Η διαθεσιμότητα «κλείνει» το Πανεπιστήμιο Αθηνών

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Την αναστολή της λειτουργίας του Πανεπιστημίου Αθηνών για μία εβδομάδα αποφάσισε η Σύγκλητος του ιδρύματος, προκειμένου να εκφράσει τη διαμαρτυρία της για την υπαγωγή των διοικητικών υπαλλήλων του στο καθεστώς της διαθεσιμότητας.
«Εκφράζουμε την αγωνία μας» τόνισε, σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε μετά το πέρας της συνεδρίασης της Συγκλήτου, ο πρύτανης του Πανεπιστημίου, Θεοδόσης Πελεγρίνης, κάνοντας γνωστό ότι θα επιδιώξει συνάντηση με την ηγεσία του υπουργείου Παιδείας.
«Αυτή είναι η μεγαλύτερη κρίση που αντιμετωπίζει το Πανεπιστήμιο Αθηνών, τις τελευταίες δεκαετίες. Για πρώτη φορά, το πανεπιστήμιο βρίσκεται σε απόλυτο αδιέξοδο. Δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει. Απέναντι στο δίλημμα «μείωση της κρατικής επιχορήγησης ή διαθεσιμότητα» θα προτιμούσα σαφώς την περικοπή, μολονότι η επιχορήγηση έχει μειωθεί ήδη στο ήμισυ σε σχέση με το 2009» πρόσθεσε.
Ο κ. Πελεγρίνης υπογράμμισε ότι το Πανεπιστήμιο Αθηνών περιλαμβάνεται στο 1% των καλύτερων ανώτατων ιδρυμάτων στον κόσμο και παρουσίασε μια σειρά από συγκριτικά στοιχεία προκειμένου να καταδείξει το γεγονός ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια υπολείπονται των ξένων τόσο σε διδακτικό όσο και σε διοικητικό προσωπικό.
Δύο διοικητικοί ανά 100 φοιτητές
Σύμφωνα με τα στοιχεία που επεξεργάστηκε ο γενικός διευθυντής της διοίκησης του πανεπιστημίου, Παναγιώτης Φωτόπουλος, στις Ηνωμένες Πολιτείες αντιστοιχούν 9,5 διοικητικοί υπάλληλοι ανά 100 φοιτητές, στη Βρετανία 7,9, ενώ στο Πανεπιστήμιο Αθηνών μόλις 2.
Ως προς το διδακτικό προσωπικό, η αναλογία είναι 8,7 καθηγητές ανά 100 φοιτητές στις ΗΠΑ, 7,3 ανά 100 φοιτητές στη Βρετανία και μόλις 3,1 στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.
«Το Πανεπιστήμιο Αθηνών παρέχει ουσιαστική προσφορά στην κοινωνία, καθώς υποστηρίζει με το προσωπικό του 66 κλινικές. Εάν παυθεί αυτό το προσωπικό, θα πληγεί η Δημόσια Υγεία. Σημαντική είναι επίσης η υποστήριξη που προσφέρει σε βιβλιοθήκες και ερευνητικά κέντρα» σημείωσε ο Θ. Πελεγρίνης, για να προσθέσει ότι το όφελος του κράτους μόνο από την προσφορά τού πανεπιστημίου στη Δημόσια Υγεία φτάνει τα 30 εκατ. ευρώ τον χρόνο.
Σύμφωνα με τον πρύτανη, το πανεπιστήμιο Αθηνών όχι μόνο δεν έχει τη δυνατότητα να χάσει υπαλλήλους, αλλά χρίζει άμεσης ενίσχυσης για να μπορέσει να λειτουργήσει ανταγωνιστικά στο διεθνές περιβάλλον.
Ευθύνες στην πολιτική κι όχι στον υπουργό
«Δεν επιρρίπτουμε την ευθύνη στον υπουργό Παιδείας που είναι επίσης πανεπιστημιακός, αλλά σε μια πολιτική που ξεκίνησε πριν από μερικά χρόνια με αποτέλεσμα να μην υπάρχει επιστροφή» σημείωσε, για να κάνει γνωστό ότι η πρυτανεία θα επιδιώξει νέα συνάντηση με τον κ. Αρβανιτόπουλο, σε ακόμη μια προσπάθεια να αποτραπεί η υπαγωγή των διοικητικών υπαλλήλων της ανώτατης εκπαίδευσης στο καθεστώς διαθεσιμότητας.
Από την πλευρά του, ο γενικός διευθυντής της διοίκησης του πανεπιστημίου, Παναγιώτης Φωτόπουλος επισήμανε ότι ενώ η ελληνική οικονομία έχει συρρικνωθεί κατά 25%, η μείωση στη χρηματοδότηση της Ανώτατης Εκπαίδευσης έχει φτάσει το 52,5% και η μείωση του μισθολογικού κόστους, την πενταετία 2008- 2013, το 35,7%. «Η δυσαναλογία είναι εμφανής» υπογράμμισε.
Ως προς την αξιολόγηση των πανεπιστημίων, ο κ. Φωτόπουλος τόνισε ότι αυτή γίνεται τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά, ενώ αναφερόμενος ειδικά στις οικονομικές υπηρεσίες του πανεπιστημίου, ανέφερε ότι αυτές έχουν πιστοποίηση ISO, προσφέρουν δηλαδή υψηλών προδιαγραφών έργο.
«Κόκκινη γραμμή» η διαθεσιμότητα
Τέλος, η πρόεδρος των Διοικητικών Υπαλλήλων, Νάνσι Μιχοπούλου τόνισε ότι το μέτρο της διαθεσιμότητας αποτελεί «κόκκινη γραμμή». «Δεν περισσεύει ούτε ένας υπάλληλος» είπε.
Οι διοικητικοί υπάλληλοι πραγματοποίησαν σήμερα στάση εργασίας, ενώ έχουν προαναγγείλει δύο 48ωρες απεργίες γι” αυτή την εβδομάδα και μια πενθήμερη για την επόμενη. Σε ανακοίνωσή τους, καλούν τους πρωτοετείς φοιτητές να μην προσέρχονται στις γραμματείες των σχολών για την εγγραφή τους.
Η περίοδος των εγγραφών ξεκινά την Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου και ολοκληρώνεται στις 27 του μηνός.

ΠΗΓΗ: efsyn.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εμείς τελικά πότε βλέπετε να εγγραφούμε;;; Αυτή τη βδομάδα αποκλείεται;;; Ούτε την Παρασκευή;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εμείς τελικά πότε βλέπετε να εγγραφούμε;;; Αυτή τη βδομάδα αποκλείεται;;; Ούτε την Παρασκευή;;;

Φίλε Σοφιστή κι εγώ πρωτοετής (θα) είμαι και προφανέστατα ενδιαφέρομαι για την εγγραφή μου, αλλά δεν το βρίσκεις πεζό να περιορίζει κανείς τις ανησυχίες του σε ζητήματα που τον αφορούν μονάχα άμεσα; Άλλωστε η έτι περαιτέρω εξαθλίωση του πανεπιστημίου βάλλει κι εμάς ακόμα κι αν εξετάσεις αμιγώς χρησιμοθηρικά τις εξελίξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Η κατάσταση που επικρατεί στα πανεπιστήμια είναι λίγο πολύ γνωστή σε όλους μας. Οι εξελίξεις (δεν χρειάζεται να είμαι αναλυτικός) δυστυχώς καθίστανται αναπόφευκτες ,όσο τρομερές και αν αποδεικνύονται οι συνέπειες που επιφυλάσσουν. Αυτό όμως που δεν βρίσκω ηθικά σωστό είναι η ταλαιπωρία τόσο των πρωτοετών όσο και των οικογενειών τους (να μην λησμονούμε ότι πολλά παιδιά έχουν περάσει μακριά από τον τόπο διαμονής τους) με την διαιώνιση αυτού του ζημιογόνου κλίματος όσο ανθρωπιστικό και αν είναι το δικαίωμα στην απεργία. Και σε τελική ανάλυση μόνο εμείς θα αντιπροσωπεύουμε το ανάχωμα στην πλημμυρίδα όλων αυτών των 'αναγκαίων' κακών; Καλές είναι οι απεργίες αλλά η τοπική και η χρονική τοποθέτησή τους πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μην βλάπτεται το κοινωνικό σύνολο.Που ακριβώς έγκειται η χρησιμοθηρία; Στην εξομάλυνση των εγγραφών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Η κατάσταση που επικρατεί στα πανεπιστήμια είναι λίγο πολύ γνωστή σε όλους μας. Οι εξελίξεις (δεν χρειάζεται να είμαι αναλυτικός) δυστυχώς καθίστανται αναπόφευκτες ,όσο τρομερές και αν αποδεικνύονται οι συνέπειες που επιφυλάσσουν. Αυτό όμως που δεν βρίσκω ηθικά σωστό είναι η ταλαιπωρία τόσο των πρωτοετών όσο και των οικογενειών τους (να μην λησμονούμε ότι πολλά παιδιά έχουν περάσει μακριά από τον τόπο διαμονής τους) με την διαιώνιση αυτού του ζημιογόνου κλίματος όσο ανθρωπιστικό και αν είναι το δικαίωμα στην απεργία. Και σε τελική ανάλυση μόνο εμείς θα αντιπροσωπεύουμε το ανάχωμα στην πλημμυρίδα όλων αυτών των 'αναγκαίων' κακών; Καλές είναι οι απεργίες αλλά η τοπική και η χρονική τοποθέτησή τους πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μην βλάπτεται το κοινωνικό σύνολο.Που ακριβώς έγκειται η χρησιμοθηρία; Στην εξομάλυνση των εγγραφών;
1ον) Δεν γραφεις εκθεση.
2ον) Δεν εχει νοημα απεργια που δεν βλαπτει κανεναν.
3ον) Δεν θα παθεις τιποτα αν γραφτεις 1 βδομαδα αργοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Σημασία έχει να γνωρίζουμε ποιον βλάπτει η απεργία. Στην χώρα μας ανέκαθεν (!) το αγνοούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
1ον) Δεν γραφεις εκθεση.
2ον) Δεν εχει νοημα απεργια που δεν βλαπτει κανεναν.
3ον) Δεν θα παθεις τιποτα αν γραφτεις 1 βδομαδα αργοτερα.

Δεν γράφω έκθεση απλώς γράφω με τον ίδιο βερμπαλιστικό τόνο της φίλης από πάνω :) .
Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν εγγραφώ 1 βδομάδα αργότερα. Αρκεί να εγγραφώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Η κατάσταση που επικρατεί στα πανεπιστήμια είναι λίγο πολύ γνωστή σε όλους μας. Οι εξελίξεις (δεν χρειάζεται να είμαι αναλυτικός) δυστυχώς καθίστανται αναπόφευκτες ,όσο τρομερές και αν αποδεικνύονται οι συνέπειες που επιφυλάσσουν. Αυτό όμως που δεν βρίσκω ηθικά σωστό είναι η ταλαιπωρία τόσο των πρωτοετών όσο και των οικογενειών τους (να μην λησμονούμε ότι πολλά παιδιά έχουν περάσει μακριά από τον τόπο διαμονής τους) με την διαιώνιση αυτού του ζημιογόνου κλίματος όσο ανθρωπιστικό και αν είναι το δικαίωμα στην απεργία. Και σε τελική ανάλυση μόνο εμείς θα αντιπροσωπεύουμε το ανάχωμα στην πλημμυρίδα όλων αυτών των 'αναγκαίων' κακών; Καλές είναι οι απεργίες αλλά η τοπική και η χρονική τοποθέτησή τους πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μην βλάπτεται το κοινωνικό σύνολο.Που ακριβώς έγκειται η χρησιμοθηρία; Στην εξομάλυνση των εγγραφών;

Καταρχάς η αναγγελία των απεργιακών κινητοποιήσεων έγινε πριν την έναρξη της περιόδου εγγραφών, προκειμένου να μη βρεθούν οι πρωτοετείς προ εκπλήξεων. Από εκεί και πέρα καθείς θέτει προτεραιότητες και εξετάζει την κατάσταση με διαφορετικά κριτήρια. Προσωπικά θεωρώ μοιρολατρική και εξαιρετικά χρησιμοθηρική την πρόταξη του εκάστοτε ατομικού μου συμφέροντος, σε βάρος μιας συλλογικής προσπάθειας που θεωρώ δίκαια κι αναγκαία. Το αίσθημα αλληλεγγύης δικαιώνεται, άλλωστε, τοις πράγμασι και όχι με θεωρητικές διακηρύξεις περί ανθρωπιστικού ήθους. Και αν με ρωτάς, φυσικά και εξετάζω και το δικό μου όφελος, απλώς λίγο πιο μακροπρόθεσμα. Δεν ξέρω αν διάβασες το άρθρο, αλλά τα "γνωστά" κενά πρόκειται να γιγαντωθούν με τις δρομολογούμενες εξελίξεις, που προοιωνίζονται και την εργασιακή διαθεσιμότητα δεκάδων ανθρώπων, άρα η καθημερινότητα των φοιτητών αναμένεται να επιδεινωθεί έτι περαιτέρω στο πλαίσιο του πανεπιστημίου. Από 'κει και πέρα το ξαναγράφω. Τίθενται ζητήματα ιδιοσυγκρασίας. Δε θα αυτοανακηρυχθώ σε περήφανο ανάχωμα της κρατικής αυθαιρεσίας, αλλά θα επωμισθώ, έστω και υποτυπωδώς, τις ευθύνες που μου επιτάσσει η πολιτική μου ταυτότητα.
Θυμίζω τα λόγια του αγαπημένου μου Καζαντζάκη: "Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Προφανώς και όσα γράφω δεν αφορούν εσένα προσωπικά. :)

Δεν γράφω έκθεση απλώς γράφω με τον ίδιο βερμπαλιστικό τόνο της φίλης από πάνω .
Μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Ό,τι γράφω αποτυπώνει την ουσία της σκέψης μου και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ποια ταλαιπωρία ρε φίλε των πρωτοετών; Να καθυστερήσει η εγγραφή σου λίγες μέρες δεν αποτελεί πρόβλημα, πρόβλημα θα ήταν αν δεν υπήρχε ενημέρωση και έβρισκες το πανεπιστήμιο κλειστό! Επίσης όπως κάθε χρόνο θα δωθεί μια παράταση. :)
Αυτοί που πλήττονται είναι οι φοιτητές που δίνουν εξεταστική και μόνο!
Καλή ακαδημαϊκή χρονιά σε όλους μας ;) (πάλι καλά άρχισε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Καταρχάς η αναγγελία των απεργιακών κινητοποιήσεων έγινε πριν την έναρξη της περιόδου εγγραφών, προκειμένου να μη βρεθούν οι πρωτοετείς προ εκπλήξεων. Από εκεί και πέρα καθείς θέτει προτεραιότητες και εξετάζει την κατάσταση με διαφορετικά κριτήρια. Προσωπικά θεωρώ μοιρολατρική και εξαιρετικά χρησιμοθηρική την πρόταξη του εκάστοτε ατομικού μου συμφέροντος, σε βάρος μιας συλλογικής προσπάθειας που θεωρώ δίκαια κι αναγκαία. Το αίσθημα αλληλεγγύης δικαιώνεται, άλλωστε, τοις πράγμασι και όχι με θεωρητικές διακηρύξεις περί ανθρωπιστικού ήθους. Και αν με ρωτάς, φυσικά και εξετάζω και το δικό μου όφελος, απλώς λίγο πιο μακροπρόθεσμα. Δεν ξέρω αν διάβασες το άρθρο, αλλά τα "γνωστά" κενά πρόκειται να γιγαντωθούν με τις δρομολογούμενες εξελίξεις, που προοιωνίζονται και την εργασιακή διαθεσιμότητα δεκάδων ανθρώπων, άρα η καθημερινότητα των φοιτητών αναμένεται να επιδεινωθεί έτι περαιτέρω στο πλαίσιο του πανεπιστημίου. Από 'κει και πέρα το ξαναγράφω. Τίθενται ζητήματα ιδιοσυγκρασίας. Δε θα αυτοανακηρυχθώ σε περήφανο ανάχωμα της κρατικής αυθαιρεσίας, αλλά θα επωμισθώ, έστω και υποτυπωδώς, τις ευθύνες που μου επιτάσσει η πολιτική μου ταυτότητα.
Θυμίζω τα λόγια του αγαπημένου μου Καζαντζάκη: "Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Λες και διαβάζω τα λόγια ενός κομματόσκυλου φοιτητή "αριστερίζοντα" χώρου με δεξιές προτιμήσεις και δεξιό τρόπο ζωής. Επαναλαμβάνω με το να κλείνουμε το Πανεπιστήμιο σε ποιον προκαλούμε "ζημιά"; Αν μου πείτε για κρατική αυθαιρεσία, ρωτάω: ποιος είναι το κράτος; Εμείς οι πολίτες του δεν είμαστε; Σήμερα είναι ο Αρβανιτόπουλος αύριο είναι ο άλλος, μεθαύριο ο παράλλος. Σημασία έχει η πίεση που ασκείται, να ασκείται εκεί που πρέπει και όχι εκεί που δεν πρέπει. Νιώθω ότι τα "πυροβόλα" αντί να τα στρέφουμε στον στόχο, τα στρέφουμε κατά πάνω μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πιπες ,παλι μεσα οκτωβρη και αν θα ξεκινησουμε,αργει που αργει γενικα το εκπα να ξεκινησει ,μπαινουν και οι απεργιες τωρα στην μεση...καλο Νοεμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Ό,τι γράφω αποτυπώνει την ουσία της σκέψης μου και μόνο.
Μπορεις να τα γραφεις με καλυτερο τροπο ομως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Καταρχάς η αναγγελία των απεργιακών κινητοποιήσεων έγινε πριν την έναρξη της περιόδου εγγραφών, προκειμένου να μη βρεθούν οι πρωτοετείς προ εκπλήξεων. Από εκεί και πέρα καθείς θέτει προτεραιότητες και εξετάζει την κατάσταση με διαφορετικά κριτήρια. Προσωπικά θεωρώ μοιρολατρική και εξαιρετικά χρησιμοθηρική την πρόταξη του εκάστοτε ατομικού μου συμφέροντος, σε βάρος μιας συλλογικής προσπάθειας που θεωρώ δίκαια κι αναγκαία. Το αίσθημα αλληλεγγύης δικαιώνεται, άλλωστε, τοις πράγμασι και όχι με θεωρητικές διακηρύξεις περί ανθρωπιστικού ήθους. Και αν με ρωτάς, φυσικά και εξετάζω και το δικό μου όφελος, απλώς λίγο πιο μακροπρόθεσμα. Δεν ξέρω αν διάβασες το άρθρο, αλλά τα "γνωστά" κενά πρόκειται να γιγαντωθούν με τις δρομολογούμενες εξελίξεις, που προοιωνίζονται και την εργασιακή διαθεσιμότητα δεκάδων ανθρώπων, άρα η καθημερινότητα των φοιτητών αναμένεται να επιδεινωθεί έτι περαιτέρω στο πλαίσιο του πανεπιστημίου. Από 'κει και πέρα το ξαναγράφω. Τίθενται ζητήματα ιδιοσυγκρασίας. Δε θα αυτοανακηρυχθώ σε περήφανο ανάχωμα της κρατικής αυθαιρεσίας, αλλά θα επωμισθώ, έστω και υποτυπωδώς, τις ευθύνες που μου επιτάσσει η πολιτική μου ταυτότητα.
Θυμίζω τα λόγια του αγαπημένου μου Καζαντζάκη: "Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Λες και διαβάζω τα λόγια ενός κομματόσκυλου φοιτητή "αριστερίζοντα" χώρου με δεξιές προτιμήσεις και δεξιό τρόπο ζωής. Επαναλαμβάνω με το να κλείνουμε το Πανεπιστήμιο σε ποιον προκαλούμε "ζημιά"; Αν μου πείτε για κρατική αυθαιρεσία, ρωτάω: ποιος είναι το κράτος; Εμείς οι πολίτες του δεν είμαστε; Σήμερα είναι ο Αρβανιτόπουλος αύριο είναι ο άλλος, μεθαύριο ο παράλλος. Σημασία έχει η πίεση που ασκείται, να ασκείται εκεί που πρέπει και όχι εκεί που δεν πρέπει. Νιώθω ότι τα "πυροβόλα" αντί να τα στρέφουμε στον στόχο, τα στρέφουμε κατά πάνω μας...

Καταρχάς, θα σε παρακαλούσα να μη χρησιμοποιείς προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Δεν υπήρξα ποτέ κομματόσκυλο, δεν έχω ανάλογες βλέψεις κι αν κάτι δεν ανέχομαι είναι ο καταλογισμός δεξιών προσανατολισμών (που μάλλον διέκρινες με τη μαγική σου σφαίρα). Όσο για το κράτος, αν πιστεύεις πως η άσκηση πίεσης στην εκάστοτε κυβέρνηση περιττεύει λόγω της εναλλαγής προσώπων, δεν έχω να συζητήσω κάτι. Το πλήγμα στις όποιες κρατικές δομές ΠΡΟΦΑΝΩΣ και μας πλήττει όλους, ωστόσο οι αποφάσεις δε λαμβάνονται συλλογικά αλλά μέσω αντιπροσώπευσης. Άσκηση πίεσης στους αντιπροσώπους θα πρέπει να ασκήσεις, εκτός κι αν κρίνεις πως οποιαδήποτε αντίδραση θα σε θίξει. Τότε ναι, προφανώς και η όποια αντίδραση είναι κατ' εσέ μεμπτή.

Μπορεις να τα γραφεις με καλυτερο τροπο ομως!!

Καλύτερο τρόπο λέγοντας; Δε νομίζω ότι προσέβαλα κανέναν. Ξεκαθάρισα, άλλωστε, πως τίποτα από όσα γράφω δεν είναι προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καταρχάς η αναγγελία των απεργιακών κινητοποιήσεων έγινε πριν την έναρξη της περιόδου εγγραφών, προκειμένου να μη βρεθούν οι πρωτοετείς προ εκπλήξεων. Από εκεί και πέρα καθείς θέτει προτεραιότητες και εξετάζει την κατάσταση με διαφορετικά κριτήρια. Προσωπικά θεωρώ μοιρολατρική και εξαιρετικά χρησιμοθηρική την πρόταξη του εκάστοτε ατομικού μου συμφέροντος, σε βάρος μιας συλλογικής προσπάθειας που θεωρώ δίκαια κι αναγκαία. Το αίσθημα αλληλεγγύης δικαιώνεται, άλλωστε, τοις πράγμασι και όχι με θεωρητικές διακηρύξεις περί ανθρωπιστικού ήθους. Και αν με ρωτάς, φυσικά και εξετάζω και το δικό μου όφελος, απλώς λίγο πιο μακροπρόθεσμα. Δεν ξέρω αν διάβασες το άρθρο, αλλά τα "γνωστά" κενά πρόκειται να γιγαντωθούν με τις δρομολογούμενες εξελίξεις, που προοιωνίζονται και την εργασιακή διαθεσιμότητα δεκάδων ανθρώπων, άρα η καθημερινότητα των φοιτητών αναμένεται να επιδεινωθεί έτι περαιτέρω στο πλαίσιο του πανεπιστημίου. Από 'κει και πέρα το ξαναγράφω. Τίθενται ζητήματα ιδιοσυγκρασίας. Δε θα αυτοανακηρυχθώ σε περήφανο ανάχωμα της κρατικής αυθαιρεσίας, αλλά θα επωμισθώ, έστω και υποτυπωδώς, τις ευθύνες που μου επιτάσσει η πολιτική μου ταυτότητα.
Θυμίζω τα λόγια του αγαπημένου μου Καζαντζάκη: "Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Λες και διαβάζω τα λόγια ενός κομματόσκυλου φοιτητή "αριστερίζοντα" χώρου με δεξιές προτιμήσεις και δεξιό τρόπο ζωής. Επαναλαμβάνω με το να κλείνουμε το Πανεπιστήμιο σε ποιον προκαλούμε "ζημιά"; Αν μου πείτε για κρατική αυθαιρεσία, ρωτάω: ποιος είναι το κράτος; Εμείς οι πολίτες του δεν είμαστε; Σήμερα είναι ο Αρβανιτόπουλος αύριο είναι ο άλλος, μεθαύριο ο παράλλος. Σημασία έχει η πίεση που ασκείται, να ασκείται εκεί που πρέπει και όχι εκεί που δεν πρέπει. Νιώθω ότι τα "πυροβόλα" αντί να τα στρέφουμε στον στόχο, τα στρέφουμε κατά πάνω μας...

Με αυτό το σκεπτικό δώσε μου μια ενέργεια που στρέφει τα όπλα κατά τη σωστή κατεύθυνση πέρα από τις εκλογές όπου ξέρουμε εκ των προτέρων τα αποτελέσματα. Τι να γίνει? να κατέβει κόσμος στο Σύνταγμα? Θα βγαίνουν μετά όσοι θίγονται και θα υποστηρίζουν ότι άδικα 10 τσογλαναραίοι κλείνουν το κέντρο. Να γίνει γενικευμένη και συνεχόμενη απεργία? Θα τη βγάλουν σε χρόνο dt παράνομη και καταχρηστική. Έχουν στρέψει τον ένα κλάδο έναντι του άλλου και μόνο τη πάρτη του κοιτάει ο καθένας. Μα γιατί κάνουν απεργία οι καθηγητές? Το παιδί μου δίνει πανελλήνιες. Γιατί κλείνουν το μετρό? Θέλω να πάω Why Sleep το βράδυ. Γιατί γιατί γιατί? Πότε να γίνει απεργία δηλαδή? Τον Ιούνιο που θα είμαστε όλοι οι Νεοέλληνες Κλαρινογαμπροί Μύκονο , που και τότε στα @@ μας δηλαδή. Εκτός και αν είναι τελείως αθέμιτη η απεργία ως δικαίωμα οπότε πάω πάσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Με αυτό το σκεπτικό δώσε μου μια ενέργεια που στρέφει τα όπλα κατά τη σωστή κατεύθυνση πέρα από τις εκλογές όπου ξέρουμε εκ των προτέρων τα αποτελέσματα. Τι να γίνει? να κατέβει κόσμος στο Σύνταγμα? Θα βγαίνουν μετά όσοι θίγονται και θα υποστηρίζουν ότι άδικα 10 τσογλαναραίοι κλείνουν το κέντρο. Να γίνει γενικευμένη και συνεχόμενη απεργία? Θα τη βγάλουν σε χρόνο dt παράνομη και καταχρηστική. Έχουν στρέψει τον ένα κλάδο έναντι του άλλου και μόνο τη πάρτη του κοιτάει ο καθένας. Μα γιατί κάνουν απεργία οι καθηγητές? Το παιδί μου δίνει πανελλήνιες. Γιατί κλείνουν το μετρό? Θέλω να πάω Why Sleep το βράδυ. Γιατί γιατί γιατί? Πότε να γίνει απεργία δηλαδή? Τον Ιούνιο που θα είμαστε όλοι οι Νεοέλληνες Κλαρινογαμπροί Μύκονο , που και τότε στα @@ μας δηλαδή. Εκτός και αν είναι τελείως αθέμιτη η απεργία ως δικαίωμα οπότε πάω πάσο

Υπάρχει απάντηση σε όλο αυτό. Ο κάθε κλάδος εξυπηρετεί τα συμφέροντά του με τον δικό του τρόπο. Οι κομματικές ηγεσίες της μεταπολίτευσης ήξεραν τι έκαναν ακριβώς πριν 30 κάτι χρόνια. Εκμεταλλευόμενοι την συγκυρία της εποχής, αναλώθηκαν σε έναν επαναστατισμό του λαϊκισμού, ο οποίος βρήκε έδαφος λόγω της πτώσης της χούντας. Οι ίδιοι αποτέλεσαν το νέο πολιτικό προσωπικό του τόπου για τις πλατιές λαϊκές μάζες ασχέτως αν τα επώνυμα κάποιων είχαν απευθείας οικογενειακές ρίζες από τα χρόνια της επαναστάσεως του 1821 έως και σύγχρονα. Η πολιτική ως επικερδές οικογενειακό επάγγελμα για κάποια επώνυμα (όχι τα τόσο διαφημισμένα) ευδοκίμησε στη χώρα μας και λόγω πολιτικών συγκυριών. Οι άνθρωποι αυτοί εκμεταλλεύτηκαν με πολύ μεθοδικό τρόπο (άκρως επιστημονικό) την ιδεολογική διάσπαση του Ελληνικού έθνους. Αυτό επιτεύχθηκε με την γαλούχηση μιας ολόκληρης "γενιάς" του πολυτεχνείου η οποία μετεξελίχθηκε σε γενιά του διαδικτύου. Δεν υπήρξε χειρότερο πράγμα, και από τις κομματικές νεολαίες (που διακρίνονται σε μαθητικές και φοιτητικές) στα πρότυπα των φασιστικών νεολαιών αφού η ορθολογική και η προσωπικότητα θυσιάζονται στον βωμό της κομματικής πλύσης. Από αυτές τις νεολαίες προέκυψαν οι "επαναστάτες" με καγιέν και ρόλεξ. Επαναστάτες μεν, πορείες, ξύλο, συνδικαλισμός της τηλεόρασης,..., αλλά στα ώριμα χρόνια της μέσης ηλικίας μια θέση βολέματος (δημοσίου, κομματικού γραφείου ή κοινοβουλίου).

Οι Έλληνες πλέον βλέπουν εχθρούς γύρω τους, όσους δεν ασπάζονται την ίδια κομματική ιδεολογία. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό. Τραγικό. Ο εμφύλιος δεν τελείωσε το 1949. Συνεχίστηκε με μορφή "διασπαστικής" κουλτούρας και συνείδησης, όλα τα μετεμφυλιακά χρόνια. Αντί να είμαστε ενωμένοι και να κοιτάζουμε την πρόοδο της χώρας μας, τόσα χρόνια, δεκαετίες ολόκληρες, αναλωθήκαμε στον εκφυλισμό των ηθικών αξιών και στην ισοπέδωση της κοινωνικής-εθνικής* συνείδησης που μας κράτησε ενωμένους σε παρελθόντες εξωτερικούς "εισβολείς". Ζήσαμε μια φούσκα ευημερίας με δανεικά κερδοσκόπων. Καμία ανάπτυξη, κανένα όραμα. Όλες οι ιδέες κατέληγαν σε "ικανοποίηση" των αιτημάτων-συμφερόντων των ημετέρων. Ο καθένας κοιτούσε από τη δική του θέση πως θα βλάψει τον συνάνθρωπό του, το κοινωνικό όφελος για να ωφεληθεί ο ίδιος σε υλικό.

Το κάθε κομματικό μαγαζί είχε την πελατεία του και έδινε "δωράκια" που και που για να ευχαριστήσει τους πελάτες του για την ψήφο τους. Μια κοινωνία πολλών και αντικρουόμενων συμφερόντων από την κορυφή μέχρι την βάση των πολιτών. Υιοθετήσαμε την μετριότητα ως αριστεία και την αριστεία την ταυτίσαμε με την καπιταλιστική αδικία. Ουσιαστικά αποδομήσαμε την κοινωνική πρόοδο. Μάθαμε να είμαστε ανεύθυνοι επαίτες δικαιωμάτων. Οι παλαιοθωμανικές αντιλήψεις περί "γιγαντισμού" της δημόσιας διοίκησης με ρουσφέτια, με κακοδιοίκηση, με ανεπαρκές προσωπικό ανάξιο να αντιληφθεί τις διεθνείς εξελίξεις της τεχνολογίας, αντί να αποτελέσουν ένα παρελθόν αποτελούν μια διαιωνίζουσα «κατάρα» για τη χώρα μας.

Η Ελλάδα έχει απελευθερωθεί εδώ και 2 αιώνες περίπου. Οι Έλληνες όμως παραμένουν ραγιάδες των νοοτροπιών τους. Ξεπούλησαν με πολύ άσχημο τρόπο την νεολαία στον βωμό του κομματικού ευδαιμονισμού. Ακόμη και σε ώρες σοβαρότητας, επικρατεί πεσμένο ανάστημα επειδή οι ευθύνες είναι πολύ μεγάλες και οδηγούν σε ιδεολογικό-ψυχολογικό κενό.

* Αναφέρομαι στην εθνική συνείδηση που είχαν οι αγνοί Έλληνες και φιλέλληνες-πατριώτες του 1821 και όχι στην εθνικιστική ψυχική ασθένεια που πουλάει τηλεοπτικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Απλά +1. Τι κάνεις από εδώ και πέρα. Μπορεί μια απεργία να αποσκοπεί πράγματι στη διασφάλιση των δικαιωμάτων των εργαζομένων και όχι στη διασφάλιση των συμφερόντων συντεχνιακού χαρακτήρα που μαστίζουν τόσες δεκαετίες τη χώρα. Κατ'εσέ μια γενικευμένη απεργία διαρκείας όλων των ΑΕΙ δε θα ήταν σωστή κίνηση απέναντι στη συνεχόμενη αποδόμηση τους ελέω της δήθεν σωτηρίας της χώρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Απλά +1. Τι κάνεις από εδώ και πέρα. Μπορεί μια απεργία να αποσκοπεί πράγματι στη διασφάλιση των δικαιωμάτων των εργαζομένων και όχι στη διασφάλιση των συμφερόντων συντεχνιακού χαρακτήρα που μαστίζουν τόσες δεκαετίες τη χώρα. Κατ'εσέ μια γενικευμένη απεργία διαρκείας όλων των ΑΕΙ δε θα ήταν σωστή κίνηση απέναντι στη συνεχόμενη αποδόμηση τους ελέω της δήθεν σωτηρίας της χώρας?

Θα πρέπει να καταστραφούμε όλοι μας. Ανεξαιρέτως κοινωνικής θέσης ή/και κομματικής ταυτότητας. Μόνο τότε θα καταλάβουμε ως πολίτες αυτής της χώρας, τι αξίες κληρονομήσαμε από το παρελθόν και τις εκφυλίσαμε. Ο γκρεμός δεν έχει μόνο πολιτικά αίτια. Τα κύρια αίτια, είναι η κοινωνική παρακμή. Η ραγιαδίστικη νοοτροπία ότι θα μας σώσει η "Δύση", θα μας λυπηθούν. Λαός με αξιοπρέπεια, δεν γίνεται επαίτης. Αντιθέτως μεταλαμπαδεύει αξίες. Όπως προείπα, ξεπουλήθηκε μια γενιά νέων. Η μια στο κόμμα και η άλλη στο εξωτερικό ως μεταπτυχιούχοι εργάτες-μετανάστες. Έπειτα ξεπουλιέται η χώρα μας ως κοινωνική δομή από όλα τα κόμματα ενδο-εδω/κοινοβουλευτικά. Ουδείς από τους εμπλεκόμενους (άμεσα ή έμμεσα) με την δημόσια ζωή δεν αναλαμβάνει τις προσωπικές του ευθύνες με προσωπικό/πολιτικό κόστος. Ακόμη και τώρα το μέλι είναι νόστιμο ας είναι στον πάτο του βάζου. Φοβάμαι ότι το μέλι θα τελειώσει και το μετά, θα είναι απάνθωπο. Οδυνηρό. Ένας εφιάλτης. Γι' αυτό και θα καταστραφούμε "κοινωνικά", όσο η δημόσια ζωή συνεχίζει την μικροκομματική / ψευτοσυνδικαλιστική «καριέρα» της. Καθημερινά θα χάνεται κόσμος και κάποιοι άλλοι θα ζουν στον μικρόκοσμό τους, των συμφερόντων τους μέχρι να χαθούν και αυτοί. Ας κλείσουν όλα τα Πανεπιστήμια με γενικευμένες απεργίες. Ας μην ξανανοίξουν ποτέ. Οι σπασμωδικές θεραπείες δεν εμποδίζουν την "γάγγραινα". Είπαμε, οι ευθύνες είναι πολυπαραγοντικές. Ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του αδιαφορώντας για την μη αντιστρέψιμη καταστροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Η εξεταστικη προχωραει κανονικα στο ΑΠΘ? Ξερετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top