Διαίσθηση και φόβος

V.ice

Νεοφερμένος

Ο V.ice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πώς τα διαχωρίζετε μεταξύ τους?
Όταν κάτι σας λέει μέσα σας να αποφύγετε μια συγκεκριμένη κατάσταση, πώς ξέρετε αν αυτό είναι η σωστή σας διαίσθηση ή απλά κάποιος αδικαιολόγητος φόβος σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλή ερώτηση. Αν και στην αρχή με μπέρδεψε, το κουβάρι ξετυλίχτηκε γρηγορα και να η δική μου αποψη:

Η διαίσθηση είναι ένας εσωτερικός μηχανισμός, πού άλλοι τον λειτουργούν περισσότερο, αλλοι λιγότερο *δες δηλωσεις τύπου:'' η διαίσθηση μου/ ένστικτο κάνει λάθος κάποιες φορές. Καποιοι λειτουργύν περισσότερο/ τοχουν με τη λογική, άλλοι με το συναίσθημα, άλλοι με το ένστικτο.
Τη διαθέτουμε όλοι αλλά σε άλλους αναπτύσσεται αργά, σε άλλους γρηγορότερα.
Το πιο σημαντικό έίναι πως η διαίσθηση λειτουργέι, μόνο αν είμαστε πρόθυμοι να της δείξουμε κι εμπιστοσύνη. Αρχίζει πρόβλημα όταν εμπλακεί ο φόβος και η έλλειψη εμπιστοσύνης ως προς το άτομό μας. Τότε μονο θα μπορούσα να συνδέσω τον φόβο με το ένστικτο κι εδώ μοιάζει ο φόβος να υπερτερεί.
Σελφκοντρολ λέγεται κι απόλυτη επαφή με το μέσα μας την ώρα της κρίσιμης απόφασης. Οταν για κάτι δεν είμαστε σίγουροι, δε φταίει η διαίσθηση. Αυτή είναι ''ναι'' ή '''οχι'' , κι όχι ''ίσως'' κι αμφιβολίες. Μόνο ο φόβος δημιουργεί αμφιβολίες κι ανησυχία και θεωρείται ένας απο τους πιο κακούς συμβούλους που τις περισσότερες φορές δημιουργεί συναισθηματική αναπηρία, τάσεις φυγής από μια κατάσταση που είναι δύσκολο να αντιμετωπιστεί και πού όμως πρέπει να αντιμετωπιστεί με θάρρος, διοτι μελλοντικά ο φόβος δημιουργεί άλλες συνέπειες, με άλλο θέμα προς συζήτηση.

Προσωπικά, δουλέυω κυρίως με τη διαίσθηση, παρά με τη λογική ή το συναίσθημα μιας και η πρώτη μου είναι στεγνή και ψυχρή και το δεύτερο μου αρκετά αμφίβολο και ενίοτε ανισόρροπο. Ανθρωποι που λειτουργούν κυρίως με το ένστικτο βλέπουν πολλα και διαφορετικά, σχεδόν αληθινά όνειρα.
Το ένστικτο μου δίνει απόλυτα θετικές ή αρνητικές απαντήσεις και τα άλλα δύο συνεργαζονται μαζί της.
Το βασικό με τη διαίσθηση για να σου δίνει σωστές απαντησεις είναι να της κάνεις και σωστές ερωτήσεις, όπως ο υπολογιστής αν του ζητήσουμε να μας υπολογίσει κάτι με ακρίβεια, έτσι ακριβώς λειτουργεί κι αυτός ο ψυχικός μηχανισμός. Ακριβείς ερωτήσεις λοιπόν. Αν αρχίσουν οι αμφιβολίες έχει εισβάλλει ο φόβος (ητοι ανησυχια) μη έχοντας κάνει σωστές ερωτήσεις. Επίσης να μην είναι πολύπλοκες και σύνθετες για τον νου, γιατί όπως ο υπολογιστής αν κατεβάζεις πολλά μαζί θα κολλήσει, έτσι και το μυαλό/ψυχή. Μια σωστά διατυπωμενη ερωτηση εχει ηδη απαντηθει στο μισό της.

Συνοψίζοντας, η διαίσθηση λέει ''ναι'' ή '''οχι'' ενώ ο φόβος απαντά με το '''ισως ναι, ίσως κι όχι''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V.ice

Νεοφερμένος

Ο V.ice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πολύ ωραία ανάλυση και to the point, ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top