Κλήση τροχαίας

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα και καλό μήνα,

Επειδη ο δικός μου μήνας μπήκε ακόμη καλύτερα απ τον δικό σας, σήμερα έφαγα την πρώτη κλήση στη ζωή μου για 5 λεπτά διπλοπαρκαρισμα με αλαρμ :) το ποσό 20 ευρουλακια, εντός 60 ημερών σε ΕΛΤΑ μου είπαν οι μπατσουληδες (ναι, τους πέτυχα από πάνω απ το αμαξάκι μου). Μια φίλη όμως που είναι παλιά καραβάνα του διπλοπαρκαρισματος μου είπε ότι στα ΕΛΤΑ σου παίρνουν άλλα 2 ευρώ, ενώ μπορείς να το πληρώσεις και στο δημαρχείο χωρίς επιβάρυνση. Ξέρουμε αν ισχύει, το χει κάνει κανας άλλος;
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
σήμερα έφαγα την πρώτη κλήση στη ζωή μου
Εγώ δεν έχω πληρώσει ποτέ κλήση για παρκαρίσματα, περνάει ο καιρός και παραγράφονται, να φοβάσαι μόνο όσες πάνε δικάσιμο αλλά η παράνομη στάση, δεν πάει....
Ίσως, περαστεί στη εφορία, ποιός δεν χρωστάει όμως εκεί, +20 θα σε χαλάσει?
Μπορείς να πληρώσεις αν επιμένεις και στο ταμείο του Δήμου που κόπηκε.
Την υπέγραψες?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Σε έγραψε δημοτική αστυνομία; Πώς είχα την εντύπωση οτι δεν υπάρχει πια δημοτική αστυνομία;:hmm:

Θυμάμαι από παλιά οτι αν κάνεις ένσταση δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις ώσπου να σού απαντήσουν. Θυμάμαι οτι με είχαν γράψει για παράνομη στάθμευση, έκανα ένσταση, κράτησα τα χαρτιά για χρόνια, και μόλις αποφάσισα να τα πετάξω, μού ήρθε η κλήση να την πληρώσω. Οπότε κάνε ένα ερώτημα αν ισχύει αυτό. Επίσης παλιά ίσχυε οτι αν ήταν άλλος δήμος από αυτόν που μένεις δεν μπορούν να σε βρουν (μια κλήση σε μακρινό δήμο δεν την πλήρωσα ποτέ), αλλά μιλάμε για 15 χρόνια πριν, υποθέτω τώρα οι δήμοι θα συνεργάζονται (αν και δεν ξέρεις στην Ελλάδα :look:).

Καλό μήνα βρε!:clapping:
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τραγικές καταστάσεις. Η αστυνομία στην Ελλάδα θα μπορούσε να βγάλει άπειρα λεφτα , εάν υπήρχαν σοβαροί έλεγχοι, εάν αναλογιστεί κανείς πχ το πόσοι τηλέφωνανε οδηγώντας ( μια ματια στα διπλανά οχήματα αρκεί). Αλλ αφού δεν υπάρχει έλεγχος και σύστημα σοβαρο στην είσπραξη εστω και απλών παραβάσεων, καλα κάνετε και παραπονείται.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Τραγικές καταστάσεις. Η αστυνομία στην Ελλάδα θα μπορούσε να βγάλει άπειρα λεφτα , εάν υπήρχαν σοβαροί έλεγχοι, εάν αναλογιστεί κανείς πχ το πόσοι τηλέφωνανε οδηγώντας ( μια ματια στα διπλανά οχήματα αρκεί). Αλλ αφού δεν υπάρχει έλεγχος και σύστημα σοβαρο στην είσπραξη εστω και απλών παραβάσεων, καλα κάνετε και παραπονείται.
Οκ, άσε την αστυνομία (τροχαία) είναι άβουλα εκτελεστικά όργανα, το κράτος τι κάνει, τι προσφέρει στον Έλληνα οδηγό που πληρώνει πληρώνει πληρώνει, φόρους από 15 μεριές αν τολμήσει και έχει στην κατοχή του αυτ/το, διόδια λες και κόβεις εισιτήρια για τον παράδεισο και βρίσκεσαι να διαλύεις τα ακρόμπαρα στα σαμαράκια στην καλύτερη ή σε μετωπική από λάθος σχεδιασμό δρόμου, τέλη, ασφάλειες, ΚΤΕΟ, παράβολα ανανέωσης διπλωμάτων και τέλος δεν υπάρχει, βαριέμαι να γράφω, παρέχει επαρκείς θέσεις στάθμευσης ώστε να "τιμωρεί" όποιον παρκάρει εκτός? Όχι...
Ξέρει όμως να εξουσιοδοτεί τα..."όργανα" να κόβουν κλήση στην άτυχη Αγάπη και να της βουτάει 20 ευρώ+2 τέλη....είσπραξης.
Έλεος δλδ :rant:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πληρώσει ποτέ κλήση για παρκαρίσματα, περνάει ο καιρός και παραγράφονται, να φοβάσαι μόνο όσες πάνε δικάσιμο αλλά η παράνομη στάση, δεν πάει....
Ίσως, περαστεί στη εφορία, ποιός δεν χρωστάει όμως εκεί, +20 θα σε χαλάσει?
Μπορείς να πληρώσεις αν επιμένεις και στο ταμείο του Δήμου που κόπηκε.
Την υπέγραψες?


Στην εφορία κάνω μηδενική δήλωση μέχρι στιγμής, και γενικά μωρέ έλεγα να το πληρώσω. Μην αυξηθεί μετά κι έχουμε άλλα :P Δεν υπέγραψα κάτι, όχι. Ο Δήμος είναι αυτός που μένω μόνιμα πάντως.

Ξέρει όμως να εξουσιοδοτεί τα..."όργανα" να κόβουν κλήση στην άτυχη Αγάπη και να της βουτάει 20 ευρώ+2 τέλη....είσπραξης.
Έλεος δλδ :rant:

Ετσι. Εγώ μια βιταμίνη απ το φαρμακείο ήθελα μόνο, πού να φανταστώ.. :rofl:
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Οκ, άσε την αστυνομία (τροχαία) είναι άβουλα εκτελεστικά όργανα, το κράτος τι κάνει, τι προσφέρει στον Έλληνα οδηγό που πληρώνει πληρώνει πληρώνει, φόρους από 15 μεριές αν τολμήσει και έχει στην κατοχή του αυτ/το, διόδια λες και κόβεις εισιτήρια για τον παράδεισο και βρίσκεσαι να διαλύεις τα ακρόμπαρα στα σαμαράκια στην καλύτερη ή σε μετωπική από λάθος σχεδιασμό δρόμου, τέλη, ασφάλειες, ΚΤΕΟ, παράβολα ανανέωσης διπλωμάτων και τέλος δεν υπάρχει, βαριέμαι να γράφω, παρέχει επαρκείς θέσεις στάθμευσης ώστε να "τιμωρεί" όποιον παρκάρει εκτός? Όχι...
Ξέρει όμως να εξουσιοδοτεί τα..."όργανα" να κόβουν κλήση στην άτυχη Αγάπη και να της βουτάει 20 ευρώ+2 τέλη....είσπραξης.
Έλεος δλδ :rant:


Μπερδεύεις καταστάσεις. Γενικα στους φόρους η Ελλάδα σαν χώρα ειναι άδικη (υψηλή φορολογία, παράλογα ποσά ΚΤΕΟ) , δεν το αμφισβητεί κανείς.

Αλλο αυτο, Κ αλλο καθημερινές παραβάσεις, όπως παράνομο παρκάρισμα, τηλεφώνο κατά την οδήγηση, υπέρμετρη ταχύτητα κλπ. Εκει δεν υπάρχει συγγνώμη, η αστυνομία πρέπει να ελέγχει και να τιμωρεί, γιατί ηδη η χώρα πληρώνει βαρύ φόρο αίματος στον δρόμο κάθε χρόνο, ειδικά με νέα άτομα.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Μπερδεύεις καταστάσεις. Γενικα στους φόρους η Ελλάδα σαν χώρα ειναι άδικη (υψηλή φορολογία, παράλογα ποσά ΚΤΕΟ) , δεν το αμφισβητεί κανείς.

Αλλο αυτο, Κ αλλο καθημερινές παραβάσεις, όπως παράνομο παρκάρισμα, τηλεφώνο κατά την οδήγηση, υπέρμετρη ταχύτητα κλπ. Εκει δεν υπάρχει συγγνώμη, η αστυνομία πρέπει να ελέγχει και να τιμωρεί, γιατί ηδη η χώρα πληρώνει βαρύ φόρο αίματος στον δρόμο κάθε χρόνο, ειδικά με νέα άτομα.
Δεν μπερδεύω τίποτα, που είναι η κρατική μέριμνα για την πραγματική παιδεία των αυριανών οδηγών?
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δεν μπερδεύω τίποτα, που είναι η κρατική μέριμνα για την πραγματική παιδεία των αυριανών οδηγών?


Μα το θέμα ειναι πολυπαραγοντικο. Όταν δεν γίνονται θεωρητικά μαθήματα στις σχολές οδήγησης η όταν πληρώνεις γι να πάρεις το δίπλωμα-ειναι μια συνιστώσα του όλου προβλήματος.
Το βασικό πρόβλημα ειναι ότι δεν υπάρχει έλεγχος σε συνδυασμό με την ηδη έλλειψη της σωστής οδηγικής συμπεριφορας και παιδείας. Πόσοι θα έτρεχαν παραπάνω , αν ήξεραν ότι σε δρόμο οπου επιτρέπονται 50 ή 80 χλμ υπάρχει πραγματικός έλεγχος με κάμερα, και όχι μια πινακίδα-μπαρούφα , που να αναγράφει ότι « η ταχύτητα ελέγχεται μέσω ραντάρ», μονο που ραντάρ δεν υφίσταται ποτέ; Η όταν παρκάρεις σε αναπηρικές θέσεις ή σε σημεία που παρακωλύουν την κυκλοφορία; Ολα αυτα ειναι καθημερινά φαινομενα όχι μονο στην Ελλάδα , αλλα βρίσκονται σ ν έξαρση επειδή πολυ απλα όπως τόνισα δεν υπάρχει έλεγχος.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Μα το θέμα ειναι πολυπαραγοντικο.
Που διαφωνούμε δεν κατάλαβα :D
Εγώ λέω απλώς ότι δεν μπορείς να τιμωρείς αν δεν έχεις πρώτα διδάξει σωστά, προσφέρεις τις απαραίτητες συνθήκες για την ασφαλή μετακίνηση στον...παραβάτη, αν και είναι κοινό μυστικό πως το κράτος έχει το αυτοκίνητο σαν την αγελάδα που αρμέγει για έσοδα. Οπότε το βολεύει αυτή η κατάσταση, όσο ανατριχιαστικό κι αν ακούγεται αυτό :mad:
Βέβαια αυτό είναι λάθος γιατί το κόστος ανθρώπινου δυναμικού από θανάτους, τραυματισμούς, συνυπολογίζοντας και τις επιπτώσεις σε όλους όσους έχουν σχέση με το...θύμα, είναι μεγαλύτερο αλλά άντε πες το αυτό στους ...γνωρίζοντες πολιτικούς που παίρνουν τις αποφάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Που διαφωνούμε δεν κατάλαβα :D
Εγώ λέω απλώς ότι δεν μπορείς να τιμωρείς αν δεν έχεις πρώτα διδάξει σωστά, προσφέρεις τις απαραίτητες συνθήκες για την ασφαλή μετακίνηση στον...παραβάτη, αν και είναι κοινό μυστικό πως το κράτος έχει το αυτοκίνητο σαν την αγελάδα που αρμέγει για έσοδα. Οπότε το βολεύει αυτή η κατάσταση, όσο ανατριχιαστικό κι αν ακούγεται αυτό :mad:

Ειναι τελείως διαφορετικά πράγματα αυτα.
Δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο που να μην τιμωρούνται τα παραπάνω, όσο καλη η όχι να ειναι η εκπαίδευση ή η παιδεία στον τομέα αυτο. Οι σχολές οδηγών προσφέρουν κάποιες βασικές γνώσεις-συμφωνω ότι στην Ελλάδα υπάρχουν τα παραπάνω κενά που προανέφερα και η πολιτεία δεν κάνει και πολλα γι αυτο- αυτο δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τον αλκοολικό που ανεβαίνει στ αμάξι, ή τον ανεύθυνο που προσπερνάει επικινδυνα ή τρέχει υπερβολικά, ακομα κάποιον που παρκάρει σε λαθος σημείο. Όλοι το γνωρίζουν ότι ειναι επικίνδυνα αυτα ή ότι δυσχεραίνουν την κυκλοφορία , μην κάνουμε τους χαζούς . Η ατιμωρησία μονο επιβαρύνει την κατάσταση αυτή.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Στην εφορία κάνω μηδενική δήλωση μέχρι στιγμής, και γενικά μωρέ έλεγα να το πληρώσω. Μην αυξηθεί μετά κι έχουμε άλλα :P Δεν υπέγραψα κάτι, όχι. Ο Δήμος είναι αυτός που μένω μόνιμα πάντως.
Ετσι. Εγώ μια βιταμίνη απ το φαρμακείο ήθελα μόνο, πού να φανταστώ.. :rofl:
Κοίτα, 20 ευρώ τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του, δικό σου θέμα είναι άλλωστε αλλά νομίζω είναι καλύτερα να πληρώσεις 25 μετά από 2 χρόνια ας πούμε, εάν και εφόσον παρά να πας άμεσα να τους τα ακουμπήσεις.

Βιταμίνη, τι βιταμίνη? Παίρνεις κι εσύ φαρμακευτικά σκευάσματα ισοδύναμα με την πηγή νεότητας :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H Αθήνα έχει πολύ κακή πολιτική ως προς τα αυτοκίνητα. Σωστη πολιτική είναι να υποχρεώσει όλους τους κατόχους αυτοκινητου, να έχουν θέση parking για τα αυτοκίνητα τους. Αυτή τη στιγμή στην Αθήνα δίνουν κάρτα κατοίκου σε όλους τους μόνιμους κάτοικους και δίνονται κλήσεις σε κάποιον τρίτο.

Πρόστιμα τρέχουν βροχή τα τελευταία χρόνια γιατί οι δήμοι έχουν ανάγκη από χρήματα και οι κλησεις ειναι ένα έσοδο. Γράφει ανάποδα πως το πληρώνεις. Παλιά αν το πλήρωνες γρήγορα πλήρωνες το μισό. Πήγαινε και πληρωσέ το. Για 20 ευρώ δεν αξίζει να το αφήσεις.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Οχι θα πάω αύριο κιόλας να φύγει απ το κεφάλι μου, δεν μπορώ να μου "τη λένε", ακόμη και στο σχολείο όταν μου έκαναν παρατήρηση ένιωθα ντροπή :redface: για το ταμείο του Δήμου έκανα κυρίως το ποστ, αν έχει πληρώσει ποτέ κανείς εκεί.
Βιταμίνη Ε για τον πατέρα μου, αρθριτικά :rofl:
Α ρε αυτή η αξιοπρέπεια...τουλάχιστον φρόντισε να παρκάρεις σε ασφαλές σημείο μη ξαναδώσεις στο κράτος των κοτζαμπάσηδων την ευκαιρία να σου πάρει χρήματα.
Είπα κι εγώ, παρεμπιπτόντως, δεν έπιασε ποτέ τπτ φωτιά το αμάξι ε? :P
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα και καλό μήνα,

Επειδη ο δικός μου μήνας μπήκε ακόμη καλύτερα απ τον δικό σας, σήμερα έφαγα την πρώτη κλήση στη ζωή μου για 5 λεπτά διπλοπαρκαρισμα με αλαρμ :) το ποσό 20 ευρουλακια, εντός 60 ημερών σε ΕΛΤΑ μου είπαν οι μπατσουληδες (ναι, τους πέτυχα από πάνω απ το αμαξάκι μου). Μια φίλη όμως που είναι παλιά καραβάνα του διπλοπαρκαρισματος μου είπε ότι στα ΕΛΤΑ σου παίρνουν άλλα 2 ευρώ, ενώ μπορείς να το πληρώσεις και στο δημαρχείο χωρίς επιβάρυνση. Ξέρουμε αν ισχύει, το χει κάνει κανας άλλος;


Που λες οι κλήσεις της τροχαίας είναι αυτές που καλό είναι να πληρώνονται εντός της προθεσμίας που πρέπει αλλιώς διπλασιάζονται και αν τις αφήσεις πολύ μπορεί να πάνε δικαστικώς και να σου έρθει ένα περίεργο ποσό να πληρώσεις.
Οι κλήσεις της δημοτικής αστυνομίας (που βεβαίως και υπάρχει) πληρώνονται χωρίς επιβάρυνση στο δήμο, δε χρειάζεται να επιμείνεις, είναι στάνταρντ διαδικασία, πας και τις πληρώνεις. Αν δε τις πληρώσεις, μετά από μερικά χρόνια θα σου έρθει να τις πληρώσεις αυξημένες. Σε δήμο, μου ήρθαν πρόσφατα κλήσεις από το 2016, 2x80=160 ευρώ :( Πλήρωσα τη μία, την άλλη τον άλλο μήνα.
Από την άλλη στο δήμο της Αθήνας έχω 3-4 κλήσεις από το 2009 και τουλάχιστον μία εδώ και περίπου δύο χρόνια. Για τις πρώτες μου ήρθαν μια δυο φορές ειδοποιητήρια, εε...χμ.. τα αρχειοθέτησα εκεί που έπρεπε και πρέπει λογικά να έχουν παραγραφεί. Για τη δεύτερη δε με έχουν ενοχλήσει ακόμα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Που λες οι κλήσεις της τροχαίας είναι αυτές που καλό είναι να πληρώνονται εντός της προθεσμίας που πρέπει αλλιώς διπλασιάζονται και αν τις αφήσεις πολύ μπορεί να πάνε δικαστικώς και να σου έρθει ένα περίεργο ποσό να πληρώσεις.
Οι κλήσεις της δημοτικής αστυνομίας (που βεβαίως και υπάρχει) πληρώνονται χωρίς επιβάρυνση στο δήμο, δε χρειάζεται να επιμείνεις, είναι στάνταρντ διαδικασία, πας και τις πληρώνεις. Αν δε τις πληρώσεις, μετά από μερικά χρόνια θα σου έρθει να τις πληρώσεις αυξημένες. Σε δήμο, μου ήρθαν πρόσφατα κλήσεις από το 2016, 2x80=160 ευρώ :( Πλήρωσα τη μία, την άλλη τον άλλο μήνα.
Από την άλλη στο δήμο της Αθήνας έχω 3-4 κλήσεις από το 2009 και τουλάχιστον μία εδώ και περίπου δύο χρόνια. Για τις πρώτες μου ήρθαν μια δυο φορές ειδοποιητήρια, εε...χμ.. τα αρχειοθέτησα εκεί που έπρεπε και πρέπει λογικά να έχουν παραγραφεί. Για τη δεύτερη δε με έχουν ενοχλήσει ακόμα.


Ναι κακώς έγραψα στον τίτλο κλήση τροχαίας, της δημοτικής αστυνομίας ήταν. Το είπα σήμερα στον πατέρα μου πιστεύοντας ότι θα με κράξει, αλλά τελικά έβαλε τα γέλια και μου είπε αν είναι της δημοτικής να την πετάξω, απλά και όμορφα (ωραία διαπαιδαγώγηση :P). Ακόμη βέβαια το σκέφτομαι, όπως είπα είμαι χέζας σε τέτοια.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Ναι κακώς έγραψα στον τίτλο κλήση τροχαίας, της δημοτικής αστυνομίας ήταν. Το είπα σήμερα στον πατέρα μου πιστεύοντας ότι θα με κράξει, αλλά τελικά έβαλε τα γέλια και μου είπε αν είναι της δημοτικής να την πετάξω, απλά και όμορφα (ωραία διαπαιδαγώγηση :P). Ακόμη βέβαια το σκέφτομαι, όπως είπα είμαι χέζας σε τέτοια.

Αν θες στον αλλάζω τον τίτλο. :)

Η δημοτική αστυνομία ξανασυστάθηκε το 2015 από όσο διάβασα. Είχα μείνει με την εντύπωση οτι είχε καταργηθεί. Εγώ συμφωνώ με τον πατέρα σου να μην ασχοληθείς καν. Τα λύσαμε όλα και τους πείραξε το παράνομο πάρκινγκ με αλάρμ για 5 λεπτά. :mad:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αν θες στον αλλάζω τον τίτλο. :)

Η δημοτική αστυνομία ξανασυστάθηκε το 2015 από όσο διάβασα. Είχα μείνει με την εντύπωση οτι είχε καταργηθεί. Εγώ συμφωνώ με τον πατέρα σου να μην ασχοληθείς καν. Τα λύσαμε όλα και τους πείραξε το παράνομο πάρκινγκ με αλάρμ για 5 λεπτά. :mad:


Άμα θες να το αλλάξεις, άλλαξέ το, μικρό το κακό. Καλά σήμερα έλεγε μια κοπέλα ότι γενικά αυτή τη βδομάδα στον δήμο έχουν βαλθεί να "κάνουν την πόλη Γερμανία" (για άγνωστο λόγο), και γράφουν αβέρτα. Σε βαθμό που πήγαν να... κόψουν κλήση σε βανάκι μεταφορικής, το οποίο έχει πάνω ειδικό σήμα "συχνές στάσεις"...:rofl:
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Το απαράδεκτο δεν είναι ότι πάει κάποιος να παρκάρει παράνομα σε ράμπες για ΑΜΕΑ, σε πεζοδρόμια κλπ. Αυτούς δικαιολογημένα τους γράφουν. Αλλά έστω ότι είσαι ένας πολίτης που κατεβαίνει για μια δουλειά. Πώς θα πας; Με συγκοινωνία θα πει κανείς. Ναι αλλά θα χάσεις διπλάσιο χρόνο από αυτή του αυτοκινήτου κι επιπλέον μπορεί μετά να έχεις κι άλλες δουλειές και να μη γίνεται να πας με συγκοινωνία. Επιπλέον δεν υπάρχουν πουθενά θέσεις στάθμευσης και δε συμφέρει να πληρώσεις πάρκινγκ για μισή ώρα.
Πέρσι που δίδασκα σε ΙΕΚ του κέντρου της Αθήνας, αναγκαζόμουν να αγοράζω κάρτες στάθμευσης, λες και πήγαινα για βόλτα στο κέντρο και δεν υπήρχε πουθενά ελεύθερος χώρος στάθμευσης τριγύρω. Και δεν είναι τα 3 ευρώ που πλήρωνα κάθε φορά (τυπικά ψιλοπαράνομα μια και μετά το δίωρο στην Αθήνα διπλασιάζεται το ποσό αλλά ok κάνουν και τα στραβά μάτια) αλλά πήγαινα για δουλειά, δεν είναι άδικο να έχανα κι άλλα λεφτά από πάνω για να κάνω τη δουλειά μου); [Στο συγκεκριμένο σημείο η δημοτική αστυνομία έκανε τρελό πάρτυ, κάθε 1-2 ώρες έκανε ελέγχους, και πάντα έγραφαν κάποιους]
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top