Ιταλικό δικαστήριο απορρίπτει μήνυση για την ...ύπαρξη του Θεού!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Πετρο δεν θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου.Η επιστημη μπορει να μας αποδειξει την υπαρξη του θεου.Πρωτα απο ολα δεν θα ηταν σωστο να πιστευουμε οτι ο θεος εχει μια απο τις γνωστες μορφες υλης στον κοσμο.Δεν πρεπει να αποκλειουμε το ενδεχομενο οτι ειναι αμορφος.Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει θεος η υπαρχει γιατι δεν το γνωριζουμε.Δεν ειναι σωστο να υποστηριζουμε την υπαρξη του η την ανυπαρξια του.Αφου δεν ξερουμε αν υπαρχει και τι ειναι καλο ειναι να μενουμε ουδετερη και να μην βγαζουμε συμπερασματα οσπου η επιστημη να το/τον ανακαλυψει.(Σιμειωση: η επιστημη δεν υποθετει και ερευνα αλλα ανακαλυπτει)
Ο Ανθρωπος έχει και λίγο πνευματικα χαρακτηριστικά. Καλός ή κάκως με το να πιστεύομαι κάπου μας καλυπτεί πολλά απο αυτά τα χαρακτηριστικά. Εγώ σαν αγνωστικιστής πιστεύω κάπου, δλδ είμαι πίστος σε κάποια θρησκεία ή φιλοσοφία. Αυτό με βοηθάει και αν κάποια στιγμή κάποιος με κάνει να χάσω την πιστή μου αυτή σίγουρα θα εκτροχιαστώ. Ίσως αυτό θα μου κάνει "καλό" αλλά για να μου κάνει "καλό" πρέπει να είναι τόσο βεβαίος όσο βεβαίος είναι ότι ο νερό στους 25C είναι σε υγρή μορφή. Και αυτό για εμένα είναι αδύνατον. Ο άνθρωπος δεν ειναι σε θέση να δώσει απαντήσεις ακόμη σε θρησκευτικά ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Για να καταρρεύσει μια πίστη, πρέπει να υπάρξει μια νεα και ισχυρότερη. Αυτό έγινε τότε.
Συμφωνώ απόλυτα

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
12 θεοι rulez. Υπήρχαν 100% άσχετα αν πιστεύω οτι δεν ήταν και τόσο "θεοι".
Σίγουρα υπήρχε σαν φιλοσοφια, και σιγουρα υπάρχει σαν φιλοσοφια ... απλώς σαν πιστή δεν υπάρχει ... Η θρησκευτικου μου στο σχολείο δεν ήξερε ότι υπάρχουν ακόμη πιστή σε αυτή την θρηκσεία. :( Πόσο μάλλον ένας μη θεολογος.... ποσο μάλλον ενας μη θεολογος μετά απο 20χρόνια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Πετρο δεν θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου.Η επιστημη μπορει να μας αποδειξει την υπαρξη του θεου.Πρωτα απο ολα δεν θα ηταν σωστο να πιστευουμε οτι ο θεος εχει μια απο τις γνωστες μορφες υλης στον κοσμο.Δεν πρεπει να αποκλειουμε το ενδεχομενο οτι ειναι αμορφος.Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει θεος η υπαρχει γιατι δεν το γνωριζουμε.Δεν ειναι σωστο να υποστηριζουμε την υπαρξη του η την ανυπαρξια του.Αφου δεν ξερουμε αν υπαρχει και τι ειναι καλο ειναι να μενουμε ουδετερη και να μην βγαζουμε συμπερασματα οσπου η επιστημη να το/τον ανακαλυψει.(Σιμειωση: η επιστημη δεν υποθετει και ερευνα αλλα ανακαλυπτει)
Το να ανακαλυφθεί ο θεός από την επιστήμη -τουλ ΙΜO- είναι αδύνατον.
Μπορεί και να είναι σωστό- αφού όπως λες δεν έχουμε ανακαλύψει το θεό, δεν μπορούμε να είμαστε για τίποτα βέβαιοι.

Το να παραμείνουμε ούδετεροι δε βγάζει πουθενά [καθώς ακόμα και να υποστηρίξεις ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη πάλι σημαίνει πως πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος θεός], ειδικά μέχρι να ανακαλύψει η επιστήμη το θεό..
Θρησκείες υπάρχουν χιλιάδες και υπήρχαν από τη στιγμή που ο άνθρωπος άρχισε να δημιουργεί πολιτισμό.

Τόσοι θεοί υπάρχουν, διαλέγεται και πέρνετε,:clapup: :clapup:
τι σας νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι και χαίρεστε με τις κινήσεις που κάνουν ορισμένοι ενάντια στη θρησκεία τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Λοιπόν αργά το θυμήθηκα να απαντήσω :P
Ο τύπος μπορεί να κάνει ότι θέλει, άλλωστε δε πρόκειται να καταφέρει τίποτα, ειδικά στην Ιταλία :P
Η πίστη ενός ανθρώπου, εφόσον πιστεύει, δεν καταρρέει με τίποτα. Αλλιώς, πολύ απλά, δεν πίστευε πραγματικά. Γι αυτό λοιπόν, δε νομίζω να είναι σε θέση κάποιος να ισοπεδώσει τη πίστη κάποιου που είναι πραγματικός πιστός σε μια θρησκεία.
Τώρα το πού στηρίχθηκε ο χριστιανισμός, είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Κάθε καινούργια θρησκεία στηρίζεται σε παλαιότερες, όπως και ο χριστιανισμός. Είναι γνωστό π.χ. η μεταφορά των Χριστουγέννων στις 25 Δεκεμβρίου κ.α.
Όσο για το αν μπορεί η επιστήμη να ανακαλύψει τον θεο, αυτό είναι αδύνατον. Δεν προσεγγίζεται με τη λογική μια τέτοια έννοια (και κατά τη γνώμη μου, ούτε με οργανωμένες θρησκείες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η πιστή μπορεί να καταστραφεί... Δειτε την ταινια το "τρίτο θαυμα"... δειχνει ενα πολυ καλο παραδειγμα. Ακομη ενα πολυ καλο παραδειγμα για εμενα ειναι το 12θεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Κοίτα, λογικό είναι να καταρρεύσει μια θρησκεία. Οι καιροί αλλάζουν μαζί με τους ανθρώπους... Σήμερα δεν έχει να προσφέρει τίποτα μια θρησκεία όπως το 12θεο. Παρόμοια, σε κάποια χρόνια (αίωνες, όπως προτιμάς) ο χριστιανισμός θα δώσει τη θέση του σε μια άλλη θρησκεία. Ακόμα και οι θρησκείες έχουν ημερομηνία λήξης. Μπορείς να το παρατηρήσεις από μια μελέτη στην Ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο το "παλιωσε" η πιστη στο 12θεον ... δυστυχως ειναι πολλά αλλά δυστυχως μια πιστή δεν μπορει να χαθει μονο αν "παλιωσει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Κοίτα, όταν εξαπλώνεται τόσο γρήγορα ο χριστιανισμός σε εκείνα τα χρόνια, οι περισσότεροι αλλαξοπίστησαν. Υπήρχε και η ρωμαϊκή αυτοκρατορία βέβαια, αλλά πόσο να άντεχε στον πολυθεϊσμό... Μπήκαν πολλά στη μέση. Τώρα να σου πω τι πιστεύω: Η πίστη δεν χάνεται (σε ατομικό επίπεδο) εφόσον έχει υγιής βάση και θεμέλια.. Απλά αυτό πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έχει ενδιαφέρον η όλη προσπάθεια του Λουίτζι διότι άλλο η πίστη και άλλο η εξαπάτηση.

Μην ξεχνάμε άλλωστε πως στο βωμό της πίστης, οι θρησκευτικοί παράγοντες έχουν εξαπατήσει κατά καιρούς ουκ' ολίγες φορές και σήμερα σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό τους (αμόρφωτους αλλά όχι μόνο πιστούς).

Ο χριστιανισμός (αν και δεν πιστεύω στην ιστορική αλήθεια), στη βάση του, και όπως παρουσιάζεται από την καινή διαθήκη (και όχι από την παλαιά) είναι αρκετά καλός (αν και λίγο αντιρεαλιστικός/εξιδανικευμένος). Στην πορεία βέβαια παρερμηνεύθηκε ηθελημένα για -τι άλλο;- το χρήμα.. δε θα ήταν άσχημα να εκτεθούν λίγο όσοι καπηλεύονται την πίστη του κοσμάκη και ΣΕ ΑΥΤΟ στοχεύει (ανεπιτυχώς για την ώρα) ο φίλτατος Luigi.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ πιστεύω πως έχει ενδιαφέρον η όλη προσπάθεια του Λουίτζι διότι άλλο η πίστη και άλλο η εξαπάτηση.

Μην ξεχνάμε άλλωστε πως στο βωμό της πίστης, οι θρησκευτικοί παράγοντες έχουν εξαπατήσει κατά καιρούς ουκ' ολίγες φορές και σήμερα σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό τους (αμόρφωτους αλλά όχι μόνο πιστούς).

Ο χριστιανισμός (αν και δεν πιστεύω στην ιστορική αλήθεια), στη βάση του, και όπως παρουσιάζεται από την καινή διαθήκη (και όχι από την παλαιά) είναι αρκετά καλός (αν και λίγο αντιρεαλιστικός/εξιδανικευμένος). Στην πορεία βέβαια παρερμηνεύθηκε ηθελημένα για -τι άλλο;- το χρήμα.. δε θα ήταν άσχημα να εκτεθούν λίγο όσοι καπηλεύονται την πίστη του κοσμάκη και ΣΕ ΑΥΤΟ στοχεύει (ανεπιτυχώς για την ώρα) ο φίλτατος Luigi.
Ακριβώς αυτό είναι το νόημα της συζήτησης.
Θεός μπορεί να υπάρχει, οι οργανωμένες θρησκείες όμως είναι που εξαπατούν και μάλιστα το κάνουν σε τέτοιο βαθμό και με τόσο προφανή στόχο τα λεφτά και την εξουσία που τελικά αμφιβάλει κάποιος αν και οι ίδιοι οι "εκπρόσωποι του Θεου" τελικά πιστεύουν στο Θεό.
Ποιος είναι ο νούμερο 1 που θα καεί στο πυρ το εξώτερο?Για να σας βοηθήσω, το όνομά του αρχίζει από Χριστ και τελειώνει σε οδουλος...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αμφιβάλω αν υπάρχει κάποιος που να μην καταλαβαίνει την εξαπάτηση από την εκκλησία. Ανά τους καιρούς υπάρχουν πράξεις της εκκλησίας που μελετώντας την Ιστορία σε εκπλήσσουν. Όπως με τις Σταυροφορίες για παράδειγμα. Το θέμα είναι ότι ακολουθούν πιστά την εκκλησία οι αμόρφωτοι κυρίως άνθρωποι, αν έχεις γνώση και διευρημένους ορίζοντες, πιστεύεις ή όχι σε κάποιον θεο με βάση προσωπικά κριτήρια και όχι επειδή το έκανε ο πατέρας σου και ο παππούς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Συγχωροχάρτια τότε, φοροαπαλλαγές σήμερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Απλως το κακο ειναι οτι οι εκπρωσοποι της καθε θρησκεια και ειδικα του Χριστιανισμου καπηλευονται ασυστολα την οποια πιστη των ανθρωπων (οσο δυνατη και αν ειναι αυτη), χωρις δισταγμο και ιχνος ηθικης.
Αυτο γινεται παντου!Τοσο στην ορθοδοξη εκκλησια απο ορισμενους "ιερομενους" (αν και αυτη η λξη δεν τους ταιριαζει!) οσο και στην καθολικη εκκλησια...
Ετσι μιας και η θρησκεια ειναι αμεσα συνηφασμενη με τους "κυρηκες" της και τους "διδασκαλους", εχουμε φτασει σε ενα σημειο να βαλεται ολοκληρη η εννοια θρησκεια, λογω της καταντιας ορισμενων κυριων παραπανω...
Φυσικα και δεν αναφερομαι σε ολους μιας και στην ζωη μου -ειχα κι ευχομαι να μου ξαναδωθει η ευκαιρια-, εχω γνωρισει πραγματικα αγιους ιερεις οι οποιοι ελαμπαν σαν διαμαντι μες το καρβουνο!(Και δεν ειναι λιγοι αυτοι.Μονο που οι "σαπιοι" ακουγοναται περισσοτερο και πολλες φορες καταλαμβανουν μεγαλες "θεσεις")
Απλως πολλες φορες τα ατομα με χαμηλο μορφωτικο επιπεδο αλλα και ατομα απεγνωσμενα ειναι πολυ πιο ευκολη "λεια" σε ολους αυτους τους "απεσταλμενους"... :mad:
(Και γιαν α αποφυγω παρεξηγησεις ΔΕΝ λεω οτι πιστευουν μονο ατομα με χαμηλο μορφωτικο επιπεδο!Αντιθετως η ζωη μας εχει αποδειξει τ' αντιθετο!)

Η μαχη του κυρ Luigi ηταν χαμενη απο την αρχη για τους γνωστους λογους.
Εδω τα ιταλικα καναλια δεν ασχοληθηκαν καν με το θεμα. (οχι στο βαθμο που θα αρμοζε ισως)


P.S.-επειδη το θεμα οπως καταλαβενεται ειναι απο μονο του αρκετα ευαισθητο ,να προσεξυομε ολοι μας να μην αρχισουμε χαρακτηρισμους.(Αυτοι ου πιστευουν με αυτους που δεν πιστευουν.Θυμομαστε ολοι τι ειχε γινει σε παλαιοτερο thread...;) )
Το αναφερω μονο και μονο για "προληψη".Οχι οτι εγινε μεχρι τωρα κατι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ο άθεος Λουίτζι Κασκιόλι δεν ...δικαιώθηκε τελικά από την ιταλική Δικαιοσύνη. Αμφισβητώντας τον χριστιανισμό και την ορθότητα των Ευαγγελίων ο 76χρονος Κασκιόλι μήνυσε ιερέα της βόρειας ιταλικής πόλης Βιτέρμπο, όμως το δικαστήριο απέρριψε την εκδίκαση της υπόθεσης.

Ο Κασκιόλι θεωρεί ότι ο χριστιανισμός στηρίχθηκε μόνο σε αμφισβητούμενης ορθότητας ενδείξεις.

Τάδε έφη emufear στο πρώτο πόστ.... Πάμε τώρα στο προτελευταίο πόστ του...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ο χριστιανισμός (αν και δεν πιστεύω στην ιστορική αλήθεια), στη βάση του, και όπως παρουσιάζεται από την καινή διαθήκη (και όχι από την παλαιά) είναι αρκετά καλός (αν και λίγο αντιρεαλιστικός/εξιδανικευμένος). Στην πορεία βέβαια παρερμηνεύθηκε ηθελημένα για -τι άλλο;- το χρήμα.. δε θα ήταν άσχημα να εκτεθούν λίγο όσοι καπηλεύονται την πίστη του κοσμάκη και ΣΕ ΑΥΤΟ στοχεύει (ανεπιτυχώς για την ώρα) ο φίλτατος Luigi.

Και τέλος προσθέτει και λίγο πράσινο στη συζήτηση....

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Συγχωροχάρτια τότε, φοροαπαλλαγές σήμερα..

Emufear μη με τρελαίνεις ρε αδερφέ μεσημεριάτικα....:) Εδω δεν κατάλαβες καν σε τι στοχεύει ο "φίλτατος" προς εσένα Λουίτζι. Πάρε τις 2 πρώτες παραθέσεις σου με τα ίδια σου τα λόγια για να ξέρεις τι είπες κι ολας.... Ποίος ξέρει σε τι πραγματικά στοχεύει ο άθεος. Εσυ ή ο ίδιος ο Λουίτζι;:confused: :confused: :confused:

Όσο για το τελευταίο σου πόστ (κόμπλεξ) για τις φοροαπαλλαγές, εντάξει τι να πω, αν το θεωρείς σχετικό με το θέμα εγω παω πάσο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το 1ο ποστ είναι η είδηση του in.gr copy-paste
Το άλλο ποστ είναι η γνώμη μου γιατί το έκανε και πιστεύω ότι δεν αντιτίθεται με την είδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το 1ο ποστ είναι η είδηση του in.gr copy-paste
Το άλλο ποστ είναι η γνώμη μου γιατί το έκανε και πιστεύω ότι δεν αντιτίθεται με την είδηση.

Δηλαδή θεωρείς οτι άλλα εξέφρασε δημοσίως ως στόχους αυτής του της προσπάθειας και άλλα ήταν τα πραγματικά κίνητρά του; Ξέρεις γιατί ρωτάω.... γιατί η γνώμη σου μου φαίνεται ασύμβατη με τη γνώμη του. Αυτός ήθελε να βγάλει ως απάτη τον χριστιανισμό μέσω της ακύρωσης των Ευαγγελίων κλπ κλπ και οχι τόσο να βγάλει απατεώνες κάποιους κληρικούς. Πίστεψε με, αν βρισκόταν ενας τέτοιος να ξ3χ3ζε τους -όσους- απατεώνες κληρικούς, θα του έβγαζα το καπέλο... αλλά δε νομίζω να θέλει να πράξει ο τυπάς κάτι τέτοιο εδω. Διάβαζε καλύτερα τι κάνεις copy-paste.

Είναι σα να μου λες οτι το ΠΑ.ΜΕ. κλείνει την Πατησίων μπροστά στον ΟΤΕ για τα υψηλά τιμολόγιά του αλλά οι στόχοι του ήταν να διαμαρτυρηθεί μπροστά στη Βουλή για το νεο νομοσχέδιο υπέρ του κυνηγιού της πορτοκαλί μπεκάτσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Διαβάζω μια χαρά τι κάνω copy paste αλλά μάλλον θα φταίει που είμαι εγκεφαλικά νεκρός...

Αν δεν υπήρχε η εξαπάτηση από τους "ποιμένες" και υπήρχε απλά μια θρησκεία και μια πίστη, δε νομίζω ότι θα έμπαινε στη διαδικασία ο Λουίτζι να επιτεθεί στους πιστούς. Μιλάμε για εξαπάτηση του κοινού όπως το αντιλαμβάνεται αυτός. Δες, άλλωστε, τι λέει ο νόμος που επικαλείται.

Btw, άλλο αφορμή και άλλο αιτία.

Αν, κατά την άποψη σου, το έκανε επειδή είναι το trend να είσαι άθεος, πάω πάσο.

Εγώ επικροτώ την ενέργειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
*1*Διαβάζω μια χαρά τι κάνω copy paste αλλά μάλλον θα φταίει που είμαι εγκεφαλικά νεκρός...*1*

Αν δεν υπήρχε η εξαπάτηση από τους "ποιμένες" και υπήρχε απλά μια θρησκεία και μια πίστη, δε νομίζω ότι θα έμπαινε στη διαδικασία ο Λουίτζι να επιτεθεί στους πιστούς. Μιλάμε για εξαπάτηση του κοινού όπως το αντιλαμβάνεται αυτός. Δες, άλλωστε, τι λέει ο νόμος που επικαλείται.

Btw, άλλο αφορμή και άλλο αιτία.

*2*Αν, κατά την άποψη σου, το έκανε επειδή είναι το trend να είσαι άθεος, πάω πάσο.*2*

*3*Εγώ επικροτώ την ενέργειά του*3*.

*1* Όπως νομίζεις. Εγω δεν σε χαρακτήρισα -μόνος σου το κάνεις- οπότε είμαστε και οι δυο ευτυχισμένοι!:)

*2* Μα δεν εξέφρασα καμία άποψη με βάση ενδότερες φιλοσοφικές αναζητήσεις. Διάβασα με προσοχή το άρθρο σου και ξεχώρισα καθαρά τους στόχους του. Αν θεωρείς οτι αφορμή του είναι η κατάντια των κληρικών, τότε ο άνθρωπος για Λάρισα πήγαινε και στην Κάλυμνο κατέληξε.

*3* Μπράβο σου και σέβομαι τη στάση σου. Εγω δεν επικροτώ την ενέργειά του. Θα επικροτήσω μόνο όποιον ξηλώσει τους παπάδες, οχι τη θρησκεία κάποιων (και εν μέρει δικιά μου)

Όσο για τον νόμο είναι περι εξαπάτησης του κοινού, ναι σύμφωνοι, αλλά αυτός μιλάει για Χριστιανισμό και Ευαγγέλια, οχι για τον Καρδινάλιο του Τίβολι (παράδειγμα φέρνω κυρ καρδινάλιε, μη φορτώσεις):)

Τέλος πάντων. Αυτά είχα να πω, έχεις κάθε δικαίωμα να λες όσα λες κι εσυ, τα σέβομαι, αλλά προσωπικά τα θεωρώ εντελώς ασύμβατα με τη δική μου λογική.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Εγω θα διαφωνήσω με τον γέρο. Ναι μεν για εμενα έχει δικαίο αλλά δεν είναι "όμορφο" να καταστρέφεις την πιστή του καθενός :/:


Μια και ειμαι καινουργιος στο φορουμ και τα αμετρητα θεματα που εχουν δημοσιευτει τα βλεπω τωρα, να απαντησω σε αυτο.

Οπως δεν ειναι "ομορφο" το να καταστρεφεις την πιστη του αλλου, αλλο τοσο, και περισσοτερο ακομα, δεν ειναι "ομορφο" να επιβαλεις μια πιστη σε ολοκληρους λαους, να κανεις προσυλητισμο διδασκοντας την στα σχολεια, μην αφηνοντας αντιθετες γνωμες να ακουστουν... κλπ κλπ. Τοσο καιρο τα κανει αυτα η Εκκλησια, τωρα πειραχθηκαν καποιοι που ο γερος κανει αντεπιθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Λοιπον, και μιας και μιλαμε για χριστιανισμο, να πω κι εγω τη δικη μου αποψη. ( Ειναι Copy>paste απο αλλο forum που γραφω. Ε, να μην γραφω τα ιδια παλι...)

Για να αναφερθω στον χριστιανισμο δεν γινεται να μην αναφερθω πρωτα στον ιουδαισμο. Η παλαια διαθηκη ειναι το ιερο βιβλιο του ιουδαισμου και περιγραφει κυριως την ιουδαικη "ιστορια" πριν και μετα την απελευθερωση τους απο τους Αιγυπτιους, αλλα και καποια πραγματα που αφορουν την γεννηση του κοσμου κλπ.

Η παλαια διαθηκη ειναι το μεγαλυτερο και ποιο πετυχημενο προπαγανδιστικο και ρατσιστικο βιβλιο που εχει γραφτει. Μεσα απο τις σελιδες του βγαινει συνεχως το μηνυμα οτι οι ιουδαιοι ειναι ο αγαπημενος λαος του Θεου
, ο "περιουσιος" λαος. Συμφωνα με την ΠΔ δηλαδη ο Θεος τρεφει μια καποια περισσοτερη αδυναμια στον λαο του Ισραηλ, περισσοτερη απο οτι στους υπολοιπους ανθρωπους. Σαν προπαγανδιστικο βιβλιο η ΠΔ εχει πετυχει απιστευτα, καθως την διδασκομαστε και εμεις στα σχολεια μας... Η εβραικη προπαγανδα μπηκε και στα δικα μας σπιτια...

Συμφωνα παντα με την ΠΔ, οι ιουδαιοι βοηθηθηκαν απο το Θεο για να φυγουν απο την Αιγυπτιακη δουλεία κυριως με τις "7 πληγες του Φαραω". (Δεν μπορει, σιγουρα εχετε δει το εργο με τον Γιουλ Μπρινερ). Ο Θεος λοιπον, εδρασε ετσι για να ελευθερωσει τους εβραιους (αληθεια γιατι δεν εστελνε και μερικες πληγες στον Τουρκο σουλτανο οταν η Ελλαδα ηταν υποδουλωμενη στους Τουρκους...). Ο συμπονετικος και φιλανθρωπος Θεος εσπειρε τον θανατο στους Αιγυπτιους πολιτες. Αμα ησουν εβραιος και εβαφες την πορτα σου με αιμα αρνιου, γλιτωνες τον θανατο. Ηταν το πιστοποιητικο οτι πληρουσες τα φυλετικα κριτηρια.


Αργοτερα, οταν οι εβραιοι εφυγαν απο την Αιγυπτο και καθως καταδιωκονταν απο το στρατο του Φαραω, ο Θεος ανοιξε στα δυο την Ερυθρα θαλασσα για να περασουν οι εβραιοι. Οταν περασε και ο τελευταιος εβραιος, ο συμπονετικος και φιλανθρωπος θεος εκλεισε την θαλασσα και πνιγηκαν ολοι οι Αιγυπτιοι στρατιωτες που περνουσαν.

Και σαν να μην εφταναν ολα αυτα, τους εδωσε 10 εντολες και τους εταξε γη. Την γη "Χανααν", Γη της Επαγγελιας. Στην οποια παρεπιπτωντως ζουσαν οι Φιλισταιοι (οι σημερινοι Παλαιστινιοι). Ιδου λοιπον και ο Θεος-μεσιτης!


Σε αυτην την Παλαια Διαθηκη προφητευεται οτι θα γεννηθει στην Ιουδαια ο Μεσσιας.

Η Καινη Διαθηκη μας εξιστορει τη ζωη του Μεσσια και των αποστολων του. Ειναι η συνεχεια αυτου του αγιου
βιβλιου που λεγοταν Παλαια Διαθηκη. Ουσιαστικα ο χριστιανισμος ειναι η συνεχεια του Ιουδαισμου. Απλα η διαφορα ειναι οτι ο Ιουδαισμος σταματαει στην παλαια διαθηκη, και γι αυτους ο Μεσσιας δεν εχει ερθει ακομα.
Μεσω του χριστιανισμου παντως ο Ιουδαισμος ειχε την καλυτερη προπαγανδα, καθως το βιβλιο της προπαγανδας τους διδασκεται στα σχολεια των χριστιανικων κρατων.

Ο χριστιανισμος τελικα προωθηθηκε τελεια απο τους πρεσβευτες του, γιατι καταφερε και επικρατησε στη αρχαια Ρωμη και την Ελλαδα που τοτε ηταν τα κεντρα του κοσμου.

Αυτα τα λιγα και περιληπτικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top