Ποια είναι η αγαπημένη σας επιστήμη;

Ποια είναι η αγαπημένη σας επιστήμη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Λογική

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Αστρονομία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Κοσμολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αστροφυσική

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Χημεία

    Ψήφοι: 6 12.5%
  • Χημεία Τροφίμων

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Γεωλογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γεωγραφία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολογία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Μετεωρολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κλιματολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Ζωολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γενετική

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 7 14.6%
  • Μηχανολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ανθρωπιστικές (Ιστορία - Κοινωνιολογία - Ψυχολογία)

    Ψήφοι: 9 18.8%

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια επιστήμη σας έλκει περισσότερο;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

  1. Αν θέλετε να μιλήσετε για επιστήμες αποκλειστικά μεταξύ Φυσικής-Χημείας-Βιολογίας, ακολουθήστε αυτόν τον σύνδεσμο: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=159117
  2. Επίσης μην συγχέετε τα μαθήματα και τις επιστήμες! ΠΡΟΣΟΧΗ

Επιστήμη:

Ο όρος επιστήμη με την ευρεία έννοια αρχικά δήλωνε το οργανωμένο σώμα της εξακριβωμένης και τεκμηριωμένης γνώσης. Ο πρώτος αυτός ορισμός διατυπώνεται στο έργο Θεαίτητος του Πλάτωνα όπου ένας από τους συνομιλητές αναφέρει ότι «έστιν ουν επιστήμη δόξα αληθής μετά λόγου», δηλαδή η επιστήμη αποτελεί βεβαιωμένη με λογικά επιχειρήματα γνώση. Πολλές από τις ανθρώπινες προκαταλήψεις γύρω από τον τρόπο που λειτουργεί το σύμπαν έχουν αμφισβητηθεί κατά καιρούς από τις νέες επιστημονικές ανακαλύψεις.
Στη σύγχρονη εποχή, ο όρος είναι πιο περιορισμένος και δηλώνει το σύστημα απόκτησης γνώσης με βάση την επιστημονική μεθοδολογία που βασίζεται στην επιστημονική έρευνα, καθώς και στην οργάνωση και ταξινόμηση της αποκτώμενης με αυτόν τον τρόπο γνώσης. Διακρίνουμε συνεπώς διαφορετικούς επιστημονικούς τομείς που εντάσσονται συνήθως σε τέσσερις μεγάλες ομάδες, τις θετικές επιστήμες, τις εφαρμοσμένες επιστήμες, τις ανθρωπιστικές επιστήμες και τις κοινωνικές επιστήμες.


Κατηγορίες επιστημών:

https://prntscr.com/79lh3e
https://prntscr.com/79lhal
https://prntscr.com/79lhlx
https://prntscr.com/79lhpa
https://prntscr.com/79lhtr

__________________________
ΠΗΓΗ: https://el.wikipedia.org/wiki/Επιστήμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δυσκολη ερωτηση, ολα ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
Νομιζω με σειρα προτεραιοτητας θα ελεγα για μενα πως βρισκω μεγαλο ενδιαφερον στα νεα της ιατρικης, μετα γενετική, πληροφορική και τελος στις ανθρωπιστικες επιστημες...
Την αστρολογια ξεχασες. :P Αστειευομαι. Οσο κι αν ψιλοασχολουμαι με τα ζωδια, η αστρολογια δεν εχει αποδειχθει ως επιστημη. Ακομη τουλαχιστον... αποσο γνωριζω! Γιαυτο κι επιφυλασσομαι γι αυτην....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Αν και ξεκίνησα με μοναδικό ενδιαφέρον την ιατρική, στην πορεία κατάλαβα πως δυό άλλες επιστήμες με τραβούσαν περισσότερο. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως έχασα τον ενδιαφέρον μου για την ιατρική.
Βρήκα λοιπόν πως με γοητεύουν η αστρονομία - αστροφυσική - κοσμοθεωρία και η παλαιοντολογία από τις ανθρωπιστικές. Βέβαια βρίσκω αρκετό ενδιαφέρον και στην γεωλογία.
Εντελώς αντιφατικά νομίζω αλλά έλα που με γοητεύουν...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
ΠΑΥΛΙΔΗΣ με γέμιση κεράσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την αστρολογια ξεχασες. :P Αστειευομαι. Οσο κι αν ψιλοασχολουμαι με τα ζωδια, η αστρολογια δεν εχει αποδειχθει ως επιστημη. Ακομη τουλαχιστον... αποσο γνωριζω! Γιαυτο κι επιφυλασσομαι γι αυτην....
Από την στιγμή που η αστρολογία δε βασίζεται σε φυσικά μεγέθη/φαινόμενα, κι απλά βασίζεται στις "ορέξεις" των άστρων και βγάζεται συμπέρασμα από αυτά, δε νομίζω ότι μπορεί να ειπωθεί ως επιστήμη. ;)

Και να ήτανε δε θα με χωρούσε να τη βάλω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αστρονομία και Μετεωρολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Έχεις παραλείψει αρκετές επιστήμες..Κτηνιατρική, Νοσηλευτική, Φαρμακευτική, Οδοντιατρική..όσο να πεις διαφέρουν αρκετά από την Ιατρική..Τέλος πάντων...Εμένα με ελκύει η ιατρική ιδιαίτερα..το θεωρώ τόσο συναρπαστικό οι γνώσεις σου να συμβάλλουν στο να σώζονται ανθρώπινες ζωές. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος για ιατρική και να βαρεθεί..Ιδιαίτερα όταν θα μπει στο νοσοκομείο και θα μελετά μία-μία τις ειδικότητες. Αξίζουν τέρμα τα 6 έτη που θα κοπιάσεις, αλλά το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει. Βέβαια, οι επαγγελματικές προοπτικές δεν είναι καλές στην Ελλάδα, καθώς επίσης και τα ωράρια, το περιβάλλον, ο μισθός και η πρόοδος. Αλλά, γενικά, η ιατρική σαν επιστήμη είναι από τις σημαντικότερες και πιο ενδιαφέρουσες. (γούστα είναι αυτά :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αυτό που εννοούσα κυρίως είναι το εργασιακό περιβάλλον και οι συνθήκες..όχι τόσο η αποκατάσταση..λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αυτό που εννοούσα κυρίως είναι το εργασιακό περιβάλλον και οι συνθήκες..όχι τόσο η αποκατάσταση..λάθος

Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολά και ως προς την αποκατάσταση πλέον (δεν μιλάω μόνο για το δημόσιο, δεν με απασχολεί ο συγκεκριμένος τομέας). Εκτός αν κάποιος επιθυμεί να ασκήσει το επάγγελμα στην επαρχία, είτε στην ηπειρωτική χώρα είτε στα νησιά, εκεί είναι αρκετά καλά τα πράγματα ακόμα και στις μέρες μας (πάντα αναφέρομαι σε μία αξιοπρεπή διαβίωση, όχι στα τρελά λεφτά). Τέλος πάντων, πολλά θα μπορούσα να πω γι'αυτό το θέμα, αλλά θα μείνω στα προαναφερθέντα. Όπως και να'χει, η ιατρική είναι μια υπέροχη επιστήμη και όποιος γουστάρει πραγματικά, αξίζει να ασχοληθεί με αυτή, μόνο κερδισμένος θα βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μου αρέσουν οι εξής επιστήμες:


  • Η Φυσική σε όλους τους τομείς της (κβαντομηχανική, μηχανική, θεωρητική φυσική, αστροφυσική κλπ.), ιδιαίτερα η Αστροφυσική.
  • Επίσης η Χημεία, η Βιολογία, η Γεωλογία και η Κλιματολογία είναι ιδιαίτερα ελκυστικές.
  • Έχω ιδιαίτερη κλίση στην Πληροφορική
  • Από θεωρητικές επιστήμες μου αρέσει η Γλωσσολογία, η Ιστορία κι η Φιλοσοφία.
Αρκετές επιστήμες οι οποίες έλκουν πολύ κόσμο όπως η Ιατρική ή η Λογοτεχνία προσωπικά μου φαίνονται απωθητικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
[*]Η Φυσική σε όλους τους τομείς της (κβαντομηχανική, μηχανική, θεωρητική φυσική, αστροφυσική κλπ.), ιδιαίτερα η Αστροφυσική.

Είσαι όντως 12; :hmm: Και γνωρίζεις τι είναι η κβαντομηχανική, η θεωρητική και η αστροφυσική;

Επειδή, γενικά ακούω πάρα πολύ "Ω τι γαμάουα που είναι η κβάντο και η αστροφυσική" από άτομα που ξέρω ότι δεν έχουν τέτοιες επαφές, θέλω να πω κάτι. Είναι άπειρα μαθηματικά. Η αστροφυσική/νομία είναι φουλ διανυσματικός και σου βγαίνουν τα μάτια. Δεν είναι αστεράκια γλυκούλικα πετάνε στο σύμπαν. Η κβάντο δε, είναι μία πολύ σύγχρονη πτυχή της επιστήμης και δεν κατανοείται εύκολα (ή και καθόλου). Θέλει πάρα πολύ διάβασμα, να λύσεις πολλές ασκήσεις, απλά για να μάθεις μεθοδολογίες. Αυτό και μόνο αυτό.

Μάλλον είναι πολύ κουλ αυτές οι κατευθύνσεις. Ω τι ξενέρωτη που είμαι. :/:

Εμένα πάλι, μου αρέσει η ιατρική φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι όντως 12; :hmm: Και γνωρίζεις τι είναι η κβαντομηχανική, η θεωρητική και η αστροφυσική;

Επειδή, γενικά ακούω πάρα πολύ "Ω τι γαμάουα που είναι η κβάντο και η αστροφυσική" από άτομα που ξέρω ότι δεν έχουν τέτοιες επαφές, θέλω να πω κάτι. Είναι άπειρα μαθηματικά. Η αστροφυσική/νομία είναι φουλ διανυσματικός και σου βγαίνουν τα μάτια. Δεν είναι αστεράκια γλυκούλικα πετάνε στο σύμπαν. Η κβάντο δε, είναι μία πολύ σύγχρονη πτυχή της επιστήμης και δεν κατανοείται εύκολα (ή και καθόλου). Θέλει πάρα πολύ διάβασμα, να λύσεις πολλές ασκήσεις, απλά για να μάθεις μεθοδολογίες. Αυτό και μόνο αυτό.

Μάλλον είναι πολύ κουλ αυτές οι κατευθύνσεις. Ω τι ξενέρωτη που είμαι. :/:

Εμένα πάλι, μου αρέσει η ιατρική φυσική.

Κι όμως ξέρω. Επίσης, είπα ποιες επιστήμες μου αρέσουν, όχι τον επαγγελματικό μου προσανατολισμό ;). Από δευτέρα δημοτικού ασχολούμαι με αυτά, λογικό είναι να ξέρω κάτι παραπάνω :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Κι όμως ξέρω. Επίσης, είπα ποιες επιστήμες μου αρέσουν, όχι τον επαγγελματικό μου προσανατολισμό ;). Από δευτέρα δημοτικού ασχολούμαι με αυτά, λογικό είναι να ξέρω κάτι παραπάνω :).

Αλήθεια; Δευτέρα δημοτικού ασχολιόσουν με τέτοια θέματα και τα κατανοούσες; :hmm: :hmm:
Εγώ δευτέρα δημοτικού έπαιζα κρυφτό στα πάρκα. Καλά, έχουμε και ένα χάσμα 10 ετών, αλλά δεν ήξερα ότι ένα παιδί δημοτικού, πλέον, μπορεί να καταλάβει κάτι τέτοιο. Απορώ βέβαια και πως σου ήρθε να ψαχτείς με τέτοια. :confused: Ένιγουει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια; Δευτέρα δημοτικού ασχολιόσουν με τέτοια θέματα και τα κατανοούσες; :hmm: :hmm:
Εγώ δευτέρα δημοτικού έπαιζα κρυφτό στα πάρκα. Καλά, έχουμε και ένα χάσμα 10 ετών, αλλά δεν ήξερα ότι ένα παιδί δημοτικού, πλέον, μπορεί να καταλάβει κάτι τέτοιο. Απορώ βέβαια και πως σου ήρθε να ψαχτείς με τέτοια. :confused: Ένιγουει.
Τότε ήμουν στα βασικά (τι είναι το αστέρι, ο πλανήτης κλπ.) και μετά άρχισα να το ψάχνω περισσότερο (διαστολή του σύμπαντος, μεγάλη έκρηξη, μικρόκοσμος κλπ.) και τώρα βλέπω ντοκιμαντέρ με σοκαριστικές θεωρίες (πολυσύμπαν, παραπάνω διαστάσεις, παράλληλο σύμπαν, πεδίο Χίγκς --που δεν είναι θεωρία, υπάρχει-- κλπ.). Τώρα αρχίζω να τα κατανοώ όλα αυτά. :P

Πόσα έχω μάθει από τα ντοκιμαντέρ που βλέπω... :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ψήφισα φυσική(μου αρέσει πολύ και η χημεία βέβαια) διότι θεωρώ ότι δεν υπάρχει σήμερα πιο ανεπτυγμένος επιστημονικός κλάδος που να ερμηνεύει περισσότερα φαινόμενα(στην ουσία, ασχολείτε πλέον με καθε τι)και να προσφέρει τόσες και τόσες τεχνολογικές εφαρμογές στον ανθρώπινο πολιτισμό απο την φυσική...Από την κλασσική νευτώνεια μηχανική που ασχολείτε με τα φαινόμενα του μακρόκοσμου(ευθυγραμμες κινήσεις με συμβατικές ταχυτητες, κυκλικές κινήσεις, ορμή κλπ) μέχρις την κβαντική και την σωματιδιακή φυσική που ασχολείτε με τον μικρόκοσμο και απο την αστροφυσική(που μπορεί να προβλέψει πχ την αποσταση του τάδε γαλαξία ή την χημική σύσταση που έχει το τάδε νεφελωμα κοκ) μέχρις την πυρηνική φυσική χάρις στην οποίαν αναπτυχθηκαν οι πυρηνικοί αντιδραστηρες, η φυσική έχει ασχοληθεί τόσο πολύ με τόσα πολλά φαινόμενα που και οι άλλες επιστήμες αναγκαζονται να <δανείζονται>> έννοιες για τις δικές του ερευνες(πχ ποιός βιολόγος δεν θα χρειάζονταν την γνώση της διαφοράς δυναμικού για να μελετησει τον μηχανισμο της αντλίας Νa/K στους νευρωνες ή ποιός χημικός δεν θα χρειάζονταν την γνώση της κβαντικής φυσικής για να κατανοήσει τα σύγχρονα ατομικά πρότυπα??)...
Κάτι ακόμη, νομίζω κακώς αναφέρεις την κοσμολογία ως ανεξαρτητη επιστημη...Η κοσμολογία μπορεί να θεωρηθεί μια προεκταση της αστρονομίας/αστροφυσικής (με αρκετη δοση φιλοσοφίας αφου ασχολειτε με εννοιες όπως πχ η δημιουργια του συμπαντος)αλλά σαφως και δεν ειναι ανεξαρτητη επιστημη αφου δεν υπαρχει η εννοια του πειραματος...Βασίζεται σχεδόν αποκλειστικά σε θεωρίες και υποθέσεις επιστημονων(με γερά μαθηματικά βέβαια πχ θεωρία χορδών) αλλά παραμένουν θεωρίες αφού δεν υπάρχει το πειραμα για να τις ελενξουμε, έστω εν μερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
1) Γεωγραφία ( απλά έρωτας :inlove: )
2) Ανθρωπιστικές Επιστήμες :inlove:
3) Πληροφορική :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Νομίζω πως οι επιστήμες που μελετούν τον ανθρώπινο οργανισμό είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες.

Η βιολογία για εμένα όμως έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου, πόσο μάλλον όταν αυτή αγγιζει την φυσιολογία: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το πρόβλημα της βιολογίας (και βιολογικών επιστημών στο σύνολο) είναι πως έχουν εστιάσει στην κατανοήση των model organisms πχ ποντίκια, αρουραίοι, Arabidopsis thaliana και άνθρωπος.. Σαφώς και έχουν ερευνηθεί και άλλα είδη αλλά σε μικρό βαθμό κι αυτό είναι κρίμα, διότι κάθε οργανισμός έχει κάτι νέο να μας διδάξει σχετικά με τη ζωή και την εξέλιξη.. Προσωπικά, όπως και έσενα @sophie_96 σου αρεσουν οι επιστήμες που ασχολούνται με τον ανθρώπινο οργανισμό, μου αρέσει να μαθαίνω για τον ανθρώπινο οργανισμό αλλά μου αρέσει πολύ περισσότερο να μαθαίνω και για άλλους οργανισμούς όσο αφορά την εμβρυολογία αλλά και τη σύγκριση μεταξύ διαφορετικών οργανισμών... Η μαγεία της Βιολογίας είναι το πως όλα είναι συνδεδεμένα μέσω πολλαπλών διαχωρισμών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top