3D του AutoCAD

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλησπέρα...! Δε με λέτε, χρησιμοποιώ χρόοονια τώρα το AutoCAD, αλλά μόνο το δισδιάστατο...!
Θέλω όμως να μάθω τα πολύ βασικά για το τρισδιάστατο και δεν έχω χρόνο για σεμινάριο!!

Έχει κανένας την ευγενή καλωσύνη να μου στείλει κάποιες βασικές οδηγίες, τις πιο βασικές εντολές;

Μιλάω για μεταφορά ήδη υπάρχοντος σχεδίου σε τρίτη διάσταση...!

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Να ξέρεις πως το AutoCAD ΔΕΝ ενδείκνυται για τρισδιάστατη σχεδίαση καθώς απαιτεί πολύ χρόνο για τη δημιουργία του σχεδίου σε σχέση με έναν μοντελοποιητή ή ένα παραμετρικό πρόγραμμα.

Παρά ταύτα, με λίγη εξικοίωση θα μπορέσεις να φτιάξεις απλά τρισδιάστατα σχέδια (πράγμα στο οποίο αποσκοπείς άλλωστε απ' ό,τι βλέπω).

Όσον αφορά τη μεταφορά υπάρχοντος δισδιάστατου σχεδίου σε τρισδιάστατη απεικόνιση, προσωπικά δεν έχει τύχει να το κάνω ποτέ στο AutoCAD. Your best bet would be SolidEDGE on that. Παρ' όλα αυτά, επειδή δεν ξέρω αν ασχολείσαι με τέτοια προγράμματα, your best bet would be να ξεκινήσεις το σχέδιο από την αρχή και να δουλεύεις και στις τρεις διαστάσεις ταυτόχρονα, αλλάζοντας το UCS κατά βούληση κι ανάγκη.

Βασικά, για τι είδους σχέδια χρησιμοποιείς το AutoCAD τώρα; Τι τρισδιάστατο σχέδιο θέλεις να φτιάξεις ακριβώς; Έχεις πείρα από άλλα προγράμματα σχεδίασης, όπως παραμετρικά (I-DEAS, PRO/Engineer) και μοντελοποιητές (Rhino); Πιστεύω ότι αν γνωρίζεις να σχεδιάζεις εκεί θα βγάλεις πάρα πολύ πιο γρήγορα το σχέδιο που θέλεις.

Anywayz, αν χρειάζεσαι βοήθεια και είσαι Αθήνα, θα βρίσκομαι Αθήνα για μερικές ημέρες ακόμη και θα μπορούσα να σε βοηθήσω (αφιλοκερδώς φυσικά, τι σόι συμφορουμίστας είμαι; ) αρκεί να συναντηθούμε ώστε να μου φέρεις τα σχέδιά σου και να μου δείξεις τι ακριβώς θέλεις για να δοκιμάσουμε να το σχεδιάσουμε επί τόπου.

Κυριάκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έλα καλό μου!! Καλά, με σκλαβώνει η απάντησή σου΄...!!
Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία από άλλα σχεδιαστικά προγράμματα και απλά τελευταία στιγμή ψάχνω τρόπους να κάνω κάποιες 3d αναπαραστάσεις... Δε βαριέσαι, θα βρω άκρη...
Απλά έχω ήδη κατόψεις και όψεις σε δισδιάστατο κι έλεγα αν μπορούσε κάποιος να μου πει τις πολύυ βασικές εντολές του 3δ, να βγάλω άκρη... Πχχ extrude, κλπ...!

Και δυστυχώς είμαι Ζυρίχη, οπότε... μάλλον δε μπορώ να σε κεράσω καφέ για την ευγενική προσφορά σου...!!!
Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top