Συζητήσεις για τις ταχύτητες των DSL συνδέσεων

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Πριν από 3-4 ημέρες αναβαθμίστηκε η DSL μου από 384 σε 768.
Παρόλα αυτά, δεν έχω διαπιστώσει καμμία διαφορά στο downloading [άντε 3-4kb από πριν κι άμα! ].

Αυτή τη στιγμή λοιπόν, έχω βάλει το PC να
1. κατεβάζει τα Vista*,
2. έχω ανοιχτό ένα P2P που κάνει ασταμάτητα search για να βρει χρήστες μπας και καταφέρω να ολοκληρώσω κάτι μη ολοκληρωμένες λήψεις.
3. Είναι ανοιχτός ένας Messenger
4. Σερφάρω με Firefox.

*ακόμα και αν απενεργοποιήσω όλες τις άλλες εφαρμογες που χρησιμοποιούν το net η ταχύτητα θα είναι [με 35-38kb/s..


Κοιτάζοντας στον taskmanager των Windows όμως, βλέπω το παρακάτω:


Το ποσοστό % μεταβάλλεται συνεχώς και φτάνει το μέγιστο 50-52% κι αυτό.. μια στο τόσο !

Τί μπορεί να φταίει γι αυτό; :-(
Έχω το USB Modem Crypto F200.

Το Control Panel του είναι ρυθμισμένο ως εξής:




Μήπως φταίει κάποια ρύθμιση στο Modem;








-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οχι, ο ΟΤΕ φταιει ... ελαχιστοι μετα την αναβαθμηση πιανουν το 100% :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Οχι, ο ΟΤΕ φταιει ... ελαχιστοι μετα την αναβαθμηση πιανουν το 100% :/:

Δυστυχώς ο Exposed_Bone, έχει δίκιο. Έχω στα 384 σύνδεση που είναι τόσο μόνο κατόνομα. :/: 260-270 πιάνει κατά μ.ο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ρε παιδια, διορθωστε με αν πω βλακεια, αλλα κοιταξα τι λεει σε μενα τωρα που το μονο που εχω ανοιχτω ειναι το στεκι και το μσν, και ειναι απο 0 μεχρι 1%!! Αν κανω να κατεβασω κατι, μου παει στο 20%. Οποτε, εβγαλα το συμπερασμα οτι αυτο το νουμερο δειχνει ποσο χρησιμοποιεις τη συνδεση σου συτη τη στιγμη, ποσο ποσοστο χρειαζεται για να ανταπεξελθει σε αυτα που τησ ζητας. Η κατι τετοιο τελος παντων, δεν ειμαι σιγουρη πως να το εκφρασω:redface:. Πετρο, εισαι σιγουρος οτι αν δοκιμασεις να κανεις και αλλο ενα download ας πουμε, δεν ανεβαινει το ποσοστο?:hmm:

Υ.Γ. Και εγω 384 εχω (δεν μου εχει αναβαθμιστει ακομα μπου χου χουυυ) αλλα πιανω σταθερα 393.2!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Io-io μπορει να εχεις router οποτε η επικοινωνια με το router/modem να ειναι στα 100mbit/s οποτε το 0-1% να ειναι απολυτα λογικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν (νομιζω να :P) εχω ρουτερ! Το conn-x modem που μου δωσαν με το πακετο εχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Άλλο να αναβαθμιστεί η γραμμή,άλλο να σου δώσει και ο ISP διπλασιασμό.Στις περισσότερες περιπτώσεις πρώτα αναβάθμισε ο ΟΤΕ την γραμμή οπότε πιάνεις 100% της μισής ταχύτητας της γραμμής σου καθώς ο ISP σου δίνει το μισό ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν (νομιζω να :P) εχω ρουτερ! Το conn-x modem που μου δωσαν με το πακετο εχω!
Το modem ειναι usb ή ethernet?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Οχι, ο ΟΤΕ φταιει ... ελαχιστοι μετα την αναβαθμηση πιανουν το 100% :/:

Μη βιάζεσαι...

Δυστυχώς ο Exposed_Bone, έχει δίκιο. Έχω στα 384 σύνδεση που είναι τόσο μόνο κατόνομα. :/: 260-270 πιάνει κατά μ.ο. :/:

Μη βιάζεσαι να συμφωνήσεις.

Εστιάστε σε αυτό:
Πριν από 3-4 ημέρες αναβαθμίστηκε η DSL μου από 384 σε 768.
Παρόλα αυτά, δεν έχω διαπιστώσει καμμία διαφορά στο downloading [άντε 3-4kb από πριν κι άμα! ].

Πρίν του αναβαθμιστεί η 384, έπιανε κοντά στο μέγιστο της κλάσης (ως 38 που λέει παρακάτω - το θεωρητικό μέγιστο είναι 48 αλλά αφαιρείς τα ΑΤΜ overheads) αλλά όταν τον πήγαν στα 768 (αυτόν και όλους τους άλλους χρήστες του DSLAM της περιοχής του που ήταν στην κλάση 384), δηλαδή σε μια άδεια κλάση καθότι καινούρια, έπαιζε με τη μισή ταχύτητα. Δε μπορεί ξαφνικά να μπήκαν τα διπλάσια άτομα στην κλάση 768! Όλοι οι ίδιοι άνθρωποι που ήταν μαζί του στην 384, ήρθαν μαζί του στην 768. Παρόλαυτα δε μπορούμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να φταίει ο ΟΤΕ καθώς ίσως να μην αναβάθμισε τη σύνδεση με το ATM δίκτυό του (Κάθε DSLAM συνδέεται με μια γραμμή κάποιων MBit στο ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ) και έτσι η σύνδεση του κέντρου με το ΑΤΜ να έχει κορεστεί!

Πέραν αυτού, μπορεί να είναι κακορυθμισμένη πόρτα, θόρυβος στη γραμμή και χίλια δύο άλλα.

Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο να τον έχουν ξεχάσει στην κυριολεξία, από την ΟΤΕνετ και ενώ έχει αναβαθμισμένη γραμμή, να έχει ακόμα μείνει με τη συνδρομή στα 384 (οπότε οι ταχύτητες που μας λέει είναι φυσιολογικό επακόλουθο αυτού). Αυτό το ενδεχόμενο μπορείς Πέτρο να το ελέγξεις αγοράζοντας μια Νετκάρτα και δοκιμάζοντάς την. Αν και με τη Νετκάρτα πιάσεις ίδιες ταχύτητες, φταίει ο ΟΤΕ, ειδάλλως σε ξέχασαν από την ΟΤΕνετ.

Δεν (νομιζω να :P) εχω ρουτερ! Το conn-x modem που μου δωσαν με το πακετο εχω!

Ποιό μόντεμ έχεις να σου πούμε αν είναι και ρούτερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο οσο ξερω αν μιλαμε για πακετο τοτε η αναβαθμιση γινεται σχεδον αμεσως σε isp και γραμμη. Επισης πολλες εταιριες καταργησαν την 384 (π.χ. η altecnet) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εχω Sagem Fast 800!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από OTEnet SUPPORT:
Αγαπητέ κύριε x,

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε
να σας ενημερώσουμε οτι η διαδικασία
αναβάθμισης
τον ADSL γραμμών αμανένεται να
ολοκληρωθεί στα τέλη οκτωμβρίου.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για
οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή
διευκρίνιση.

Με τιμή,

Άρα πρέπει να περιμένω κι άλλο... μόνο η γραμμή έχει αναβαθμιστεί απ ότι φαίνεται και όχι η παροχή, γι αυτό το modem αναγνωρίζει τη γραμμή ως 768 αλλά η παροχή δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 384..






-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Εχω Sagem Fast 800!

USB Modem είναι και τίποτε παραπέρα. :)

Άρα πρέπει να περιμένω κι άλλο... μόνο η γραμμή έχει αναβαθμιστεί απ ότι φαίνεται και όχι η παροχή, γι αυτό το modem αναγνωρίζει τη γραμμή ως 768 αλλά η παροχή δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 384..

-petros

Καλά λοιπόν τα είπα στην 1η σελίδα. Μπράβο Valder, ευχαριστούμε για την βοήθεια!:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Που λες valder.Ηρθε η ωρα και γω σαν κοινος θνητος να κανω παραπονο στον οτε/οτενετ!εκει που ειχα τα 690kbps στο τεστ εδω και 15μερες επεσε στο 300-400 εφτασε και το 220.γιατι ρε οτε?γιατι?....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Χμμμ μέσα σε 2 εβδομάδες πίτωσε το DSLAM σου; Χλωμό αλλά όχι αδύνατο.

Πιθανότατα μιας και μιλάς για 15 μέρες να έχει σχέση με σχολεία και δημόσιες υπηρεσίες που χρησιμοποιούν ΟΤΕνετ, άρα να ρουφάνε το bandwidth...:/: ....ή να έχει πέσει κάποιο κύκλωμα εξωτερικού με Θεσσαλονίκη (η ΟΤΕνετ και η Άλτεκ συνδέονται στο εξωτερικό και από Θεσσαλονίκη ενώ όλες οι άλλες συνδέονται από Αθήνα μόνο) και έτσι να σέρνεται το σύμπαν.:/:

Ξεχεστήριο τηλεφώνημα τώρα! Μη το αφήσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
λες να αλλαξει τπτ με το τηλ? να παρω αμα ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
(η ΟΤΕνετ και η Άλτεκ συνδέονται στο εξωτερικό και από Θεσσαλονίκη ενώ όλες οι άλλες συνδέονται από Αθήνα μόνο)
Για οσους ενδιαφερονται, παλια η altecnet δεν ειχε συνδεση με την forthnet οποτε αν θελατε επικοινωνια με forthnet θα επρεπε να ακουληθησετε διαδρομη εξωτερικου, αυτο αλλαξε προσφατα μιας η altecnet εφτιαξε συνδεση με την forthnet (μεσω ΑΙΧ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Παιδιά σήμερα το απόγευμα έβαλα περιχαρής την Dsl μου..
Αλλά έχω πρόβλημα.Ενω το router μου λέει ότι μπορεί να λειτουργήσει σε 923 Kb/sec η γραμμή μου δίνει μονο 35-45 kb/sec!!Ακόμα και με την isdn πιο γρήγορα πήγαινα!Τι φταιει?Μήπως είναι παροδικό επειδή τώρα μπήκε η γραμμή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
δεν εχει να κανει με τις δυνατότητες του router σου, αλλά με την σύνδεση που έχεις πληρώσει... αν έχεις πάρει την 384 τα 35-45 είναι φυσιολογικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
923 Kbit / sec; Δεν έχω ξανακούσει τέτοια ταχύτητα..:confused:
Και είναι αδύνατον να υπάρχει γιατί δεν διαιρείται με το 8. :/:


Λοιπόοοοον. Η ταχύτητά σου είναι 923 Kbit / sec.
Kbit κι όχι KB (KByte). ;)
[Δεν ξέρω αν ρωτάς αυτό :worry:]


Όπως ξέρουμε βεβαίως βεβαίως 1 byte = 8 bit
Άρα 923 Kbit / sec = 115 KB / sec :)

Μήπως έχεις 768 Kbit / sec = 96 KB / sec;



Τώρα το γιατί δεν πιάνει τόσο και πιάνει 35-45 KB / sec, ε, δεν μπορείς να πιάσεις πάντα το 100%. Εξαρτάται από πολλά. Από το δίκτυο, από το πότε μπαίνεις (aka φόρτος) και από το από πόσους παρόχους κατεβάζεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top