Περί μυωπίας, σκολίωσης και αναιμίας

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Λολ! Οχι, σοβαρα μιλαω. Παιδακια και στην εμφανιση και στο βλεμμα, απο το οποιο συνηθως φαινεται ο χαρακτηρας και η νοημοσυνη. Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις!
Εγω παλι ποτε δεν ημουν μικροσωμος! Νομιζω απλα φυσιολογικος.


Είπα εγώ ότι είμαι μικρόσωμος? Ο πιο ψηλός της τάξης είμαι... 1.68 παρακαλώ! Αυτό βέβαια μου έχει στοιχίσει την οξύτητα της όρασής μου , τη σκολίωση που έχω και μια γερή αναιμία... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
1,68? Ελα ρε ατομο! 1,75 ειμαι κι ειμαι 4 χρονια μεγαλυτερος!
Οταν λες την οραση, γυαλακιας, γυαλακιας? Λολ! Κι εγω επισης! Εγω ομως ειμαι καπου 5 βαθμους. Αποκλειεται να εχεις πιο πολυ! Σκολιωση ειχα υποψια οτι εχω, αλλα τελικα δεν εχω, οσο για την αναιμια, ευτυχως δεν ειχα ποτε! Η αδερφη μου ειχε καποτε, αλλα ξαναρχισε το κρεας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Α λυκείου πάω

1,68? Ελα ρε ατομο! 1,75 ειμαι κι ειμαι 4 χρονια μεγαλυτερος!
Και εγώ είμαι 1,87 και είμαι 1 χρόνο μικρότερος:P

Οταν λες την οραση, γυαλακιας, γυαλακιας? Λολ! Κι εγω επισης! Εγω ομως ειμαι καπου 5 βαθμους. Αποκλειεται να εχεις πιο πολυ!

Ξέρω παιδί Γ γυμνασίου με 10 στο ένα μάτι και 11 στο άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
1,68? Ελα ρε ατομο! 1,75 ειμαι κι ειμαι 4 χρονια μεγαλυτερος!
Οταν λες την οραση, γυαλακιας, γυαλακιας? Λολ! Κι εγω επισης! Εγω ομως ειμαι καπου 5 βαθμους. Αποκλειεται να εχεις πιο πολυ! Σκολιωση ειχα υποψια οτι εχω, αλλα τελικα δεν εχω, οσο για την αναιμια, ευτυχως δεν ειχα ποτε! Η αδερφη μου ειχε καποτε, αλλα ξαναρχισε το κρεας.

1) Εγώ 2.5 έχω στο αριστερό μάτι και 1.5 στο δεξί. Μέχρι πέρσι είχα 1.5 στο αριστερό και 0.75 στο δεξί. Καταλαβαίνεις ότι ανέβηκε κατακόρυφα.
2) Σκολίωση έχω μισό εκατοστό :p
3) Αναιμία έχω και μάλιστα μεγάλη... το όριο είναι 54mg και εγώ έχω 43mg! Παίρνω σίδηρο το πρωί και το απόγευμα και επειδή έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας παίρνω φυλικό οξύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Α λυκείου πάω


Και εγώ είμαι 1,87 και είμαι 1 χρόνο μικρότερος:P



Ξέρω παιδί Γ γυμνασίου με 10 στο ένα μάτι και 11 στο άλλο

Κι εγώ... μάλιστα παίρνει και φάρμακα για να μην του ανέβει κι άλλο, και φοράει κάτι τασάκια... εντωμεταξύ είναι 1.90 !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πριν 4 έτη είχα: 0,25 μυωπία και στα δύο.
Τα επόμενα 2 χρόνια:
Δ: 0,75(μυωπία)-0,75(αστιγμ)
Α: 0,25-0,75
Τον επόμενο:
Δ: 1-0,75
Α: 0,5-0,5
Τώρα:
Δ:1,75-0,75
Α:0,75-0,5

Και από ό,τι βλέπω (ή μάλλον, από ό,τι δεν βλέπω:P) τελευταία θα χρειαστώ καινούρια πάλι, αλλά βαριέμαι να ξαναπάω, θα πάω το καλοκαίρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Γενικά είμαστε οι γενιές της μυωπίας. Μέσα στην τάξη μου είμαστε 23 παιδιά και είμαστε περίπου 10 που φοράμε γυαλιά και αυτό ισχύει σε μεγάλο βαθμό και στο υπόλοιπο σχολείο,

Εγώ παντως έχω Δ:2.00 και Α:1.75
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω εχω 4,75 στο δεξι και 5,25 στο αριστερο, αλγεβρικο αθροισμα διαθλαστικων. Δηλαδη, αστιγματισμος και μυωπια. Φοραω γυαλια εδω και 7 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γενικά είμαστε οι γενιές της μυωπίας. Μέσα στην τάξη μου είμαστε 23 παιδιά και είμαστε περίπου 10 που φοράμε γυαλιά και αυτό ισχύει σε μεγάλο βαθμό και στο υπόλοιπο σχολείο,

Εγώ παντως έχω Δ:2.00 και Α:1.75

Τώρα αν σε πω πωπόφαρδο θα φάω καμιά παρατήρηση. :P
Πέρυσι, στα 27 οι 14 φορούσαν γυαλιά.
Φέτος στην τάξη που έπεσα, κανένα αγόρι δε φοράει γυαλιά! Μόνο εγώ και 3 κορίτσια. Η τάξη μας είναι 23 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ :

Ύψος : 1,89
Μυωπία : 3,75 (Δεξί μάτι) 4,00 (αριστερό μάτι)
Αστιγματισμός : 0 (Δεξί μάτι) 0,50 (αριστερό μάτι)
Σχολίωση : Όχι
Κύφωση : Όχι
Ωστεοπόρωση : Όχι
Αναιμία : Όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ύψος : 1,72
Μυωπία : 0 (Δεξί μάτι) -0.25 (Υπερμετρωπία στο αριστερό μάτι)
Αστιγματισμός : 0.25 (Δεξί μάτι) 0 (αριστερό μάτι)
Σχολίωση : Όχι
Κύφωση : Όχι
Ωστεοπόρωση : Όχι
Αναιμία : Όχι
AIDS: Όχι

Ωστόσο για την σχολή που θέλω, 0.25 αστιγματισμός ή μυωπία μπορεί να σημαίνει απόρριψη οπότε προσπαθώ να προσέχω τα μάτια μου :!:
Στόχος μου είναι το τμήμα ιπταμένων της σχολής Ικάρων :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ύψος : 1,70
Μυωπία : Όχι
Αστιγματισμός : Όχι
Κύφωση : Όχι
Ωστεοπόρωση : Όχι
Αναιμία : Όχι

Όπως μπορείτε να δείτε είμε από τους τυχερούς :jumpy:. Σας λείπαμε εσάς με όλα αυτά τα γυαλιά και φάρμακα :xixi:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Θεωρείται φάρμακο ο σίδηρος και το φυλικό οξύ (το οποίο είναι βιταμίνη)??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε ναι, απ'τη στιγμη που τα παιρνεις σαν προσθετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεία παιδία είναι το 1ο μου ποστ στο σιτε . Και αφου μιλαμε για μιωπία εχω 2,25 και στα δύο μάτια και πιγα στον γιατρο για να βάλω φακους επαφής καθως πεζω μπασκετ και επειδη έχω ενα ύψος γύρο στο 1,92 .Το πρόβλημα μου ειναι οτι με τιποτα δεν μπορω να τους βαλω ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Συνήθεια είναι :P .
Εγώ πριν 3 χρόνια και κάτι που είχα πάει στον οφθαλμίατρο για εξετάσεις για το δίπλωμα οδήγησης είχα 0.25 μυωπία σε ένα μάτι, στο αριστερό νομίζω.
Έχω και μια ανεπαίσθητη σχολίωση, μόνο ο γιατρός το παρατήρησε :P . Απο αναιμία ευτυχώς τίποτα, έχω όμως λίγο πρόβλημα τον θυροειδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
αν γνωριζει καποιος βρε παιδια κανενα κολο τροπο να βαλω τους φακους ας τον πει αναγκη!!!!!!! απο τα αλλα μια χαρα ειμαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
συνήθεια είναι βρε....στην αρχή όλοι δυσκολεύονται...αλλά μόλις συνηθήσεις θα τους βάζεις σε δευτερόλεπτα...κάνε λίγη εξάσκηση και με τον καιρό θα είσαι εντάξει!!!!;)δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να σου προτείνουμε...(εγώ τουλάχιστον!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Είμαι στο 6ο χρόνο με γυαλιά..
Έχω 1,50 μυωπία και 0,50 ατιγματισμό..Τα γυαλιά μπορώ να πώ ότι δεν τα φοράω έξω (κακώς αλλά δεν τα μπορώ)..

Σκέφτομαι λοιπόν εδώ καιρό για φακούς επαφής..Ποιά η γνώμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είμαι στο 6ο χρόνο με γυαλιά..
Έχω 1,50 μυωπία και 0,50 ατιγματισμό..Τα γυαλιά μπορώ να πώ ότι δεν τα φοράω έξω (κακώς αλλά δεν τα μπορώ)..

Σκέφτομαι λοιπόν εδώ καιρό για φακούς επαφής..Ποιά η γνώμη σας?

MΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ! :nono:

Οι φακοί επαφής αλλοιώνουν τα μάτια και όταν θα μεγαλώσεις λίγο, δε θα μπορείς να κάνεις λέιζερ για να θεραπεύσεις τη μυωπία και θα μείνεις μια ζωή με φακούς επαφής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top