Ο κήπος των συναισθημάτων

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο κήπος των συναισθημάτων....
Αν τα συναισθήματα ήταν λουλούδια, δέντρα, φυτά....
Ποια 10 συναισθήματα θα επιλέγατε για τον κήπο σας και τι χρώμα, σχήμα, μυρωδιά θα τους δίνατε;;;;
Ποια λουλούδια θα αντιπροσώπευαν αυτά τα 10 συναισθήματα;;;;




Το θέμα εμπνευσμένο από το βιβλίο Ο κήπος των συναισθημάτων (10 θεματικές προσεγγίσεις για το νηπιαγωγείο των Νίκη Κάντζου, Ρένα Δαμηλάκη, Ζέτα Λαμπρινέα, Γρηγόρης Κανελλόπουλος)
Τα συναισθήματά μας μοιάζουν με έναν κήπο.

Όπως τα λουλούδια του κήπου έτσι και τα συναισθήματά μας χρειάζονται φροντίδα και αγάπη. Ο κήπος των συναισθημάτων μας είναι ιδιαίτερα ευαίσθητος και η προσεκτική καλλιέργειά του είναι ένα γοητευτικό ταξίδι στον εσωτερικό κόσμο του καθενός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Στον δικό μου κήπο θα έβαζα την αγάπη, την ευτυχία, την αρμονία, την αυτοπεποίθηση, την στοργή, την εμπιστοσύνη, την πληρότητα, την ευαισθησία, την καλοσύνη, την συγχώρεση, την συμπόνια, το θάρρος, την ευλογία...

Απο λουλούδια δεν ξέρω πολλά πράγματα, σίγουρα όμως θα έβαζα λευκά τριαντάφυλλα που τόσο μου αρέσουν!

Κυκλικά σχήματα θα ήθελα να έχουν...

Απαλά αρώματα και ιδιαίτερα...




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μα φυσικα ξεχασα ενα πολυ σημαντικο!

Το Παθος!


;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
1. Ο κήπος μου θα είχε στη μέση έναν μεγάλο πλάτανο που θα συμβόλιζε την ηρεμία, και θα είχε μια κουφάλα στη μέση όπου θα ήταν το καταφύγιό μου, το μέρος που θα καθόμουν και θα μου μετέδιδε την ηρεμία του.
Screenshot_20.jpg

2. Γύρω γύρω θα υπήρχαν μεγάλοι θάμνοι γυψοφίλης (baby breath) που θα συμβόλιζαν την αγάπη, γιατί η αγάπη δεν είναι μια μεγάλη, τρανταχτή κίνηση, αλλά πολλά πολλά μικρά, πολύ μικρά πραγματάκια που, άμα τα δεις ένα ένα δεν τα πιάνει το μάτι σου εύκολα, αλλά όλα μαζί συνθέτουν τον πιο όμορφο, ανθισμένο θάμνο. Είναι εκείνο το λουλούδι που σπάνια παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο σε μια ανθοδέσμη γιατί όλοι είναι επικεντρωμένοι στα πιο εντυπωσιακά λουλούδια, αλλά χωρίς αυτό είναι σαν να λείπει κάτι, σαν να μην είναι σωστή η ανθοδέσμη μας. Έτσι και στη ζωή, μπορεί να έχουμε φοβερές επιτυχίες, κατορθώματα, πλούτο, περιπέτεια, αλλά χωρίς αγάπη δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τίποτα στον ίδιο βαθμό.
Screenshot_21.jpg

3. Ανάμεσα θα υπήρχαν φυτρωμένοι άναρχα, από δω κι από κει, μερικοί μπλε κρίνοι, οι οποίοι θα συμβόλιζαν τη λύπη/μελαγχολία, γιατί μας πιάνει έτσι ξαφνικά και απροσδόκητα αλλά είναι κι αυτή ένα απαραίτητο συστατικό στην ψυχική μας ισορροπία (δε θα απέκλεια σε καμία περίπτωση τα δυσάρεστα συναισθήματα για να κρατήσω μόνο τα καλά - αυτό θα ήταν ό,τι χειρότερο).
Screenshot_22.jpg

4. Σε μια γωνία θα υπήρχε ένας καλλιστήμονας που θα συμβόλιζε την ηδονή. Έντονο κόκκινο χρώμα, πολύ έντονη γλυκιά μυρωδιά, "εκκεντρική" όψη, αλλά απ' την άλλη μαζεύει πολλές μέλισσες πάνω του και προκαλεί αλλεργίες, γι' αυτό πρέπει να προσέχεις όταν το πλησιάσεις πολύ.
Screenshot_23.jpg


5. Σε όλο τον κήπο θα υπήρχε διάσπαρτο χαμομήλι που θα συμβόλιζε τη χαρά. Πολυετής, αυτοφυής πόα, με έντονη χαρακτηριστική μυρωδιά, που δεν το βλέπεις εύκολα αλλά ενίοτε το μυρίζεις και σου θυμίζει την παρουσία του. Ακόμη κι άμα το κόψεις ή ξεραθεί, δεν παύει να μυρίζει όμορφα, όπως η γλυκιά νοσταλγία που μας προκαλούν οι όμορφες αναμνήσεις.
Screenshot_24.jpg

6. Στις σκιερές γωνίες θα υπήρχαν μερικές τσουκνίδες που θα συμβόλιζαν τη ζήλια. Καταρχάς γιατί απεχθάνομαι εξίσου όταν ζηλεύω κι όταν πέφτω πάνω σε τσουκνίδες. Δεύτερον, γιατί μπορούν να παραλληλιστούν πολύ εύστοχα: Αν την κόψεις με προσοχή και τη βράσεις, έχεις ένα πολύ υγιεινό ρόφημα με θεραπευτικές ιδιότητες. Αν την αγνοήσεις, θα μεγαλώσει ανεξέλεγκτα και θ' αρχίσεις να την πατάς καταλάθος και να σε τσούζει το δέρμα σου. Έτσι κι η ζήλια, μπορεί να μας βοηθήσει πάρα πολύ στην αυτοβελτίωση όταν την προσεγγίζουμε με υγιή τρόπο, αλλά αν την αφήσουμε να μας καταλάβει, θα νιώθουμε συνεχώς πόνο.

Screenshot_25.jpg

7. Λίγο πιο πέρα, θα υπήρχε μια μεγάλη αλόη που θα συμβόλιζε την ελπίδα. Ανθεκτική, δε χρειάζεται ιδιαίτερο πότισμα και καταπραΰνει τις πληγές μας.
Screenshot_26.jpg


8. Στο πιο απόμερο και κρυφό μέρος του κήπου, θα υπήρχε μια τριανταφυλλιά με μαύρα τριαντάφυλλα που θα αντιστοιχούσαν στον φόβο. Θα την έβλεπες έτσι μαύρη και με αγκάθια και θα φοβόσουν να την πλησιάσεις, όμως όταν ξεπερνούσες τον φόβο σου και έπαιρνες το ρίσκο να τρυπηθείς από τ' αγκάθια της, θα μπορούσες να μυρίσεις κάτι πάρα πολύ ωραίο.
Screenshot_27.jpg

9. Θα είχε επίσης ένα μεγάλο νυχτολούλουδο, που θα αντιπροσώπευε τη μοναξιά. Όταν όλα τα υπόλοιπα φυτά του κήπου κοιμούνται, εκείνο ανοίγει μόνο του τα άνθη του, πλημμυρίζοντας τον χώρο με μια πολύ γλυκιά αλλά ενίοτε ασφυκτικά έντονη μυρωδιά. Ακόμη, οι περισσότεροι από εμάς νιώθουμε πιο έντονη τη μοναξιά τη νύχτα, όταν σταματάμε να ασχολούμαστε με οτιδήποτε άλλο, οπότε ένας λόγος παραπάνω γι' αυτόν τον παραλληλισμό.
Screenshot_28.jpg


10. Και τέλος, ανάμεσα σε όλα τα φυτά και τα λουλούδια μου, θα ήθελα να υπάρχουν διαφόρων ειδών άγρια χόρτα που θα συμβόλιζαν την ελευθερία. Φυτρώνουν όπου θέλουν, όποτε θέλουν, χωρίς να σε ρωτήσουν και ακόμη κι αν τα ξεριζώσεις, πάντα βρίσκουν έναν τρόπο να ξαναφυτρώσουν. Δεν έχουν άρωμα, δε σ' επηρεάζουν και η γεύση τους άλλους τους ξετρελαίνει, άλλους τους αφήνει αδιάφορους, κι άλλους τους ενοχλεί.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραίος ο κήπος σου Αγάπη και επειδή δεν είναι απλά κήπος και κάθε τι έχει μια συμβολική σημασία και ένα δίδαγμα, αν τον έβλεπα θα αισθανόμουν ότι κάτι λείπει οπότε θα αμολούσα μέσα ένα κοπάδι πρόβατα, για να σε διδάξω πως μπορείς να έχεις το ωραιότερο κήπο αλλά δεν έχει καμία σημασία αν ζεις ανάμεσα σε πρόβατα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ωραίος ο κήπος σου Αγάπη και επειδή δεν είναι απλά κήπος και κάθε τι έχει μια συμβολική σημασία και ένα δίδαγμα, αν τον έβλεπα θα αισθανόμουν ότι κάτι λείπει οπότε θα αμολούσα μέσα ένα κοπάδι πρόβατα, για να σε διδάξω πως μπορείς να έχεις το ωραιότερο κήπο αλλά δεν έχει καμία σημασία αν ζεις ανάμεσα σε πρόβατα.

Θα τα πάρω, θα τα πάω στο χωράφι μας που θα έχουν άπλα και τριφύλλι, για να σε διδάξω πως when life gives you sheep, make feta cheese.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εμένα ο κήπος μου πάντως θα είχε σίγουρα μπρόκολα. Δεν θα πω τον συμβολισμό με τον οποίο τα έχω συνδιάσει απλά θα πω πως είναι και σούπερ φαγητό !!!

how-to-grow-broccoli-outdoors.jpg
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιαννουτα μέχρι κι εγώ ξέρω ότι ο κήπος έχει μόνο Ανθή αλλιώς λέγεται μπαχτσες.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Οκ έχεις δίκιο. Παρ'όλα αυτά μπορούμε να προσπεράσουμε τις λέξεις i think.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top