Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,245 μέλη και 2,424,578 μηνύματα σε 75,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 139 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ι.Χ. ή Δημόσια μέσα συγκοινωνιών;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 11:33, 18-03-08:

Ι.Χ. ή Λεωφορείο;

Με ένα ηθικό δίλημμα ξεκινώ κάθε πρωινό εργάσιμης ημέρας. Το χωριό όπου κατοικώ απέχει 30 περίπου χλμ από την πόλη της Δράμας, όπου εργάζομαι. Ο πληθυσμός του, 250 περίπου άτομα, απʼ τα οποία μόλις τα 10 περίπου θα χρειαστεί κατά μέσο όρο να κάνουν χρήση του λεωφορείου του τοπικού ΚΤΕΛ ή του τοπικού ΤΑΧΙ, σε καθημερινή βάση. Σχεδόν κάθε πρωινό, καθώς ξεκινώ για τη Δράμα με το Ι.Χ. μου, όλο και συναντώ κάποιους συγχωριανούς μου να περιμένουν το τακτικό λεωφορείο ή το ΤΑΧΙ. Να συμπληρώσω δε, ότι το τοπικό ΚΤΕΛ, διαθέτει καθημερινά 5-6 τακτικά δρομολόγια, για τις συγκοινωνιακές ανάγκες του χωριού μου.
Και το δίλημμα είναι κάθε πρωί: Να παίρνω μαζί μου στο Ι. Χ τους προσμένοντες το λεωφορείο ή να μην κάνω «αντίπραξη» στα «δημόσια μέσα»; Εσείς, τι λέτε; Τι θα κάνατε σε μία ανάλογη περίσταση; (Δεν μιλάμε βέβαια, για μερικές εξαιρετικές περιστάσεις!).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε: στις 11:38, 18-03-08:

Εγώ θα τους έπαιρνα ασυζητητί! Το έκανα πάντα άλλωστε όταν έβρισκα γνωστούς σε στάσεις λεωφορείων!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 11:41, 18-03-08:

Γενικά θα ένιωθα κάπως να τους αφήνω πίσω μου, στη στάση.
Αλλά: πού θα τους πηγαίνεις; Απλά κάπου στο κέντρο της Δράμας, ή θα μπεις σε διαδικασία να τους πας μέχρι τη δουλειά τους;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,909 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 11:44, 18-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Και το δίλημμα είναι κάθε πρωί: Να παίρνω μαζί μου στο Ι. Χ τους προσμένοντες το λεωφορείο ή να μην κάνω «αντίπραξη» στα «δημόσια μέσα»; Εσείς, τι λέτε; Τι θα κάνατε σε μία ανάλογη περίσταση; (Δεν μιλάμε βέβαια, για μερικές εξαιρετικές περιστάσεις!).
Προσωπικα, δε θα το εκλαμβανα ως διλημμα μειτε ως "αντιπραξη στα δημοσια μεσα", ετσι οπως το θετεις..
Ειναι ανθρωπινο και ευγενικο, ενω εχεις τη δυνατοτητα να εξυπηρετησεις καποιον
καθʼ οποιονδηποτε τροπο, να το πραξεις...
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,875 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 12:19, 18-03-08:

Και το δίλημμα είναι κάθε πρωί: Να παίρνω μαζί μου στο Ι. Χ τους προσμένοντες το λεωφορείο ή να μην κάνω «αντίπραξη» στα «δημόσια μέσα»; Εσείς, τι λέτε;
Να πας και εσυ με το λεωφορείο###8230;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 12:28, 18-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Να πας και εσυ με το λεωφορείο###8230;

Εγω θα τους άφηνα εκεί που είναι.
Εφόσον δεν τους ξέρεις σαν χαρακτήρες δεν μπορείς να φανταστείς που θα καταλήξει αυτή η ιστορία και ίσως και να βρεις στο τέλος και τον μπελά σου.
Για φαντάσου μια μέρα να αρρωστήσεις, τι θα γίνει θα σε περιμένουν ή θα πρέπει να τους ενημερώσεις τηλεφωνικά μήπως και χάσουν το επόμενο ΚΤΕΛ?
Ή τι θα γίνει αν γίνει καμιά ζημιά στο αμάξι σου απο τους συνταξιδιώτες σου, θα τσοντάρουν καθόλου ή θα το παίξουν κορόιδα?
Γενικά το να θές να βάλεις άγνωστά άτομα στο αυτοκίνητο σου, μπορεί να σου προκαλέσει προβλήματα, χωρίς ουσιαστικό όφελος.
Εκτός και αν έχεις δει στην στάση κανένα ωράιο γκομενάκι και τόση ώρα μας πουλάς φούμαρα (Πλάκα κάνω φυσικά!)
Πάντως γενικά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους και πιο πολύ πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να σου προκαλέσει κακό, παρά καλο!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lotta (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H lotta έγραψε: στις 12:50, 18-03-08:

Αυτό πρώτη φορά το ακούω..Σε νοιάζει η αντίπραξη..
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 17:01, 18-03-08:

Εγώ δεν έχω τέτοια διλήμματα. Κυκλοφορώ μονίμως με μηχανή.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,129 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 18:17, 18-03-08:

Εφ όσον είναι συγχωριανοί σου, ναι θα ήταν σίγουρα πολύ ευγενικό από μέρους σου αν τους πρόσφερες αυτή τη δυνατότητα.
Δεν ξέρω, αλλά το πιο πιθανό είναι να αρνηθούν κι αυτοί από ευγένεια (οχι λέτε ε?)
Αυτό που σκέφτομαι δε, είναι ότι άπαξ και το κάνεις μία.. και δεχτούν.. θα το περιμένουν καθημερινά..
εε και φαντάζομαι πως δε θα έχεις κάθε μέρα την ίδια όρεξη..
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε: στις 15:49, 19-03-08:

Είναι μεγάλο το πρόβλημα με τις συγκοινωνίες στα χωριά γιατί αν χάσεις το λεωφορείο την πάτησες. Στο χωριό μου έχει λεωφορείο κάθε 2 ώρες στην καλύτερη περίπτωση. Ο μπαμπάς μου όταν βλέπει κάποιον γνωστό να περιμένει στη στάση το λεωφορείο τον παίρνει αν πηγαίνει κι αυτός στην πόλη. Βέβαια εμείς δε μένουμε εκεί μόνιμα γι αυτό δεν ξέρω πως θα είναι (δηλαδή τι προσδοκίες θα έχουν μετά από εσένα) σε καθημερινή βάση. Πάντως είναι μία εξυπηρέτηση όπως και να έχει... Αντίπραξη στα δημόσια μέσα δεν είναι σε καμία περίπτωση. Συνήθως τα πρωινά γίνεται χαμός στο λεωφορείο, μάλλον καλό θα έκανες.
Παράθεση

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O blk88memorz έγραψε: στις 16:32, 19-03-08:

Εφόσον μένεις σε χωριό και ξέρω ότι είναι ότι να ναι οι συγκοινωνίες,
καλύτερα λέω να μείνεις με το αμαξάκι σου και να παίρνεις και κανα συγχωριανό σου μαζί στην πόλη.
Κρίμα είναι!
ΑΛΛΑ όχι και να τον αφήσεις έξω ακριβώς απ' τη δουλειά του..
Όπου σε βολεύει εσένα.

Όσον αφορά τους πρωτευουσιάνους,
ρε παιδιά μια χαρά μετρό και τραμ και λεωφορεία (lol στο τελευταία) έχουμε..
Αφήστε τα Ι.Χ. για τη βολτίτσα το βράδυ.
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 22:53, 25-11-08:

Ανασύρω τούτο το θέμα για να μιλήσω για την ειρωνία που δεχόμεθα καθημερινά όσοι χρησιμοποιούμε τα αστικά της Θεσσαλονίκης κατά τις ώρες αιχμής.

Είναι γεγονός ότι η εμπειρία καλυτέρευσε με την αναγγελία στάσεων αλλά και τις οθόνες όπου αναγράφεται ο χρόνος που θα κάνει το λεωφορείο μέχρι να έλθει (σους Αθηναίοι, για εμάς το αστικό είναι το μοναδικό ΜΜΜ!). Όμως ρε παιδιά, αυτές τις βλογημένες ώρες αιχμής, η κατάσταση είναι του θανατά. Να κρεμονται άνθρωποι από τις πόρτες, να έχεις στριμωχτεί τόσο πολύ που αναρωτιέσαι πού θα χωρέσεις να πέσεις αν σωριαστείς! Και μέσα σ'αυτόν τον πανικό να σηκώνεις ψηλά το βλέμμα και να διαβάζεις τη φωτεινή κόκκινη ένδειξη: "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει!!!" - "Λεωφορείο για ποιότητα ζωής"
Ε αυτό παραπάει, είπα να μοιραστώ τον πόνο μου απόψε
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 23:13, 25-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Ανασύρω τούτο το θέμα για να μιλήσω για την ειρωνία που δεχόμεθα καθημερινά όσοι χρησιμοποιούμε τα αστικά της Θεσσαλονίκης κατά τις ώρες αιχμής.

Είναι γεγονός ότι η εμπειρία καλυτέρευσε με την αναγγελία στάσεων αλλά και τις οθόνες όπου αναγράφεται ο χρόνος που θα κάνει το λεωφορείο μέχρι να έλθει (σους Αθηναίοι, για εμάς το αστικό είναι το μοναδικό ΜΜΜ!). Όμως ρε παιδιά, αυτές τις βλογημένες ώρες αιχμής, η κατάσταση είναι του θανατά. Να κρεμονται άνθρωποι από τις πόρτες, να έχεις στριμωχτεί τόσο πολύ που αναρωτιέσαι πού θα χωρέσεις να πέσεις αν σωριαστείς! Και μέσα σ'αυτόν τον πανικό να σηκώνεις ψηλά το βλέμμα και να διαβάζεις τη φωτεινή κόκκινη ένδειξη: "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει!!!" - "Λεωφορείο για ποιότητα ζωής"
Ω, πόσο δίκιο έχεις!!!
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε: στις 22:36, 26-11-08:

Λες και το εγραφα εγω ηταν το κειμενο σου.. Ειδικα αυτη η ενδειξη "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει" οταν την διαβαζω και ειμαι αναμεσα σε 4 μασχαλες προσπαθωντας να αναπνευσω μου βγαινουν δολοφονικα ενστικτα..
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 00:02, 28-11-08:

Χρειαζονται περισσοτερα οχηματα ανα διαδρομη, αυτο ειναι αληθεια...
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 552 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε: στις 09:19, 28-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Χρειαζονται περισσοτερα οχηματα ανα διαδρομη, αυτο ειναι αληθεια...
Έχω την αίσθηση πως ακόμα και αν αυξηθούν τα οχήματα, ο αριθμός ποτέ δε θα γίνει αρκετός για να καλύψει τις ανάγκες της πόλης. Και αυτό γιατί τότε απλώς η κοσμοσυρροή στις στάσεις θα είναι μεγαλύτερη. Θα πρέπει να γίνει δραματική αύξηση του αριθμού για να παρατηρηθεί κάποια ανακούφιση. Θα πρέπει και οι οδηγοί να γίνουν πιο υπεύθυνοι, και οι επιβάτες, και, και, και...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως για μερικά δρομολόγια έχει παραδόξως συχνά λεωφορείο (πχ για 40 Εκκλησσιές -και είναι σχεδόν πάντα άδεια εκείνα τα λεωφορειάκια) ενώ για άλλες περιοχές (πχ Αϊ-Γιάννης) έχει κάθε τέταρτο και αυτό που γίνεται είναι απλώς να βασανίζονται όσοι έχουν την κακή τύχη να πρέπει να πάρουν εκείνο το λεωφορείο. Το περίεργο είναι πως δεν είναι δευτερευούσης σημασίας δρομολόγιο Πανεπιστήμιο - Αϊ Γιάννης, ή Ικέα - Σταθμός μέσω Εγνατίας, μόνο τους φοιτητές που εξυπηρετεί να λάβεις υπ'όψην το καθιστά αρκετά σημαντικό!

Επίσης το μυστήριο που ποτέ δε μπόρεσα να απαντήσω ήταν, τι στο καλό κάνουν οι τρίτης ηλικίας στα λεωφορεία τις ώρες αιχμής; Είσαι συνταξιούχος, το καταλαβαίνω να πρέπει μια δυο φορές το μήνα να πας στις 8 σε κάποια δημόσια υπηρεσία, αλλά κάθε μέρα τι στο....? Οι μοναδικές ώρες κατά τις οποίες τα λεωφορεία δε βρίθουν ηλικιωμένων είναι 23:00 - 01:00. Δεν το λέω με ρατσιστική διάθεση, απλώς αποτελούν πρόβλημα δεδομένων των συνθηκών στα λεωφορεία.

Ή κάποιοι άλλοι που -ιδιαίτερα τις ώρες αιχμής- παίρνουν το λεωφορείο για 1-2 στάσεις, με συγχωρείτε, δε βλέπετε που πιο γρήγορα θα φτάσετε περπατώντας αυτά τα 500 μέτρα παρά μπαίνοντας στον κόπο να στριμωχτείτε μαζί με έναν σωρό ακόμα μίζερους σε ένα βρωμολεωφορείο;

Και τα λεωφορεία, διός μίο, είναι όντως βρώμικα. Τα γούνινα καθίσματα στου νέου τύπου οχήματα, αναρωτιέμαι πως και αν καθαρίζονται.

Πάντως για διαδρομή που σε νεκρή ώρα (ας πούμε κατά τις 00:00) διαρκεί το πολύ 20', σε ώρα αιχμής και λαμβανομένης της κίνησης υπ'όψην, διαρκεί γύρω στα 50'.
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 15:30, 23-04-10:

Νέα πολιτική στα εισιτήρια του ΟΑΣΘ

Το βασικό εισιτήριο των 0,60 ? (ή 0,30 ? το μειωμένο) ισχύει για ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΧΡΗΣΗ, επικυρώνεται (ή εκδίδεται) κατά την είσοδο και δεν ισχύει σε καμία άλλη μετακίνηση, πλην της μετακίνησης μέσω των σταθμών μετεπιβίβασης
Έλεος δηλαδής!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε: στις 15:51, 23-04-10:

Βασικά διαβάζοντας όλο το κείμενο από το λινκ που έδωσες, βλέπω ότι είναι μια προσπάθεια εξίσωσης των τιμών Αθήνας και Θεσσαλονίκης..σωστά?
Παράθεση

baudE Laire (jrot)

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O baudE Laire έγραψε: στις 16:00, 23-04-10:

Ι.Χ. ή Λεωφορείο;

Με ένα ηθικό δίλημμα ξεκινώ κάθε πρωινό εργάσιμης ημέρας. Το χωριό όπου κατοικώ απέχει 30 περίπου χλμ από την πόλη της Δράμας, όπου εργάζομαι. Ο πληθυσμός του, 250 περίπου άτομα, απʼ τα οποία μόλις τα 10 περίπου θα χρειαστεί κατά μέσο όρο να κάνουν χρήση του λεωφορείου του τοπικού ΚΤΕΛ ή του τοπικού ΤΑΧΙ, σε καθημερινή βάση. Σχεδόν κάθε πρωινό, καθώς ξεκινώ για τη Δράμα με το Ι.Χ. μου, όλο και συναντώ κάποιους συγχωριανούς μου να περιμένουν το τακτικό λεωφορείο ή το ΤΑΧΙ. Να συμπληρώσω δε, ότι το τοπικό ΚΤΕΛ, διαθέτει καθημερινά 5-6 τακτικά δρομολόγια, για τις συγκοινωνιακές ανάγκες του χωριού μου.
ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε - όλοι υποθέτουν ότι το δίλημμα είναι αν θα πάρεις εσύ αμάξι και διαβάζουν αυτό . Πάλι καλά που δεν θέτεις το δίλλημα αν πρέπει να παίρνεις την σπορ πόρσε σου ή το τζιπ που χωράει και το λυκόσκυλο σου για να μην χρειάζεται να έρχεται με τα πόδια . Όταν ανέβω πάνω - θα σε κανονίσω : όλη μέρα θα περπατάμε 8)

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Να κρεμονται άνθρωποι από τις πόρτες, να έχεις στριμωχτεί τόσο πολύ που αναρωτιέσαι πού θα χωρέσεις να πέσεις αν σωριαστείς! Και μέσα σ'αυτόν τον πανικό να σηκώνεις ψηλά το βλέμμα και να διαβάζεις τη φωτεινή κόκκινη ένδειξη: "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει!!!" - "Λεωφορείο για ποιότητα ζωής"
τώρα θυμήθηκα την κοκκίνου (που τότε τουλάχιστον κυκλοφορούσε με τεράστιο αμάξι) να τραγουδάει <<όσο πιο πολύ το γκάζι σου πατάς , τόσο πιο πολλή ενέργεια σκορπάς>> . Όσο καιρό παιζόταν αυτό στο μετρό αναθεώρησα τις ανθρωπιστικές απόψεις μου για την θανατική ποινή

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Επίσης το μυστήριο που ποτέ δε μπόρεσα να απαντήσω ήταν, τι στο καλό κάνουν οι τρίτης ηλικίας στα λεωφορεία τις ώρες αιχμής; Είσαι συνταξιούχος, το καταλαβαίνω να πρέπει μια δυο φορές το μήνα να πας στις 8 σε κάποια δημόσια υπηρεσία, αλλά κάθε μέρα τι στο....? Οι μοναδικές ώρες κατά τις οποίες τα λεωφορεία δε βρίθουν ηλικιωμένων είναι 23:00 - 01:00. Δεν το λέω με ρατσιστική διάθεση, απλώς αποτελούν πρόβλημα δεδομένων των συνθηκών στα λεωφορεία
νταξ σε αυτό φαίνεται να έχεις δίκιο , αλλά σκέψου το λίγο πιο ώριμα . Αν δεν ήταν οι ηλικιωμένοι (η πλειοψηφία τους δηλαδή)
δεν θα άκουγες τα :

1.προχωρήστε πιο μέσα να χωρέσουμε και εμείς (όταν ήδη στο βαγόνι/λεωφορείο δεν πέφτει καρφίτσα)
2.άνοιξε καλέ το παράθυρο ( δίπλα η πινακίδα , παρακαλούμε μην ανοίγετε τα παράθυρα , ο χώρος κλιματίζεται)
3.-αυτό το λεωφορείο είναι το Β8 ;
-όχι το Α8
-και πού πάει ;
-μαρούσι
-και το Β8 πού πάει ;
4. -λίγο πιο κει να καθίσω και εγώ
- η θέση είναι για έναν κυρά μου
- σώπα καλέ , μια χαρά χώρεσα
- κοίτα την ταμπέλα : σύνολο καθισμένων επιβατών 15
- όλοι οι καλοί χωράνε (φωνές χωρωδίας από παρακείμενο πλήθος γριών)
5. -εσύ πού θα κατέβεις ;
-εδώ εδώ σε 4 στάσεις
- α εγώ θα αργήσω , στο τέρμα κατεβαίνω (και κάθεται από την έξω μεριά)
6. - τούλα μου τι κάνεις ; (κοιτάζονται 5 λεπτά ανγνωριστικά περιμένοντας να χαιρετήσει η άλλη πρώτα)
- όλα καλά δόξα το θεό , στην νύφη μου ήμουνα (αναλύει τι δουλειά έχουνε βρει όλοι στο σόι και τι σπίτια έχουνε αγοράσει) . εσύ καλά ;
- όλα καλά μαρία μου , η υγεία μας πάνω από όλα
- καλά λες , η υγειά μας , μπορεί να μην έχουμε να φάμε που λέει ο λόγος , αλλά την υγειά μας την έχουμε

νομίζω ότι η διαδρομή είναι πιο ενδιαφέρουσα μετά από όλα αυτά αγαπητή κιουεσελβι

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Αυτό που σκέφτομαι δε, είναι ότι άπαξ και το κάνεις μία.. και δεχτούν.. θα το περιμένουν καθημερινά..
εε και φαντάζομαι πως δε θα έχεις κάθε μέρα την ίδια όρεξη..
αυτό ακριβώς μου λέει και αυτή για να το πάμε αργά αργά

οντόπικ :

άκου ερώτηση : με ποδήλατο βέβαια . Το μόνο αρνητικό του είναι η σέλα

δεν εννοώ ότι δεν θα ήθελα να έχει - απλά κουράζεσαι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη baudE Laire : 23-04-10 στις 16:16.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 00:15, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Βασικά διαβάζοντας όλο το κείμενο από το λινκ που έδωσες, βλέπω ότι είναι μια προσπάθεια εξίσωσης των τιμών Αθήνας και Θεσσαλονίκης..σωστά?
Δε θυμάμαι καθόλου τις τιμές στην Αθήνα.

Το βρίσκω εξαιρετικά εκνευριστικό να πρέπει να χτυπάω καινούριο εισιτήριο ΚΑΘΕ φορά που μπαίνω σε λεωφορείο. Είχα συνηθίσει να διαμορφώνω τα δρομολόγιά μου με λίγο ανορθόδοξο τρόπο βάσει του πότε έρχεται τι και εκεί που κάποιος για μία διαδρομή θα έπαιρνε ένα λεωφορείο εγώ μπορεί να την έκανα με τρία και μάλιστα ελαφρώς πιο γρήγορα. Τώρα που το σύστημα των μετεπιβιβάσεων καταργήθηκε πολύς κόσμος (κι εγώ μαζί) στράφηκε στην έκδοση κάρτας πολλαπλών διαδρομών, όπως προδίδει η κίνηση στα εκδοτήρια αυτές τις ημέρες.

Ίσως τελικά εκεί να στοχεύουν οι αλλαγές. Οι κάρτες σημαίνουν ρευστό στο χέρι και μετριάζονται κάπως οι απώλειες που προκαλεί το φαινόμενο "ουώχ δεν έχω εισιτήριο και το γαμίδι το εκδοτικό μηχάνημα δε δίνει ρέστα, ας είναι μωρέ, τώρα μπήκα και οι ελεγκτές σιγά μη μπουν σε λεωφορείο με τόσο κόσμο" . Παρόλα αυτά η μηνιαία κάρτα, που είναι και η πιο δημοφιλής, δεν παύει να μου φαίνεται πανάκριβη για έναν που δεν έχει πάσο και δεν μπορεί να βγάλει μειωμένη (24 ευρώ η κανονική).

Υπάρχουν πάντως κάποιες αντιδράσεις αν και δε βλέπω φως στον ορίζοντα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σαν την μύγα μέσα στο γάλα.... - Από Deutsch... Lover
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-03-18 στις 23:59.
    • Οι στόχοι και τα μέσα - Από libre
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-01-16 στις 13:37.
    • Μεσα ή εξω απ'την Ε.Ε; - Από SICX
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-06-11 στις 04:03.
    • Να τα πω vα βγουν από μέσα μου - Από underwater
      Το θέμα έχει λάβει 69 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-06-07 στις 23:13.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα