Αθεΐα και ηθική

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
value, τι κάνεις μπρο? :)

like snows.

σε θυμάμαι.


μακράν η πιο σεμνή γραφή του στεκιού,
αν και μετά το σεμνά και ταπεινά της πολιτικής
δε ξέρω πόσο κολακεύει σαν φιγκιουρ οφ σπιτς.



Τελικά οι γιούζερς είναι σαν τους μπάφους. Πρέπει να γυρίζουν. :P

bazinga και wb.



:)

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Γεια σου φίλε Δεσμώτη, με έκανες και γέλασα, να 'σαι καλά. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, και χαίρομαι που βλέπω ανθρώπους που εκτίμησα να με καλωσορίζουν και πάλι.

Πολλές έννοιες έχει διαστρεβλώσει η σύγχρονη πολιτική και πού είσαι ακόμα... Γι' αυτό και τη γράφω στα παλαιότερα των υποδημάτων μου και ασχολούμαι μαζί της τόσο, όσο να μη με θεωρεί χαζό. ;)

Φαν κι εσύ του μπινγκ μπανγκ θύορι βλέπω ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Κιουτι :redface:

Ως εχω ξαναπει στο παρελθον,η πιστη που ζητα ο χριστος και ο καθε χριστος,δεν ειναι τιποτα αλλο απο την πιστη στον ιδιο σου τον εαυτο.Αν εχεις πιστη στον εαυτο σου ,οπως υπαγορευει ειπαμε ο χριστος,γιατι να πιστεψω σε κατι "ανωτερο" απο αυτον;Αφου αν πιστεψω στο ανωτερο,αυτοματα υποβιβαζω εμενα..

Και κατι αλλο:Τα θαυματα που λες,δεν ειναι τιποτε αλλο απο την αποδεδειγμενη αυθυποβολη.Αληθεια πιστευεις πως υπαρχει το αγγιμα του θεου;


Σχωρα με,αποκαλεσε με απιστο τομ,αλλα αν δεν δω δεν πιστευω.
Αλλα μη μου πεις...πρεπει να πιστεψω για να δω
Φανι στορυ:Σημερα εβλεπα ενα ντοκιμαντερακι στο σκαι,για τους εξορκισμους.Πλιζ...Θεωρω τρομερα ανηθικο εκ μερους ολων των εκκλησιων,μινιμουμ στο αμερικα,το να εκμεταλλευονται τον καθε καταθλιπτικο που με χρονια προπαγανδα εχουν πεισει πως διακατεχεται απο καποιο δαιμονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Έτσι όπως το βλέπω κι όπως το νοιώθω εγώ, δεν είναι υποβιβασμός το να πιστεύω σε κάτι ανώτερο από εμένα. Αντιθέτως το βλέπω ως κάλεσμα για εξύψωση.

Στο δεύτερο ερώτημα, απαντώ με σιγουριά, ναι αν και δεν έχω απτή κατάθεση να κάνω.

Δεν είναι κακό το να θες να δεις με τα μάτια σου. Ο Τόμας, ήταν μαθητής του Χριστού μην ξεχνάς. Κι όταν του ζήτησε να ψηλαφίσει τις πληγές Του μετά την ανάστασή Του για να βεβαιωθεί ότι είναι όντως Εκείνος, καθόλου δεν του το αρνήθηκε, ούτε τον κατακεραύνωσε για την αμφιβολία του. Ούτε είναι απαραίτητο να πιστεύεις για να δεις. Πολλοί άνθρωποι έγιναν μάρτυρες θαυμάτων χωρίς να έχουν πίστη. Άλλωστε, δια της αμφιβολίας κατέληξα σε αυτά που γράφω σήμερα.

Ανήθικος ίσως είναι ο τρόπος με τον οποίο χειρίζονται διάφοροι τέτοια και άλλα θέματα. Ωστόσο, ο δαιμονισμός ισχύει και υπάρχει. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σου επιβεβαιώσουν την αλήθεια του γεγονότος. Μάλιστα, ανήθικο ή μη, μπορείς να το διαπιστώσεις και ιδίοις όμμασι. Αν και δεν είδα το εν λόγω ντοκιμαντέρ, υπάρχουν άνθρωποι που διαβιούν την καθημερινότητά τους για χρόνια όντας δαιμονισμένοι. Απλώς έτσι και σου τύχει να είσαι δίπλα τους την ώρα της "κρίσης", μάλλον θα ψάξεις να βρεις καράβι να φύγεις όπως λέει και η φράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Κιουτι,δε μπορει να μου λες οσα λες
Σι γιου ιν χελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ελπίζω κι εύχομαι, να αξιωθούμε να τα πούμε ιν πάραντάις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Για εμένα, όχι.

η διαφορά του φανατισμένου πιστού από τον υγιή πιστό
βρίσκεται στη χρήση, αυτής ακριβώς της φράσης.

και θυμήθηκα την πετυχημένη διαφήμιση με την κοπέλα
που προσπαθεί να αλλάξει λάστιχο και της λέει ο γκόμενος:

σου έχω πει, ότι τπτ δε γίνεται με το σταυρό στο χέρι. :P

πέρα από το αστείο με το σταυροκατσάβιδο,
θα είχε ενδιαφέρον μια προσπάθεια ανατροπής της λογικής αυτής
(ότι δηλ. αντιθέτως, γίνονται πολλά)
παρά να στεκόμαστε σαν στήλη άλατος μπροστά στο βαρυκάρδιο
και πικραμένο νόημα των λέξεων Θ ε λ η μ α Θ ε ο υ .


χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, να ξέρεις ότι έχουμε αρκετούς λόγους
να αυτοκτονήσουμε και αφού αποδειχτεί ότι υπάρχει θεός, ακόμη κι αν
ανεβάσουν φώτο της σκιομορφής του από το μοναχικό ουράνιο κοτέτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλες οι θρησκείες που έχουνε περάσει από αυτό το πλανήτη, από την πιο αρχαία παγανιστική, ως την πιο πρόσφατη αίρεση έχουν ένα κοινό σημείο. Όλες δίνουν μια απάντηση σε ένα ερώτημα που τυραννά τον άνθρωπο από γεννησιμιού του. Τι συμβαίνει μετά το θάνατο?

Πολλοί μπορεί να μην θέλουν να το παραδεχτούν, αλλά κατά βάθος είμαστε όλοι εγωιστικά όντα, μας αρέσει ο εαυτός μας και η ζωή, και θέλουμε να ζήσουμε όσο περισσότερο μπορούμε. Αν δίνατε και για πάντα. Ενώ βλέπουμε καθημερινά το θάνατο να χτυπάει την πόρτα στους γύρω μας, αρνούμαστε να συμβιβαστούμε με αυτή τη σκληρή πραγματικότητα και ψάχνουμε εναγωνίως να πιαστούμε από ο,τι βρούμε εύκαιρο.

Προσωπικά πιστεύω πως μόνο αντιμετωπίζοντας καταπρόσωπο την ματαιότητα της ύπαρξής μας, μόνο αναγνωρίζοντας το τέλος της με το θάνατο μπορούμε να εκτιμήσουμε πραγματικά την ομορφιά της ζωής και να ζήσουμε στο φουλ την κάθε μας στιγμή. Ακόμα και όταν πεθάνουμε, η ζωή μας δεν τελειώνει εκεί. Συνεχίζουμε να ζούμε μέσα από τα παιδιά μας. Μέσα από τα πράγματα που τους έχουμε διδάξει, καθώς και μέσα από τα πράγματα που έχουμε αφήσει παρακαταθήκη στην ανθρωπότητα.

Μακάρι να υπάρχει και δεύτερη και τρίτη ζωή. Εμένα δε θα με χάλαγε καθόλου. Αλλά μέχρι να γνωρίζουμε κάτι τέτοιο, ας επικεντρωθούμε στην παρούσα ζωή μας και στο πως θα την κάνουμε καλύτερη για εμάς και τους γύρω μας. Όχι μετά θάνατον, τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, να ξέρεις ότι έχουμε αρκετούς λόγους
να αυτοκτονήσουμε και αφού αποδειχτεί ότι υπάρχει θεός, ακόμη κι αν
ανεβάσουν φώτο της σκιομορφής του από το μοναχικό ουράνιο κοτέτσι.

Εμένα το λες... το γνωρίζω πολύ καλά αυτό φίλε Δεσμώτη.

Όλες οι θρησκείες που έχουνε περάσει από αυτό το πλανήτη, από την πιο αρχαία παγανιστική, ως την πιο πρόσφατη αίρεση έχουν ένα κοινό σημείο. Όλες δίνουν μια απάντηση σε ένα ερώτημα που τυραννά τον άνθρωπο από γεννησιμιού του. Τι συμβαίνει μετά το θάνατο?

Πολλοί μπορεί να μην θέλουν να το παραδεχτούν, αλλά κατά βάθος είμαστε όλοι εγωιστικά όντα, μας αρέσει ο εαυτός μας και η ζωή, και θέλουμε να ζήσουμε όσο περισσότερο μπορούμε. Αν δίνατε και για πάντα. Ενώ βλέπουμε καθημερινά το θάνατο να χτυπάει την πόρτα στους γύρω μας, αρνούμαστε να συμβιβαστούμε με αυτή τη σκληρή πραγματικότητα και ψάχνουμε εναγωνίως να πιαστούμε από ο,τι βρούμε εύκαιρο.

Προσωπικά πιστεύω πως μόνο αντιμετωπίζοντας καταπρόσωπο την ματαιότητα της ύπαρξής μας, μόνο αναγνωρίζοντας το τέλος της με το θάνατο μπορούμε να εκτιμήσουμε πραγματικά την ομορφιά της ζωής και να ζήσουμε στο φουλ την κάθε μας στιγμή. Ακόμα και όταν πεθάνουμε, η ζωή μας δεν τελειώνει εκεί. Συνεχίζουμε να ζούμε μέσα από τα παιδιά μας. Μέσα από τα πράγματα που τους έχουμε διδάξει, καθώς και μέσα από τα πράγματα που έχουμε αφήσει παρακαταθήκη στην ανθρωπότητα.

Μακάρι να υπάρχει και δεύτερη και τρίτη ζωή. Εμένα δε θα με χάλαγε καθόλου. Αλλά μέχρι να γνωρίζουμε κάτι τέτοιο, ας επικεντρωθούμε στην παρούσα ζωή μας και στο πως θα την κάνουμε καλύτερη για εμάς και τους γύρω μας. Όχι μετά θάνατον, τώρα.

Συμφωνώ με πολλά από αυτά που είπες Ξεχασμένε. Με την πρώτη παράγραφο, απόλυτα.

Με την δεύτερη ξέρω ότι θα συμφωνούσαν μαζί σου οι περισσότεροι. Διαφωνώ μόνο προς την ζωή για πάντα. Νο θενκς, δε θα πάρω, αλλά αυτό αναγνωρίζω ότι είναι βίτσιο δικό μου.

Στην τρίτη παράγραφο, συμφωνώ με την αρχή. Μάλιστα, αν δεν κάνουμε αυτό που λες στην πρώτη φράση σου, ούτε σωστοί άθεοι θα είμαστε, ούτε σωστοί πιστοί. Το επόμενο που λες, απλώς αποτελεί κατ' εμέ, ρομαντική έκφραση του εγωισμού μας που ανέφερες προηγούμενα και μια αυταπάτη για να μη δεχτούμε ότι στην ουσία με το θάνατο χανόμαστε (για όσους πιστεύουν κάτι τέτοιο). Ωστόσο, τίποτα δε χάνεται, το 'πε κι ο Αϊνστάιν που λέει και το γνωστό τραγούδι. Η διαφωνία μας έγκειται στο τι γίνεται μετά.

Για την τέταρτη παράγραφο, θα μπορούσα ακόμα και να σε φιλήσω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Αχ ειμαι ανηθικη ... :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πολυ ανηθικη .... :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πιστευω στον Θεο κ δεν θελω να κανω υποθεσεις ή να αμφισβητισω για το πως κ γιατι.
Διαβασα καπου οτι οι ατομικες μας αδυναμιες ειναι μεγαλες κ ο στοχος μας για αγιοτητα ειναι πολυ υψηλος γι αυτο κ τα κανουμε θαλασσα τις περισσοτερες φορες!
Προτιμω να μη γνωριζω πολλα,οχι για να μην επειρεαζομαι,αλλα για να κρατησω την οποια αθωοτητα μπορει να εχω, αθραυστη
κ να φροντιζω καθε μερα το μυαλο μου κ την ψυχη μου να λειτουργουν με βαση την λογικη κ την αγαπη αντιστοιχα.(τρομακτικα δυσκολο)
Παραταυτα διαβασα λιγα αλλα αρκετα για μενα ωστε να μπορεσω να καταλαβω τι σημαινει να ειναι καποιος αθεος αλλα ακρη δεν εβγαλα
οποτε κ δεν συνεχισα να ερευνω επι του θεματος.Το αφηνω λοιπον σε αυτους που νιωθουν ετσι να το αναπτυξουν περισσοτερο!
Αυτα τα λιγα οσον αφορα την αθεια.
Η δικη μου εκτιμηση τωρα σχετικα με την ηθικη ειναι καθαρα υποκειμενικη για τον καθε ανθρωπο.
Ολοι οι ανθρωποι οταν γεννιομαστε μας δινεται αυτο το θειο δωρο που λεγεται ζωη!
Απο κει με επειτα ο καθενας μας σκεφτεται,αισθανεται κ πρατει αναλογα με τις εμπειριες που βιωνει στην καθημερινοτητα του
κ μεσα απο αυτες μεταμορφωνεται σε αυτο που πιστευει ή που θελει να γινει.
Αναρωτιεμαι αν γνωριζουμε πραγματικα τι σημαινει να εισαι ηθικος.
Γι αυτο κ εψαξα να μαθω τι σημαινει η λεξη ηθικη κ να τι βρηκα:
Ηθικη ειναι ο κλαδος της φιλοσοφιας που ασχολειται αρχικα με το ποιες ανθρωπινες πραξεις ειναι αποδεκτες κ ορθες κ ποιες αναρμοστες κ λανθασμενες.Αλλα επειδη στα θεματα ηθικης σπανια υπαρχει μια γενικη συμφωνια αποψεων κ ακομα κ ο προσδιορισμος ποιο ειναι το κεντρικο ή θεμελιωδες ζητημα,ειναι κ αυτο αντικειμενο διαφωνιων,φτανουμε στο συμπερασμα οτι η ηθικη ειναι υποκειμενικη!
Αρα δεν μπορουμε να γνωριζουμε αν ειτε αθεος ειτε οχι,ειναι ή δεν ειναι ηθικος,αφου το ενα δεν προυποθετει το αλλο!

Αισθανομαι οτι κανεις σε αυτη τη ζωη δεν ειναι μικρος κ τιποτενιος ή ακομα κ ανηθικος.
Μονον οταν αναμετριεται κανεις με τον Θεο νιωθει μικρος κ τιποτενιος αλλα νομιζω οτι αυτη η αισθηση δεν μειωνει καποιον
αλλα αντιθετα τον κινητοποιει στο να Τον πλησιασει!(ταπεινη μου αποψη :redface:)
Γι αυτους που δεν πιστευουν στον Θεο,δεν εχω το δικαιωμα να περιγραψω αλλα ουτε κ να εκφερω αλλη γνωμη,εκτος απο αυτα που ανεφερα πιο πανω!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Προτιμω να μη γνωριζω πολλα,οχι για να μην επειρεαζομαι,αλλα για να κρατησω την οποια αθωοτητα μπορει να εχω, αθραυστη
κ να φροντιζω καθε μερα το μυαλο μου κ την ψυχη μου να λειτουργουν με βαση την λογικη κ την αγαπη αντιστοιχα.(τρομακτικα δυσκολο)
Σαν τι μπορεί να γνωρίζει κάποιος, ικανό να περιορίσει την αθωότητά του; :hmm:
Ίσα ίσα που όσα περισσότερα γνωρίζεις, σε βοηθάει να κάνεις πιο ειλικρινή την αθωότητά σου και άλλωστε αυτή είναι η "μαγκιά" κάποιου που γνωρίζει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
παιδια ηρεμα :P

ειναι γνωστο οτι οι αθεοι θυσιαζουν κουταβακια και βιαζουν μωρα παιδια στο ονομα της επιστημης :redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αγαπητε μου scandal,
νομιζω πως οτι χρειαζεται να μαθουμε βρισκεται παντα μπροστα στα ματια μας,
αρκει να κοιταμε γυρω μας με σεβασμο κ προσοχη!:)(προσωπικα ''μπαινω'' αποτομα σε καμια στροφουλα,αλλα ξαναβρισκω ευθεια:P)
Σκεφτομαι λοιπον, πως οταν καποιος ειναι διχασμενος δεν καταφερνει να αντιμετωπισει
την ζωη με αξιοπρεπεια κ με ειληκρινη αθωοτητα,αλλα με αμφισβητηση,ανησυχια κ φοβο.(προσωπικη μου εκτιμηση:redface:)
Ειναι οπως οταν ενα διαιρεμενο βασιλειο που δεν μπορει να αντισταθει στις επιθεσεις του εχθρου.

Νιωθω λοιπον, οτι η υπερμετρη ανησυχια καταληγει να διωξει καθε ιχνος χαρας απο τη ζωη!;)

Γι αυτο κ προτιμω να σκεφτομαι μικρα πραγματα,
χωρις αυτο να σημαινει οτι σκεφτομαι χαμηλοφωνα!(προφανως ειμαι απο τους ''αλλους''... μαγκες;):redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αθεΐα και ηθική

Δεν χρειάζεται μία θρησκεία με "ανθρώπινους" κανόνες να μου υποτάξει τί είναι σωστό τί λάθος και τί είναι καλό ή κακό.
Τα κατανοώ και μόνος μου αυτά,χρησιμοποιόντας το δικό μου μυαλό,την δικιά μου λογική.
Όχι την "διεστραμμένη" άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Γιατί άραγε να είναι ασύμβατες η αθεΐα με την ηθική?

Το να είναι κάποιος θεμελιωδώς ηθικό άτομο σημαίνει τολμώ να πω τον σεβασμό των βασικότερων αρχών, δικαιωμάτων των άλλων και αξιών που θα έπρεπε να τηρούνται και να θεωρούνται παγκόσμιες άσχετα του αν κάποιος πιστεύει στο θεό ή όχι...

Το να είναι κάποιος άθεος, δε σημαίνει ή δεν πρέπει να σημαίνει ότι μπορεί να αγνοεί βασικές αξίες της ζωής και της συνύπαρξης με τους άλλους, είτε πιστεύει ότι υπάρχει ο θεός - κριτής (ή ό,τι άλλο) είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
λάθος θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Αγαπητε μου scandal,
νομιζω πως οτι χρειαζεται να μαθουμε βρισκεται παντα μπροστα στα ματια μας,
αρκει να κοιταμε γυρω μας με σεβασμο κ προσοχη!:)(προσωπικα ''μπαινω'' αποτομα σε καμια στροφουλα,αλλα ξαναβρισκω ευθεια:P)
Σκεφτομαι λοιπον, πως οταν καποιος ειναι διχασμενος δεν καταφερνει να αντιμετωπισει
την ζωη με αξιοπρεπεια κ με ειληκρινη αθωοτητα,αλλα με αμφισβητηση,ανησυχια κ φοβο.(προσωπικη μου εκτιμηση:redface:)
Ειναι οπως οταν ενα διαιρεμενο βασιλειο που δεν μπορει να αντισταθει στις επιθεσεις του εχθρου.

Νιωθω λοιπον, οτι η υπερμετρη ανησυχια καταληγει να διωξει καθε ιχνος χαρας απο τη ζωη!;)

Γι αυτο κ προτιμω να σκεφτομαι μικρα πραγματα,
χωρις αυτο να σημαινει οτι σκεφτομαι χαμηλοφωνα!(προφανως ειμαι απο τους ''αλλους''... μαγκες;):redface:)

Με σεβασμό, προσοχή και αμφισβήτηση!
Μην ξεχνάς ότι την αμφισβήτηση πρώτοι την εφηύραμε σαν παιδιά, προτού "ωριμάσουμε και δεν απορούμε με τίποτα" (που λέει και η Δημουλά). Ακόμα και η αμφισβήτηση του εαυτού, μπορεί να οδηγήσει ένα επίπεδο πάνω όταν κάποιος βλέπει ότι κάτι "δεν πάει καλά", αφού αποτελεί προυπόθεση για μία νέα αρχή.
Ίσα ίσα που το να παρατηρείς και να αμφισβητείς είναι ίσως ένα από τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα στη ζωή! Πως θα ξεπεράσει κανείς το θυμό και τον φόβο, αν πρώτα δεν τα αμφισβητήσει; Δεν πρόκειται για συρρέουσες έννοιες, αλλά για μάλλον αντίθετες!
Η αμφισβήτηση αποτελεί κάτι το θεμελιώδες για τη συγκρότηση μιας προσωπικότητας/συμπεριφοράς/νοημοσύνης και αποτελεί το πρώτο βήμα για να μεταβεί κανείς από ένα σημείο "ισορροπίας" σε ένα άλλο (εξέλιξη).

Πάντως δεν κατάλαβα τι μπορεί να γνωρίζει κάποιος ικανό να προσβάλλει την αθωότητά του. :redface:
Αυτά που γράφεις μου φαίνονται σαν φόβος και ανησυχία απέναντι στη γνώση (πρόσεξε ότι χρησιμοποιώ ακριβώς τις ίδιες λέξεις που χρησιμοποίησες κι εσύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Με σεβασμό, προσοχή και αμφισβήτηση!
Μην ξεχνάς ότι την αμφισβήτηση πρώτοι την εφηύραμε σαν παιδιά, προτού "ωριμάσουμε και δεν απορούμε με τίποτα" (που λέει και η Δημουλά). Ακόμα και η αμφισβήτηση του εαυτού, μπορεί να οδηγήσει ένα επίπεδο πάνω όταν κάποιος βλέπει ότι κάτι "δεν πάει καλά", αφού αποτελεί προυπόθεση για μία νέα αρχή.
Ίσα ίσα που το να παρατηρείς και να αμφισβητείς είναι ίσως ένα από τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα στη ζωή! Πως θα ξεπεράσει κανείς το θυμό και τον φόβο, αν πρώτα δεν τα αμφισβητήσει; Δεν πρόκειται για συρρέουσες έννοιες, αλλά για μάλλον αντίθετες!
Η αμφισβήτηση αποτελεί κάτι το θεμελιώδες για τη συγκρότηση μιας προσωπικότητας/συμπεριφοράς/νοημοσύνης και αποτελεί το πρώτο βήμα για να μεταβεί κανείς από ένα σημείο "ισορροπίας" σε ένα άλλο (εξέλιξη).

Πάντως δεν κατάλαβα τι μπορεί να γνωρίζει κάποιος ικανό να προσβάλλει την αθωότητά του. :redface:
Αυτά που γράφεις μου φαίνονται σαν φόβος και ανησυχία απέναντι στη γνώση (πρόσεξε ότι χρησιμοποιώ ακριβώς τις ίδιες λέξεις που χρησιμοποίησες κι εσύ).


Το θεμα μας ομως καλε μου Scandal ειναι η αθεια κ η ηθικη!:)
Εσυ νομιζω οτι αναφερεσαι κυριως σε θεματα συμπεριφορας και πως μπορει κανεις να αντιμετωπισει
διαφορες καταστασεις με βαση τις εμπειριες που εχει αποκομισει σε καθε βημα της ζωης του!
Παρατηρω κ αμφισβητω ή δεχομαι καταστασεις που μου συμβαινουν καθημερινα κ ανταποκρινομαι αναλογα!;)

Την αμφισβητηση,την ανησυχια και τον φοβο τα αναφερω στο θεμα της αθειας που γι αυτο εκφερουμε αποψη
κ οχι για θεματα προσωπικοτητας!

Γι αυτο λοιπον στο μονο πραγμα που δεν διαπραγματευομαι ειναι να προσπαθησω να ανακαλυψω αμφισβητωντας ή οχι
την πιστη μου στον Θεο.Εχω κατασταλαξει στο θεμα της θρησκειας πιστευω στον Θεο κ δεν με
ενδιαφερει να αποκομισω περισσοτερα!

Αφηνω την ψυχη μου αθωα να πιστευει στον Θεο,ετσι οπως νιωθω εγω,
χωρις να την ''προσβαλλω'' με φοβιες,ανησυχιες και αμφισβητησεις!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η ηθική ή η διάκριση του καλού από το κακό σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι προνόμιο του πιστού κάποιας θρησκείας. Αντίθετα μάλιστα, ο άθεος μπορεί να έχει το προνόμιο αυτό πολύ περισσότερο από τους άλλους, αφού απαλλαγμένος από την ιδιοτελή μεταθανάτια ανταμοιβή, μπορεί να προσφέρει με ανιδιοτέλεια τις υπηρεσίες του για έναν καλύτερο κόσμο, με μοναδικό κριτήριο την Κοινωνική Δικαιοσύνη που πρέπει να είναι προσιτή σε όλους τους ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top