Emo

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φρεσκο τοπίκι, για την Palladin !

Eιναι ειδος μουσικής που ξεκινησε τη δεκαετια του 80 και στενα +υφασμενη με το punk. Κατα καιρους υπεστει αλλαγες και βρισκομαστε στην τωρινη μορφη που πανω κατω ειναι απο το 2000 ως σημερα και εχει επεκταθει και σε στυλ ντυσιματος και τροπο εκφρασης. Για να μην πολυλογουμε, σημερα υποδηλωνει εκφραση εντονου συναισθηματος και παραλληλα συνοδευεται απο καποιο στυλ ντυσιματος (κολητα τζινς πχ) και χτενισματος (χωρις να ειναι και 100% αναγακαια), εσωστρεφεια, μανια με οτι σχετιζεται με love etc. Ενα φλωρέ gothic δλδ :P:P

Επισης να πουμε οτι το στυλ αυτο δεν λαμβανεται και πολυ σοβαρα υποψιν απο την πλειοψηφια καθως δειχνει καπως υπερβολικό (not to mention funny and/or ridiculous).

Σημερα καλως ή κακως emo θεωρουνται συγκροτηματα οπως My Chemical Romance, AFI.

Pretty much typical emo image (try not to laugh :P ) :




Kαι τωρα η ερωτηση : Ποια η γνωμη σας για τα ατομα αυτα, το στυλ αυτο, τη μουσικη αυτη ;


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η μουσική δεν μου πολυαρέσει, το στυλ δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη, όμως δεν πιστεύω οτι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τα άτομα από το στυλ, το ντύσιμο και τη μουσική που ακούνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιτα... Αυτοι ολοι που κυκλοφορουν εκει εξω, δηλωνουν emo και χαιρονται, ειναι τερμα σαπιοι, και μακαρι να κανανε το (διθεν) ονειρο της ζωης τους (δλδ να αυτοκτονισουν) πραγματικοτιτα.... Μεχρι στιγμης ομως μονο το πραγματικο ονειρο της ζωης τους (δλδ να κανουν τους αλλους να τους προσεξουν) κανουν πραγματικοτιτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Φρεσκο τοπίκι, για την Palladin !
Ευχαριστώ:redface::kissing:
Χμμ δηλαδή πίσω από την φράντζα κρύβεται και "στάση ζωής", ε;
Πάντως το δυσάρεστο είναι ότι όταν μαζικοποιείται και γίνεται μόδα τόσο πολύ ένα στυλ ή μια άποψη, απομακρύνεται από τον αρχικό στόχο του που (υποθέτω ότι) είναι να αντιδράσει και να διαφοροποιηθεί από το συνηθισμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε αυτήν την ηλικία όλοι ψάχνουν κάτι για να διαφοροποιηθούν. Μόδα είναι θα περάσει και μετά θα έρθει κάτι καινούργιο.
Ας μην είμαστε υπερβολικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nαι αρχικα ειχε αλλη εννοια, μια και οπως ειπα, βγηκε απο το hardcore (emocore) punk. Αλλά με τον καιρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Καλά τρομερό σαπούνι :P!

Όσον αφορά τους emo: Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί ούτε ο τρόπος ντυσίματος τους, ούτε οι απόψεις τους! Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ντύνεται, να εκφράζεται και να πιστεύει οτι θέλει! Όσον αφορά την μουσική δεν έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία αλλά, όπως όλα τα είδη, είναι σεβαστό!

Αυτό που με εκνευρίζει, και δεν περιορίζεται μόνο στο φαινόμενο ''emo'', είναι οτι οι περισσότεροι ακολουθούν αυτό το μουσικό ρεύμα καθαρά επειδή είναι στην μόδα! Στην πραγματικότητα μπορεί να μην συμφωνούν καθόλου με αυτή τη νοοτροπία αλλά να το κάνουν για να νιώθουν οτι ανήκουν κάπου! :/:

Αχ άτιμα ποζέρια!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Μοδα ειναι ,θα πεθανει... Το κακο ειναι οτι παιρνει η μπαλα στα καναλια και τους gothαδες, που ειναι "true":P Πραγματικα ακομη δεν εχω ακουσει για emo στην Tv, ισως γιατι δεν βλεπω και πολυ. Σε τι ηλικιες εμφανιζεται το "κρουσμα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Μοδα ειναι ,θα πεθανει... Το κακο ειναι οτι παιρνει η μπαλα στα καναλια και τους gothαδες, που ειναι "true":P Πραγματικα ακομη δεν εχω ακουσει για emo στην Tv, ισως γιατι δεν βλεπω και πολυ. Σε τι ηλικιες εμφανιζεται το "κρουσμα"

Νομίζω σήμερα έχει μια εκπομπή-αφιέρωμα ο Alpha.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σε τι ηλικιες εμφανιζεται το "κρουσμα"

Απο οτι βλεπω γυρο μου το κυριο ρευμα emo ειναι 13-16 ετων, αλλα εχουμε και λιγες εξερεσεις ατομων που στανουν τα 20 (ειναι ομως και πιο hardcore και πιο μαγκες... Yeeeeaaaaah!):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η μουσική δεν μου πολυαρέσει, το στυλ δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη, όμως δεν πιστεύω οτι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τα άτομα από το στυλ, το ντύσιμο και τη μουσική που ακούνε.

Θα συμφωνήσω 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μοδα ειναι ,θα πεθανει... Το κακο ειναι οτι παιρνει η μπαλα στα καναλια και τους gothαδες, που ειναι "true":P Πραγματικα ακομη δεν εχω ακουσει για emo στην Tv, ισως γιατι δεν βλεπω και πολυ. Σε τι ηλικιες εμφανιζεται το "κρουσμα"
+1

Καλά τρομερό σαπούνι :P!

Όσον αφορά τους emo: Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί ούτε ο τρόπος ντυσίματος τους, ούτε οι απόψεις τους! Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ντύνεται, να εκφράζεται και να πιστεύει οτι θέλει! Όσον αφορά την μουσική δεν έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία αλλά, όπως όλα τα είδη, είναι σεβαστό!

Αυτό που με εκνευρίζει, και δεν περιορίζεται μόνο στο φαινόμενο ''emo'', είναι οτι οι περισσότεροι ακολουθούν αυτό το μουσικό ρεύμα καθαρά επειδή είναι στην μόδα! Στην πραγματικότητα μπορεί να μην συμφωνούν καθόλου με αυτή τη νοοτροπία αλλά να το κάνουν για να νιώθουν οτι ανήκουν κάπου! :/:

Αχ άτιμα ποζέρια!!! :P
+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μοδα ειναι ,θα πεθανει... Το κακο ειναι οτι παιρνει η μπαλα στα καναλια και τους gothαδες, που ειναι "true":P Πραγματικα ακομη δεν εχω ακουσει για emo στην Tv, ισως γιατι δεν βλεπω και πολυ. Σε τι ηλικιες εμφανιζεται το "κρουσμα"
Και τι περιμένεις δηλαδή να ακούσεις στην τιβί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε τα παω καθολου αυτα τα παιδια... μου φερνουν αναγουλα και μονο που στηνονται και φτιαχνονται ετσι..!

τι λετε περι αυτοκτονιων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
στην δική μου εποχή είχαμε τους μοϊκανούς, τους σκινάδες, τους ντισκόβιους, τους ροκάδες κλπ...
Οκ, οι εποχές αλλάζουν και πλέον λέγονται emo trendy κάγκουρες κλπ

Νομίζω ότι δεν πρέπει να λαμβάνεται ιδιαίτερα σοβαρά αυτή η τάση της μόδας (εκτός αν είσαι γονιός ενός τέτοιου παιδιού που ίσως να προσπαθεί κάτι να σου πει με τη συμπεριφορά του).. θα περάσει ΚΑΙ αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δηλαδή κ εγώ ανήκω στους Emo???? Πείτε μου επειδή μπερδεύτηκα!!!!!
Από τα 15 μου ντύνομαι με μαύρα ρούχα κατα κύριο λόγο! Μου αρέσει πολύ το μαύρο στα ρούχα! Βάφομαι με γκοθικ μακιγιαζ που λένε, μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια και ειδικά αυτά που μιλάνε για αγάπη κ όχι μόνο κ πιο πολύ ακούω ροκ, ποπ, έντεχνο κ μεταλ!!! Τί έγινε βρε παδιά???? Είμαι κάτι που δεν ξέρω???? Tί είναι οι Emo???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δηλαδή κ εγώ ανήκω στους Emo???? Πείτε μου επειδή μπερδεύτηκα!!!!!
Από τα 15 μου ντύνομαι με μαύρα ρούχα κατα κύριο λόγο! Μου αρέσει πολύ το μαύρο στα ρούχα! Βάφομαι με γκοθικ μακιγιαζ που λένε, μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια και ειδικά αυτά που μιλάνε για αγάπη κ όχι μόνο κ πιο πολύ ακούω ροκ, ποπ, έντεχνο κ μεταλ!!! Τί έγινε βρε παδιά???? Είμαι κάτι που δεν ξέρω???? Tί είναι οι Emo???


όχι δεν είσαι... σου λείπει το κούρεμα και η τάση του να κάνεις κακό στον εαυτό σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Μου αρέσουν!!!! :DΕφηβεία περνάνε.So what!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μην ανησυχείς σταλίτσα μου! Κι εγώ κάπως έτσι είμαι αν και όχι τόσο έντονα πια...
Η μάνα μου όταν έπλενε τα ρούχα μου, έλεγε: "Αμάν πια με τη γκαρνταρόμπα της χήρας" :D

Όπως είπα και κάπου αλλού, ανήκω μάλλον στη φυλή των Emu:

:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όλοι οι φίλοι της 17χρονης ξαδέρφης μου ντύνονται emo, έχουν το μαλλί emo κι ακολουθούν όλο το στυλ, αλλά βγαίνουν στα mainstream clubs και χορεύουν με dance και ποπ-σκυλάδικα. Πιο trendy δεν γίνεται δηλαδή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top