεο παιδι.Μου λεει....ελα...κανε οπισθεν...Του απαντω:Συγνωμην..εγω θα κανω οπισθεν;Καταρχην ηταν σαφεστατα πολυ δυσκολοτερο να κανω εγω οπισθεν τοσο δρομο ενω ο αλλος ειχε μπροστα του το στενο.Αλλα ακομα και ευκολο να ηταν,δεν υπηρχε περιπτωση να υποχωρισω,διοτι ειχα το δικιο.Δεν παρανομουσα εγω,ο αλλος παρανομουσε.
Και τι μου απαντα ο νεαρος ο μαγαζατορας;
Ελα μωρε..γυναικα εισαι,υποχωρισε!
Εννοειται πως δεν υποχωρισα..βγηκα και ειπα οτι παιρνω τηλεφωνο την τροχαια.
Κια βεβαια στο ακουσμα της τροχαιας ο αντρακλας υποχωρισε και εστριψε,αφου με εβρισε βεβαια..διοτι βεβαια εγω ειχα το αδικο που πηγαινα σωστα.
Λοιπον βαλτε λιγο μυαλο ή σταματηστε να υποκρινεστε .
Ισοτητα στην ελλαδα ΝΑΙ υπαρχει...ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ.Και μονο σε αυτην,Οχι στην συνειδηση των πολλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έπεσες σε περιπτωσάρα προφανώς δεν είναι όλοι έτσι. Καλά έκανες βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Έπεσες σε περιπτωσάρα προφανώς δεν είναι όλοι έτσι. Καλά έκανες βέβαια.
Σαφώς και δεν είναι όλοι, υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις. Που όμως το μόνο που κάνουν είναι να επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Κακά τα ψέμματα, όπως είπε και η Πουπουλίνα, ισότητα υπάρχει μόνο στην νομοθεσία και πουθενά αλλού... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασα να αναφερω και το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα της ελληνικης μεσαιωνικης κουλτουρας.
Παρολο που ειναι πασιγνωστο οτι οι χειροτεροι πελατες των ασφαλειων αυτοκινητου ειναι οι αντρες,διοτι προκαλουν τα περισσοτερα ατυχηματα και μαλιστα συμφωνα με διεθνης στατιστικες και τα πιο θανατηφορα,μιλαμε για συντριπτικη πλειοψηφια αντρων εναντι των γυναικων,καθως ειναι γνωστο οτι οι αντρες εχουν πολυ πιο επιθετικη συμπεριφορα στο αυτοκινητο ,επισης ειναι και οι ξερολες και δεν ανεχονται μυγα στο σπαθι τους,οι γυναικες οταν ειναι στο τιμονι ,καν δεν χρειαζεται να κανουν λαθος.Εστω και μονο να αντιδικισουν με αντρα οδηγο...πρεπει να πανε να πλυνουν τα πιατα τους.
ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ;
Μαλιστα εχω και παραδειγμα προσωπικο.Και δεν ειναι το μοναδικο.Απλα βαζω το ενα.
Ημουν ζακυνθο,μεσα στην πολη,εγω πηγαινα κανονικα σε δρομο ΟΧΙ διπλης κατευθηνσης..ερχεται ο αντρακλας ΑΝΤΙΘΕΤΑ απο το ρευμα,στενος ο δρομος,παρκαρισμενα δεξια και αριστερα αυτοκινητα....εγω και αυτος απεναντι.
Υπηρχε ενα δρομακι διπλα του.
Του λεω φιλτατε πας αντιθετα,στριψε στο δρομακι.
Η απαντηση του:
Αη μωρη που θα μου πεις εμενα να στριψω..κανε οπισθεν.
Εγω του λεω οτι ειμαι κανονικα στην κυκλοφορια μου,αυτος παρανομει..αυτος θα στριψει.
Στο πεζοδρομιο ενας μαγαζατορας ειχε βγει εξω,μαλιστα ηταν και νεο παιδι.Μου λεει....ελα...κανε οπισθεν...Του απαντω:Συγνωμην..εγω θα κανω οπισθεν;Καταρχην ηταν σαφεστατα πολυ δυσκολοτερο να κανω εγω οπισθεν τοσο δρομο ενω ο αλλος ειχε μπροστα του το στενο.Αλλα ακομα και ευκολο να ηταν,δεν υπηρχε περιπτωση να υποχωρισω,διοτι ειχα το δικιο.Δεν παρανομουσα εγω,ο αλλος παρανομουσε.
Και τι μου απαντα ο νεαρος ο μαγαζατορας;
Ελα μωρε..γυναικα εισαι,υποχωρισε!
Εννοειται πως δεν υποχωρισα..βγηκα και ειπα οτι παιρνω τηλεφωνο την τροχαια.
Κια βεβαια στο ακουσμα της τροχαιας ο αντρακλας υποχωρισε και εστριψε,αφου με εβρισε βεβαια..διοτι βεβαια εγω ειχα το αδικο που πηγαινα σωστα.
Λοιπον βαλτε λιγο μυαλο ή σταματηστε να υποκρινεστε .
Ισοτητα στην ελλαδα ΝΑΙ υπαρχει...ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ.Και μονο σε αυτην,Οχι στην συνειδηση των πολλων.

Με ανέκδοτα δεν αποδεικνύεις τίποτα απολύτως. Και εγώ μπορώ να γράψω ένα κάρο περιπτώσεις όπου οι γυναίκες είχαν το πλεονέκτημα. Δεν σημαίνει τίποτα απολύτως αυτό. Και εν πάση περιπτώσει εγώ ανέφερα περιπτώσεις παραπάνω όπου οι γυναίκες έχουν νομοθετικό πλεονέκτημα υπέρ των ανδρών σε πολύ πιο σοβαρά θέματα από το ποίος θα κάνει πίσω στο δρόμο.
Φυσικά όσες πηγές και έρευνες και να παραθέσω τίποτα από αυτά δεν έχει σημασία και το μόνο που χρειάζεται να αναφέρεις είναι μια ανέκδοτη ιστορία για να καταρρίψεις όλο το επιχείρημά μου. Καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Και εν πάση περιπτώσει εγώ ανέφερα περιπτώσεις παραπάνω όπου οι γυναίκες έχουν νομοθετικό πλεονέκτημα υπέρ των ανδρών σε πολύ πιο σοβαρά θέματα από το ποίος θα κάνει πίσω στο δρόμο.
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα, νομοθεσία σημαίνει νόμοι και οι νόμοι δεν τηρούνται πάντα. Ειδικά από το κράτος...
Ενώ αυτά που εσύ χαρακτηρίζεις σαν ανέκδοτα, έχουν να κάνουν με την καθημερινότητα του καθενός που είναι απείρως πιο σημαντική από το τι λένε κάποιοι νόμοι που κανένας εργοδότης ή οποιοσδήποτε άλλος δεν σέβεται και φυσικά δεν τηρεί. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εντάξει μιλάμε για τεράστια γενίκευση και δεν αποτελεί επιχείρημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos1988

Νεοφερμένος

Ο giorgos1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ο αντρας που παει με πολλες ειναι ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ η γυναικα που παει με πολλους ειναι ΠΟΥΤΑΝΑ

Σε αυτό υπάρχει απάντηση και είναι φοβερή "Γιατί ενα κλειδί είναι και γαμώ εαν ανοίγει όλες τις κλειδαριές ενώ μια κλειδαριά είναι για τα σκουπίδια αν την ανοίγουν όλα τα κλειδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Σε αυτό υπάρχει απάντηση και είναι φοβερή "Γιατί ενα κλειδί είναι και γαμώ εαν ανοίγει όλες τις κλειδαριές ενώ μια κλειδαριά είναι για τα σκουπίδια αν την ανοίγουν όλα τα κλειδιά?

Δεν ξέρω ποιος το σκέφτηκε αυτό σαν φράση πάντως και οι 2 απόψεις είναι για τα "σκουπίδια"...
Και θα σου πω αμέσως το γιατί...
Μια πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων θέλει να υπάρχει ένα κλειδί να ανοίγει όλες τις κλειδαριές, και αυτοί είναι οι κλειδαράδες!!
-Κλέφτες θα γίνουν κι εκείνοι??- :P:P

Και δεύτερον σύμφωνα με τη φράση πάλι, γιατί μια κλειδαριά να χρειάζεται να την ανοίγουν όλα τα κλειδιά, εφόσον υπάρχει ένα όπως λές που τις ανοίγει όλες?????:worry::worry:

Δεν βολεύει τόσος κόπος για το τίποτα!

Τελος πάντων για να επανέλθουμε λίγο και στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως τα παρουσιάζει η "παροιμία" και για τους άνδρες αλλά και για τις γυναίκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top