Αμαρτία: Πώς πιστεύετε ότι κρίνει ο θεός;

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πολλά πράγματα που είναι "αμαρτία" απλά έχουν μπεί σε όλες τις θρησκείες για να εξυπηρετίσουν καπιους σκοπούς.
Θρησκεία και εκτελεστική εξουσία

Πρόβλημα: Πληβείος χωρικός που λέει "γιατι εγώ δουλεύω σαν το σκύλο και αυτός είναι βασιλιάς;
Λύσεις:
Αρχαία Αίγυπτος, Φαραώ: "Γιατι εγώ είμαι ο Θεός"
Αρχαία Ελλάδα, Βασιλιάς: "Καλα, δεν είμαι ο Θεός αλλά έχω πατέρα / θείο /παππού το Θεό"
Μεσαίωνας , Βασιλιάς: "Καλα δεν έχω συγγενή το Θεό αλλά μου είπε ο Θεός να γίνω βασιλιάς. Κι αμα δεν πιστέυεις στο Θεό μου το είπε και η Κυρά της Λίμνης και άμα εχεις πρόβλημα σου δείχνω και την εξουσιοδώτηση, απο πολύ κοντα όμως :devil:"

Θρησκεία και νομοθεσία
Ου μοιχεύσεις
"Καλές μου 7 γυναίκες το ξέρω οτι σας έχω "παραμελημένες" τους τελευταίους 3 μήνες, τώρα που θα φύγω να βοσκήσω τις καμήλες θα έρθει ο Ζίγκος να φέρει το τυρί. Κοιτάχτε μήν του κάνετε τίποτα..."
Αυτές σκέυτονται "Να σκύβεις καλά κάτω απο τους φοίνηκες για να μή βρίσκεις"
Αυτός σκέυτεται "Ώχ, γυάλισε το μάτι τους"
"...γιατι είναι αμαρτία και θα πάτε στην κόλασση!"
Αυτές : "Λες;;" Περνάνε 3000 χρόνια "Μπααα"


Ου κλέψεις
Αρχαίος ευραίος μπάτσος: "Μη κλέβετε ρε ο ενας τα κατσίκια του αλλου, έχουν καταντήσει κοινόχρηστα απο τις αλλαγές. Θα σας κλείσω μέσα!!"
Αρχαίοι ευραίοι κατσικοκλέφτες: "Εκει πάνω στα βουνά που είμαστε, θα μας κλ@σεις το περιτμημένο"
Μπάτσος: "Ναι αλλα σας βλέπει ο Θεός και είναι αμαρτία!"
Κατσικοκλέφτες: "Λες;;" Περνάνε 3000 χρόνια "Μπααα"


Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Δηλώνω αγνωστικίστρια,δε ξέρω/δεν απαντώ...Αλλά ένα πράγμα πιστεύω με όλη μου τη δύναμη :Αν εν τέλει υπάρχει ο Θεός με τη μορφή που τον παρουσιάζει ο Χριστιανισμος(που προς το παρόν το θεωρώ ΄φιλοσοφικό κίνημα),σίγουρα δε θα κρίνει τους ανθρώπους από το αν πιστεύανε σ'αυτόν ή όχι κατά τη διάρκεια της επίγειας ζωής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Δηλώνω αγνωστικίστρια,δε ξέρω/δεν απαντώ...Αλλά ένα πράγμα πιστεύω με όλη μου τη δύναμη :Αν εν τέλει υπάρχει ο Θεός με τη μορφή που τον παρουσιάζει ο Χριστιανισμος(που προς το παρόν το θεωρώ ΄φιλοσοφικό κίνημα),σίγουρα δε θα κρίνει τους ανθρώπους από το αν πιστεύανε σ'αυτόν ή όχι κατά τη διάρκεια της επίγειας ζωής τους.
Συμφωνώ απολύτως :)
Επίσης δεν θα δίνει άπειρη τιμωρία για πεπερασμένες αμαρτίες (άλλο ένα παράδοξο του χριστιανισμού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Δηλώνω αγνωστικίστρια,δε ξέρω/δεν απαντώ...Αλλά ένα πράγμα πιστεύω με όλη μου τη δύναμη :Αν εν τέλει υπάρχει ο Θεός με τη μορφή που τον παρουσιάζει ο Χριστιανισμος(που προς το παρόν το θεωρώ ΄φιλοσοφικό κίνημα),σίγουρα δε θα κρίνει τους ανθρώπους από το αν πιστεύανε σ'αυτόν ή όχι κατά τη διάρκεια της επίγειας ζωής τους.
Kι ομως του κρινει και πολυ μαλιστα αν πιστευαν σε Αυτον.
Η σχεση του Θεου με τον ανθρωπο ειναι αμοιβαια οπως την παρουσιαζει η θρησκεια μας.

Οτι δωσεις θα παρεις,ειναι απλο και λογικο.

Δουνε και λαβειν

Οσο για την απειρη αμαρτια,υπαρχει η συγχωρεση και μετανοια,γιαυτο δεν υπαρχει "απειρη" τιμωρια,ο απολογισμος γινεται στο τελος αν ησουν καλος ανθρωπος ή οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έτσι όπως τα λες Covenant είναι λες και οι σχέσεις "θεου"-ανρθρώπου είναι πελατειακές. Τι θα πει "ο,τι δώσεις πάρεις"??? Που πήγαν τα περι "αγαθου" και "καλοσυνάτου" θεού που μας μαθαίναν στην πλύση εγκεφάλου που ονομάζεται θρησκευτικά στο σχολείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Έτσι όπως τα λες Covenant είναι λες και οι σχέσεις "θεου"-ανρθρώπου είναι πελατειακές. Τι θα πει "ο,τι δώσεις πάρεις"??? Που πήγαν τα περι "αγαθου" και "καλοσυνάτου" θεού που μας μαθαίναν στην πλύση εγκεφάλου που ονομάζεται θρησκευτικά στο σχολείο?
Συγνωμη αλλα λογικο δεν ειναι οτι αν εισαι καλος πιστος θα ανταμοιφθεις για αυτο απο καποιον που δεν πιστευε καθολου και εβριζε τα θεια;

Αγαθος και καλοσυνατος ειναι σε αυτους που του ζητουν την βοηθεια,οχι σε αυτους που δεν πιστευουν ουτε καν στον ιδιο τους τον ευατο

Εχω παρατηρησει την ταση ο καθενας να ερμηνευει τα λεγομενα του αλλου απο την δικη του σκοπια μονο,χωρις να εχει νωριτερα προσπαθησει να καταλαβει επακριβως τα λεγομενα του προλαλλησεντα.

Καλο θα ειναι να μην βιαζομαστε να απαντησουμε,ας εχουμε πρωτα συνοψησει και την αποψη του αλλου και να απαντησουμε με επιχειρηματα και οχι με ασχετες αναφορες και παραλληλισμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Έτσι όπως τα λες Covenant είναι λες και οι σχέσεις "θεου"-ανρθρώπου είναι πελατειακές. Τι θα πει "ο,τι δώσεις πάρεις"??? Που πήγαν τα περι "αγαθου" και "καλοσυνάτου" θεού που μας μαθαίναν στην πλύση εγκεφάλου που ονομάζεται θρησκευτικά στο σχολείο?
Καλα βρε Michelle γιατί τα παίρνεις όλα έτσι που τις είδες τις πελατειακές σχέσεις?Αν κάποιος δεν πιστεύει γιατί να τον ευνοήσει ο θεός??Είναι επιλογή σου..Δεν κάνεις πράγματα για να πάρεις ανταμοιβή αλλά γιατί τα κάνεις από την καρδιά σου..Και μην νομίζεις ότι αυτοι που τηρούν κατά γράμμα τον λόγο του κυρίου είναι καλή χριστιανοί όλοι..Το φαινόμενο του να κάνουν πράγματα τυπικά απλά για να τα κάνουν είναι πολύ συχνό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σορρυ αλλά γιατί κάποιος που ήταν καλός άνθρωπος και βοηθούσε τους γύρω του κλπ κλπ κλπ αλλά δεν πίστευε να είναι σε χειρότερη μοίρα απο κάποιον "μικρό" άνθρωπο, ρατσιστή, εγωιστή αλλά παρ'ολ'αυτά πιστο?
Κάτι τέτοια είναι που με κάνουν να πιστευω οτι ακόμα και να υπάρχει θεός με τίποτα δεν είναι αυτός που θέλει να μας κάνει να πιστευουμε η χριστιανική προπαγάνδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Kι ομως του κρινει και πολυ μαλιστα αν πιστευαν σε Αυτον.
Η σχεση του Θεου με τον ανθρωπο ειναι αμοιβαια οπως την παρουσιαζει η θρησκεια μας.

Οτι δωσεις θα παρεις,ειναι απλο και λογικο.

Δουνε και λαβειν
Ακριβώς αυτό.ότι δώσεις θα πάρεις.Αγάπη για τον συνάνθρωπο αν δώσεις(αγάπη έμπρακτη όμως),κοντά του θα βρεθείς.Και η συμπεριφορά σου απέναντι στο συνάνθρωπο δεν καθορίζοται απο τη πίστη σου στο Θεό.Εκτός και αν η συμπεριφορά σου απορρέει από το φόβο,οπότε μιλάμε για ιδιοτέλεια,όχι και τόσο αγαθή πρόθεση, ε ?;) Ο Χριστός είχε μιλήσει και για αθωότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κάτι τέτοια είναι που με κάνουν να πιστευω οτι ακόμα και να υπάρχει θεός με τίποτα δεν είναι αυτός που θέλει να μας κάνει να πιστευουμε η χριστιανική προπαγάνδα.
Εγω σορρυ,αλλα σιγα μην ειναι ο Θεος και κουμουνιστης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Σορρυ αλλά γιατί κάποιος που ήταν καλός άνθρωπος και βοηθούσε τους γύρω του κλπ κλπ κλπ αλλά δεν πίστευε να είναι σε χειρότερη μοίρα απο κάποιον "μικρό" άνθρωπο, ρατσιστή, εγωιστή αλλά παρ'ολ'αυτά πιστο?
.

Ακριβώς ... γιατί ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Σορρυ αλλά γιατί κάποιος που ήταν καλός άνθρωπος και βοηθούσε τους γύρω του κλπ κλπ κλπ αλλά δεν πίστευε να είναι σε χειρότερη μοίρα απο κάποιον "μικρό" άνθρωπο, ρατσιστή, εγωιστή αλλά παρ'ολ'αυτά πιστο?
Κάτι τέτοια είναι που με κάνουν να πιστευω οτι ακόμα και να υπάρχει θεός με τίποτα δεν είναι αυτός που θέλει να μας κάνει να πιστευουμε η χριστιανική προπαγάνδα.
Και ποιος σου είπε ότι αυτός ο άνθρωπος είναι σε καλύτερη μοίρα από τον πρώτο??Σε καμία περίπτωση...Το αντίθετο μάλιστα..
Να σου φέρω ένα παράδειγμα γιατί το είχα στυζητήσει με τον πνευματικό μου ένα παιδί που γεννιέται σε καθολική οικογένεια και μεγαλώνει έτσι χωρίς να έχει έρθει σε επαφή με τον Χριστιανισμό αν η ζωή του είναι όπως πρέπει φυσικά και δεν θα κριθεί από τον θεό..
Εχεις παρερμηνεύσει κάποια πράγματα Michelle,το αν πιστεύουμε η όχι δεν είναι εισιτήριο για τον παράδεισο η όπως αλλίως ονομάζει ο καθένας την μετέπειτα ζωή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Εγω σορρυ,αλλα σιγα μην ειναι ο Θεος και κουμουνιστης...
Μα δε μίλησε η Μichelle για το Θεό,ούτε καν για το Χριστό,μίλησε για τους ανθρώπους...Ίσα ισα που αν κατάλαβα καλά η Μichelle υποστήριξε ότι ο Θεός-αν υπάρχει- κρίνει επί της ουσίας...Τον τιμάει αυτό τον Θεό,δεν είναι υβριστικό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Δηλαδή sorry, αυτός που έχει γεννηθεί στον βόρειο πόλο, δεν έχει ακούσει ποτέ του για τον χριστιανισμό, τον θεό που λατρεύουμε εμείς οι ορθόδοξοι και δεν ζει σύμφωνα με τις Αρχές του Ευαγγελίου, είναι καταδικασμένος από χέρι? Κόλαση τον περιμένει τον δόλιο?
Και επειδή ξέρω ότι θα μου απαντήσετε "αν ήταν καλός άνθρωπος στην επίγεια ζωή, τον περιμένει ο παράδεισος", ρωτάω και το εξής :
Ένας μωαμεθανός, που ως γνωστόν είναι από τους πλέον φανατικούς θρησκόληπτους και τηρούν το Κοράνι κατά γράμμα, το οποίο Κοράνι όμως έχει πολύ σκληρές αρχές, που ουδεμία σχέση έχουν με τον χριστιανισμό, και αυτός ο άνθρωπος καταδικασμένος είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δηλαδή sorry, αυτός που έχει γεννηθεί στον βόρειο πόλο, δεν έχει ακούσει ποτέ του για τον χριστιανισμό, τον θεό που λατρεύουμε εμείς οι ορθόδοξοι και δεν ζει σύμφωνα με τις Αρχές του Ευαγγελίου, είναι καταδικασμένος από χέρι? Κόλαση τον περιμένει τον δόλιο?
Και επειδή ξέρω ότι θα μου απαντήσετε "αν ήταν καλός άνθρωπος στην επίγεια ζωή, τον περιμένει ο παράδεισος", ρωτάω και το εξής :
Ένας μωαμεθανός, που ως γνωστόν είναι από τους πλέον φανατικούς θρησκόληπτους και τηρούν το Κοράνι κατά γράμμα, το οποίο Κοράνι όμως έχει πολύ σκληρές αρχές, που ουδεμία σχέση έχουν με τον χριστιανισμό, και αυτός ο άνθρωπος καταδικασμένος είναι?

Αφού δεν πιστεύεις τι σε απασχολεί ? αφού δεν υπάρχει τίποτα μετά και είμαστε σκέτο κρέας τι χαλιέσε ?
Αν πίστευες θα σου απαντούσα ;) δεν είναι μάταιο αφού ότι και να απαντήσω θα βρεις κάτι άλλο να αντιπαραθέσεις ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δηλαδή sorry, αυτός που έχει γεννηθεί στον βόρειο πόλο, δεν έχει ακούσει ποτέ του για τον χριστιανισμό, τον θεό που λατρεύουμε εμείς οι ορθόδοξοι και δεν ζει σύμφωνα με τις Αρχές του Ευαγγελίου, είναι καταδικασμένος από χέρι? Κόλαση τον περιμένει τον δόλιο?
Και επειδή ξέρω ότι θα μου απαντήσετε "αν ήταν καλός άνθρωπος στην επίγεια ζωή, τον περιμένει ο παράδεισος", ρωτάω και το εξής :
Ένας μωαμεθανός, που ως γνωστόν είναι από τους πλέον φανατικούς θρησκόληπτους και τηρούν το Κοράνι κατά γράμμα, το οποίο Κοράνι όμως έχει πολύ σκληρές αρχές, που ουδεμία σχέση έχουν με τον χριστιανισμό, και αυτός ο άνθρωπος καταδικασμένος είναι?


Το κοράνι, το ευαγγέλιο και όλα τα συναφεί δεν είναι ο Θεός...
Είναι αυτά που λέει ο άνθρωπος για τον Θεό....
Οι εκκλησίες τα τζαμιά και τα λοιπά δεν είναι ο Θεός, είναι τα μέρη που ο άνθρωπος λατρεύει το Θεό...
Άλλο πράγμα να πιστεύεις στον Θεό και άλλο το να πιστεύεις σε αυτά που λέει ο άνθρωπος για τον Θεό.... και κατ εμέ.... μπορείς να πιστεύεις σε αυτόν κι απ το σπίτι σου και όχι να πρέπει να πας να μοστράρεις το νέο συνολάκι σου στην εκκλησία το Πάσχα...

Κατ εμέ στον Θεό θα φτάσουν όλοι όσοι κατά τη διάρκεια της ζωής τους προσπαθούσαν να γίνουν καλύτεροι... να μάθουν το μάθημα της ζωής που ήρθαν... ακόμα και αυτοί που δηλώνουν ότι δεν πιστεύουν σε αυτόν.
Τα βιώματα του καθενός και η ζωή του μπορεί να τον έχουν οδηγήσει σε τέτοια συμπεράσματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να είναι Θεϊκή ύπαρξη....
Δεν υπάρχει καλός και κακός άνθρωπος.... ΟΛΟΙ είμαστε ΚΑΙ καλοί ΚΑΙ κακοί.... κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες όμως ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ να δείξουμε κάποιο πρόσωπο του εαυτού μας....
Με βάση αυτές τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ και τις ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ μας θα κριθούμε (λέω εγώ τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ε άμα λες εσύ τώρα :) να τα σκίσουνε τα βιβλία αιώνων που υπάρχουν :p
Κάπου έχεις δίκιο κάπου άδικο αλλά ας έχουμε αγάπη τουλάχιστον στην καρδιά μας

Αλλωστε ο ίδιος ο Θεός είπε πως "θα δείτε να κάθονται μαζί μου φυλές από όλο το κόσμο"
Θεός είναι εσύ τι λες ? αν αγαπά μόνο τους Ελληνες ? ο Θεός απόλυτη Αγάπη είναι και αν χαθούμε θα φταίμε εμείς που δεν θα έχουμε καθαρή καρδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Ε άμα λες εσύ τώρα :) να τα σκίσουνε τα βιβλία αιώνων που υπάρχουν :p
Κάπου έχεις δίκιο κάπου άδικο αλλά ας έχουμε αγάπη τουλάχιστον στην καρδιά μας
Το κοράνι και το ευαγγέλιο είναι και τα δύο βιβλία αιώνων....
Κι όμως... έχουν σοβαρές διαφορές... Ποιό απ τα δύο να πιστέψει ο απλός άνθρωπος? Αυτό που τον "βολεύει"?
Η αλήθεια σίγουρα βρίσκεται κάπου στη μέση....
Το έχουμε διαβάσει εμείς το κοράνι? Ξέρουμε επ ακριβώς τι λέει? Η έχουμε διαβάσει τα βιβλία όλων των Θρησκειών? όχι.... ξέρουμε κατα βάση μόνο αυτά που διδαχτήκαμε από παιδιά.... είναι σίγουρα όμως αυτή η αλήθεια?
Εγώ λέω με τον δικό μου τρόπο ότι δεν έχει σημασία ποιά είναι η αλήθεια και ότι αν είσαι στην συμπεριφορά σου "καλός" στο τέλος θα ανταμιφθείς όποιο "βιβλίο" και αν διδάχτηκες

Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Αλλωστε ο ίδιος ο Θεός είπε πως "θα δείτε να κάθονται μαζί μου φυλές από όλο το κόσμο"
Θεός είναι εσύ τι λες ? αν αγαπά μόνο τους Ελληνες ? ο Θεός απόλυτη Αγάπη είναι και αν χαθούμε θα φταίμε εμείς που δεν θα έχουμε καθαρή καρδιά
Ακριβώς αυτό λέω.... ότι δεν θα είναι στον Θεό μόνο οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι... θα είναι και Καθολικοί.... και οι Μουσουλμάνοι.... θα είναι απ όλες τις φυλές!
Αυτό τι μας λέει για τα.... "βιβλία" που είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Αφού δεν πιστεύεις τι σε απασχολεί ? αφού δεν υπάρχει τίποτα μετά και είμαστε σκέτο κρέας τι χαλιέσε ?
Αν πίστευες θα σου απαντούσα ;) δεν είναι μάταιο αφού ότι και να απαντήσω θα βρεις κάτι άλλο να αντιπαραθέσεις ? :)

Γλυκέ μου, θα σου πρότεινα να διάβαζες όλο το ποστ από την αρχή, προκειμένου να μου υποδείξεις σε ποιό σημείο ακριβώς γράφω ότι είμαστε σκέτο κρέας!

Μπορεί να μην πιστεύω στην έννοια του θεού με τον τρόπο που πιστεύεις εσύ, όμως σαφώς και πιστεύω σε κάτι ανώτερο από εμάς. Εσύ το ονομάζεις θεό, εγώ απλά δεν του δίνω όνομα. Μπορεί να είναι και ο ίδιος ο άνθρωπος, ο οποίος όπως είμαι σίγουρη ότι γνωρίζεις, έχει απίστευτες δυνατότητες και δυστυχώς ή ευτυχώς χρησιμοποιεί ένα πολύ μικρό ποσοστό των δυνατοτήτων του μυαλού του.

Πιστεύω ότι η πίστη είναι απαραίτητη για τον ανθρωπο, απλά εγώ πιστεύω στις δικές μου δυνάμεις και όχι στις δυνάμεις των αγίων, των αγγέλων, των εικόνων, των μοναστηριών και των παπάδων.

Η δύναμη του μυαλού μου και της ψυχής μου είναι το μεγαλείο και χρησιμοποιώντας τα σωστά θα γίνω καλύτερος άνθρωπος, όχι από φόβο μην τιμωρηθώ στην ζωή μεταθάνατον, αλλά γιατί οφείλω να είμαι αξιοπρεπής σ'αυτή τη ζωή.

Δεν περιμένω να ανταμειφθώ για όσα κάνω σήμερα. Τα κάνω γιατί οι γονείς μου, μου έμαθαν να σέβομαι τον συνάνθρωπο μου, να νοιάζομαι και να αγαπάω χωρίς να περιμένω ανταλλάγματα.

Οπότε, εσείς όλοι οι "καλοί" που πιστεύετε, τρέχετε στα μοναστήρια και στις εκκλησίες, καλό δρόμο για τον παράδεισο, εγώ μια χαρά θα περάσω και στην Κόλαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
συζητάγαμε χτες μετά τη δουλειά, με το μουσουλμάνο μάνατζερ εδώ...και μου λέει: "δεν έκανα τη προσευχή μου στις 1 το μεσημέρι".. "ε και?" τον ρωτάω...
"δεν είναι σωστό", μου απαντά. "Θα υποστούμε τις συνέπειες και θα βαραίνει πάντα τη συνείδησή μας. Πρέπει να κανουμε πάντα ότι λέει το Κοράνι, για να είμαστε καλοί και σωστοί απέναντι στον Αλλάχ".
Και τον ξαναρωτάω: " νταξ, πες ότι δεν πήγες στις 1, αλλά στις 1.30 για προσευχή.."
"κοιτα", μου λέει, "έχουμε περιθώριο μιας ώρας περίπου να προσευχηθούμε, αλλά καλό θα ήταν να το κάναμε όταν πρέπει..."

πάλι καλά, λέω από μέσα μου...ο Θεός είναι μεγάλος τελικά:)


ψ. έχουν απίστευτο ενδιαφέρον αυτές οι συζητήσεις...μαθαίνει κανείς από πρώτο χέρι τι πιστεύουν και πως συμπεριφέρονται οι αλλοθρησκοι..έχω κι άλλες απίστευτες ιστορίες να σας διηγηθώ, αν θέλετε..ή ακόμα καλύτερα, γράψτε καμιά ερώτηση να τους την κάνω τώρα που τους έχω πρόχειρους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top