Mac or Linux!!

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

Αχέχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

so true.

Βέβαια για να πούμε την αλήθεια, μάλλον εκεί φταίει το ίδιο το flash :P (μήπως δουλεύει καλύτερα στα windows;)

Βέβαια η νοοτροπία αυτή υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
καλύτερα να βάλεις Linux γιατί:
-είναι δωρεάν
-για να τρέξεις mac πρέπει να αγοράσεις υπολογιστή apple που είναι πανάκριβος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Είναι καλύτερο απο οικονομικής άποψης, ναι.
Το καλύτερο γενικά, άσε ο καθένας να το κρίνει απο τις ανάγκες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Τα Μακ απλώς είναι τα πιο καλά στην εμφάνιση
:)
Για δες την επιφάνεια εργασίας μου στα ubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν είναι αυτό ακριβώς που εννοεί...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
:)
Για δες την επιφάνεια εργασίας μου στα ubuntu

Πέρα απο τη λειτουργικότητα που έτσι όπως το χεις κάνει είναι πολύ δύσκολο σε σχέση με το default του ubuntu, είναι και στην εμφάνιση άσχημο:

1. Πάνω αριστερά, φαίνεται σαν να έχουν μπει διάφορα pixel τυχαία.
2. Πάνω αριστερά, λίγο πιο κάτω, το ίδιο και γενικά όπου έχεις βάλει τα hide buttons
3. To <<ΗΠΑ>> είναι ένα δυο pixel παρακάτω απο τα υπόλοιπα.
4. Το εικονίδιο πάνω δεξιά, του email, έχει διαφορετικό background απο τα υπόπλοιπα, και δεν ταιριάζει γενικά με την μπάρα.
5. Στο εορτολόγιο, τα γράμματα φεύγουν έξω απο το applet.
6. Στο applet με το χώρο του δίσκου, το progress bar καλύπτει τα γράμματα.
7. Τα spacings στο applet απο κάτω είναι ότι να ναι (μεγαλύτερα απο πάνω απο ότι απο κάτω)
8. Στο applet του καιρού τα γράμματα που δείχνουν θερμοκρασίες δεν φαίνονται.Θελουν μεγενθυτικό.
9. Στην dockbar (ο θεός να την κάνει, όλες οι dockbars για το linux είναι τα σκατά τα ίδια, με μικρή εξαίρεση το docky) έχεις μια μακρυά κουμούτσα κάτι pixels χοντρή που πραγματικά δεν ταιριάζει κάπου εκεί.
10. Το τελευταίο εικονίδιο, δεν είναι σε σωστή ανάλυση και φαίνεται το blurring απο την μεγένθυση.
11. Τα εικονίδια στην dockbar και γενικά στο desktop είναι ότι να ναι, 3 διαφορετικά icon sets μέτρησα (tango, gnome και crystal)

11 ΠΟΛΥ άσχημα σημεία με μια γρήγορη ματιά. Πιο όμορφο (και elegant) είναι το default του ubuntu.

Δυστυχως για μας, ευτυχώς για την apple, όσο και να τραβιόμαστε, πιο όμορφο και elegant desktop απο το OSX δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή (το moblin ίσως αλλα είναι σε πολύ πρώιμη κατάσταση ακόμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Έλεος που τα είδες όλα αυτά?:P
1-2) πάνω αριστερά απλά έχω βάλει τα hide button γιατί με βολεύουνε κάτι φορές που θέλω να βλέπω μεγαλύτερο ένα παράθυρο.
3)Δεν νομίζω. Στην ίδια ευθεία είναι. Αλλά και πιο κάτω να ήτανε δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα
4)Όντως.
5)Το εορτολόγιο αυτό το έχει φτιάξει ένας έλληνας και το βρήκα από το internet. Εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο. Εκτός όμως από αυτό που φαίνεται σου λέει (με δεξί κλικ) ποιοι γιορτάζουν την επόμενη μέρα. Ακόμα έχει και εύρεση Πάσχα.
6)Σιγά. Και πάλι μια χαρά φαίνεται.
7) Βοβεύουν.
8)Μεγαλώνουν αλλά δεν χώραγε!
9)Εμένα μου αρέσει:P
10)Αν εννοείς το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας μπορείς να το μεγαλώσεις και να το μικρίνεις όσο θες. Μπορείς και να το κάνεις να πιάνει όλη την οθόνη.
11)μονο crystal είναι
Όπως και να το κάνουμε όμως την τσαπατσουλιά την έχω μέσα μου. Αν και δεν κοιτάω να είναι όμορφο, αλλά να με βολεύει, πιστεύω ότι τα κάνει και τα δύο πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Και τα Mac και τα Linux, είναι @πόσκ@τ@ κατά τη γνώμη μου.

Windows forever.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η απόλυτα τεκμηριωμένη, επιστημονική άποψη της χρονιάς, συγχαρητήρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Έλεος που τα είδες όλα αυτά?:P
1-2) πάνω αριστερά απλά έχω βάλει τα hide button γιατί με βολεύουνε κάτι φορές που θέλω να βλέπω μεγαλύτερο ένα παράθυρο.
Ναι αλλα είναι άσχημο.
3)Δεν νομίζω. Στην ίδια ευθεία είναι. Αλλά και πιο κάτω να ήτανε δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα
Έχει μια μαύρη γραμμούλα 2 pixels. Ε, είναι άσχημο να μην είναι ομοιογενές όπως και να το κάνουμε
5)Το εορτολόγιο αυτό το έχει φτιάξει ένας έλληνας και το βρήκα από το internet. Εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο. Εκτός όμως από αυτό που φαίνεται σου λέει (με δεξί κλικ) ποιοι γιορτάζουν την επόμενη μέρα. Ακόμα έχει και εύρεση Πάσχα.
Δες τα αντίστοιχα σε mac όμως. Και δουλεύουν και είναι και όμορφα.
6)Σιγά. Και πάλι μια χαρά φαίνεται.
Ναι αλλα δεν είναι και τόσο όμορφο.

7) Βοβεύουν.
Μπορεί, αλλα είναι τσαπατσούλικο.

8)Μεγαλώνουν αλλά δεν χώραγε!
Στο αντίστοιχο στο mac, πως χωράει και όλας και φαίνονται και τα γράμματα όμως; :P

9)Εμένα μου αρέσει:P
Είναι τελείως ξένο όμως.
10)Αν εννοείς το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας μπορείς να το μεγαλώσεις και να το μικρίνεις όσο θες. Μπορείς και να το κάνεις να πιάνει όλη την οθόνη.
Λέω το τέρμα δεξιά, το γκρίζο τετράγωνο.
Άλλη μια παρατήρηση, δεν είναι και πολύ περιγραφικά για το τι είναι τα εικονίδια.

11)μονο crystal είναι
Όχι, το "Sweethome3d" είναι gnome, οι φάκελοι είναι crystal, και το Cheese έχει Tango. Έχεις και το digikam που είναι oxygen και το amarok που είναι γενικά μόνο του. Όπως να ναι είναι τα εικονίδια.

Όπως και να το κάνουμε όμως την τσαπατσουλιά την έχω μέσα μου. Αν και δεν κοιτάω να είναι όμορφο, αλλά να με βολεύει, πιστεύω ότι τα κάνει και τα δύο πολύ καλά.

Άρα παραδέχεσαι οτι αυτό που έκανες post είναι τσαπατσούλικο. Αυτό λέω και εγώ, δεν συγκρίνεται με το OSX.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εσύ με τα post σου αυτή τη στιγμή συγκρίνεις το γούστο μου με το δικό σου και όχι τα Mac με τα Linux. Γιατί στα Linux ο καθένας μπορεί να διαμορφώσει την επιφάνεια εργασίας του όπως του αρέσει και όπως τον βολεύει.
Το γούστο μου είναι αυτό (αν και λίγο τσαπατσούλικο:P). Αν και εγώ δεν είχα προσέξει κάποια από αυτά που μου είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Emile, έχεις δοκιμάσει ποτέ Snow Leopard; Έχεις κάνει αλλαγή χρήστη σε Tiger και Leopard(:P:P); Έχεις σερφάρει με Debian; Αν όχι, ευγενικά δηλώνω: σκάσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εσύ με τα post σου αυτή τη στιγμή συγκρίνεις το γούστο μου με το δικό σου και όχι τα Mac με τα Linux. Γιατί στα Linux ο καθένας μπορεί να διαμορφώσει την επιφάνεια εργασίας του όπως του αρέσει και όπως τον βολεύει.
Το γούστο μου είναι αυτό (αν και λίγο τσαπατσούλικο:P). Αν και εγώ δεν είχα προσέξει κάποια από αυτά που μου είπες.

Δεν είναι θέμα γούστου μόνο. Είναι θέμα το πόσο ευχάριστο και ξεκούραστο είναι το desktop για χρήση και αυτά τα πράγματα, όπως και πολλά άλλα, παρόλο που δεν γνωρίζω απο UI, μετράνε το πόσο <<καλό>> είναι ένα interface (να έχει ξεκούραστα χρώματα, ομοιομορφία για να μην μπερδεύει κτλ)

Φαντάσου το σαν ένα όμορφο, τακτοποιημένο, καθαρό γραφείο οπου τα πάντα είναι στη θέση τους, σε σχέση με ένα γραφείο με... μοσαϊκό, με άνω κάτω τα βιβλία και σκονισμένο και πες μου στη γενική περίπτωση σε πιο θα θελες να δουλεύεις.

Και όχι, δεν μπορείς να την κάνεις όπως θέλεις χωρίς να την καταστρέψεις. Σου δίνει μεγάλη ελευθερία, αλλα υπάρχουν προγραμματιστικοί περιορισμοί.
-----------------------------------------
Emile, έχεις δοκιμάσει ποτέ Snow Leopard; Έχεις κάνει αλλαγή χρήστη σε Tiger και Leopard(:P:P); Έχεις σερφάρει με Debian; Αν όχι, ευγενικά δηλώνω: σκάσε.

Μου αρέσει που απαντάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κοίτα να δεις. Εγώ δεν θα αφήσω κανέναν που δε ξέρει να μιλήσει έτσι για το μακ και για το Λίνουξ. Αν έχει δοκιμάσει και κρίνει ότι είναι βλακεία, οκ. Αλλά να το πετάει στη τύχη... όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimos aka rayven

Νεοφερμένος

Ο dimos aka rayven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
όχι linux γιατί είναι περισσότερο για όσους ασχολούνται με προγραμματισμό και τέτοια pc development. Εάν φυσικά και si το είσαι developer linux εάν όχι συνιστώ mac
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό.
Δεν είναι αποκλειστικά για προγραμματιστές το Linux.
Ίσα, ίσα, απο τα xp είναι καταλληλότερο για άσχετους (σε προφυλάσσει πολύ περισσότερο απο το να καταστρέψεις το σύστημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Βασικά σε προφυλάσσει, μόνο όμως όταν για το καθημερινό "παίζω υπολογιστή" αυτών που υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν το σύστημα, δεν χρησιμοποιείται ο Administrator.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimos aka rayven

Νεοφερμένος

Ο dimos aka rayven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Eruyomo Δεν είπα ότι είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚA! για προγραμματιστές απλός το περιβάλλον τον Linux χρησιμοποιείτε συνήθως από developers. Τώρα για το θέμα ότι είναι πιο ασφαλές και καλα, από windows γενικά ναι, γιατί τα windows crasharoune περισσότερο από τα linux λόγο ότι η Microsoft δεν ήξερε τι τις γονόταν όταν τα έφτιαχνε.Επισης δεν υπάρχουνε τόσοι πολλοί ιοί για linux διότι είναι δύσκολο να φτιάξεις από προσωπική εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top