Harry Potter

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αχχ τι ωραίο θρεντ!!! Μπράβο Γιώργο!! :D Μια φίλη μου μου είπε πως αν διάβαζα την Ιστορία όπως τον Χάρι Πόττερ, θα είχα μονίμως 20 :P

Κι εγώ Slytherin βγήκα στο τεστ του Pottermore! Ευτυχώς το ξαναανέβασαν! Ψήνομαι κι εγώ για κανένα ταγκ/τσαλετζ :D

Ποιός είναι ο χειρότερός σας χαρακτήρας;; Easy for me. Dolores Jane Umbridge. Αυτή η σκύλα, δεν ξέρω πως αλλιώς να την αποκαλέσω, στο λαιμό μου κάθεται. Πόσο λυπητερή εκείνη η σκηνή που διώχνει την καθηγήτρια Trelawney από το Hogwarts...Δε νιώσατε τέλεια όταν μπήκε ο Dumbledore και την πάτησε χάμω;;;;:D

:P

Και ναι συμφωνώ, με διαφορά ο χειρότερος χαρακτήρας :mad: Πάλι καλά που την έβαλαν μέσα..
Άσχετο, αλλά ποτέ δε μου άρεσε ο Ρον :worry: Αντίθετα πάντα μου άρεσε ο Νέβιλ, και στο τέλος έγινε και ο αγαπημένος μου χαρακτήρας!

Κι εμένα μου άρεσε περισσότερο ο πρώτος Ντάμπλντορ. Αλλά πιστεύω πως ο κάθε Ντάμπλντορ ταίριαζε τέλεια στο μέρος της ιστορίας που βρισκόταν! Ο πρώτος ήταν καλόκαρδος και ήρεμος, κάτι που ταίριαζε στο κόνσεπτ του "μαγικού σχολείου", ενώ ο δεύτερος ήταν πιο δυναμικός και απότομος, που έδειχνε ουσιαστικά ότι το βιβλίο είχε σοβαρέψει και ο Χάρι είχε μεγαλώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ebc3449693ba4015615d96dd70fa8712.jpg
    ebc3449693ba4015615d96dd70fa8712.jpg
    61.1 KB · Εμφανίσεις: 167

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ρε είσαι δικός μου! Κάθε φορά που την έβλεπα έλεγα ''να, πάλι η γατοσκύλα'' δεν την άντεχα καθόλου, και ΌΧΙ! ΔΕΝ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ ΝΤΟΛΟΡΕΣ!!!

Ναι ο κοντούλης είναι! Νοτ λεβιοσάαα :P Δεν νομίζω. Βασικά δεν ξέρω.. μπορεί.. αλλά ο Flitwick έχει στο γραφείο του ένα κουτάκι με γλυκά και επειδή είμαι και καλό παιδί, πηγαίνω πού και πού του πιάνω τη κουβέντα και μου δίνει κανα σοκολατάκι :clapup::clapup:
Χαχαχα, άνετα είναι η αγαπημένη μου ταινία..ή μάλλον σειρά ταινιών..διότι μ'αρέσει να ξέρω πολλές λεπτομέρειες:redface:.
H Grey Lady, που έκανε προφανή εμφάνιση στο 7...μου θύμιζε λίγο την κυρά της λίμνης:P. Παρ'όλα αυτά την έδειχνε και σε πρηγούμενες ταινίες, απλά ήταν πιοο...κομπάρσα! Εσύ από πού ξέρεις ΌΛΑ αυτά τα πράγματα για το Ravenclaw?..Γενικά το ravenclaw και το Hufflepuff είναι παρεξηγημένοι κοιτώνες και δεν γίνονται πολλές αναφορές. Λογικό το βρίσκω, αφού δεν υπάρχει κανένα κύριο πρόσωπο που να έχει καταταχθεί εκεί. Μόνο Σλίθεριν και Γκρίφιντορ βλέπουμε:P:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Οι Ravenclaw μια χαρά είστε. Απλά κανείς δε μιλά για σας. Οι Hufflepuff είναι οι όντως παρεξηγημένοι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Οι Ravenclaw έχουμε την Luna Lovegood που έχει παίξει σε πολύ σημαντικά σημεία της υπόθεσης, όπως όταν έψαχναν το Διάδημα του Ravenclaw.. Επίσης, η Cho ήταν η πρώτη κοπέλα του Cedrig Digori και άνηκε φυσικά στο Ravenclaw, αν σκεφτούμε πόσο μπερδεμένη ήταν στο μυαλό της.. Γενικά οι Ravenclaw δεν δίνουν και πολύ σημασία στη πλοκή της υπόθεσης...
Για τους Hufflepuff θα γράψω σε λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Και εμένα με είχε βγάλει Slytherin. Δεν μου άρεσε όταν το είδα, επειδή εκεί πάνε όλοι οι αλαζόνες. Επίσης...Malfoy:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Έι, δεν είναι μόνο αυτό το χαρακτηριστικό των Slytherin! Μπορεί να μας λένε αλαζόνες (που φυσικά δεν είμαστε :pfff: ), αλλά μας λένε και έξυπνους, αποφασιστικούς και επινοητικούς! Γι'αυτό #beaproudslytherin :D !

(μην επηρεάζεσαι από τους Gryffindor, ζηλεύουν :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Έι, δεν είναι μόνο αυτό το χαρακτηριστικό των Slytherin! Μπορεί να μας λένε αλαζόνες (που φυσικά δεν είμαστε :pfff: ), αλλά μας λένε και έξυπνους, αποφασιστικούς και επινοητικούς! Γι'αυτό #beaproudslytherin :D !

(μην επηρεάζεσαι από τους Gryffindor, ζηλεύουν :P )
Επηρεάζομαι από τις ταινίες..:P Όλοι οι καλοί ήταν Gryffindor και οι κακοί Slytherin.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Snape, Snape, Severus Snape.... :P Η εξαίρεση,που αποδεικνύει ότι δεν είναι όλοι οι Slytherin κακοί και δειλοί.
Όπως ακριβώς αποδεικνύει και ο Peter Pettigrew ότι δεν είναι όλοι οι Gryffindor καλοί και γενναίοι (θα μου πεις η γενναιότητα είναι σημαντικό χαρακτηριστικό τους, δεν έχω ιδέα πώς μπήκε ο Pettigrew εκεί :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Snape, Snape, Severus Snape.... :P Η εξαίρεση,που αποδεικνύει ότι δεν είναι όλοι οι Slytherin κακοί και δειλοί.
Όπως ακριβώς αποδεικνύει και ο Peter Pettigrew ότι δεν είναι όλοι οι Gryffindor καλοί και γενναίοι (θα μου πεις η γενναιότητα είναι σημαντικό χαρακτηριστικό τους, δεν έχω ιδέα πώς μπήκε ο Pettigrew εκεί :P ).
Εγώ δεν θεωρώ τον Σνέιπ τόσο καλό. Ό,τι καλό έκανε ήταν λόγω του έρωτά του για τη Λίλη Πότερ. Αλλιώς πάλι στην κακή πλευρά βρισκόταν:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Slytherin
''... Shrewd Slytherin from Fen''
Στο Slytherin μπορούν να μπουν μόνο οι πιο φιλόδοξοι, αυθεντικοί και εύστροφοι, που αναζητούν επιτυχία, νίκη, εξουσία, αρχηγεία και πάνω απ'όλα, δύναμη. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, γιατί μπορεί να χρησιμοποιήσουν την δύναμη τους για καλό σκοπό. Οι Slytherins έχουν υψηλούς στόχους και συνήθως διαπρέπουν σε επαγγέλματα εξουσίας, γιατί ξέρουν πως να πείθουν και να διοικούν. Ωστόσο, φαίνεται ότι είναι πονηροί, μυστικοπαθής, καχύποπτοι, σκληροί, ζηλιάρηδες και ψεύτες. Σύμβολό τους είναι το φίδι. Στοιχείο τους είναι το νερό.

ΧΩΡΟΣ ΑΝΑΨΥΧΗΣ
Το Κοινό Δωμάτιο των Slytherin ομολογώ πως δεν το ξέρω καλά, μιας και δεν έχω μπει ποτέ. Ωστόσο ξέρω πως υπάρχουν ένα τζάκι, πράσινος φωτισμός και η θέα έχει μια λίμνη και από το παράθυρο μάλιστα, βλέπεις και το εσωτερικό της. Για να μπεις στο δωμάτιο, πρέπει να πεις τον κωδικό, ο οποίος αλλάζει τακτικά.

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Στις ταινίες οι Slytherin, έχουν δώσει αμέτρητες φορές δικαιώματα για να τους κατηγορούμε. Ειδικά αν σκεφτούμε πως οι περισσότεροι μάγοι που ασχολούνται με τις μαύρες τέχνες, ανήκουν στο Slytherin. Ναι, ισχύει ότι είναι πανούργοι και πονηροί και ευέξαπτοι και ζηλιάρηδες και είρωνες, αλλά όλοι οι οίκοι έχουν τα αρνητικά τους. Π.χ. οι Gryffindor είναι ματαιόδοξοι, αλαζόνες, επιδειξίες και υπερόπτες.. οι Ravanclaw είμαστε περίεργοι, κουτσομπόληδες, ψυχροί, σνομπ και ξερόλες.. οι Hufflepuff είναι άβουλοι, παθητικοί, τεμπέληδες και ξεροκέφαλοι. Άρα όλα είναι ισότιμα τρόπον τινά. Δεν μπορείς να παρουσιάζεις τους Slytherin σαν 'κακούς' και τους Gryffindor σαν 'καλούς' και προς ενημέρωσή σας, οι Gryffindor είναι πιο αλαζόνες από τους Slytherin ;).

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Σίγουρα θα έχετε όλοι την ερώτηση: ποιο είναι το καλό στο να είσαι στο Slytherin; Λοιπόν, υπάρχουν πολλά καλά!
Αρχικά, μαθαίνεις πως να γίνεις αρχηγός! Πώς να πετύχεις τους στόχους σου! Αν μπεις εδώ, σημαίνει ότι είσαι φιλόδοξος και με όραμα. Ίσως να οραματίζεσαι ένα καλύτερο αύριο, ή ένα απαίσιο τέλος. Δική σου είναι η απόφαση. Δουλειά του Slytherin, είναι να σε κάνει να καταλάβεις πως η επιλογή είναι δική σου.. απλώς θα σε βοηθήσει να μάθεις, πώς να αποκτήσεις δύναμη. Οι Slytherin περιγράφονται ως σπουδαίοι άνθρωποι.. ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως ο περίφημος μάγος Σπουδαίος Merlin, άνηκε στο Slytherin. Ο Merlin τοποθετήθηκε στο Slytherin επειδή ήταν πολύ φιλόδοξος, πολύ έξυπνος, είχε μεγάλα οράματα και ήθελε πάνω απ' όλα να γίνει σπουδαίος και να αποκτήσει όση δύναμη μπορεί. Και μάλιστα ήταν ο καλύτερος σύμβουλος του Βασιλιά Αρθούρου στο Λονδίνο και με την σοφία του, τον βοηθούσε να πάρει μεγάλες αποφάσεις. Ο Merlin δημιούργησε και το Τάγμα του Merlin, που ψήφιζε νόμους κατά του ρατσισμού προς τους Muggles... με λίγα λόγια, ένας Slytherin μπορεί να χρησιμοποιήσει τη δύναμη του για καλό σκοπό.
Κάτι που εκτιμώ προσωπικά στους Slytherin, είναι η αυθεντικότητα και η ποιότητα του χαρακτήρα τους! Δεν θα αλλάξουν ποτέ και για κανέναν, δεν θα γίνουν ποτέ αντιγραφή κάποιου άλλου και θα πουν πάντα τη γνώμη τους, όσο καυστική και να είναι! Επίσης, να πω ότι ένα ακόμα πράγμα που εκτιμώ με τους Slytherin, είναι πως είναι από τους πιο πιστούς φίλους, δουλεύουν ομαδικά και δεν σε εγκαταλείπουν ποτέ! Ειδικά αν σε πειράξει κάποιος, γίνονται ο σωματοφύλακας σου!

ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ
Οι Slytherin συμπαθούν περισσότερο εμάς τους Ravenclaw, γιατί στηρίζουμε ο ένας τον άλλον και γενικά παρουσιάζουμε παρόμοια χαρακτηριστικά.. Οι Hufflepuff δέχονται το περισσότερο bulling από τους Slytherin :P... δεν τους συμπαθούν και πολύ, αλλά επειδή οι Slytherin είναι πειραχτήρια, διασκεδάζουν πειράζοντας τους άβουλους Hufflepuff (άβουλος= ο παθητικός, αυτός που δεν αντιδρά - να μην το παίξω και λίγο Ravenclaw ξερόλας :whistle:).. Όσον αφορά τους Gryffindor, υπάρχει ιδιαίτερο μίσος στη σχέση τους... Το περίεργο είναι πως αυτοί οι δύο, έχουν πάααρα πολλά κοινά χαρακτηριστικά (είρωνες, αλαζόνες, αρχηγικοί), απλώς οι Gryff προτιμούν να έχουν δόξα, ενώ οι Slyth προτιμούν να έχουν δύναμη. Είναι πολύ ανταγωνιστικοί μεταξύ τους.. αχ δεν μου αρέσουν τέτοιες αντιπάθειες :'( ......... το καλό είναι ότι έχουμε μπόλικο υλικό για την σχολική εφημερίδα :whistle::spasiklas::ropalo:

Το φάντασμα του Slytherin είναι ο Ματωμένος Βαρόνος. Λέγεται έτσι, γιατί παλιά ήταν ερωτευμένος με την Γκρίζα Λαίδη (το φάντασμα του Ravenlaw) και εκείνη δεν τον ήθελε. Η Helena (Γκρίζα Λαίδη), έκλεψε από τη μαμά της, την Rowena Ravenclaw, το Διάδημα της που περιείχε απέραντη σοφία.. η Rowena ήταν ετοιμοθάνατη και έστειλε τον Βαρόνο να βρει την κόρη της και να της πάρει το Διάδημα.. η Helena δεν το έδινε και πάνω στην τρέλα του, ο Βαρόνος σκότωσε την Helena.. όταν κατάλαβε πως σκότωσε την μόνη του αγάπη, αυτοκτόνησε... και δεν καθάρισε ποτέ το αίμα της Helena από πάνω του.. έτσι ονομάστηκε Ματωμένος Βαρόνος...
Χρώματα του Slytherin είναι το πράσινο και το ασημένιο!
Καθηγητής είναι ο Horace Slughorn!
Σύμβολο του είναι το φίδι, το σοφότερο και πιο πανούργο όλων των ζώων!
Στοιχείο του είναι το νερό της ευελιξίας και της πονηριάς!

Αυτά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν μπορείς να παρουσιάζεις τους Slytherin σαν 'κακούς' και τους Gryffindor σαν 'καλούς' και προς ενημέρωσή σας, οι Gryffindor είναι πιο αλαζόνες από τους Slytherin ;).
Όταν οι πρωταγωνιστές βρίσκονται στο Gryffindor και ο Malfoy, που μαζί με την οικογένειά του βρίσκονται στο πλευρό του you know who, στο Slytherin..τότε λογικό το βρίσκω να σχηματίζεται αυτή τη εντύπωση. Επίσης, στην τελευταία ταινία η McGonagall έδωσε εντολή να οδηγηθούν οι μαθητές του Σλίθεριν στα μπουντρούμια. Και κατευθείαν όλοι οι υπόλοιποι αρχίζουν και χειροκροτάνε. Μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι η ίδια η JKR τους παρουσιάζει ως κακούς. Δεν το κάνω εγώ;);)
Επιπρόσθετως, τοποθετεί την McGonagall, ηγέτρια του Gryffindor, δίπλα στον Χάρι, να προσπαθεί να κρατήσει τον Voldemord από το κάστρο για να κάνει ο Πότερ ό,τι είναι να κάνει. Και στο πλευρό της ο Flitwick και η Μόλυ Whisley. Έτσι παρουσιάζονται ρε παιδιά στην ταινία, Gryffindor οι καλοί, Slytherin οι κακοί και Ravenclaw και Hufflepuff καλοί αλλά χωρίς τακτικές αναφορές...πιο ουδέτεροι. Ειδικά το Hufflepuff, μόνο αναφέρεται...στα quidditch match, στο 1 εκεί με το καπέλο και στην κάμαρα με τα μυστικά εκεί που μιλάνε για τους 4 ιδρυτές του Hogwarts
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Όταν οι πρωταγωνιστές βρίσκονται στο Gryffindor και ο Malfoy, που μαζί με την οικογένειά του βρίσκονται στο πλευρό του you know who, στο Slytherin..τότε λογικό το βρίσκω να σχηματίζεται αυτή τη εντύπωση. Επίσης, στην τελευταία ταινία η McGonagall έδωσε εντολή να οδηγηθούν οι μαθητές του Σλίθεριν στα μπουντρούμια. Και κατευθείαν όλοι οι υπόλοιποι αρχίζουν και χειροκροτάνε. Μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι η ίδια η JKR τους παρουσιάζει ως κακούς. Δεν το κάνω εγώ;);)
Επιπρόσθετως, τοποθετεί την McGonagall, ηγέτρια του Gryffindor, δίπλα στον Χάρι, να προσπαθεί να κρατήσει τον Voldemord από το κάστρο για να κάνει ο Πότερ ό,τι είναι να κάνει. Και στο πλευρό της ο Flitwick και η Μόλυ Whisley. Έτσι παρουσιάζονται ρε παιδιά στην ταινία, Gryffindor οι καλοί, Slytherin οι κακοί και Ravenclaw και Hufflepuff καλοί αλλά χωρίς τακτικές αναφορές...πιο ουδέτεροι. Ειδικά το Hufflepuff, μόνο αναφέρεται...στα quidditch match, στο 1 εκεί με το καπέλο και στην κάμαρα με τα μυστικά εκεί που μιλάνε για τους 4 ιδρυτές του Hogwarts
Μα δεν αναφέρθηκα σε εσένα.. θέλω να πω ότι δεν εννοούσα πως εσύ το ισχυρίστηκες... χρησιμοποίησα β ενικό για να κάνω γενικότητα :P
Τέλος πάντων, απλώς η JKR ήθελε να δείξει ότι οι Slytherin δεν είναι έμπιστοι. Το ότι κάποιοι ήταν με τον Voldemord, δεν σημαίνει πως ήταν και όλοι οι μαθητές.. εδώ η συγγραφέας (όσον αφορά εμένα), έκανε τεράστια..... ηλιθιότητα...... δηλ αν υπήρχε ένα πολύ καλό παιδί που ήταν Slytherin, θα αναγκαζόταν να κλειστεί στα μπουντρούμια μέχρι το τέλος της μάχης; Θα μου πεις δεν γίνεται να ξέρεις ποιοι Σλυθ είναι καλοί και ποιοι όχι... :hmm::hmm:
Πάντως να ξέρετε πως το ότι τα παρουσιάζουν έτσι, δεν σημαίνει και πως είναι έτσι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μα δεν αναφέρθηκα σε εσένα.. θέλω να πω ότι δεν εννοούσα πως εσύ το ισχυρίστηκες... χρησιμοποίησα β ενικό για να κάνω γενικότητα :P
Τέλος πάντων, απλώς η JKR ήθελε να δείξει ότι οι Slytherin δεν είναι έμπιστοι. Το ότι κάποιοι ήταν με τον Voldemord, δεν σημαίνει πως ήταν και όλοι οι μαθητές.. εδώ η συγγραφέας (όσον αφορά εμένα), έκανε τεράστια..... ηλιθιότητα...... δηλ αν υπήρχε ένα πολύ καλό παιδί που ήταν Slytherin, θα αναγκαζόταν να κλειστεί στα μπουντρούμια μέχρι το τέλος της μάχης; Θα μου πεις δεν γίνεται να ξέρεις ποιοι Σλυθ είναι καλοί και ποιοι όχι... :hmm::hmm:
Πάντως να ξέρετε πως το ότι τα παρουσιάζουν έτσι, δεν σημαίνει και πως είναι έτσι ;)
Δε συμφωνώ..αυτό θα ίσχυε σε κάτι πραγματικό. Στην περίπτωσή μας, έχουμε μία φανταστική ιστορία. Έτσι όπως τα παρουσιάζουν, έτσι είναι:). Κι ακόμη κι αν κάνω λάθος, τότε πρέπει να αποδεκτούμε αυτό που μας παρουσιάζουν, διότι δεν υπάρχει κάποια άλλη πηγή πέρα από τον ίδιο τον δημιουργό και τη φαντασία του;)

Σε διάφορα σάιτ όπως η wikia και το pottermore, αναφέρονται απλά τα χαρακτηριστικά των μαθητών του κάθε κοιτώνα. Δεν θα έλεγε ποτέ..Σλίθεριν-ο κοιτώνας των κακών. Στην ταινία, όμως, έτσι τους παρουσιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Δε συμφωνώ..αυτό θα ίσχυε σε κάτι πραγματικό. Στην περίπτωσή μας, έχουμε μία φανταστική ιστορία. Έτσι όπως τα παρουσιάζουν, έτσι είναι:). Κι ακόμη κι αν κάνω λάθος, τότε πρέπει να αποδεκτούμε αυτό που μας παρουσιάζουν, διότι δεν υπάρχει κάποια άλλη πηγή πέρα από τον ίδιο τον δημιουργό και τη φαντασία του;)

Σε διάφορα σάιτ όπως η wikia και το pottermore, αναφέρονται απλά τα χαρακτηριστικά των μαθητών του κάθε κοιτώνα. Δεν θα έλεγε ποτέ..Σλίθεριν-ο κοιτώνας των κακών. Στην ταινία, όμως, έτσι τους παρουσιάζουν.
Δίκιο έχεις, αλλά και στη ταινία, δεν παρουσιάζουν όλους τους Slytherin κακούς... Ο Snape, η Νάρκισσα, Merlin, Σλάγκχορν..
Και εκτός αυτού, η ταινία δεν μπορεί να τα παρουσιάσει όλα.. αν διαβάσεις και τις ιστορίες πίσω από κάθε σκέψη της Ρόουλινκ, θα δεις πως αυτό που ισχύει, διαφέρει από μία ταινία που μάλιστα έχουν υπάρξει πολλά λάθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εγώ δεν θεωρώ τον Σνέιπ τόσο καλό. Ό,τι καλό έκανε ήταν λόγω του έρωτά του για τη Λίλη Πότερ. Αλλιώς πάλι στην κακή πλευρά βρισκόταν:confused:

Εδώ έχεις ένα δίκιο :)

Οι Hufflepuff είναι πραγματικά τόσο αδικημένοι... Η Rowling έχει δηλώσει πολλές φορές πάντως πως είναι από τους αγαπημένους της κοιτώνες, (τώρα το αν το είπε αυτό μόνο για να να τραβήξει το μίσος από τους Hufflepuff δεν το ξέρω). Πάντως ούτε οι Gryffindor φαίνεται να τους συμπαθούν ιδιαίτερα(θυμάστε τη δήλωση του Hagrid για τους Hufflepuff-για το τι πιστεύουν πάνω σ'αυτό οι Raveclaw δε μπορώ να εκφέρω άποψη ,καθώς δεν τους είδαμε και πολύ), παρ'όλ'αυτά πάλι οι Slytherin είναι οι κακοί της υπόθεσης. (δεν αναφέρομαι σε κάποιο ποστ συγκεκριμένα :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ποιος νοιάζεται για το Ministry of Magic......Hogwaaaaaarts! :'( :'( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Αφού δεν υπάρχει το ministry of magic,αυτομάτως δεν υπάρχει και το hogwarts :P
Noμίζω ότι ποτέ δε θα ξεπεράσω τον θάνατο του Severus Snape.Από την ημέρα της γέννησης του Χαρι,εκείνος με τον τρόπο του τον βοηθούσε.
Μερικές από τις αγαπημένες μου σκηνές

1)Οι αναμνησεις του Σνειπ με την Λιλυ!! After all this time? Always.Τον είχα λυπηθεί.Ήταν ωραιο που ειδαμε σκηνες απο το παρελθον.
2)Η τελευταια σκηνη που ηταν ολοι μεγαλωμενοι με τα παιδια τους και τελειωσε ετσι ολο αυτο το ταξιδι και ολη αυτη η περιπετεια τοσων χρονων φυσικα και με συγκινησε.Ηταν πολυ ομορφη σκηνη για κλεισιμο.
3)Οταν ο Ρον ειχει αφησει την Ερμιονη και τον Χαρι και εκεινοι μεσα στην στεναχωρια τους χορευαν στη σκηνη. Δεν ξερω το βρηκα πολυ τρυφερό και γενικοτερα μου αρεσε σε ολη την σειρα η φιλια που ειχαν αυτοι οι δυο.
4)Το οτι ο Φρεντ και ο Τζορτζ διεκοψαν τα διαγωνισματα που εγραφε το σχολειο με πυροτεχνηματα και αφησαν την Umbridge αφωνη
5)Ολες οι δοκιμασιες που περασαν στην Φιλοσοφικη Λιθο(πχ σκακι).
6)Η γνωριμια Ρον,Χαρι και Ερμιονη στο τρενοοοο!
7)Η διορθωση της Ερμιονης it's leviOsa not leviosA
8 ) Γενικοτερα οι πρωτες ταινιες/βιβλια γιατι συνοδευονται με πολλες αναμνησεις των παιδικων μου χρονων,ηταν η αρχη της αγαπης μου για τον Χαρι Ποτερ
9)Η μαχη στο Χογκουαρτς,πλήθος συναισθημάτων ( το βιβλίο έδινε πόνο)
10) Μου αρεσαν και οι δοκιμασιες στο κυπελλο της φωτια( και η Fleur :P )
11)Επισης μου αρεσε γενικα πως στολιζαν το Χογκουαρτς σε περιοδους γιορτων/χορων.
12)Μου αρεσε που ειδαμε για τον Τομ Ριντλ μικρο και γενικά το backstory που ειχαν τα βιβλια.
13)Στον αιχμαλωτο του Αζκαμπαν που γυρισαν τον χρονο πισω για να σωσουν τον Σειριο!
14)Στο Ταγμα του Φοινικα που ο Χαρι τους μαθαινει πως να κανουν τον δικο τους προστατη
15)Που πεταξε ο Χαρι πανω στον Ιππογρυπα
16)Το Quidditch(οταν εμαθε ο Χαρι για πρωτη φορα αλλα και οταν προσπαθουσε να πιασει την μπαλα αλλα υπηρχαν "προβληματα" )
17) Οταν ερχονται χιλιαδες γραμματα για τον Χαρι στην πρωτη ταινια και οπου στο τελος ερχεται ο Χαγκριντ να τον παρει,του φερνει τουρταα και του λεει οτι ειναι μαγος.Άπό τα 6 του μέχρι τα 10,ο ultraviolence περίμενε να του συμβεί :P
18 )Οταν ο Χαρι ελευθερωσε τον Ντομπι,
19)Το μαγαζι του Τζορτζ και του Φρεντ ηταν υπεροχο.
20)Οταν στο τελος της ταινιας η Umbridge την πατησε και ηταν αιχμαλωτη των κενταυρων ( I must not tell lies ;))
21)Οταν πηρε το Felix Felicis ο Χαρι ειχε πολυ πλακα
22)Οταν εγιναν ολοι απο το Ταγμα σαν τον Χαρι
23)Οταν ο Χαρι πηρε δωρο τον αορατο μανδυα και τον χρησιμοποιουσε.
24)Οι "περιεργες" στιγμες της Λουνα και η φιλια της με τον Χαρι.
25) Στο τέλος του πρώτου βιβλίου,όταν ο Χάγκριντ έδωσε στον Χάρι το μαγικό άλμπουμ και είδε τους γονείς του χαρούμενος,να τον κρατάνε στην αγκαλιά τους ενώ ήταν βρέφος.
26) Όταν ο Χάρι,από τις αναμνήσεις του Σνέιπ,κατάλαβε ότι όλα αυτά τα χρόνια προσπαθούσε να τον σώσει.
27) Ο θάνατος της hedwigg.Συμβολισμός για την αθωότητα που χάθηκε από τη σειρά.Γενικά πιστεύω ότι τα δύο τελευταία βιβλία είναι περισσότερο dark.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αφού δεν υπάρχει το ministry of magic,αυτομάτως δεν υπάρχει και το hogwarts :P
Noμίζω ότι ποτέ δε θα ξεπεράσω τον θάνατο του Severus Snape.Από την ημέρα της γέννησης του Χαρι,εκείνος με τον τρόπο του τον βοηθούσε.
Μερικές από τις αγαπημένες μου σκηνές

1)Οι αναμνησεις του Σνειπ με την Λιλυ!! After all this time? Always.Τον είχα λυπηθεί.Ήταν ωραιο που ειδαμε σκηνες απο το παρελθον.
2)Η τελευταια σκηνη που ηταν ολοι μεγαλωμενοι με τα παιδια τους και τελειωσε ετσι ολο αυτο το ταξιδι και ολη αυτη η περιπετεια τοσων χρονων φυσικα και με συγκινησε.Ηταν πολυ ομορφη σκηνη για κλεισιμο.
3)Οταν ο Ρον ειχει αφησει την Ερμιονη και τον Χαρι και εκεινοι μεσα στην στεναχωρια τους χορευαν στη σκηνη. Δεν ξερω το βρηκα πολυ τρυφερό και γενικοτερα μου αρεσε σε ολη την σειρα η φιλια που ειχαν αυτοι οι δυο.
4)Το οτι ο Φρεντ και ο Τζορτζ διεκοψαν τα διαγωνισματα που εγραφε το σχολειο με πυροτεχνηματα και αφησαν την Umbridge αφωνη
5)Ολες οι δοκιμασιες που περασαν στην Φιλοσοφικη Λιθο(πχ σκακι).
6)Η γνωριμια Ρον,Χαρι και Ερμιονη στο τρενοοοο!
7)Η διορθωση της Ερμιονης it's leviOsa not leviosA
8 ) Γενικοτερα οι πρωτες ταινιες/βιβλια γιατι συνοδευονται με πολλες αναμνησεις των παιδικων μου χρονων,ηταν η αρχη της αγαπης μου για τον Χαρι Ποτερ
9)Η μαχη στο Χογκουαρτς,πλήθος συναισθημάτων ( το βιβλίο έδινε πόνο)
10) Μου αρεσαν και οι δοκιμασιες στο κυπελλο της φωτια( και η Fleur :P )
11)Επισης μου αρεσε γενικα πως στολιζαν το Χογκουαρτς σε περιοδους γιορτων/χορων.
12)Μου αρεσε που ειδαμε για τον Τομ Ριντλ μικρο και γενικά το backstory που ειχαν τα βιβλια.
13)Στον αιχμαλωτο του Αζκαμπαν που γυρισαν τον χρονο πισω για να σωσουν τον Σειριο!
14)Στο Ταγμα του Φοινικα που ο Χαρι τους μαθαινει πως να κανουν τον δικο τους προστατη
15)Που πεταξε ο Χαρι πανω στον Ιππογρυπα
16)Το Quidditch(οταν εμαθε ο Χαρι για πρωτη φορα αλλα και οταν προσπαθουσε να πιασει την μπαλα αλλα υπηρχαν "προβληματα" )
17) Οταν ερχονται χιλιαδες γραμματα για τον Χαρι στην πρωτη ταινια και οπου στο τελος ερχεται ο Χαγκριντ να τον παρει,του φερνει τουρταα και του λεει οτι ειναι μαγος.Άπό τα 6 του μέχρι τα 10,ο ultraviolence περίμενε να του συμβεί :P
18 )Οταν ο Χαρι ελευθερωσε τον Ντομπι,
19)Το μαγαζι του Τζορτζ και του Φρεντ ηταν υπεροχο.
20)Οταν στο τελος της ταινιας η Umbridge την πατησε και ηταν αιχμαλωτη των κενταυρων ( I must not tell lies ;))
21)Οταν πηρε το Felix Felicis ο Χαρι ειχε πολυ πλακα
22)Οταν εγιναν ολοι απο το Ταγμα σαν τον Χαρι
23)Οταν ο Χαρι πηρε δωρο τον αορατο μανδυα και τον χρησιμοποιουσε.
24)Οι "περιεργες" στιγμες της Λουνα και η φιλια της με τον Χαρι.
25) Στο τέλος του πρώτου βιβλίου,όταν ο Χάγκριντ έδωσε στον Χάρι το μαγικό άλμπουμ και είδε τους γονείς του χαρούμενος,να τον κρατάνε στην αγκαλιά τους ενώ ήταν βρέφος.
26) Όταν ο Χάρι,από τις αναμνήσεις του Σνέιπ,κατάλαβε ότι όλα αυτά τα χρόνια προσπαθούσε να τον σώσει.
27) Ο θάνατος της hedwigg.Συμβολισμός για την αθωότητα που χάθηκε από τη σειρά.Γενικά πιστεύω ότι τα δύο τελευταία βιβλία είναι περισσότερο dark.
Δεν σου άρεσε η σκηνή στο 7 part 2, που έπρεπε να προστατέψουν το κάστρο και η McGonagall έκανε εκείνο το ξόρκι που ξύπνησε τους φρουρούς αγάλματα και μετά με ένα χαμόγελο είπε «I've always wanted to use that spell:clapup:» ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Σαφώς και μου άρεσε αλλά είναι τόσες οι σκηνές που πραγματικά δε μπορείς να τις θυμηθείς όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top