Προς όλα τα άρθρα περί Ζωνιανών

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Οπλοκατοχη απο οπλοκατοχη εχει διαφορα. Δεν ειναι παρανομη απαραιτητα η οπλοκατοχη στην ελλαδα μας. Οσο μπορει να σκοτωσει ενα καλασνικοφ αλλο τοσο μπορει να σκοτωσει και μια κυνηγιτικη μπερετα που μετα απο καποιες διαδικασιες διδεται η αδεια της κατοχης της σε πολλους ανθρωπους (κυνηγους) σχετικα ευκολα. Το τι κανει μετα ο καθενας με αυτο το οπλο ειναι πολυ σχετικο, απλα θα επρεπε η νομοθεσια για αυτες τις περιπτωσεις να ειναι πολυ πιο σκληρη ετσι ωστε να το σκεφτεται πολυ ο αλλος πριν μπαλωθιασει σε γαμους και βαφτισια...
Ναι αλλά με διαφορά πως αυτό που παίρνει κυνηγετική περνά πρώτα από απαραίτητα τεστ...
Ο άλλος με το καλάσνικοφ, απλά το πήρε από κάποιον άλλον.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι αλλά με διαφορά πως αυτό που παίρνει κυνηγετική περνά πρώτα από απαραίτητα τεστ...
Ο άλλος με το καλάσνικοφ, απλά το πήρε από κάποιον άλλον.;)

Συμφωνω απολυτα, απλα πιστευω οτι σε πολλα πραγματα υπαρχει ελλειψη παιδειας ακομη στην χωρα μας πανω σε πολλα πραγματα και αυτο ειναι που οδηγει τους ανθρωπους σε τετοιες κινησεις και μαζι με τον συνδιασμο της υπερμετρης ματαιοδοξιας για "περισσοτερα" καταληγουμε να εχουμε ολα αυτα τα τραγικα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι εγώ δεν γεννήθηκα, μεγάλωσα και ζω ακόμα στην Κρήτη. Γιατί αυτά που λέτε μερικοί δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.
Και εγώ πήγα φαντάρος αγαπητέ Χάος και διαπίστωσα ότι όντως είναι πολλοί οι αμόρφωτοι, αλλά αυτό είναι πανελλήνιο φαινόμενο. Αναλογικά πάει και στην Κρήτη, μόνο που λόγω προφοράς και συμπεριφοράς ίσως σας φαίνεται εντονότερο το φαινόμενο. Με ενοχλεί η γενίκευση που κάνετε και προσβάλλομαι σαν κρητικός, γιατί έχετε στο μυαλό σας μόνο τους κρητικούς που "φαίνονται". Όταν λέω φαίνονται εννοώ ότι τώρα πχ οι κρητικοί "διαφημίζονται" από τα Ζωνιανά, άλλες φορές από τις βεντέτες, άλλες από τις ληστείες, άλλες από τους καβγάδες. Λογικό είναι να δημιουργείται αρνητική εικόνα πλέον, αφού αυτό πουλάει! Και εγώ ενοχλούμαι με τους περισσότερους των Ζωνιανών που βγαίνουν στα παράθυρα γιατί δεν είναι οι πραγματικοί εκπρόσωποι, αλλά αυτοί που θα πουν στο κανάλι αυτά που θέλει ο δημοσιογράφος να ακουστούν.
Για το γελοίο της απιστίας, έχω να πω ότι και εκεί το ποσοστό είναι ανάλογο με αυτό της υπόλοιπης Ελλάδας. Άλλωστε εσύ αγαπητέ Χάος, σε ανάλογο θέμα δήλωνες ότι ΟΛΟΙ απιστούν (άσχετα αν δεν συμφωνώ). Πρέπει να αναλογιστείς επίσης, ότι υπάρχουν δύο πράγματα που μειώνουν την πιθανότητα η γνήσια κρητικιά να απιστήσει:
- Ο φόβος για την σπίλωση της τιμής της
- Ο φόβος για την οργή του άντρα της
Μπορείς να πεις ότι είναι ουσιαστικά ένα, αλλά το ανέλυσα όπως και να έχει.

Τέλος, για το έθιμο με τις μπαλωθιές, έχω να πω ότι εκτός του ότι τείνει να εκλείψει στις πόλεις τουλάχιστον, πλέον φαίνονται πιο συνειδητοποιημένοι καθώς επιδίδονται σε αυτό πιο μακριά από τον κόσμο και με μεγαλύτερα μέτρα ασφαλείας. Και πριν με αμφισβητήσετε για αυτό, ας σκεφτούμε ποιος έχει επισκεφτεί περισσότερα κρητικά πανηγύρια και γάμους ;)

Να σημειώσω ότι δεν ήξερα ότι η misslittledevil είναι κρητικιά και αν την ενδιαφέρει, ανέβηκε στην εκτίμηση μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κράτος εν κράτει.. Θερμά συγχαρητήρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ Fandago, λυπάμαι, αλλά εγώ αυτά γνώρισα, αυτά λέω. Νομίζω ότι ήμουν πολύ προσεκτικός στο ποστ μου, αναφέροντας το πραγματικό γεγονός ότι η πλειοψηφία όσων γνώρισα δεν ήταν αντάξιοι του μύθου του Κρητικού Παλικαριού, αντίθετα μου θύμιζαν πιότερο το "Πονούν ωρέ τα παλικάρια;" :D. Υπηρέτησα και σε άλλα στρατόπεδα και τέτοιο ποσοστό μη αποφοίτων Δημοτικού δεν βρήκα πουθενά. Κατά τ' άλλα έγραψα πως ευτυχώς γνώρισα και την άλλη πλευρά (η οποία ξαναλέω ότι είναι εξαιρετική), έστω και ως μειοψηφία. Πού βλέπεις τη γενίκευση; Άλλωστε δεν περίμενα τα Ζωνιανά για να σχηματίσω άποψη, αυτά που γράφω συνέβησαν κατά τη δεκαετία του '90.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γνώρισα αρκετούς για να έχω καλό στατιστικό δείγμα, όσο κι αν οι γενικεύσεις αδικούν.
Πού βλέπεις τη γενίκευση;
Μόνος σου ανέφερες και για γενίκευση, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Αν σε παρεξήγησα λάθος μου. Τα σημεία όμως που αναφερόμουν καθαρά σε εσένα ήταν συγκεκριμένα και αυτό δεν ήταν σε αυτά.:)

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, έλειπα 4-5 μέρες (έχασα το μέτρημα). Δεν έχω να προσθέσω κάτι ιδιαίτερο στην συζήτηση, εκτός του ότι μου έκανε εντύπωση η προβολή στη ΝΕΤ μιας εκπομπής που είχε κάνει η Σεμίνα το 1997, όπου και πάλι η Κρήτη και τα Ζωνιανά είχαν έρθει στο προσκήνιο για παρόμοια σκηνικά. Αυτό δείχνει, ότι το θέμα είναι γνωστό (ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι) και στην υπόλοιπη Ελλάδα εδώ και χρόνια. Και όμως τίποτα δεν άλλαξε και δεν νομίζω και τώρα να αλλάξει.
Βλέποντας επίσης την εκπομπή "Το κουτί της Πανδώρας" σήμερα, μου έμειναν κάποια λόγια του Λουδοβίκου των Ανωγείων που θα ήθελα να σας μεταφέρω, όσο μπορώ.
"Αρκεί να δεις τα μάτια της γιαγιάς που τόσα χρόνια ζει τίμια στο σπίτι της, για να νιώσεις πόσο κρίμα είναι που για τις πράξεις άλλων ατόμων, τώρα αυτοί πρέπει να απολογούνται".

Τέλος, όσο και αν δεν θέλω να κατηγορώ το κράτος για τα πάντα, δεν μπορώ, ξέροντας ότι για ότι γίνεται φταίει το πόση επιρροή έχει το χρήμα στον κρατικό μηχανισμό...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top