Δεν μπορώ να βγάλω ταυτότητα για τις πανελλήνιες

ριτα

Νεοφερμένος

Η ριτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας παιδια
εχω ενα προβλημα και δεν μπορω να βγαλω ταυτοτητα επειδη οι γονεις μου ειναι ξενοι.εχω γεννηθει εδω και δεν μου δινουν ελληνικη ταυτοτητα.μηπως γνωριζει κανεις αν μπορω να παω καποιο αλλο χαρτι στο σχολειο?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πιστοποιητικο γεννησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παρε τηλεφωνο το υπουργειο παιδειας και θα σε πουν ακριβως τι χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ριτα

Νεοφερμένος

Η ριτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια!!!!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
γεια σας παιδια
εχω ενα προβλημα και δεν μπορω να βγαλω ταυτοτητα επειδη οι γονεις μου ειναι ξενοι.εχω γεννηθει εδω και δεν μου δινουν ελληνικη ταυτοτητα.μηπως γνωριζει κανεις αν μπορω να παω καποιο αλλο χαρτι στο σχολειο?:(

Το μεγαλύτερο παράδοξο του μεταναστευτικού νόμου, δυστυχώς...Δεν είσαι η μόνη, αυτή η αδικία υπάρχει πάνω στις πλάτες πολλών παιδιών που κάποια τύχη τα έριξε να γεννηθούν εδώ...Η νέα κυβέρνηση λέει οτι θα δώσει λύση.
Αυτο που χρειάζεσαι για να δώσεις εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος ειναι μονο η μαθητική ταυτότητα, όχι η αστυνομική και αυτη στη βγάζει το σχολείο εφ'οσον φοιτάς νόμιμα (προφανώς και φοιτάς) σε αυτό. Από τη στιγμή που είσαι γραμμένη στο σχολείο δε νομίζω οτι θα υπάρξει πρόβλημα να εκδοθεί η ταυτότητα εξεταζομένου. Αν είσαι, πάντως, από κάποια ευρωπαική χώρα, πχ. απ'τη Ρουμανία, τότε η ρουμάνικη ταυτότητα (αν έχεις), αναγνωρίζεται ισότιμα. Αν κι εδώ που τα λέμε η υπηκοότητα που δικαιούσαι περισσότερο να έχεις είναι η ελληνική και όχι αυτή που έχουν (ή είχαν) οι γονείς σου λόγω καταγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top