Προτείνετε ένα βιβλίο

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν είναι καινούριο, μη τα μπερδεύετε:) μη σου πω οτι ήταν το πρώτο ή το δεύτερο του Μπραουν...αν πάντως βρεις κάτι άλλο, μη πάρεις τον αρκτικό κύκλο...ΔΕΝ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Εγώ μιλάω γι αυτό που πρόκειται να βγει.Μάλλον το 2006.
Ο Αρκτικός κύκλος είναι του 2001,αλλά επειδή έχω πάρει όλα τα άλλα θέλω και αυτό.

Υγ Τώρα που είμαστε οικονομικά εύρωστοι :p

Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί,αλλά να προτείνω επίσης το << Ο Άνθρωπος αντίγραφο>> από τον νομπελίστα Σαραμάγκου.Εκδόσεις Καστανιώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ο Νταν Μπράουν έβγαλε 2 καινούργια βιβλία δεν έχουν έρθει ακόαμ Ελλάδα και θα ξεσηκώσει πάλι λένε.
Ήδη στο εξωτερικό ακούγονται καλές κριτηκές
Το διάβασα στον Ελεύθερο τύπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Στο site του δε υπάρχει τίποτα τέτοιο πάντως.

The solomon key νομίζω λέγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Στο site του δε υπάρχει τίποτα τέτοιο πάντως.

εγώ σε εφημερίδα το διάβασα αλλά δυστυχώς δεν την κράτησα να σας γράψω ακριβώς τί έλεγε

νομίζω κι εγώ έτσι το έλεγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αυτό θα βγει μάλλον τέλη του 2006.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ αν σας πω οτι το καλοκαίρι ξεκίνησα τον κώδικα Da Vinci, έφτασα μέχρι λίγο μετά τη μέση και μετά το παράτησα θα με πιστέψετε; Γενικά ήταν ένα βιβλίο με ενδιαφέρον και αρκετές πληροφορίες, αλλά μάλλον αυτού του είδους τα best seller δεν είναι του στυλ μου... :hmm:

Όσον αφορά κάποια βιβλία που έχω να προτείνω και στα άλλα μέλη (ελπίζω να μην έχουν προταθεί ήδη-δεν είχα το κουράγιο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις), είναι τα παρακάτω:
-"Το λάθος" του Α.Σαμαράκη
-"Ματωμένα χώματα" της Διδώς Σωτηρίου
-"Ο μεγάλος Αδελφός" του Όργουελ
-"Ο θαυμαστός καινούριος κόσμος" του Α. Χάξλευ
και κάτι πιο "παιδικό" :
"Μια σειρά από ατυχή γεγονότα" του Λέμονι Σνίκετ(έχουν μεταφραστεί 10 βιβλία της σειράς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Από Σαμαράκη προτείνω ανεπιφύλακτα και το "Εν Ονόματι" έπος........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να περάσει ευχάριστα ένα μισάωρο θα του πρότεινα:
1) Ο μικρός Πρίγκηπας (τα πόσα νοήματα έχει αυτό το μικρό παραμυθάκι δεν λέγεται!)
2) Αγαπητέ Θεέ (σύντομο βιβλιαράκι με τις τελευταίες μέρες στο νοσοκομείο ενός παιδιού με λευχαιμία. Πολύ γλυκό βιβλίο, το οποίο μάλιστα χρησιμοποιήσαμε και σε ένα μάθημα Ψυχολογίας της Υγείας, λόγω ακριβώς των μηνυμάτων του)
:book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Μαγικός Κύκλος



Ποταμός Σνέικ, Άινταχο, 1989: H Άριελ Mπεν, ειδικός για τη διαχείριση τοξικών υλικών σʼ έναν απομονωμένο πυρηνικό σταθμό, βλέπει την τακτοποιημένη ζωή της να καταρρέει όταν ο ξάδερφός της δολοφονείται από αγνώστους. O τρομερός θάνατός του την καθιστά μοναδική δικαιούχο της οικογενειακής κληρονομιάς: μιας μυστηριώδους κρύπτης με χειρόγραφα που την οδηγούν στο θανάσιμο επίκεντρο μιας διεθνούς συνωμοσίας κι ενός μυστηρίου αιώνων.
Iεροσόλυμα, Σωτήριον Έτος 32: Tην τελευταία εβδομάδα της ζωής του Xριστού, ενώ ο κόσμος στέκεται στο κατώφλι ενός νέου κύκλου δύο χιλιάδων ετών, ο αυτοκράτορας Tιβέριος εργάζεται πυρετωδώς για να αποκρυπτογραφήσει τα σκόρπια στοιχεία ενός προαιώνιου γρίφου. Δε θα είναι ο μοναδικός. Γιατί όποιος συγκεντρώσει και ερμηνεύσει αυτά τα απόκρυφα στοιχεία θα κατακτήσει τη δύναμη να ελέγχει τη μοίρα ολόκληρης της οικουμένης...
Tώρα, στο κέντρο αυτού του κύκλου αρχαίων γρίφων, βρίσκεται η μοναδική γυναίκα που μπορεί να ενώσει τα νήματα σʼ ένα υφάδι: η Άριελ Mπεν. Ποιες παράξενες δυνάμεις είναι θαμμένες μέσα στα χειρόγραφα; Kαθώς η Άριελ διατρέχει τις ηπείρους για νʼ αποκαλύψει τα μυστικά του οικογενειακού της παρελθόντος, αρχίζει να ξεσκεπάζει λίγο λίγο την ανατριχιαστική αλήθεια της χιλιετίας που διανύουμε.

H Kάθριν Nέβιλ, συγγραφέας του μπεστ σέλερ Oχτώ, συνδυάζει τη συναρπαστική ιστορική μυθοπλασία με το σύγχρονο θρίλερ για να δημιουργήσει το Mαγικό Kύκλο - ένα εκπληκτικό μυθιστόρημα του αγώνα της ανθρωπότητας να τιθασεύσει τις δυνάμεις της γης και του ουρανού.
Συνδέοντας με τόλμη τους σύγχρονους χαρακτήρες της με υπαρκτά ιστορικά πρόσωπα -περιλαμβανομένων των Aποστόλων, του Kαλιγούλα, των Nαϊτών Iπποτών και του Tζένγκις Xαν-, η συγγραφέας μάς παρασύρει σʼ ένα συναρπαστικό ταξίδι από την άνοδο της Pωμαϊκής Aυτοκρατορίας ως την πτώση του Tείχους του Bερολίνου. O Mαγικός Kύκλος είναι ένα έπος της εποχής μας πλούσιο σε δράση που αιχμαλωτίζει τον αναγνώστη.

Πω πω μάλλον θα σκίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Είμαι ο μονος που δεν του άρεσε ο μικρός πρίγκηπας; Οταν με είχαν βαλει να το διαβασω μικρός δεν είχα καταλαβει τιποτα. Μετά που μεγάλωσα μου φάνηκε οτι είχε πολύ αρνητικά και καταθληπτικά μυνήματα. Αν νιώσετε το ίδιο διαβάστε τον αντι-ΜικρόΠρίγκηπα, το Γλάρο Ιωνάθαν. Εχει και αυτος μια δώση αρνητικού μυνήματος αλλά δέν κυριαρχεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Μετά που μεγάλωσα μου φάνηκε οτι είχε πολύ αρνητικά και καταθληπτικά μυνήματα.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
χωρις καμια αμφιβολια, προτεινω τα "απαντα" του ελυτη. τον λατρευω τον ανθρωπο.
βασικα μικρη τον μισουσα, δεν ξερω γιατι (ειμαι λιγο ανθρωπος των ακρων:) ) αλλα τωρα καταλαβαινω τι γραφει, κι ειναι τρελα......
ειλικρινα, διαβαστε κατι δικο του.
ειδικα η "μαρινα των βραχων" , η "μαρια νεφελη" και "το μονογραμμα" ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.
αυτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εκτος του οτι προτεινω α-συ-ζη-τη-τί την τριλογια του αρχοντα καθως επισης και το χομπιτ... :clapup: ...διαβασα προσφατα και αλλη μια τριλογια, της λιαν χερν, τους μυθους των οτορι.. μπορω να πω οτι ηταν αρκετα καλο, ανετα θα το ξαναδιαβαζα.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ν. Καζαντζάκης - Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
Κορυφή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Η actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Η Ελενα Ακρίτα μου αρέσει πολύ
Ανάλαφρο γράψιμο με χιούμορ λεπτό και σαρκαστικό .Μπορώ να τη διαβάζω με τις ώρες
Μου αρέσει η Εύα Ομηρόλη αν και στα μισά το κουράζει λίγο το θέμα
Οι αναλφάβητοι του Ερωτα ( για τις κοπέλες ) θα σας ξετρελάνει αλλά το "Μοιραίδα" θα το βαρεθείτε
Ο Χέρμαν Εσσε και "Καθε θαύμα μια αρχή το κατοικεί" είναι πανέμορφο βιβλίο όπως και τα ποιήματα του Χαλίλ Γκιμπράν
Εμένα μου αρέσει πολύ να διαβάζω και θρησκευτικά βιβλία αλλά λίγο βαριά
Δηλαδή όχι "αν είσαι καλό παιδί πέρνα τη γιαγιά απέναντι" αλλά λόγους πχ του Αγιου Ιωάννη του Χρυσοστόμου ή του Αγίου Νικόδημου του Αγιορείτη
Επίσης τις περιπέτειες ενός προσκυνητή από το οποίο εμπνεύστηκε και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης είπε για το άλμπουμ του
Το Η αγάπη άργησε μια μέρα πολύ ωραίο
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ με αγωνία είναι το "ΑΡΩΜΑ" του Ζισκίν

απίστευτες περιγραφές...

Αρχική Δημοσίευση από actaestfaboula:
απίστευτες περιγραφές...

Αναφέρομαι στο Άρωμα...

τώρα μου ήρθε στο μυαλό...
για τους φανατικούς του Tim Burton,προτείνω ένα βιβλιαράκι του με ποιήματα κ σκιτσάκια, το "Ο μελαγχολικός θάνατος του στρειδάκϊ"
το έχω λατρέψει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
...........και "το μονογραμμα" ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.


Έχω κλάψει πάρα πολύ με το Μονόγραμμα...

Μ'ακούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Επιτέλους αγόρασα τον Μάγικο Κύκλο!Αναμένεται συγκλονιστικό!
Εντυπώσεις τις πρόσεχεις ημέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Έχω κλάψει πάρα πολύ με το Μονόγραμμα...

Μ'ακούς?

ανεβασαμε ολοκληρο νησι, μ'ακους
με σπηλιες και με καβους κι ανθισμενους γκρεμους
ακου, ακου,
ποιος μιλει στα νερα και ποιος κλαιει, μ'ακους
ειμαι εγω που φωναζω κι ειμαι εγω που κλαιω, ακους
σ'αγαπω, σ'αγαπω, μ'ακους........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ο Dan Brown
έχει μάλλον τελειώσει το καινούργιο του βιβλίο με τίτλο The Solomon Key (Το κλειδί του Σολομόνωτα) μάλλον θα έχει να κάνει με τους μασόνους και θα εξελίσσεται στην Ουάσινγκτον.Αναμένεται να κυκλοφορήσει στις 31 Μαίου (ημέρα προβολής του κώδικα Ντα Βίντσι)

Και μία ακόμα πρόταση

Stephen King - Περι συγγραφής



Αν δεν έχετε χρόνο για διάβασμα, τότε δεν έχετε ούτε χρόνο ούτε και εργαλεία για να γράψετε>.

Το 1999, ο Στίβεν Κινγκ άρχισε να γράφει ένα βιβλίο για την τέχνη του –και τη ζωή του. Στα μέσα εκείνου του χρόνου, ένα ατύχημα που πήρε ευρύτατη δημοσιότητα διεθνώς παραλίγο να βάλει τέλος και στα δύο. Και στους κρίσιμους μήνες που ακολούθησαν, ο σύνδεσμος ανάμεσα στο γράψιμο και τη ζωή έγινε πιο σημαντικός από ποτέ.

Σπάνια ένα βιβλίο για τη συγγραφή είναι τόσο σαφές, τόσο χρήσιμο και τόσο αποκαλυπτικό. Το Περί Συγγραφής αρχίζει με μια συναρπαστική εξιστόρηση της παιδικής ηλικίας του Κινγκ και της ασυνήθιστα πρώιμης επικέντρωσής του στο γράψιμο ιστοριών. Μια σειρά από γλαφυρές αναμνήσεις από την εφηβεία, το κολέγιο και τα δύσκολα χρόνια που οδήγησαν στο πρώτο του μυθιστόρημα, το Κάρι, θα δώσουν στους αναγνώστες την ευκαιρία να δουν τη διαμόρφωση ενός συγγραφέα από μια καινούρια, και συχνά πολύ αστεία, οπτική γωνία. Στη συνέχεια ο Κινγκ καταπιάνεται με τα βασικά εργαλεία της δουλειάς του –το πώς εξελίσσονται και πολλαπλασιάζονται με τη χρήση, και πώς πρέπει κανείς να μπορεί να τα αξιοποιεί ανά πάσα στιγμή. Και ξεναγεί τον αναγνώστη σε διάφορα καίρια σημεία της ζωής και της τέχνης του συγγραφέα, προσφέροντας πρακτικές και διαφωτιστικές συμβουλές για όλα, από την πλοκή και την εξέλιξη των χαρακτήρων ως τις συνήθειες του επαγγέλματος και τις απορρίψεις των εκδοτών.

Τέλος, το Περί Συγγραφής κορυφώνεται με μια βαθιά συγκινητική αφήγηση του Κινγκ για το πώς η καταλυτική ανάγκη του να γράψει τον ώθησε να αναρρώσει και να πάρει πάλι πίσω τη ζωή του.

Θαυμάσια δομημένο, άμεσο και φιλικό, αυτό το <χρονικό> της τέχνης ενός από τους πιο επιτυχημένους και δημοφιλείς συγγραφείς του καιρού μας θα εμπνεύσει –και θα ψυχαγωγήσει– όποιον το διαβάσει.

Τρελό respect στον King

Επίσης από τον ίδιο να προτείνω τα συγκλονιστικά : Το Αυτό,Το κοράκι και τον επικό Μαύρο Πύργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top