Αλλαγή βαφτιστικού ονόματος και επωνύμου

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
[Ασχετο! :D]

το πραγματικό μου όνομα είναι "Σταματία" και το κοινώς γνωστό είναι "Ρόζα"

Εμενα μου αρεσει το ονομα σου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσει το ονομα σου. :D

Γενικότερα δεν έχω ακούσει από κανέναν οτι είναι φρικτό αλλά εμένα δεν μου αρέσει. Δεν θέλω να το ακούω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Κι εγώ θέλω να αλλάξω επώνυμο ! (ελπίζω να τα καταφέρω όταν αποφασήσω να ασχοληθώ αλλά γμτ θα είναι ταλαιπωρία :( ).

Πάντως το Σταματία το βρίσκω μια χαρά όνομα :|:| :confused::hmm:

Αλλά αφού εσένα προσωπικά δεν σου αρέσει ελπίζω να καταφέρεις να το αλλάξεις επίσημα! :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
όπως το παρουσίασες τρόμαξα οφείλω να ομολογήσω..Δεν είναι κακό!!Πάντως αν δε νιώθεις άνετα με το όνομά σου άλλαξε το:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δεν είναι ωραίο. Αν με ρωτήσεις πως με λένε και σου πω ένα όνομα και μετά τύχει και δεις ταυτότητα ή ακούσεις τη μητέρα μου να με φωνάζει με άλλο δεν θα νομίζεις οτι σε κοροϊδεύω; Και έτσι είναι αφού σου είπα άλλο όνομα από το πραγματικό μου. Επίσης το κανονικό δεν μου αρέσει και δεν αισθάνομαι ωραία να το λέω και επίσης αν κάθομαι και αναλύω στον καθένα που γνωρίζω ολόκληρη την ιστορία με τα ονόματα μου θα με περνάει για τρελή ή κομπλεξικιά :P



Ίσως περιμένω και λίγο παραπάνω γιατί υποψιάζομαι οτι μία τέτοια δουλειά θα χρειάζεται συγκατάθεση γονέων :whistle:




Αχχμμμμ... Λοιπόν οκ, χάρη στο ναζιάρικο στυλ θα σας αποκαλύψω οτι το πραγματικό μου όνομα είναι "Σταματία" και το κοινώς γνωστό είναι "Ρόζα"



Ξέρεις τι γίνεται τώρα; :P Απουσίαζα γιατί άκουσα κάτι οτι δίνουμε πανελλήνιες λέει, στο τέλος του χρόνου λέει, και θέλει διάβασμα λέει :P



Τέτοια τιμή; :P

το σταματια εμενα μ αρεσει περισσοτερο απ το ροζα παντως;)
μπορουσες να το κανεις λιτσα ας πουμε αν δεν σ αρεσει τοσο πολυ...η ματα (χαρυ) ας πουμε:D:D:D:D η τουλα... ειναι πιο ωραια απ το ροζα:hmm:



Και πως ακριβος λειτουργει αυτο; Ενδιαφερομαι και εγω καθος σκευτομαι να ξεφωρτωθω το ενα απο τα 2 ονοματα μου οταν ενηλικιωθω

πας στο δημοτολογιο του δημου οπου ανηκεις και ζητας χαρτι ταυτοπροσωπιας που βεβαιωνει οτι ο ταδε που αναγραφεται στο δελτιο ταυτοτητας και ο ταδε που αναγραφεται στο επισυναπτομενο εγγραφο(πτυχιο η οτιδηποτε αλλο) ειναι το ιδιο και το αυτο προσωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
το σταματια εμενα μ αρεσει περισσοτερο απ το ροζα παντως;)
μπορουσες να το κανεις λιτσα ας πουμε αν δεν σ αρεσει τοσο πολυ...η ματα (χαρυ) ας πουμε:D:D:D:D η τουλα... ειναι πιο ωραια απ το ροζα:hmm:

Μπααα :P Με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα πάντως με λένε κανονικά Μιχαήλια αλλά απο τα 16 και μετά συστηνόμουν ως Λία και το έμαθαν όλοι έτσι :P(βοήθησε και το οτι μετακόμισα τότε). Μόνο οι συγγενείς πλέον με φωνάζουν Μιχαήλια.
Δεν μπορείς να βρεις κάποιο (έστω μακρινό) υποκοριστικό του Σταματία και να σε φωνάζουν με αυτό; Σιγά τώρα το τι θα γράφουν τα επίσημα χαρτιά.
Παρεμπιπτόντως, κι εμένα μου αρέσει το Σταματία, αλλά δεν επιμένω γιατί ξέρω πως είναι να σου λένε "μα τι ωραίο όνομα που έχεις" κι εσύ να το σιχαίνεσαι, same here dear :P
Πάντως αν επιμένεις, νομίζω ο GeorgeD σου έδωσε μια καλή απάντηση παραπάνω την οποία μάλλον δεν πρόσεξες μέσα στις πολλές που δόθηκαν. Γνωρίζω οτι ο GeorgeD μπορεί να έχει γίνει αντιπαθής σε αρκετά μέλη (και σε μένα οφείλω να ομολογήσω) λόγω κάποιων μηνυμάτων του, αλλά καλό είναι να δίνουμε σε όλους μια δεύτερη(και τρίτη, και τέταρτη) ευκαιρία (προσωπικά μέχρι να καταλήξω οριστικώς και αμετακλήτως οτι αντιπαθώ κάποιον του δίνω πάρα πολλές ευκαιρίες). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
πας στο δημοτολογιο του δημου οπου ανηκεις και ζητας χαρτι ταυτοπροσωπιας που βεβαιωνει οτι ο ταδε που αναγραφεται στο δελτιο ταυτοτητας και ο ταδε που αναγραφεται στο επισυναπτομενο εγγραφο(πτυχιο η οτιδηποτε αλλο) ειναι το ιδιο και το αυτο προσωπο.


Πρεπει δλδ να βγαλω ενα τετιο για καθε τι που εχω. Πψ Ενα για το διπλωμα, ενα για την αδεια κυκλοφοριας, ενα για το απολυτιριο του σχολειου κλπ;.... ΠΟλυ μπερδεμα ετσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Πρεπει δλδ να βγαλω ενα τετιο για καθε τι που εχω. Πψ Ενα για το διπλωμα, ενα για την αδεια κυκλοφοριας, ενα για το απολυτιριο του σχολειου κλπ;.... ΠΟλυ μπερδεμα ετσι....

ελα βρε τασε ασε τα ονοματα σου οπως ειναι.;)
ορεξη να μπλεκεις με γραφειοκρατεια εχεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ελα βρε τασε ασε τα ονοματα σου οπως ειναι.;)
ορεξη να μπλεκεις με γραφειοκρατεια εχεις;:P

Απλα το ενα ειναι σουηδικο και εκτος του οτι μου την σπαει, δεν χρησιμευει απολυτος πουθενα καλογο του οτι θελω καριερα στον στρατο καλητερα ειναι να μην εχω ξενο ονομα, αλλα αμα θελει τοσες διαδικασιες πολυ πιθανων να μην το αλαξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παιδιά.... θα σας πω κάτι που θα σας σοκάρει τώρα νομίζω :P
το επώνυμο μπορεί να αλλάξει
με κάποιες διαδικασίες που δεν γνωρίζω (γίνεται δικαστήριο πάντως) αλλά αλλάζει....

το ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ όνομα όμως το οποίο έχει δοθεί από παπά σε βάφτιση... :whistle:
ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ....

Ισως.... αν πρώτα απαρνηθείτε κανονικά τη θρησκεία σας με όλες τις νόμιμες διαδικασίες (πάλι δικαστήρια κλπ) και μετά πάτε να αλλάξετε το όνομα αλλά θέλει και πάλι πολύ τρέξιμο.


Πάντως πιστεύω ότι θα είναι μάλλον πολύ πιο εύκολο να προσθέσεις στο όνομα σου ένα δεύτερο όνομα...
Και νομίζω ότι θα μπορέσει να σου απαντήσει επ αυτού ένας... παπάς :P
Πας και του αμολάς το παραμύθι... παπά μου έκανα τάμα!!!
Η ευχή μου βγήκε και τώρα πρέπει να προσθέσω κανονικά ένα δεύτερο βαφτιστικό όνομα!! Πως το κάνουμε?


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Χμμ..Θα εξηγήσω πως έχει:

Το βασικό μου ερώτημα αναφέρεται στο ποιες είναι οι διαδικασίες που πρέπει να γίνουν για την αλλαγή ονόματος αρχικά και τι γίνεται με το όσα κατέχω στο όνομα μου ως τώρα (πχ. διπλώματα) και βέβαια δέχομαι και σχόλια για όσα έχω γράψει παραπάνω.

Η βασική απάντηση είναι η εξής, αν πρόκειτε για το μικρό σου όνομα μπορείς να το προσθέσεις στο ληξιαρχείο απλά και να κάνεις αλλαγή ταυτότητας.

Για το επώνυμο είναι λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να βγάλεις ποινικό μητρωο λευκό ότι δεν χρωστάς σε δημόσιο, πηγαίνεις στο ληξιαρχείο με τα χαρτιά και το επίθετο που δηλώνεις το νέο να είναι παρεμφερές με αυτό που έχεις αλλα περίπου το ίδιο. Π.Χ άν το επώνυμο είναι ζωάκη μπορείς να το κάνεις ζωήδη ή ζωηδάκη ή κάτι παρόμειο, μόλις πάρεις την έγγρηση δημοσιέυεις σε μια εφημερίδα την αλλαγή του ονόματος, δηλαδή η κυρία π.χ. ζωάκη έχει κάνει αλλαγή επωνυμου και το έχει κάνει Ζωήδη.;)

Αυτά!!! ερωτήσεις ακούω αν υπάρχουν:)

Υ.Γ αν δεν μπορείς να κουράζεσε με αυτά παντρέψου και πάρε του άντρα σουή βγάλε την ταυτότητα σε κάποιο απο τα μικρά νησιά, χάλκη τήλο, πάντα κάνουν υπερβολικά λάθοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Την κομμώτρια της μαμάς μου τη λέγανε Παναγιώτα και το έκανε Αλεξάνδρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Την κομμώτρια της μαμάς μου τη λέγανε Παναγιώτα και το έκανε Αλεξάνδρα...


μήπως μαζί με το όνομα άλλαξε και θρησκεία;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν είναι ωραίο. Αν με ρωτήσεις πως με λένε και σου πω ένα όνομα και μετά τύχει και δεις ταυτότητα ή ακούσεις τη μητέρα μου να με φωνάζει με άλλο δεν θα νομίζεις οτι σε κοροϊδεύω; Και έτσι είναι αφού σου είπα άλλο όνομα από το πραγματικό μου. Επίσης το κανονικό δεν μου αρέσει και δεν αισθάνομαι ωραία να το λέω και επίσης αν κάθομαι και αναλύω στον καθένα που γνωρίζω ολόκληρη την ιστορία με τα ονόματα μου θα με περνάει για τρελή ή κομπλεξικιά :P

Εγω πάντως δεν θα είχα πρόβλημα,ούτε θα σκεφτομουν πως κάτι δεν πάει καλά μαζί σου! Είναι συνηθισμένο άλλο να είναι το βαφτιστικό σου και με άλλο να συστήνεσαι. Τη μαμά μου για χρόνια ολόκληρα (έως τα 32 της για την ακρίβεια που αποφάσισε πως θα το αλλάξει) δεν την φώναζαν με το βαφτιστικό της (που είναι ένα πολύ όμορφο όνομα, αλλά ιδιαιτέρως σπάνιο), αλλά ..Πίτσα! (Έλεγα ως παιδί στο Δημοτικό ότι τη μαμά μου την λένε Πίτσα και μου απαντούσαν αν έχει και μπέικον και μανιτάρια μέσα! :P)

Εντωμεταξύ όλη αυτή η ανησυχία μου για το όνομα ξανάρχεται στην επιφάνεια κάθε που ανοίγουν τα σχολεία και αρχίζουν οι κατάλογοι και οι λίστες. Άντε να πεις του καθηγητή να σταματήσει να σε φωνάζει Σταματία (:rant:) που γράφει ο κατάλογος, και να σε φωνάζει Ρόζα, που η μόνη Ρόζα που γνωρίζει είναι η μουδιασμένη του Μητροπάνου. Σοβαρά με καίει πάντως αυτό το θέμα και δεν θα σταματήσει αν δεν αλλάξει :/:


Σου χω και χειρότερα. Εγώ είχα ίδιο επώνυμο με την κολλητή μου και καθόμασταν και στο ίδιο θρανίο :D Όποτε για να ξεχωρίζουμε, άμα ήθελαν να σηκώσουν εμένα χρησιμοποιούσαν το δεύτερο επίθετο που είχα (όχι το μικρό δεν τους έκανε), το οποίο βασικά ποτέ δεν αναφέρω γιατί είναι Φλώρου (στον μπαμπά μου ακούγεται πιο ωραίο :P) λέγοντας στην κολλητή μου που πάντα έπαιρνε φόρα: "όχι εσύ, την ..Φλώρα εννοώ!" Πάστα φλώρα! :P


(Και πάντως έχω μια φίλη Σταματία που το 'χει κάνει Τίνα και κανείς δεν έχει ποτέ θέμα.. νομίζω τσάμπα αγχώνεσαι! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πάντως αν επιμένεις, νομίζω ο GeorgeD σου έδωσε μια καλή απάντηση παραπάνω την οποία μάλλον δεν πρόσεξες μέσα στις πολλές που δόθηκαν.

Τα είπε λίγο μπερδεμένα ωστόσο :P Γι' αυτό και δεν έδωσα πολύ σημασία.

Πάντως πιστεύω ότι θα είναι μάλλον πολύ πιο εύκολο να προσθέσεις στο όνομα σου ένα δεύτερο όνομα...
Και νομίζω ότι θα μπορέσει να σου απαντήσει επ αυτού ένας... παπάς :P
Πας και του αμολάς το παραμύθι... παπά μου έκανα τάμα!!!
Η ευχή μου βγήκε και τώρα πρέπει να προσθέσω κανονικά ένα δεύτερο βαφτιστικό όνομα!! Πως το κάνουμε?

στην Αγία Ρόζα το τάμα; Δεν πείθει :P



Δεν θέλω κανένα χαϊδευτικό του Σταματία. Θέλω ένα άλλο όνομα και δεν είναι κάτι που το σκέφτηκα τώρα και είπα να το γράψω. Το ζητάω από το δημοτικό και δεν το συζητούσαν καν οι γονείς μου. Τώρα κάπως το δέχονται αλλά και πάλι υπάρχουν διαφωνίες.

Αν χρειάζεται πάντως δικαστήριο και αναμείξεις με τη θρησκεία δεν το βλέπω εφικτό..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
για να νιώσεις καλύτερα, ούτε εμένα μου αρέσει το όνομα σου ιδιαίτερα (ούτε και το δικό μου :p - για το επίθετο ας μη μιλήσουμε καλύτερα :redface: :D)

Την κομμώτρια της μαμάς μου τη λέγανε Παναγιώτα και το έκανε Αλεξάνδρα...

ε, δεν το κανε και αλέξανδρος!

ψ. ο διπλανός μου στη δουλειά σήμερα μίλαγε με μία τσιμπουκάκη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
βρε suspiria...πολύ κακό για τίποτα μου κάνει όλο αυτό!

Μια πολύ φίλη μου είναι βαφτισμένη Ελένη και εδώ και ...30 χρόνια τη φωνάζουν όλοι [πλην των συγγενών της γιαγιάς Ελένης] Λίντα! So? Σιγά το πρόβλημα!

Τόσοι και τόσοι "δουλεύουν" με υποκοριστικά οκ, εσύ το πήγες λίγο πιο πέρα... so what? Δεν ξέρω εγώ νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο να μπείς σε τέτοιες διαδικασίες...

Άσε που έχω την ίδια εντύπωση με την ΚουΕ ότι δεν αλλάζει το βαφτιστικό όνομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δηλαδή μπορώ να λέω το άλλο όνομα σαν πραγματικό ενώ δεν είναι και δεν έχει και καμία σχέση με το πραγματικό; Συμφωνεί η πλειοψηφία με αυτό;

Εμένα δεν μου κάθεται καθόλου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top