Windows XP ή Windows Vista;

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
τα xp 98.!!!! lol.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Vista= svista ρε παιδια. Ακομα να το μαθετε?
Ειναι πολυ βαρια. Τα vista στην ουσια, ειναι Θεο-βαρα windows 2000. Ειναι πλαατφορμα που βασιζεται στηην ιδια τεχνολογια με τα windows 2000, την NT. Ουσιστικα με τα vista κερδιζεις σε ομορφια, αλλα χανεις σε λειτουργικοτητα. Θα μου πεις ςγω εχω τετραπυρηνο 4 giga ram και τετοιες μπαρουφες. Γιατι να επιβαρυνεις ενα συστημα? Τα βιστα χρησιμοποιουν παρα πολλους πορους απο το συστημα κατι το οποιο εχει εμμεσο αντικτυπο και στον χρονο εκκινησης αλλα και στην καταναλωση.
Εγω προτεινω τα xp. Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει.
Απο την αλλη μερια αν δεν προκειται να παιξεις παιχνιαδια γιατι να βαλεις windows?
Βαλε λινουξ και καθαρισες! Και ειναι και δωρεαν!
-----------------------------------------
Στην αρχή πίστευα οτι συνδυάζει τα καλά του linux και τα καλά των windows.
Μετά απο αρκετά χρόνια χρήση κατέληξα οτι συνδυάζει τα κακά των windows και τα κακά του linux

Eχω mac και αξιζει καθε ευρω που εχω δωσει!!!!
Οπως λεω παντα ειναι linux με πολυ καλη υποστηριξη τοσο σε οδηγους οσο και σε παιχνιδια. Τα mac πολυ σταθερα και ευχρηστα, και σαφεστατα ανωτερα απο τα windows που σας πλασσαρουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sjpapa

Νεοφερμένος

Ο sjpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Vista= svista ρε παιδια. Ακομα να το μαθετε?
Ειναι πολυ βαρια. Τα vista στην ουσια, ειναι Θεο-βαρα windows 2000. Ειναι πλαατφορμα που βασιζεται στηην ιδια τεχνολογια με τα windows 2000, την NT. Ουσιστικα με τα vista κερδιζεις σε ομορφια, αλλα χανεις σε λειτουργικοτητα. Θα μου πεις ςγω εχω τετραπυρηνο 4 giga ram και τετοιες μπαρουφες. Γιατι να επιβαρυνεις ενα συστημα? Τα βιστα χρησιμοποιουν παρα πολλους πορους απο το συστημα κατι το οποιο εχει εμμεσο αντικτυπο και στον χρονο εκκινησης αλλα και στην καταναλωση.
Εγω προτεινω τα xp. Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει.
Απο την αλλη μερια αν δεν προκειται να παιξεις παιχνιαδια γιατι να βαλεις windows?
Βαλε λινουξ και καθαρισες! Και ειναι και δωρεαν!
-----------------------------------------


Eχω mac και αξιζει καθε ευρω που εχω δωσει!!!!
Οπως λεω παντα ειναι linux με πολυ καλη υποστηριξη τοσο σε οδηγους οσο και σε παιχνιδια. Τα mac πολυ σταθερα και ευχρηστα, και σαφεστατα ανωτερα απο τα windows που σας πλασσαρουν!

Mac OS X ΔΕΝ ειναι Linux! :nono: Το Mac OS X ειναι βασισμενο σε BSD Unix, τον πατερα του Linux. Πανω σ'αυτο χτιστηκε το γραφικο περιβαλλον. Οποιος ξερει Linux μπρει βεβαια να χρησιμοποιησει (σχεδον) ολες τις γνωσεις του στο terminal του mac...:iagree:

ως προς το 'βαλε Linux' δεν συμφωνω. Το linux απαιτει αρκετες γνωσεις υπολογιστων και δεν ενδεικυται για αρχαρίους, εκτος εαν θελουν να γινουν guru...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι τα mac ειναι linux. Ειπα οτι ειναι σαν linux (στην σταθεροτητα αναφερομαι). Τα linux δεν ειναι για guru μονο, αλλα υπαρχουν και διανομες που ειναι πιο απλες και απο windows (βλεπε mint, ubuntu, opensuse, mandriva, fedora) και εχει και υποστηριξη απο forum. Απλα σου πλασαρουν τα windows και θεωρουν αυτα ως καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για την ακρίβεια το OSX, βασίζεται εδώ:

https://en.wikipedia.org/wiki/NeXTSTEP

Και μια χαρούλα δεν χρειάζεται να είσαι guru για να έχεις linux, απλά όπως και στο OSX, δεν είναι για παιχνίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Αν δοκιμασει κανεις Mac OS X δεν προεκειται να γυρισει ποτε πισω σε Windoze...

Αλλωστε παίζει και σε πολλα PC, μια δοκιμαστικη εγκαταστασουλα θα σας πεισει....


Συμφωνώ απολύτως με τα MacOs αλλά επειδή έχω και εμπειρία με τα Windows (98, xp, vista) ψηφίζω δαγκωτό Xp πρώτων αν θέλεις να βάλεις Vista τότε θα πρέπει να έχεις και πολύ μεγαλύτερες προυποθέσεις στο pc σου... τα vista θέλουν τουλαχιστον 512 RAM και 128 RAM στην καρτα γραφικών οπότε αυτομάτως θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 4 giga RAM και σούπερ τέλεια κάρτα γραφικών αλλιώς θα σου την τρώει όλη το λειτουργικό... Οπότε Xp και πάλι Xp με 4 giga RAM και όχι τόσο καλή video card θα μπορείς να κάνεις περισσότερα πραγματα στο PC σου... πρωσοπική άποψη...:no1::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S-Eagle

Νεοφερμένος

Ο S-Eagle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
xp είναι τα καλύτερα και με διαφορά (προσωπικά) γιατί είναι πιο εύκολα στη χρήση τους και πιάνουν λιγότερο χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
xp είναι τα καλύτερα και με διαφορά (προσωπικά) γιατί είναι πιο εύκολα στη χρήση τους και πιάνουν λιγότερο χώρο.

Το οτι πιστευεις οτι τα XP ειναι καλυτερα ειναι καθαρα προσωπικη γνωμη.
Το οτι ειναι πιο ευκολα στη χρηση δεν ισχυει, και το γεγονος οτι πιανουν λιγοτερο χωρο δεν εχει και μεγαλη σημασια.
Οταν τα XP ηταν στα μεγαλεια τους οι RAM δεν ξεπερνουσαν το 1GB, ενω τωρα εχεις nα βαλεις μεχρι και 3GB για 32bit, οποτε ο χωρος ειναι απλα αστεια δικαιολογια.

Οι μονοι λογοι για να κρατα κανεις τα XP ειναι επειδη εχει παλιο συστημα ή διοτι εχει στην κατοχη του ακριβο software το οποιο δεν τρεχει στα vista(π.χ. matematica).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Οι μονοι λογοι για να κρατα κανεις τα XP ειναι επειδη εχει παλιο συστημα ή διοτι εχει στην κατοχη του ακριβο software το οποιο δεν τρεχει στα vista(π.χ. matematica).

Ή autocad.
Δεν τρέχει το mathematica; Έχω original την έκδοση 3.1 αλλα δεν την έχω δοκιμάσει :P

Πάντως o file manager των vista είναι υπερτραγικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Πάντως o file manager των vista είναι υπερτραγικός.

Ακριβώς. Όχι ότι των XP είναι κανάς φοβερός, αλλά με λίγη παραμετροποίηση διορθώνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ακούμε λίγο "ότι να ναι" σ αυτό το τόπικ.

Μην αναμασάτε κάποια πράγματα που έχετε ακούσει από δήθεν "ειδικούς" (hell yeah, όλοι στην Ελλάδα είναι τεχνικοί), απλά πείτε την δική σας άποψη (μόνο αν έχετε δοκιμάσει και τα 2 λειτουργικά ε?), και τεκμηριώστε την.

1) Το mathematica παίζει και σε xp και σε vista και σε 32bit και σε 64bit. Επιβεβαιωμένο και από εμένα. Και από εδώ https://www.wolfram.com/products/mathematica/platforms/ . Τώρα αν κάποιο κρακ δεν παίζει σε κάποιο λειτουργικό αυτό είναι Y.P. (your problem)

EDIT

Σαφώς παίζει και το autocad, δοκιμάστε την συμβατότητα γαμώτο (δεξι κλικ, ιδιότητες μπλα μπλα μπλα)

2) Το 99,999% του software που κυκλοφορεί παίζει και σε xp και σε vista. Moreover, αν τύχει να μην παίζει υπάρχει πάντα και η λειτουργία συμβατότητας ε? Που λειτουργεί αρκετά καλα... Οπότε πριν πείτε "δεν παίζει" αξίζει να την δοκιμάσετε.

3) Απλή σημείωση: Το χειρότερο σύστημα που του πέρασα vista ήταν με 512 RAM (shared από την οποία "επαιρνε" και η vga) (στο control panel μου την εμφάνιζε ως 480 MB). Μετά από την εγκατάσταση των 230948324 drivers που χρειαζόταν το laptopaki, μετά από την εγκατάσταση των απαραιτητων updates, μετά από τα άλλα απαραίτητα (ff, 7z, drivers/software περιφεριακών, codecs, office -- όχι AV/FIREWALL), πήγαινε αξιοπρεπώς για τις βασικές λειτουργίες. (Δηλαδή για το 80% των χρηστών). Σημείωση, προφανώς πειράζεις και λίγο το startup από το msconfig ε?

4) Ανεξαρτήτως λειτουργικού, έχετε κοιτάξει ποτέ να καθαρίσετε το tray /startup (msconfig) από τις άχρηστες εφαρμογές?

5) Ποτέ δεν κατάλαβα πόσο τραγική είναι η διαφορά μεταξύ π.χ. 37 και 45 δευτερολέπτων για εκκίνηση του λειτουργικού.

6) Εδώ και 1χρόνο (και βάλε),( όσο φθηνό σύστημα και να πάρεις ), τρέχει απροβληματιστότατα και αξιοπρεπεστότατα τα vista.

7) Γαμώτο πόσο ακριβό είναι 1gb ram?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
1) Το mathematica παίζει και σε xp και σε vista και σε 32bit και σε 64bit. Επιβεβαιωμένο και από εμένα. Και από εδώ https://www.wolfram.com/products/mathematica/platforms/ . Τώρα αν κάποιο κρακ δεν παίζει σε κάποιο λειτουργικό αυτό είναι Y.P. (your problem)

Μιλάμε για πανάκριβα προγράμματα αγορασμένα. Οπότε, αν κάποιος έχει την έκδοση 6 του mathematica η οποία μπορεί να μην τρέχει, δεν τον ενδιαφέρει αν η 7 τρέχει σε vista.
Για το autocad το ίδιο, όπως και για άλλες πανάκριβες εφαρμογές (πχ matlab)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μιλάμε για πανάκριβα προγράμματα αγορασμένα. Οπότε, αν κάποιος έχει την έκδοση 6 του mathematica η οποία μπορεί να μην τρέχει, δεν τον ενδιαφέρει αν η 7 τρέχει σε vista.
Για το autocad το ίδιο, όπως και για άλλες πανάκριβες εφαρμογές (πχ matlab)

Τώρα θα βγούμε λίγο off

Εσύ εγώ και ο κάθε καρακίτσος που δεν έχουμε τα φράγκα να τα αγοράσουμε τα κατεβάζουμε σπασμένα. Right. Λίγο δύσκολο (εώς αδύνατο), να έχεις αγοράσει mathematica, autocad, matlab, photoshop, premier είτε δεν ξέρω κι εγώ τι, οπότε για το 99,999999999% των home users δεν τους ενδιαφέρει αν κάποια έκδοση δεν παίζει με τίποτα σε βίστα. Κατεβάζουν την νεότερη συνήθως (ή την παλιότερη σπανιότερα) και είναι μία χαρα. Έτσι κ αλλιώς συνήθως κατεβάζουμε με την μία την τελευταία έκδοση οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα για τα βίστα.

Από εκεί και πέρα για την επιχείρηση που είναι αναγκασμένη να έχει νόμιμες άδειες κτλ, δεν θα αναβαθμίσει σε βίστα όσο κάνει την δουλειά της με xp λόγω κόστους. (προφανώς). Αν ανοιξει μία νέα επιχείρηση και έχουν ήδη βίστα, προφανώς θα επιλέξουν να αγοράσουν και την τελευταία έκδοση των προγραμμάτων που χρειάζονται (έτσι κ αλλιώς σπάνια κυκλοφορούν επίσημα και οι παλιότερες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τώρα θα βγούμε λίγο off

Εσύ εγώ και ο κάθε καρακίτσος που δεν έχουμε τα φράγκα να τα αγοράσουμε τα κατεβάζουμε σπασμένα. Right. Λίγο δύσκολο (εώς αδύνατο), να έχεις αγοράσει mathematica, autocad, matlab, photoshop, premier είτε δεν ξέρω κι εγώ τι, οπότε για το 99,999999999% των home users δεν τους ενδιαφέρει αν κάποια έκδοση δεν παίζει με τίποτα σε βίστα. Κατεβάζουν την νεότερη συνήθως (ή την παλιότερη σπανιότερα) και είναι μία χαρα. Έτσι κ αλλιώς συνήθως κατεβάζουμε με την μία την τελευταία έκδοση οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα για τα βίστα.

Από εκεί και πέρα για την επιχείρηση που είναι αναγκασμένη να έχει νόμιμες άδειες κτλ, δεν θα αναβαθμίσει σε βίστα όσο κάνει την δουλειά της με xp λόγω κόστους. (προφανώς). Αν ανοιξει μία νέα επιχείρηση και έχουν ήδη βίστα, προφανώς θα επιλέξουν να αγοράσουν και την τελευταία έκδοση των προγραμμάτων που χρειάζονται (έτσι κ αλλιώς σπάνια κυκλοφορούν επίσημα και οι παλιότερες)

Άρα συμφωνείς και συ οτι υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να κάνουν αναβάθμιση. Προσωπικά, έχω το mathematica αυθεντικό (μια αρχαία έκδοση, 60.000 δρχ την είχαμε αγοράσει) αλλα εντάξει, ζω και χωρίς αυτό (έχω βρεί opensource alternatives που παίζουν παντού) αλλα για κάποιον που το χει αγοράσει, μ@λάκας είναι να κατεβάζει την καινούργια έκδοση μόνο και μόνο για να χει βίστα;

Το ίδιο ισχύει και με τα macintosh (ασυμβατότητες εφαρμογών macos 9 με macosx, osx-ppc με osx για intel και δεν συμμαζεύεται). Αν το χρειάζεσαι (πχ κάνεις την δουλειά σου με αυτό το πρόγραμμα) και το χεις πληρώσει, και με win3.11 θα μείνεις, που λέει ο λόγος.

Τώρα για το αν εμείς σαν ελληνάρες που είμαστε τα κατεβαζουμε τσαμπέ και θεωρούμαστε και μάγκες, είναι άλλο θέμα που ξεφεύγει της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ακούμε λίγο "ότι να ναι" σ αυτό το τόπικ.

Μην αναμασάτε κάποια πράγματα που έχετε ακούσει από δήθεν "ειδικούς" (hell yeah, όλοι στην Ελλάδα είναι τεχνικοί), απλά πείτε την δική σας άποψη (μόνο αν έχετε δοκιμάσει και τα 2 λειτουργικά ε?), και τεκμηριώστε την.

1) Το mathematica παίζει και σε xp και σε vista και σε 32bit και σε 64bit. Επιβεβαιωμένο και από εμένα. Και από εδώ https://www.wolfram.com/products/mathematica/platforms/ . Τώρα αν κάποιο κρακ δεν παίζει σε κάποιο λειτουργικό αυτό είναι Y.P. (your problem)

EDIT

Σαφώς παίζει και το autocad, δοκιμάστε την συμβατότητα γαμώτο (δεξι κλικ, ιδιότητες μπλα μπλα μπλα)

2) Το 99,999% του software που κυκλοφορεί παίζει και σε xp και σε vista. Moreover, αν τύχει να μην παίζει υπάρχει πάντα και η λειτουργία συμβατότητας ε? Που λειτουργεί αρκετά καλα... Οπότε πριν πείτε "δεν παίζει" αξίζει να την δοκιμάσετε.

3) Απλή σημείωση: Το χειρότερο σύστημα που του πέρασα vista ήταν με 512 RAM (shared από την οποία "επαιρνε" και η vga) (στο control panel μου την εμφάνιζε ως 480 MB). Μετά από την εγκατάσταση των 230948324 drivers που χρειαζόταν το laptopaki, μετά από την εγκατάσταση των απαραιτητων updates, μετά από τα άλλα απαραίτητα (ff, 7z, drivers/software περιφεριακών, codecs, office -- όχι AV/FIREWALL), πήγαινε αξιοπρεπώς για τις βασικές λειτουργίες. (Δηλαδή για το 80% των χρηστών). Σημείωση, προφανώς πειράζεις και λίγο το startup από το msconfig ε?

4) Ανεξαρτήτως λειτουργικού, έχετε κοιτάξει ποτέ να καθαρίσετε το tray /startup (msconfig) από τις άχρηστες εφαρμογές?

5) Ποτέ δεν κατάλαβα πόσο τραγική είναι η διαφορά μεταξύ π.χ. 37 και 45 δευτερολέπτων για εκκίνηση του λειτουργικού.

6) Εδώ και 1χρόνο (και βάλε),( όσο φθηνό σύστημα και να πάρεις ), τρέχει απροβληματιστότατα και αξιοπρεπεστότατα τα vista.

7) Γαμώτο πόσο ακριβό είναι 1gb ram?


Σε οτι αφορα τη συμβατοτητα προγραμματων ΟΚ.. Εχεις δικιο.
Ωστοσο σε θεμα hardware και περιφερειακων πολλες φορες τα vista δεν ειναι υποστηριξιμα οποτε πρακτικα αχρηστευεται το παλιο σου υλικο.

Εχω βαλει κι εγω vista σε λαπτοπ με 512 ram και shared καρτα γραφικων.
Αποτελεσμα: Ενα μη σταθερο συστημα με συχνο freezaρισμα συστημα......

Οπως λες για τα βασικα πραγματα που θελει καποιος, καλο ειναι και το λαπτοπ με την 512...... Ομως δε θα ηταν καλυτερα αν ειχε xp και τα ετρεχε γρηγοροτερα? Αλλωστε για τα βασικα ειναι μια χαρα και τα xp.

Σε οτι αφορα την αυξηση του χρονου boot ενος συστηματος. Οταν κατι αργει να ξεκινησει θα αργει και να λειτουργησει......

Γιατι να βαλω vista και να μου τρωει ασκοπα πορους? Ασε το αλλο με την page file....... Οχι οτι τα χp τρωνε λιγοτερο page file αλλα στα βιστα παραεγινε το κακο!

Τα vista ειναι xp πειραγμενα με πιο εξαλλα εφε. Αν καποιος δινει τοσο πολυ βαση στα εφε και στα αερο και γενικοτερα στο πως θα εμφανιζονται τα εικονιδια τοτε ας παρει βιστα. Αλλα αυτος που θελει να κανει τη δουλεια του απροβληματιστα θα βαλει τα xp με sp3 εννοεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σε οτι αφορα την αυξηση του χρονου boot ενος συστηματος. Οταν κατι αργει να ξεκινησει θα αργει και να λειτουργησει......

Τα vista ειναι xp πειραγμενα με πιο εξαλλα εφε. Αν καποιος δινει τοσο πολυ βαση στα εφε και στα αερο και γενικοτερα στο πως θα εμφανιζονται τα εικονιδια τοτε ας παρει βιστα. Αλλα αυτος που θελει να κανει τη δουλεια του απροβληματιστα θα βαλει τα xp με sp3 εννοεται!

Εγώ που έχω XP με καλύτερα εφέ από svista, τι κερδίζω? :)

Όσο για το πρώτο που λες, είναι τελείως αβάσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι αβασιμο γιατι σε ενα συστημα κατα την εκκινηση αντιγραφονται αρχεια απο τον σκληρο στη ραμ. Σε ενα συστημα με ιδιο σκληρο και ιδια ραμ θα κανει περισσοτερο χρονο να boot αρει τα vista αποτι τα χρ πραγμα που σημαινει οτι γεμιζει λιγοτερη ραμ. Πραγμα το οποιο σημαινει οτι θα εχεις πιο πολυ ελευθερη μνημη, συνεπως και ταχυτητα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το πόσο γρήγορο αντιλαμβάνεσαι εσύ το σύστημά σου έχει να κάνει με πολύ περισσότερα πράγματα απο την ελεύθερη μνήμη, καλά λέει ο ZedBlue.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ε καλα σαφως αλλα παιζει κι αυτη το ρολο της!!!!! Ειδικα στο boot αυτα που μετρανε ειναι η ραμ και ο σκληρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τι μας νοιάζει το boot, σαμπως κάνουμε reboot ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top