THOMSON TG585 - Forthnet

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους, πρίν απο λίγες μέρες πήγα στην Forthnet να κάνω αίτηση για το 2Play, αφού έδωσα την αίτηση μου έδωσαν το ασύρματο router THOMSON TG585 και μου είπαν ότι θα μου έρθει ένα μήνυμα στο κινητό μου με το password και το username που πρέπει να βάλώ στο router. (Τώρα έχω ΟΤΕ Conn-X). Θέλω να με βοηθήσετε λίγο εαν μπορείτε στο παρακάτω θέμα.

Στις οδηγίες λέει πώς να κάνω ενσύρματη σύνδεση του router με τον υπολογιστή μου, εγώ που θέλω να κάνω ασύματη σύνδεση πώς θα το κάνω? Θά συνδέσω πρώτα το router για να περάσω το username και το password και μετά θα κάνω την ασύματη σύνδεση? Εαν μπορείτε να μου δώσετε έναν πλήρη οδηγό με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω
.

Ο υπολογιστής που θέλω να συνδέσω ασύρματα είναι Desktop PC, με Windows Vista Home Premium SP 2.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Για δες εδώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μπορείς να συνδεθείς και αρχικά ασύρματα και να περάσεις έτσι username και password αλλά κλασσικά ο οδηγός λέει να βάλεις το RJ-45 αρχικά (και καλά κάνει). (εκτός κι αν άρχισαν να κλείνουν το remote management, ή το wireless επειδή το είδαν ΠΟΛΥ σε ασφάλεια και έτσι :P)

Ναι, τέλος πάντων, δεν σε πολυ-αφορούν όλα αυτά που έγραψα παραπάνω, βάλε το router στην τηλεφωνική γραμμή, βάλτο και στην πρίζα, και μετά πήγαινε στο pc σου και ψάξε για ασύρματα δίκτυα.

Βρες το Thomson, συνδέσου (by default λογικά είναι ξεκλείδωτο), μετά άνοιξε έναν browser, γράψε 192.168.1.254 (ή αν δεν είναι αυτό τότε cmd-ipconfig-default gateway), username admin, pass (κενό) αν σου ζητήσει, και μετά περνάς το username και το password (της σύνδεσης) στο router.

Ε, μετά είσαι κομπλέ, πρέπει να βάλεις wpa2 στο ασύρματό σου, και να αλλάξεις και το admin admin π είπαμε παραπάνω.

Αν θες κάτι πιο αναλυτικά πες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παιδιά Valandil και djohn. Μόλις μου έρθει το username και το password απο την Forthnet θας σας πώ νεότερα.

djohn θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, πώς βάζουμε wpa2? Και πώς αλλάζουμε τον κωδίκο?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ,θα έκανα θέμα αλλά με πρόλαβε ο Άγγελος! Δεν ξέρω τον κωδικό της συσκευής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ,θα έκανα θέμα αλλά με πρόλαβε ο Άγγελος! Δεν ξέρω τον κωδικό της συσκευής!

usename: admin
pass: (κενό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
usename: admin
pass: (κενό)

το δοκίμασα άπειρες φορές και πάλι δεν ανοίγει..δεν ξέρω τι να κάνω τώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παιδιά Valandil και djohn. Μόλις μου έρθει το username και το password απο την Forthnet θας σας πώ νεότερα.

djohn θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, πώς βάζουμε wpa2? Και πώς αλλάζουμε τον κωδίκο?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:D

Αφού μπεις στο router (192.168.1.254) έχει επίλογές στο wireless security κτλ, κάντο ακόμα και τώρα, δεν χρειάζεται να περιμένεις τις μλκίες από την forthnet :)
-----------------------------------------
το δοκίμασα άπειρες φορές και πάλι δεν ανοίγει..δεν ξέρω τι να κάνω τώρα..

Τότε ποντάρω στο:

Administrator
(κενό)



Εναλλακτικά δοκιμάζεις και τα παρακάτω:

Username: admin
Password: admin


Username: (κενό)
Password: admin


Username: admin
Password: (κενό)


Username: admin
Password: 1234


Username: admin

Password: password


Username: admin
Password: pass


Username: Administrator
Password: (κενό)

Αν δεν παίξει τπτ απ αυτά τότε reset το router
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το δοκίμασα άπειρες φορές και πάλι δεν ανοίγει..δεν ξέρω τι να κάνω τώρα..

username:admin
pass: 1234
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
username:admin
pass: 1234

ούτε με αυτό μπαίνει..μάλλον θα πρέπει να μπλέξω με τη forthnet για να μπει:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
ούτε με αυτό μπαίνει..μάλλον θα πρέπει να μπλέξω με τη forthnet για να μπει:'(

Δοκίμασε κι αυτά που έστειλα εγώ. Στην forthnet το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σε βοηθήσουν για reset. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Δοκίμασε κι αυτά που έστειλα εγώ. Στην forthnet το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σε βοηθήσουν για reset. :)

οκ θα τα δοκιμάσω:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δοκιμασε μηπως το γραφει απο κατω απο το router
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά για να επανέλθουμε στο θέμα μου, κωδικό στο παραπάνω ρούτερ πως αλλάζεις και wpa2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αφού μπεις στο router (192.168.1.254) έχει επίλογές στο wireless security κτλ, κάντο ακόμα και τώρα, δεν χρειάζεται να περιμένεις τις μλκίες από την forthnet :)
-----------------------------------------


Τότε ποντάρω στο:

Administrator
(κενό)



Εναλλακτικά δοκιμάζεις και τα παρακάτω:

Username: admin
Password: admin


Username: (κενό)
Password: admin


Username: admin
Password: (κενό)


Username: admin
Password: 1234


Username: admin

Password: password


Username: admin
Password: pass


Username: Administrator
Password: (κενό)

Αν δεν παίξει τπτ απ αυτά τότε reset το router
μπα,τίποτα απ'αυτά,άρα θέλει reset....να ρωτήσω
α)πως κανουμε reset και
β)μετα το reset πως θα ξανακανω τη συνδεση στο ιντερνετ και με ποιους κωδικους;

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παιδιά για να επανέλθουμε στο θέμα μου, κωδικό στο παραπάνω ρούτερ πως αλλάζεις και wpa2.

Αφού μπεις στο router έχει επιλογές, το έγραψα και πιο πριν, μπες όμως πρώτα.
-----------------------------------------
μπα,τίποτα απ'αυτά,άρα θέλει reset....να ρωτήσω
α)πως κανουμε reset και
β)μετα το reset πως θα ξανακανω τη συνδεση στο ιντερνετ και με ποιους κωδικους;

:thanks:

Το router από πίσω έχει μία τρυπούλα, που γράφει και reset. Εκεί θα βάλεις έναν συνδετηρα και θα κρατήσεις το κουμπάκι π είναι μεσα στην τρυπούλα πατημένο για 10 seconds

Μετά αφού μπεις στο router πρέπει να ξαναπεράσεις όλες τις ρυθμίσεις της σύνδεσης και με τους "κωδικούς" της σύνδεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αφού μπεις στο router έχει επιλογές, το έγραψα και πιο πριν, μπες όμως πρώτα.
-----------------------------------------


Το router από πίσω έχει μία τρυπούλα, που γράφει και reset. Εκεί θα βάλεις έναν συνδετηρα και θα κρατήσεις το κουμπάκι π είναι μεσα στην τρυπούλα πατημένο για 10 seconds

Μετά αφού μπεις στο router πρέπει να ξαναπεράσεις όλες τις ρυθμίσεις της σύνδεσης και με τους "κωδικούς" της σύνδεσης.

οι κωδικοί είναι αυτοί που μου έγραψες ή αυτοί που έχω όταν έκανα τη σύνδεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
οι κωδικοί είναι αυτοί που μου έγραψες ή αυτοί που έχω όταν έκανα τη σύνδεση;

Αυτά που σου έγραψα είναι για να μπεις στις ρυθμίσεις του ROUTER σου.

Αφού μπεις στις ρυθμίσεις μετά θα πρέπει να περάσεις το username k to pass της σύνδεσης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αυτά που σου έγραψα είναι για να μπεις στις ρυθμίσεις του ROUTER σου.

Αφού μπεις στις ρυθμίσεις μετά θα πρέπει να περάσεις το username k to pass της σύνδεσης.:)

εντάξει! σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!:thanks::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top