Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,952 μέλη και 2,477,916 μηνύματα σε 78,915 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ένα διαφορετικό πολίτευμα: η άμεση δημοκρατία στην Ελβετία

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,569 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 17:13, 08-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Dreamweaver
Κανεις το ιδιο πραγμα με τους αριστερους και τον πραγματικο σοσιαλισμο. Το οτι στην πραξη δεν γινονται τα παντα σε ενα πολιτευμα οπως παρουσιαστηκαν στην μαρκετιστηκη ρητορικη του δε σημαινει οτι δεν εφαρμοζεται, καθως μπορει να υπαρχουν εσωτερικα δομικα προβληματα του πολιτευματος καθ'αυτου και αδυναμιες που δεν ληφθηκαν υποψη, ισως και επιτηδες. Εναι λογικοτατο οταν γινεται δεκτο να υπαρχουν ατομα που μπορουν να επιβαλλουν αυτο που θελουν ολοι οι υπολοιποι να προσπαθουν να επηρεαζουν ή να επιλεγουν αυτα τα ατομα. Στην πειρπτωση της δημοκρατιας ο οχλος χρησιμοποιει την πλειοψηφια των ψηφων καθως ειναι οι περισσοτεροι για να επιλεγονται τα ατομα που θα δρουν στο συμφερον τους (θεωρητικα τωρα). Το οτι ατομα στα ΜΜΕ προσπαθουν να επηρεασουν εμμεσα τον οχλο ή γινονται προνομιακες χρηματοδοτησεις δεν σημαινει κατι, απλα δεν λαμβανονται υποψη στη ρητορικη της δημοκρατιας ή ακομα χειροτερα γινεται η υποθεση οτι ο μεσος ψηφοφορος εχει μυαλο στο κεφαλι του, ειναι ψυχραιμος, εχει γενικες γνωσεις που ειναι αρκετες για να ληφθουν αποφασεις μπλα μπλα μπλα.

Γενικα δεν αμφισβητω πως η αμεση δημοκρατια ειναι καλυτερη, καθως περιοριζει λιγο τους πολιτικους, αλλα η διαφορα ειναι παρα πολυ μικρη. Ουσιαστικα διαφορετικο popular voting system ειναι η republic, που οχι μονο περιοριζει τα θεματα στα οποια μπορει καποιος να ψηφισει, αλλα κυρως και ποιοι μπορουν. Η τυραννια της μαζα δεν ειναι λιγοτερο απολυταρχική ή βιαιος απο τον individual τυραννο.
Γιατί είμαι η άμεση δημοκρατία καλύτερο πολίτευμα;
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Dreamweaver (Mad Lad)

Διάσημο Μέλος

Ο Mad Lad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 767 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε: στις 22:36, 08-04-19:

Θεωρητικα περιοριζεις τον middleman πολιτικο στις αποφασεις και συνδιαστικα με τα καντονατα στη συγκεκριμενη περιπτωση πιο local ληψη αποφασεων
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια