Αλλάζει η σεξουαλική συμπεριφορά μετά το παιδί;

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Isi δεν θα διαφωνησω μαζι σου, οπως τα λες ειναι τα πραγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ο σεβασμός είναι σεβασμός.

Αλλά σε κάτι που περιλαμβάνονται πάνω από μια πλευρά πρέπει να θέλουν όλες για να έχει αποτέλεσμα.
Εγώ πάντως πάλι μου κάνει εντύπωση πως το πράγμα επικεντρώνεται στη μονομερή δράση του άνδρα πάλι? Γιατί δλδ ο άνδρας μόνο πρέπει, ο άνδρας δεν κάνει, η γυναίκα θέλει....

Το ανάποδο δεν υφίσταται? Δλδ και έστω ότι η γυναίκα πέρασε ψυχολόγικά ανέμακτα την εγκυμοσύνη και δεν απέκτησε από 1 μέχρι 10 τόνους κολήματα, τα οποία πρέπει να κληθεί να θεραπεύσει με τις πράξεις του ο άνδρας. Και αυτά τα κολήματα τα απέκτησε ο άνδρας. Δεν θα έπρεπε η γυναίκα να κληθεί να τα θεραπεύσει? Και αν δεν θέλει ερχόμαστε στην αρχική λούμπα που λέει ότι ο προς θεραπεία θα πρέπει να θέλει να δεχθεί και την θεραπεία είτε είναι ο άνδρας είτε η γυναίκα..
Και αν τύχει και οι δύο καούν ψυχολογικά?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι γιατί εστιάζεται στο ο άνδρας δεν πρέπει να σέβεται την γυναίκα ως μάνα και όχι ως θηλυκό (μαζί με όλα τα παρελκόμενα της Isiliel's post) και να μην θεωρηθεί σαν ψυχολογικό πρόβλημα του άνδρα που η γυναίκα πρέπει να προσπαθήσει να βοηθήσει να λύσει όπως περιμένει από τον άνδρα της, επειδή πχ άλλαξε η εμφάνιση της και έχει ανασφάλειες.

Δύο όψεις έχει το νόμισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φυσικά έχει δύο όψεις το νόμισμα. Το πιάσαμε από αυτή την άποψη με αφορμή το πόστ του zero που ξεκίνησε και το thread. ;)

Ο σεβασμός είναι σχετικός (για μένα τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και βεβαίως αλλάζει η σεξουαλική συμπεριφορά μετά το ερχομό ενός παιδιού…εφόσον αλλάζει και όλη η κοσμοθεωρία μας. Απλά δεν πρέπει να αντιδράμε αρνητικά στις αλλαγές που γίνονται στην ψυχολογία μας και πρέπει να τις δεχτούμε.

Τώρα…αν είναι αρνητικές, προσπαθούμε να τις αντιμετωπίζουμε χωρίς να έχουμε ως στόχο να ξαναγυρίσουμε στα παλιά, χωρίς να ελπίζουμε ότι θα νιώθουμε ακριβώς όπως νιώσαμε πριν. Δεν είναι δυνατών. Προχωρήσαμε. Μεταμορφωθήκαμε από ερωμένοι σε γονείς.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να περάσουμε καλά και καλύτερα από πριν. Αλλά πρέπει να δεχτούμε ότι έχει αλλάξει η ζωή μας, και τώρα ξανά ρυθμίζουμε την σχέση μας. Κάθε αλλαγή στην ζωή μας υποχρεώνει να ρυθμίζουμε τον μηχανισμό που λέγετε γάμο…

(ήθελα να πω με λίγα λόγια ότι όλα μεταμορφώνονται και όχι απαραίτητα σε κάτι χειρότερο…στην δική μου περίπτωση σε κάτι καλύτερο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
αν και ειμαι παντρεμενη αλλα χωρις παιδια..δεν μπορω να ξερω πως ειναι στην πραξη τελικα μιας και δεν το βιωνω αυτο...την αλλαγη δλδ μεσα στο ζευγαρι... θα συμφωνησω με τη ρουμανα ομως μιας και πιστευω οτι ναι μεν αλλαζει η ερωτικη ζωη του ζευγαριου με τον ερχομο ενος νεου μελους στην οικογενεια...αλλα ειναι και καθαρα στο χερι του ζευγαριου να διατηρησει το ερωτικο παθος που ειχε και πριν. μπορει να κανω λαθος...δεν το βιωνω ειπαμε...αλλα ετσι υποθετω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Υπάρχει και μια άλλη κατάσταση νομίζω δεν την είπαμε, το θέμα της μητέρας που δίνει υπερβολική φροντίδα στο παιδί με αποτέλεσμα να είναι πτώμα και να μην μπορεί να ανταπεξέλθει και στα "καθήκοντα" όπως πρέπει ή καθόλου, άπειροι άντρες παραπονιούντε ότι η γυναίκα τους όταν κοιμάτε το μωρό ή όταν ξαπλώνουν η γυναίκα παραπωνιέτε ότι είναι πτώμα και δεν δίνει την απαρέτητη σεξουαλικότητα για να τον ανάψει σαν άνδρα.

Και αυτό μπορεί να είναι ο λόγος απομάκρυνσης του ζαυγαριού που δεν το καταλαβένει μια μάνα που είναι υπερπροστατευτική με το παιδί της:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zero

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τελικά από τόσες απαντήσεις που μου δώσατε και μετά απο μια φιλική κουβέντα με την γυναίκα μου κατάλαβα οτι όλα αυτά είναι απλά στο μυαλό μας.
Εμεις σαν αντρες θέλουμε να σεβαστούμε την μανα του παιδιού μας και αυτό είναι το λάθος. Θα συμφωνήσω οτι δεν πρεπει να μπαίνουν φραγμή στον έρωτα είτε έχουμε 1,2 ή 3 παιδιά γιατι κάνουμε κακό στην σχέση μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα πως συνεχίζεις να τη σέβεσαι ακόμα κι έτσι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν... και τώρα που γέννησα επανέρχομαι με νέα στοιχεία από μεριάς μου :P

ο άντρας μου λοιπόν (κι εγώ μαζί), μετράει τις μέρες που θα μας επιτρέψει ο γιατρός μου, να επιδοθούμε πάλι σε κολασμένες καταστάσεις :D

Απ όσα (βρωμόλογα :P) μου έχει πει, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν βλέπω καμία διαφορά στην ερωτική μας ζωή και ούτε με βλέπει σαν την "καλή κυρία και μάνα του παιδιού του"
οκ τη γλυτώσαμε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ο άντρας μου λοιπόν (κι εγώ μαζί), μετράει τις μέρες που θα μας επιτρέψει ο γιατρός μου, να επιδοθούμε πάλι σε κολασμένες καταστάσεις :D

Τον καϊμενο! Τραβαει γερο.. ζορι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τον καϊμενο! Τραβαει γερο.. ζορι. :P

τουλάχιστον δεν το τραβάει μόνος του κι αυτό είναι σημαντικό στο συγκεκριμένο θέμα
φαντάζεσαι να τράβαγε το ζόρι του κι εγώ να ήμουν σε φάση "παράτα με, είμαι μανούλα τώρα!" ;;;;;;;;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
φαντάζεσαι να τράβαγε το ζόρι του κι εγώ να ήμουν σε φάση "παράτα με, είμαι μανούλα τώρα!" ;;;;;;;;;; :P
ωχ παναγιά μου, αυτός είναι λόγος χωρισμού, χωρίς πλάκα!

αν τον κρύψω κάτω από το κρεβάτι του μαιευτηρίου τον δικό μου, λέτε να μας πάρουν χαμπάρι αν κάνουμε τρελίτσες κάτω από τα σεντόνια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thrilitsa

Νεοφερμένος

Η thrilitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Συμφωνώ λίγο πολύ με όλους σχετικά με αυτό το θέμα!
Δε λέω, το να κάνω έρωτα με τον άντρα μου, κρατούσε περισσότερο πριν γεννήσω. Αν και δεν είναι ο πιο τρυφερός άντρας του κόσμου, παρ' όλα αυτά τον λατρεύω!
Τώρα, άντε να γίνει στα γρήγορα, μην μας πάρουν χαμπάρι τα παιδιά...
Αλλά, η συμπεριφορά του απέναντί μου, δεν έχει αλλάξει προς το χειρότερο! Ίσα ίσα, που νιώθω ότι με βλέπει πιο ΓΥΝΑΙΚΑ! Γιατί ξέρει ότι από την κοιλιά μου (με καισαρική και οι 2 γέννες μου) βγήκαν τα παιδιά του! Και βλέποντας αυτό, αισθάνομαι και εγώ πιο όμορφα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top