Φυσικό Αθήνας Vs Φυσικό Κρήτης

MICHAELGEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο MICHAELGEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ποιο είναι καλύτερο και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το ΑΠΘ γιατί ως γνωστόν η Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη φοιτητούπολη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MICHAELGEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο MICHAELGEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σαν τμήμα φυσικής όμως θεωρείται καλύτερο από αυτό της Αθήνας; Ανεξάρτητα της φοιτητικής ζωής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Της Κρήτης απ όσο ξέρω είναι το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Της Κρήτης απ όσο ξέρω είναι το καλύτερο

Ακριβώς. Η Κρήτη έχει την καλύτερη σχολή θετικών επιστημών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MICHAELGEORGIOU

Νεοφερμένος

Ο MICHAELGEORGIOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
με βαση τις κατευ8υνσεις ειναι σε ολες στα τμηματα φυσικης ιδιες η αλλαζουν , αν ναι ποιες διαθετει καθε πολη ? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή είδα σε ένα άλλο θέμα ότι έχεις περάσει Πάτρα και θέλεις να ξανά δώσεις για άλλη πόλη, να σου πω ότι βασικά δεν αξίζει. Ναι, μπορεί ενδεχομένως να υπάρχουν καλύτερα τμήματα σε κάποιους τομείς, αλλά υπάρχουν και χειρότερα και εν πάση περιπτώσει δεν χρειάζεται να ξανά δώσεις και να παιδευτείς για έναν ακόμη χρόνο απλώς για να περάσεις σε μία άλλη πόλη, εκτός και αν υπάρχει άλλος λόγος πλην της ποιότητας των μαθημάτων.

Πάντως αν αποφασίσεις να το κάνεις τελικά, ΜΗΝ πας Κρήτη, το έχω ξανά πει και θα συνεχίσω να το λέω, ότι αυτό το τμήμα έχει μακράν το χειρότερο πρόγραμμα σπουδών από ΌΛΑ τα τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα και έχω εκφράσει αναλυτικά την γνώμη μου εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=63256&page=3

Επίσης σε μία από τις κατατάξεις που μετράει δημοσιεύσεις, αναφορές, δημοσιεύσεις που έχουν γίνει πολλές φορές αναφορά, σημαντικούς απόφοιτους, διακρίσεις και σημαντικές δημοσιεύσεις (αναλυτικά εδώ: https://www.shanghairanking.com/ARWU-SUBJECT-Methodology-2012.html) στο πεδίο της Φυσικής επιστήμης, το Πανεπιστήμιο Αθηνών κατετάχθη στην κατηγορία των 101-150 υψηλότερων: https://www.shanghairanking.com/SubjectPhysics2012.html
Φυσικά αυτό δε δείχνει τίποτα πέρα από αυτό που λέει στην μεθοδολογία. Είναι κάτι καθαρά ποσοτικό και ουχί ποιοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
ναι η κρητη και θεσσαλονικη φημιζονται για τισ θετικεσ επιστημεσ !!η αθηνα οχι τοσο!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, βαριέμαι να περι-γράψω. Δύο πράγματα: πρώτον https://www.physics.uoc.gr/files/physics_uoc_history.pdf και δεύτερον για αναγνώστε μια τα βιογραφικά των καθηγητών και πού έχουν φοιτήσει. Μακάρι όλα τα πανεπιστήμια τα ελληνικά να ήταν σαν το Κρήτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
τι αθηνα τι κρητη...ΑΠΘ ειναι το καλυτερο μην το ψαχνετε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
τι αθηνα τι κρητη...ΑΠΘ ειναι το καλυτερο μην το ψαχνετε:D

ναι ισχυει και πολυ δυσκολη..τον ψιλοτρωτε με το συμπαθειο!ηταν ο αδερφοσ μου και ειχε απηυδησει να το βγαλει!χαχαχ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
ναι ισχυει και πολυ δυσκολη..τον ψιλοτρωτε με το συμπαθειο!ηταν ο αδερφοσ μου και ειχε απηυδησει να το βγαλει!χαχαχ:P
ναι ξερω...ευτυχως βγαλανε νεο προγραμμα σπουδων κ απο 51 μαθηματα που ηταν πριν μειωθηκαν σε 44...τεσπα εχω περιεργεια να δω αν ειναι τοσο δυσκολη οσο λενε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
εγω εχω συγκρινει αναλυτικα το προγραμμα σπουδων και πιστευω πως η αθηνα εχει το καλυτερο μακραν.αυτο το δειχνουν και οι καταταξεις που εχει το φυσικο αθηνας οπως ειπε και ο exc. η κρητη πιστευω πως δεν εχει καλο προγραμμα σπουδων. ειναι πιο εφαρμοσμενο. μπορει το φυσικο απθ να ειχε 54 μαθηματα αλλα εσπαγε καποια μαθηματα σε 2-3 ενω το φυσικο αθηνας τα εχει σε ενα.ο αριθμος των μαθηματων δε δειχνει παντα και την ποιοτητα τους. αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Όντως,κρίμα όμως που είσαι μόνο 16 και δε μπορείς να κρίνεις το νέο πρόγραμμα Σπουδών του Φυσικού ΑΠΘ(όπως και όλοι,όχι μόνο εσύ δηλαδή) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Όντως,κρίμα όμως που είσαι μόνο 16 και δε μπορείς να κρίνεις το νέο πρόγραμμα Σπουδών του Φυσικού ΑΠΘ(όπως και όλοι,όχι μόνο εσύ δηλαδή) :)

τι εννοεις, που διαφωνεις και που συμφωνεις? δεν καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Διαφωνώ στο να κρίνεις βάση αριθμού μαθημάτων βάσει πραγμάτων που έχεις ακούσει.Που βλέπεις ότι το Φυσικό ΑΠΘ σπάει μαθήματα σε σχέση με την Αθήνα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Διαφωνώ στο να κρίνεις βάση αριθμού μαθημάτων βάσει πραγμάτων που έχεις ακούσει.Που βλέπεις ότι το Φυσικό ΑΠΘ σπάει μαθήματα σε σχέση με την Αθήνα?

απο μια πολυ προχειρη ματια που εριξα:

φυσικο απθ φυσικο
γενικα μαθηματικα ΙΙ-αναλυση ΙΙΙ μαθηματικη αναλυση ΙΙ

Εφαρμοσμένα Μαθηματικά Ι-διαφορικες Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις και Γραμμική Άλγεβρα
εξισωσεις
θεωρητικη μηχανικοι ΙΙ-ΙΙΙ θεωρητικη μηχανικη ΙΙ


να ξεκαθαρισω οτι συγκρινω τα μαθηματα απο το περιεχομενο τους που αναγραφεται στην ιστοσελιδα καθε σχολης και δεν εχω προθεση να μειωσω καμια σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω πως τα συγκρίνεις αλλά έχω την εντύπωση ότι βλέπεις το παλιό ΠΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoub

Νεοφερμένος

Η linoub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Κρητη εχει καλυτερες διασυνδεσεις με εξωτερικο και πιο καινουριες εγκαταστασεις οσον αφορα εργαστηρια κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top