Φοιτητικό δάνειο

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ξέρεις κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται σχετικά με το τι γίνεται με το student loan ? επίσης πείτε μου.. αυτό αφορά μόνο την Αγγλία έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αφορά όλο το UK και είναι ένα δάνειο που καλύπτει για εμάς ως Ευρωπαίοι τα δίδακτρα του πανεπιστημίου-κολεγίου,με προϋπόθεση αυτά να είναι up to 9,000 στερλίνες.Ο τόκος του δανείου είναι πληθωριστικός,που σημαίνει χαμηλός τόκος,ανάλογος του πληθρωρισμού της εκάστοτε εποχής.Με λίγα λόγια δε θα χρεωθείς πολλά παραπάνω από αυτά που θα πάρεις.

Η αποπληρωμή του δανείου ξεκινά τη στιγμή που θα αποκτήσεις δικό σου εισόδημα άνω των 21,000 λιρών το χρόνο,και η δόση για το συγκεκριμένο εισόδημα πχ είναι 30κάτι λίρες αν θυμάμαι καλά το μήνα.Αν χάσεις τη δουλειά σου,και πέσει το εισόδημα κάτω από αυτό το όριο σταματάς να πληρώνεις μέχρι νεοτέρας.

Προϋπόθεση για να πάρεις το δάνειο είναι επίσης να μην έχεις κάποιο άλλο πτυχία τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ενώ θα κάνεις την αίτηση.Δηλαδή να είναι το 1ο σου προπτυχιακό.Μπορείς να πάρεις δάνειο για foundation,HNC,HND κτλ που είναι προπαρασκευαστικά για το πανεπιστήμιο,και τα δίδακτρα απ όσο γνωρίζω καλύπτουν μέχρι και το πτυχίο Hons.Πχ MPhys κτλ που είναι ένα στάδιο πάνω από το απλό bachelor,άλλα συνεχίζει να θεωρείται προπτυχιακό.
Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.gov.uk/student-finance/overview

Tα maintenance loans κτλ που λέει δε τα δικαιούμαστε εμείς.Είναι μόνο για τους κάτοικους Αγγλίας τα τελευταία 3 χρόνια πριν τις σπουδές.Μόνο τα δίδακτρα μπορούμε να καλύψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακό στην Αγγλία υπάρχει κάποιο είδος loan, ή πρέπει να καλύψεις τα δίδακτρα εσύ..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κανονικά καλύπτεις τα δίδακτρα εσύ,δυστυχώς.Μπορεί να βρεις κάποια υποτροφία or something,αν είσαι τυχερός.Yπάρχει και και περίπτωση του να πας να δουλέψεις εκεί,και ο εργοδότης σου να χρηματοδοτήσει ένα μεταπτυχιακό σε κάτι σχετικό με το επάγγελμά σου.

Σημείωση: Αν ήδη σπουδάζεις,και δεν έχεις πάρει πτυχίο ακόμα παραμένεις eligible για student loan για προπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Η αποπληρωμή του δανείου ξεκινά τη στιγμή που θα αποκτήσεις δικό σου εισόδημα άνω των 21,000 λιρών το χρόνο,και η δόση για το συγκεκριμένο εισόδημα πχ είναι 30κάτι λίρες αν θυμάμαι καλά το μήνα.Αν χάσεις τη δουλειά σου,και πέσει το εισόδημα κάτω από αυτό το όριο σταματάς να πληρώνεις μέχρι νεοτέρας.

Αυτό δεν το έχω καταλάβει, δλδ αν δεν πιάσεις ποτέ δουλειά με εισόδημα πάνω από 21.000 τον χρόνο ή αν έρθεις Ελλάδα να δουλέψεις, χάνουν τα λεφτά τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο ευκολο να παιρνεις το δανειο ετσι απλα. Πρεπει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις ετσι ωστε να εξασφαλιζεται κατα καποιο τροπο η αποπληρωμη του δανειου. Τοσο χαζοι δε νομιζω να ειναι για να παρουν τετοια ρισκα για οσους σπουδαζουν εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Η αποπληρωμή αρχίζει από τη στιγμή που θα έχεις εισόδημα άνω των 21.000 λιρών ανεξάρτητα από το που βρίσκεσαι στην ευρωπαϊκή ένωση.Το ποσό αν θυμάμαι καλά πληρώνεται μέσω εφορίας.Δεν είναι θέλω δε θέλω να το πληρώσω.Το πληρώνεις αναγκαστικά από τη στιγμή που πληρείς τις προϋποθέσεις.Άρα ναι,αν δε πιάσεις ποτέ δουλειά,δε θα πληρώσεις ποτέ.Και μετά από 30 χρόνια νομίζω παραγράφεται.Άλλα υποτίθεται ότι ξέρουν τι κάνουν.Δες και παρακάτω.

Κάθε Ευρωπαίος πολίτης που θα πάει να σπουδάσει στην Αγγλία έχει δικαίωμα για φοιτητικό δάνειο,ανεξαρτήτου εισοδήματος,κατάστασης ή δε ξέρω τι.Δεν έχω γνωρίσει κάποιον που να του αρνήθηκαν.Και στέκει και λογικά.Έχουν φροντίσει ώστε τα πανεπιστήμιά τους να είναι ευρέως αναγνωρισμένα και σου προσφέρουν αναγνωρισμένα πτυχία.Δηλαδή στην αγορά εργασίας με πτυχίο από Αγγλικά πανεπιστήμια έχεις καλές προοπτικές απορρόφησης,οπότε η οικονομία τους είναι η Παιδεία.Πουλάνε παιδεία με αυτό το τρόπο.Τώρα για το αν φύγεις εκτός Ευρώπης κτλ δεν έχω ψάξει να δω τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εχει (δοκιμασει να) παρει κανεις ποτε φοιτητικο δανειο απο τραπεζα για σπουδες στην Ελλαδα ή στο εξωτερικο; Εχει να καταθεσει καποιος, καποια σχετικη εμπειρια; Οταν λεω εξωτερικο εννοω κυριως το Ηνωμενο Βασιλειο, αλλα και ευρυτερα στην Ευρωπη ειτε απο ελληνικες τραπεζες ειτε απο τραπεζες του εξωτερικου.

****Δεν αναφερομαι σε δανειο για το κοστος των διδακτρων, οπως πχ αυτα που χορηγει το κρατος στην Αγγλια. Εννοω δανεια απο τραπεζες, για τα εξοδα διαβιωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ενας φίλος πήρε την άνοιξη του 2014 αυτό https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/daneia/katanalotika-daneia?ft=A2 για σπουδές στην Αγγλία. Ζήτησε 10000 ευρώ και πληρώνει 230 ευρώ το μήνα για 5 χρόνια. Δυστυχώς δεν ξέρω άλλες πληροφορίες για να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εχω δει στις περισσοτερες ελληνικες τραπεζες (Πειραιως, Εθνικη, Alpha) αναλογα δανεια, εψαχνα περισσοτερο εμπειριες, για τις προυποθεσεις που χορηγουνται σε σχεση με το εισοδημα, εαν τυχον γινονται ευκολιες πληρωμης σε σχεση με λοιπα καταναλωτικα δανεια, το ποσο που μπορεις εν τοις πραγμασι να παρεις, γιατι οι σελιδες των τραπεζων αναφερουν ποσα απο 1000 εως 25000 ευρω, αλλα υποθετω τιθενται και κριτηρια για το υψος που ο καθενας μπορει να δανειστει.

Ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
καλησπέρα παιδια!!
Θέλω να ρωτήσω το εξής
Γνωρίζει κανείς εάν εμείς ως φοιτητες μπορουμε να παρουμε καποια φοιτητική πιστωτικη κάρτα ή φοιτητικο δάνειο που να εχει ευνοικους ορους εν καιρώ κεφαλαιακων ελέγχων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Υπαρχει πιστωτικη καρτα στην Πειραιως. Οριο 800€, δυνατοτητα ατοκων δοσεων αλλα δν εχει καποιο προγραμμα επιβραβευσης. Επιτοκιο κλασικης πιστωτικης. Εγω την εβγαλα μονο με πασο αλλα πριν αρκετα χρονια (12/12), πλεον τσεκαρουν και το εκκαθαριστικο των γονεων και φυσικα αν ειναι στον Τειρεσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top