Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν εισαι εξαρχης αρνητικα προκατειλλημενος με οποιαδηποτε θρησκεια ολα αρνητικα τα βλεπεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Να ρωτήσω... ποιός χριστιανός από μας θα αναγνώριζε έναν "εν Χριστώ" σαλό.

...Κατά ευτυχή (ή δυστυχή; ) σύμπτωση: δεν "αναγνωρίζω" τον εαυτό μου... Αλλά, και μερικούς ακόμη!

ο καλος χαρακτηρας ειναι ανεξαρτητος απο θρησκεια..
αλλα η βαση ολων των θρησκειων ειναι τα ιδια πανω κατω ιδανικα)


αυτα δεν γινονται θεωρητικα..στην πραξη βλεπουμε..

Πάντως, Άγγελε, οι θρησκείες δεν πλάθουν χαρακτήρες, αλλά πλάθονται απ' αυτούς

...
Ποτέ δεν μπόρεσα να κατανοήσω την αγάπη του Θεού όταν τους έπνιξε όλους και άφησε ζωντανούς μόνο μια οικογένεια-οπαδούς.

Ίσως επειδή δεν έκανες τον κόπο να διακρίνεις μεταξύ τους την οργή αφενός και την αγάπη αφετέρου...Πιστεύω πως τους κατακλυσμούς δεν τους κάνει ο Παπούλης, αλλά ο αειθαλής "Άρχων του κόσμου τούτου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπαρχουν και πολλές επιλογές.
..., ό,τι δεν ξέρουμε, υπάρχει παρ 'όλ' αυτά.

:hug::group::huglove:!!! Σ' ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Θα έχεις κάποια προσωπική εμπειρία προφανώς για να είσαι τόσο σίγουρος! Θα ήθελες να μας το κάνεις λίγο πιο χειροπιαστό; Γιατί οι δικές μου εμπειρίες εδώ και κάμποσα χρόνια άλλα μου έχουν δείξει!
Οι δικες σου εμπειριες ειναι μαλλον ανυπαρκτες. Γιατι η σημασια της εμπειριας ειναι να να αναθεωρεις καταστασεις οι οποιες κλονισαν τη ζωη σου και την υπαρξη σου αν εγινε ποτε αυτο..
Πάντως, Άγγελε, οι θρησκείες δεν πλάθουν χαρακτήρες, αλλά πλάθονται απ' αυτούς
Εννοεις αφοτου τους εχει πλασει η θρησκεια;;!!:worry:

Παντως δεν βλεπω καμια αλλαγη ουτε καν μικρη για τοσους εκατομμυρια πιστους καθε θρησκειας που εχουν τη δυνατοτητα και "πλαθουν" τη καθε θρησκεια..:look:
Βεβαίως... και μάλιστα ισάξια των ναρκωτικών και των κακών παρέων! :confused:

Αγαπητέ ρας, πρόσεχε γιατί εκεί μπορεί να μάθουν τα παιδιά σου να αγαπούν, να συγχωρούν, να σέβονται και 1002 άλλα "κακά" πράγματα! Πρέπει να τα προφυλάξεις! :worry:
Παντως τα πρωτα που ανεφερες ειναι τα χειροτερα απ'τα 1002 κακα που μπορει να μαθει ενα παιδι για τον εαυτο του!! Να αγαπαει, να συγχωρει και να σεβεται!!!:(:(

It's f*cking depressing!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Εννοεις αφοτου τους εχει πλασει η θρησκεια;;!!:worry:

Παντως δεν βλεπω καμια αλλαγη ουτε καν μικρη για τοσους εκατομμυρια πιστους καθε θρησκειας που εχουν τη δυνατοτητα και "πλαθουν" τη καθε θρησκεια..:look:

..
- Όχι, αγαπητό μου φιλαράκι, εννοώ ότι οι θρησκείες δεν υπάρχουν πριν από τους οπαδούς τους!
- Καλέ μου Ράσκαλ, την αλλαγή που ψάχνεις, μόνο διαχρονικά μπορείς να την αναζητήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάντως, Άγγελε, οι θρησκείες δεν πλάθουν χαρακτήρες, αλλά πλάθονται απ' αυτούς
η κοτα εκανε το αυγο ή το αυγο την κότα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω ειμαι κοκκορας δεν ξερω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Η Βίβλος περιλαμβάνει την Καινή Διαθήκη.

Το χριστιανικό πρότυπο για την γυναίκα είναι η Παναγία. Είναι φιγούρα χωρίς καμία προσωπικότητα, με μόνη λειτουργία την γέννηση. Η προβολή και μόνο του ιδανικού "όχι σεξ για τις γυναίκες" δείχνει μισογυνισμό.

αν αυτο καταλαβες διαβαζοντας, ειλικρινα απορω...

Νομίζω ότι με καλύπτει η απάντηση της moonlight.

Μες στην Κ. Διαθηκη είναι σαφέστατος ο λόγος για τον οποίο η Παναγία επιλέχθηκε ανάμεσα σε τόσα εκατομμύρια γυναίκες να φέρει στον κόσμο τον Υιό του Θεού. Ειλικρινά, αυτό με κάνει να καταλαβαίνω ότι τελικά δεν έχει σημασία το τι διαβάζεις αλλά το πως το διαβάζεις... Όταν, λοιπόν, διαβάζεις κάτι με μόνο σκοπο να μπορείς να το διαστρεβλώσεις, τότε καλύτερα να μην το κάνεις.

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd

Παντως τα πρωτα που ανεφερες ειναι τα χειροτερα απ'τα 1002 κακα που μπορει να μαθει ενα παιδι για τον εαυτο του!! Να αγαπαει, να συγχωρει και να σεβεται!!!

It's f*cking depressing!

Αν ο δικός σου στόχος είναι να μάθεις στα παιδιά σου να μισούν, να εκδικούνται και να είναι αγενή τότε πάω πάσο! Μιλάμε μάλλον για διαφορετικές αξίες και διαφορετικά πιστεύω! Εγώ θα ήμουν ευτυχισμένη αν κατάφερναν τα παιδιά μου να έχουν έστω αυτά τα τρία πρώτα από τα 1002 κακά που θα τους μάθαιναν στην εκκλησία! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Στο θέμα της θρησκείας το παιδί μου δεν θα το διδάξω απολύτως τίποτα, γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω πως οι άνθρωποι πρέπει να ανήκουν σε μια θρησκεία.

Η θρησκεία έχει περισσότερα κακά πάρα καλά.Απομακρύνει τους ανθρώπους αντί να τους ενώνει , τους κάνει ρατσιστές, οπισθοδρομικούς, κλειστόμυαλους. Κάνει τους ανθρώπους να κοιτούν την μια όψη του νομίσματος και να αγνοούν τις άλλες...

Έτσι λοιπόν, δε θα του διδάξω τίποτα για τις θρησκείες και καθώς μεγαλώνει θα καταλάβει από μόνο του πολλά πράγματα.

Εξάλλου, πάντα πίστευα και θα πιστεύω πως τέτοιου είδους θέματα και αναζητήσεις είναι μόνο για τον εαυτό μας. Κανείς δεν πρέπει να μας κάνει ''προπαγάνδα'' και να μας προκαταλαμβάνει από την αρχή της ζωής μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τους κάνει ρατσιστές, οπισθοδρομικούς, κλειστόμυαλους
σαν το Χριστο και ολους τους Αγιους της εκκλησιας μας εδω και 2 χιλ χρονια δηλαδη..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Βασικά στην αρχή θα το θρέψω με τις γνώσεις που έχω για την ζωή!Θα το έχω μάθει να κρίνει την πορεία του αλλά και το τι θα ακολουθήσει.Λογικά θα βαπτιστεί χριστιανικά παρόλο που είμαι αντίθετη στο θέμα της θρησκειας γιατί σε αυτά πιστεύω στην συγκεκριμένη κριτικη ο καθένας αποφασίζει μονος του.Και γενικά οι άνθρωποι σε όποια χώρα και να έμεναν θα βάπτιζαν το παιδί τους ανάλογα με την θρησκεία της χωρας χωρίς να σκεφτούν την απόφαση οπου θα πάρει το παιδί του στο μέλλον!
Ίσως αν ρωτούσαμε τα παιδιά μας όταν ήταν σε μικρή ηλικία τότε δεν θα μεγαλωνε τόσος κοσμος στην διστηχία σήμερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Παντως τα πρωτα που ανεφερες ειναι τα χειροτερα απ'τα 1002 κακα που μπορει να μαθει ενα παιδι για τον εαυτο του!! Να αγαπαει, να συγχωρει και να σεβεται!!!:(:(
Ναί να σέβεται και για να γίνω σαφής, εννοώ πως πρέπει να αρχίσει απο τον αυτοσεβασμό.
Άν δέν σέβεται τον εαυτό του, πώς θα μπορεί να τον προστατεύει απο τα 1002 - 1.
Αφού μάθει να σέβεται τον εαυτό του θα πρέπει να μάθει και να τον αγαπά.
Άν μάθει να τον αγαπά, είμαι σίγουρος πως θα αποφύγει να τον ποτίσει ναρκωτικά και είμαι σίγουρος πως θα είναι σε θέση να συγχωρεί τα λάθη του. Οπότε συμπεραίνουμε πως θα είναι σε θέση να συγχωρεί και τους ειλικρινώς αναγνωρίζοντες τα λάθη φίλους του. Ακόμα και τα δικά σου, γιατι μή μου πείς πως δηλώνεις αλάνθαστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
σαν το Χριστο και ολους τους Αγιους της εκκλησιας μας εδω και 2 χιλ χρονια δηλαδη..:worry:

Ο ίδιος ο ''άγιος'' ο Χριστός και οι λοιποί '' Άγιοι'' έχουν γίνει η αιτία πολλών πολέμων και κατα συνέπεια πολλών νεκρών. Τα παραδείγματα πάμπολλα! Από τις σταυροφορίες και την πρώτη άλωση της Κων/πολης μέχρι τον αφανισμό ενός σημαντικού ποσοστού των Ινδιάνων της Λατινικής Αμερικής στα πλαίσια πάντα του εκχριστιανισμού τους. Να το επεκτείνω και σε άλλες θρησκείες όπως ο μουσουλμανισμός όπου με πρόσχημα τον ιερό πόλεμο (τσιχαντ)οι μουσουλμάνοι είχαν το δικαίωμα να σκοτώνουν μη μουσουλμάνους προκειμένου να εκπληρώσουν το καθήκον τους που δεν είναι άλλο από το να διαδώσουν τη θρησκεία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ισως είναι απαραίτητη συμπλήρωση στον τίτλο του θέματος


.... όταν όλη η κοινωνία, έξω απο το σπίτι σας διδάσκει τα παιδιά σας τη θρησκεία του χρήματος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο ίδιος ο Χριστός και οι Άγιοι έχουν γίνει η αιτία πολλών πολέμων και κατα συνέπεια πολλών νεκρών.

Ο Χριστός δεν είπε στον άνθρωπο γίνε αλαζόνας.Όπως κι ο Νίτσε δεν είπε στο Στάλιν το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ο Χριστός δεν είπε στον άνθρωπο γίνε αλαζόνας.Όπως κι ο Νίτσε δεν είπε στο Στάλιν το ίδιο.

Γράφεις σαν να ξέρεις πολύ καλά τι είπαν ο Χριστός και ο Νίτσε σε οποιονδήποτε... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ο Χριστός δεν είπε στον άνθρωπο γίνε αλαζόνας.Όπως κι ο Νίτσε δεν είπε στο Στάλιν το ίδιο.

Μπορεί ο Χριστός να μην του το είπε, παρόλα αυτά όμως ο άνθρωπος ( παρερμηνεύοντάς τον) έγινε αλαζόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Παραβλεπετε διαρκως ότι σημαντικό για το τί θα πείτε στα παιδιά σας για τη θρησκεία δεν είναι τι είπε ο Χριστος ή ο Νίτσε, αλλά τι λένε στα παιδιά σας ο Μήτσος, ο Σταμάτης, ο Μπαμπης και οι αλλοι "φίλοι" τους στο Δημοτικό ή στο νηπιαγωγείο κάθε μέρα. Που κι αυτών των παιδιών τους τα λένε φυσικά οι γονείς τους. Μαζί με όλα όσα θα τους λένε τα ΜΜΕ οι εργοδότες τους και η συντριπτική πλειοψηφία γύρω τους, όταν μεγαλώσουν λίγο.

Δηλάδή το κατα πόσο είστε ή δεν είστε διατεθειμένοι να συγκρουστείτε με μια πλειοψηφία που γίνεται κάθε μέρα και πιο θλιβερή. Και το κυριότερο; Αν είστε διατεθειμένοι να βάλετε και τα παιδιά σας σ'αυτή τη σύγκρουση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο ίδιος ο ''άγιος'' ο Χριστός και οι λοιποί '' Άγιοι'' έχουν γίνει η αιτία πολλών πολέμων και κατα συνέπεια πολλών νεκρών. Τα παραδείγματα πάμπολλα! Από τις σταυροφορίες και την πρώτη άλωση της Κων/πολης μέχρι τον αφανισμό ενός σημαντικού ποσοστού των Ινδιάνων της Λατινικής Αμερικής στα πλαίσια πάντα του εκχριστιανισμού τους. Να το επεκτείνω και σε άλλες θρησκείες όπως ο μουσουλμανισμός όπου με πρόσχημα τον ιερό πόλεμο (τσιχαντ)οι μουσουλμάνοι είχαν το δικαίωμα να σκοτώνουν μη μουσουλμάνους προκειμένου να εκπληρώσουν το καθήκον τους που δεν είναι άλλο από το να διαδώσουν τη θρησκεία τους.
Απορώ για ποιο λόγο συγχέεις το λόγο του Ιησού με την Ισλαμική Τζιχάντ! Τι σχέση έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top