Ίση Μοριοδότηση στο Δημόσιο για θέσεις ευθύνης (ΠΕ-ΤΕ)

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κατά τη χθεσινή ολομέλεια της Βουλής,πέρασε ομόφωνα το εξής νομοσχέδιο:

https://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ProtasiEpitropon/s-prosep-prak.pdf

Όπως βλέπετε,το πτυχίο Τ.Ε. μοριοδοτείται πλέον και αυτό x25 επί του βαθμού πτυχίου,όπως και το πτυχίο Π.Ε.
Υπήρξαν πολλές τροποποιήσεις στο αρχικό νομοσχέδιο (το οποίο ήταν στο "κλίμα" του προηγούμενου κώδικα) όπου υπήρχε μοριοδότηση του πτυχίου ΤΕΙ x16...
Προφανώς υπήρξαν αντιδράσεις από ιδρύματα και επαγγελματικές ενώσεις,καθώς και πολιτική βούληση (σαφώς) για να ανατραπεί το σκηνικό...αυτά προς ενημέρωση!:)

Αναμφίβολα καλά νέα για τους απόφοιτους ΤΕΙ,καθώς κατά 99% αποκαταστάθηκε το άδικο προβάδισμα που είχε "διά παντός" η Π.Ε. κατηγορία έναντι της Τ.Ε.
Και λέω 99% διότι για τις θέσεις Γενικών Διευθυντών απαιτείται πτυχιούχος Π.Ε. με 18 χρόνια προϋπηρεσίας...θέσεις όμως μόλις 476 σε όλη την Ελλάδα στις συνολικά 30.000 θέσεις ευθύνης (προϊστάμενοι,διευθυντές,τμηματάρχες κ.λπ.) που μπορεί πλέον ένας απόφοιτος ΤΕΙ να διεκδικήσει επί ίσοις όροις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Τωρα ειναι αδικο για τους αποφοιτους ΑΕΙ.
Δεν μπορουμε να βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι ΑΕΙ με ΤΕΙ.
Εντελως διαφορετικο επιπεδο σπουδων,φοιτητων και δυσκολιας αποκτησης πτυχιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Όσο εύκολο είναι να τελειώσεις Διοίκηση Επιχειρήσεων άλλο τόσο είναι να τελειώσεις ένα τμήμα ΤΕΙ...και το μεν πρώτο θα το πάρεις και με "remote"!:D
Ό,τι και να είναι τα ΤΕΙ,ανήκουν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση,είναι δηλαδή ακαδημαϊκά ισότιμα με τα Πανεπιστήμια,επομένως δεν μπορεί οι απόφοιτοί τους να αντιμετωπίζονται με "άνισο" τρόπο...
Δεν είναι δυνατόν ένας απόφοιτος ΤΕΙ με Μεταπτυχιακό και Διδακτορικό ακόμη και με περισσότερη προϋπηρεσία,να μην μπορεί να διεκδικήσει μια θέση ευθύνης από κάποιον άλλο με ένα απλό πτυχίο Πανεπιστημίου και "0" προϋπηρεσία,εφ'όρου ζωής!Αυτό (εκτός από αστείο) αποτελεί και διάκριση σε βάρος πολιτών όπως επίσης και διάκριση ανάμεσα στους παράλληλους τομείς της Ελληνικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης,καθώς ο ισότιμος απόφοιτος Fachochschule π.χ. (που έχει πάρει χρόνια τώρα ισοτιμία με ΤΕΙ) δεν έχει αντιμετώπιση στο Δημόσιο..."υποβαθμισμένου απόφοιτου Τ.Ε."!(ένα απλό παράδειγμα στα τόσα που μπορούμε να αναφέρουμε)

Τώρα αν είναι "εύκολα" ή "δύσκολα",ο καθένας μπορεί να πει ό,τι του 'ρθει,κανείς μας δεν είναι ούτε "αξιολογητής" ακαδημαϊκός ούτε ειδήμονας...διότι ξέρεις κάτι,κανένας επικρητής των ΤΕΙ δεν έχει πάει σε ΤΕΙ ή έστω να "ψάξει" τι "είναι" ΤΕΙ,απλώς λέει "ό,τι τον φωτίσει η Παναγία" και το αντίστροφο φυσικά...είναι ανώφελο να εκφραζόμαστε έτσι για πράγματα που δεν γνωρίζουμε (και οι μεν και οι δε) ας μην μπούμε παρακαλώ σ'αυτό το "παιχνιδάκι" γιατί λογικό είναι να μη βγάλουμε άκρη,το thread έχει καθαρά ενημερωτικό σκοπό προς τους συναδέλφους...
Και στο φινάλε είναι εκτός θέματος η "δυσκολία" μιας σχολής,είτε έχει τελειώσει κανείς το Imperial College είτε το Louton,την ίδια αντιμετώπιση έχει απ'τους φορείς του κράτους (Δημόσιο,Επιμελητήρια κ.λπ.) και αναρωτιέμαι γιατί κάθε τρεις και λίγο την "πετάτε"...
Εδώ δεν μιλάμε ποιος είναι πιο "μάγκας" που τελείωσε την παλουκοσχολή,μιλάμε για την άνιση μεταχείριση μεταξύ πτυχιούχων ίδιας βαθμίδας!

Και φυσικά,αν δεν τα "θέλετε" ή δεν σας "αρέσουν",μπορείτε να κατηγορήσετε την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ που τα ίδρυσε το '83,τα "παράπονα στο Δήμαρχο" που λένε!:whistle:

Υ.Γ.1 Είχα αναφέρει σε άλλο μου post πως ήταν (εκτός των άλλων) παράνομος ο προηγούμενος κώδικας (με τις γνωστές διατάξεις) πιθανώς να έλαβαν κάνα "ραβασάκι" (=εξώδικο π.χ.) και να έσπευσαν...δεν νομίζω ότι αντέχουν επιπλέον ρεζιλίκια,τους έχουν που τους έχουν στη "μπούκα"...
Υ.Γ.2 Το γεγονός (τουλάχιστον για τον δικό μου κλάδο) ότι δεν αντέδρασαν φορείς όπως π.χ. το ΤΕΕ (που αποτελεί το Νο1 συκοφάντη σε τέτοια θέματα) επιβεβαιώνει το συμπέρασμα στο οποίο είχα καταλήξει εδώ και καιρό...το ΤΕΕ στην πραγματικότητα αδιαφορεί για τα μέλη του,παρά ενδιαφέρεται μόνο για την "πίτα" των Δημοσίων Έργων και τις 5-6 οικογένειες που κονομάνε από αυτά (και στα πλαίσια αυτά φυσικά εντάσσεται η προπαγάνδα κατά των ΤΕΙ)...γι'αυτό και δεν έχουν οι μηχανικοί των ΤΕΙ επαγγελματικά δικαιώματα ακόμη (αν δεν ενδιέφερε το ΤΕΕ αυτό το θέμα,θα είχαν βγει χρόνια τώρα,όπως βγήκαν των οικονομικών τμημάτων ΤΕΙ και άλλων πολλών) είχαν την "ατυχία" να κοντράρονται με τα συμφέροντα των "κυρίων" αυτών...
Αν το ΤΕΕ ενδιαφερόταν για ΟΛΑ τα μέλη του,δεν θα "ευλογούσε" την ίδρυση νέων τμημάτων (αφού δηλώνει συνεχώς το πόσο μεγάλος είναι ο αριθμός των μηχανικών στην Ελλάδα),θα είχε μεριμνήσει για τα Ε.Δ. άλλων ειδικοτήτων (π.χ. Χημικοί Μηχανικοί,Μηχανικοί Υλικών κ.α.) και φυσικά θα είχε αντιδράσει σ'αυτό το νομοσχέδιο...
Υ.Γ.3 Πάνω στο πιο πάνω σχόλιο,θα ήθελα την άποψη συναδέλφων μηχανικών (φοιτητών και μη) για αυτή την εξέλιξη,κι αν συμμερίζεστε την πιο πάνω εκτίμησή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Πάντως εργασιακά και ακαδημαϊκά ο λόγος ύπαρξης των ΤΕΙ (ή πιο ευγενικά ΑΤΕΙ) είναι διαφορετικός από τον αντίστοιχο λόγο ύπαρξης των ΑΕΙ. Τότε γιατί ξύνουμε τα νύχια μας και τροχάμε μαχαίρια; Πουθενά στον κόσμο, δεν θεωρείται ισάξιος (εργασιακά, ακαδημαϊκά, μισθολογικά) ένας απόφοιτος των Τechnical Colleges με έναν απόφοιτο από κάποιο University.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πάντως εργασιακά και ακαδημαϊκά ο λόγος ύπαρξης των ΤΕΙ (ή πιο ευγενικά ΑΤΕΙ) είναι διαφορετικός από τον αντίστοιχο λόγο ύπαρξης των ΑΕΙ. Τότε γιατί ξύνουμε τα νύχια μας και τροχάμε μαχαίρια; Πουθενά στον κόσμο, δεν θεωρείται ισάξιος (εργασιακά, ακαδημαϊκά, μισθολογικά) ένας απόφοιτος των Τechnical Colleges με έναν απόφοιτο από κάποιο University.

Δεν υπάρχουν (στην Ευρώπη τουλάχιστον) σχολές που ανήκουν σε "Μεταδευτεροβάθμια" κλίμακα ή "Προτριτοβάθμια",αυτά έχουν καταργηθεί (όπου υπήρχαν τελοσπάντων) με την υπογραφή από όλα τα κράτη μέλη (και φυσικά και της χώρας μας),της συνθήκης της Bologna,κι έτσι επιτέλους ένταξε και τα ΤΕΙ στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με το νόμο του 2001 (με 2 έτη καθυστέρηση) χωρίς φυσικά να τα μετονομάσει (όπως έγινε σε Αγγλία/Γερμανία κ.α.) καθ'ότι είχαμε τις γνωστές αντιδράσεις...αλλά δεν έχει σημασία έτσι κι αλλιώς το όνομα αλλά η ουσία!;)
Καταλήγουμε λοιπόν στο ότι,υπάρχει πλέον η ΕΝΙΑΙΑ Δευτεροβάθμια και Τριτοβάθμια Εκπαίδευση,όπου στην Τριτοβάθμια έχουμε σχολές με ελάχιστη διάρκεια σπουδών 3 έτη...

Και τώρα θα σχολιάσω την τελευταία πρόταση σου...δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο "Technical College",εγώ πάντως ξέρω τα Politechnics (Αγγλικά TEI) που έγιναν άμεσα Universities και τα Fachochschule (Γερμανικά ΤΕΙ) τα οποία άλλα μετονομάστηκαν σε Universities of Applied Sciences και άλλα κράτησαν την παλιά ονομασία...και φυσικά αυτά τα ιδρύματα (και άλλα που μου διαφεύγουν) αναγνωρίζονται σ'όλο τον κόσμο ως Ανώτατα και εγγράφονται στα αντίστοιχα επαγγελματικά επιμελητήρια...και απ'όσο ξέρω οι απόφοιτοι ΤΕΙ Λογιστικής και Διοίκησης Επιχειρήσεων εγγράφονται κανονικά στο Οικονομικό Επιμελητήριο και βγάζουν με την αντίστοιχη (για όλους) προϋπηρεσία όλες τις επαγγελματικές άδειες...επομένως το "εργασιακά" που αναφέρεις δεν στέκει,και φυσικά όχι και το "ακαδημαϊκά"...
Ειδικά για το τελευταίο,έχω βαρεθεί εδώ μέσα να κάνω το διαιτητή και να λέω τα ίδια και τα ίδια,δεν συζητάμε για την ποιότητα μιας σχολής αλλά για θεσμικά θέματα,άμα δεν ξέρετε τους νόμους που διέπουν την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση,τις κοινοτικές οδηγίες,σας παρακαλώ ρίξτε μια ματία...

Με βάση τους νόμους γίνονται όλα,με βάση αυτών βγήκε κι αυτό το νομοσχέδιο...από εκεί και πέρα υπάρχουν σκατά ΤΕΙ και Πανεπιστήμια όπως επίσης υπάρχουν καλά ΤΕΙ και Πανεπιστήμια,δεν έχουμε να πούμε τίποτα άλλο πάνω σ'αυτό...με το να κλαψουρίζετε και να λέτε ανυπόστατα πράγματα δεν κερδίζετε τίποτα,κοιτάξτε να "ανταγωνιστείτε" δυναμικά τους αποφοίτους ΤΕΙ κι αφήστε τη μίρλα...

Υ.Γ.1 Ήθελα να 'ξερα που κολλάει το μισθολογικό ρε αδερφέ...σκατά αμοιβές έχετε όλοι!Ποιος νομίζεις ότι πληρώνει υπάλληλο πτυχιούχο της σήμερον ημέρα;Μόνο μεγάλες εταιρείες,που είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και οι θέσεις είναι καπαρωμένες (γιοί,ανηψιοί κ.α.) κι εκεί τα πτυχιά δεν παίζουν κανένα ρόλο...
Είστε τόσο αφελείς,που πιστεύετε ότι η σχολή σας θα σας "ταϊσει";!Χαχαχαχαχα!
Με συγχωρείς ρε φίλε αλλά,βλέπω μας γράφεις ότι είσαι 22 ετών (με περνάς 2 χρόνια),είναι δυνατόν να βγαίνεις ολόκληρο παλικάρι και να λες τέτοια πράγματα;Που ζεις;Έχεις δουλέψει πουθενά;:eek:
Εκτός αν είσαι γιος πετρελαιά ή σπουδάζεις στο ΜΙΤ ή στο Harvard οπότε πάω πάσο...
Ασχοληθείτε με τη γη σας λέω 'γω να δείτε προκοπή (άμα έχετε οικόπεδα),αν δεν έχετε να νοικιάσετε,και οι υπόλοιποι μεταναστεύστε σε υποανάπτυκτη χώρα,όπου τα πτυχία Τριτοβάθμιας "φτουράνε" ακόμα,να ζήσετε βασιλιάδες!
Ρε τι άλλο θ'ακούσουμε...
Επί του θέματος τίποτα;:hmm:
Υ.Γ.2 Για να τελειώνουμε μ'αυτό το θεματάκι:
Τριτοβάθμια Εκπαίδευση: Πανεπιστήμια,Πολυτεχνεία,Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών,ΑΣΠΑΙΤΕ,ΤΕΙ (εσείς συνεχίζετε να αναφέρεστε "εθιμοτυπικά" στα Πανεπιστήμια ως "ΑΕΙ",λες και δεν υπάρχουν άλλοι τύποι σχολών μέσα στην Ανώτατη Εκπαίδευση)
Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: Γενικά Λύκεια,ΕΠΑ.Λ. (δίνουν πανελλήνιες πλέον σ'όλα τα ΑΕΙ),ΕΠΑ.Σ.
*Υπάρχουν και τα ΙΕΚ,για τα οποία ακόμα εκκρεμούν διάφορα αιτήματα (τα οποία δεν γνωρίζω γι'αυτό δεν θα επεκταθώ) καθώς και η κατάταξη τους σε βαθμίδα (πιθανώς θα γίνει στο "Επίπεδο 4" του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ Μηχανολογίας έχεις τι ίδες γνώσεις με έναν απόφοιτο Μηχανολόγων Μηχανικών (Πολυτεχνείου)........

Οι απόφοιτοι των Τ.Ε.Ι. σίγουρα έχουν καλύτερη πρακτική από τους αντίστοιχους των Α.Ε.Ι αλλά σε καμιά περίπτωση δεν έχουν τις γνώσεις (τις θεωρητικές) που έχει έναν μηχανολόγος μηχανινός (Πολυτεχνείου) ώστε να είναι υπεύθυνος για την επίβλεψη ενός έργου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όποτε σας συμφέρει (μιλώ γενικά) η συνθήκη της Μπολόνια τη στηρίζετε και όποτε δε σας συμφέρει δεν τη στηρίζετε!
5-ετείς Πολυτεχνικές σχολές: Είναι κατά της συνθήκης..., αλλά θέλουν θα θεωρείται το δίπλωμά τους ισάξιο με master...
ΤΕΙ: Κατά..., αλλά και το ότι πλέον θεωρούνται Ανώτατη και όχι Ανώτερη εκπαίδευση τους φαίνεται πολύ θετικό, γιατί αναιρεί την "αδικία". [Μήπως η εξίσωση των ΤΕΙ με ΑΕΙ είνα η αδικία; Λέω... ΜΉΠΩΣ;]
Να σας δω πως θα στηρίξετε αύριο-μεθαύριο το ότι τα παραρτήματα πανεπιστημίων εξωτερικού που δίνουν πτυχία του κ.λου σε 3 χρόνια δε θα έπρεπε να έχουν ίσα δικαιώματα με εσάς/εμάς...
----------
Και στο φινάλε είναι εκτός θέματος η "δυσκολία" μιας σχολής,είτε έχει τελειώσει κανείς το Imperial College είτε το Louton,την ίδια αντιμετώπιση έχει απ'τους φορείς του κράτους (Δημόσιο,Επιμελητήρια κ.λπ.) και αναρωτιέμαι γιατί κάθε τρεις και λίγο την "πετάτε"...
Εδώ δεν μιλάμε ποιος είναι πιο "μάγκας" που τελείωσε την παλουκοσχολή,μιλάμε για την άνιση μεταχείριση μεταξύ πτυχιούχων ίδιας βαθμίδας!
Μα μιλάμε για πτυχιούχους άνισων σχολών!
Και αυτό που λες ότι για το κράτος όλοι είναι το ίδιο... Αυτό θα πει αξιοκρατία;;

Με βάση τους νόμους γίνονται όλα,με βάση αυτών βγήκε κι αυτό το νομοσχέδιο...
Ναι... Και κάτι μας είπες τώρα... Νόμιμο δεν συνεπάγεται λογικό/σωστό.
Είστε τόσο αφελείς,που πιστεύετε ότι η σχολή σας θα σας "ταϊσει";!Χαχαχαχαχα!
Χα, Χα, Χα. Γελάσαμε πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
@fockos

Είπε κανείς ότι έχουν τις ίδιες γνώσεις;Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας;!
Κανένας δεν έχει τις ίδιες γνώσεις με κανένα,υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικές σχολές/κατευθύνσεις/ροές,και εκτός των άλλων αυτό είναι και ανάλογα με το πόσο ασχολείται ο καθένας...ακόμη κι αν όπως λες,τα ΤΕΙ είναι "πίσω" στη θεωρία,πράγμα το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις αληθεύει και σε ορισμένες όχι,τι πιστεύεις πως είναι αυτό που μαθαίνει κανείς σ'ένα Ελληνικό Πολυτεχνείο και δεν μπορεί να το μάθει ένας απόφοιτος ΤΕΙ,είτε στην εργασία του είτε σ'ένα Μεταπτυχιακό είτε σ'ένα απλό σύγγραμμα;Εξήγησέ το μου αν έχεις την καλοσύνη (με επιχειρήματα παρακαλώ)...
Τώρα τι σχέση έχει η "επίβλεψη έργου" όπως λες με τα "Μαθηματικά ΙΙΙ",τι να πω...έχω ακούσει και χειρότερα!

Έπειτα μια γενική ερώτηση,γιατί μας "παρουσιάζεις" (κι εσύ και άλλοι) το Πολυτεχνείο ως "πρότυπο" για το τι σχολή πρέπει να έχει τελειώσει κανείς για να κάνει (όπως λες) μια επίβλεψη έργου;!Δηλαδή οι απόφοιτοι του Louton π.χ. ή Βουλγαρίας είναι βλάκες;
Κάνετε ορισμένοι,λες και δώσαμε εδώ πέρα "φώτα επιστήμης" στον κόσμο...μήπως και ο Αρχιμήδης έβγαλε το ΕΜΠ;!
Έλεος πια,όλοι γίνατε γυρολόγοι αξιολογητάδες και κριτές!
Εδώ σταμάτησε μια αδικία,ένας επαγγελματικός "φραγμός" γι'αυτή τη μερίδα πτυχιούχων,αν όπως είπα πιο πριν αυτό δεν "αρέσει" (πράγμα απολύτως λογικό) αυτό είναι άλλη ιστορία...

Τέλοσπάντων,το ξαναλέω αυτά είναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ...από το να γράφετε μισή σειρά απλά για να πείτε τον "πόνο" σας καλύτερα μην γράφετε καθόλου,τα είπαμε τα ξαναείπαμε,χάνετε το νόημα...

@exc

Να μου κάνεις τη χάρη exc,εγώ είμαι υπέρ της ισοτίμησης του πτυχίου Πολυτεχνείου με MEng,το έχω ξαναγράψει σε άλλο μου post,καθώς και τους λόγους που το "επιθυμώ" κι εγώ...με μένα μιλάς όχι με τους "άλλους" και σε παρακαλώ να είσαι λίγο πιο ευγενικός...εδώ ρε φίλε ο Αλαβάνος τεχνίτες μας ανεβάζει,εργοδηγούς μας κατεβάζει (εκκρεμεί δίκη και γι'αυτό φυσικά) τι περίμενες ν'ακούσεις "γενικά" απ'τον κόσμο των ΤΕΙ,να σας πουν "με το καλό να ορίσει";!Συνδικαλισμό κάνουν...
Επίσης,ΝΑΙ στηρίζω και τα παραρτήματα πανεπιστημίων Εξωτερικού (όπως λες) κοινώς Κολλέγια,γιατί δεν είμαι της λογικής "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα"!Έχω εμπιστοσύνη στις γνώσεις και ικανότητές μου και δεν φοβάμαι να ανταγωνιστώ ούτε εσένα ούτε τους απόφοιτους Κολλεγίων!Και φυσικά ούτε έχω τη διάθεση να πληρώνω ως φορολογούμενος τα πρόστιμα που τρώμε για τα Κολλέγια!Μαζευτείτε όσοι δεν τα θέλετε και πληρώστε τα ΕΣΕΙΣ!Τι λες,ωραία ιδέα;
Έτσι λοιπόν κι εγώ θα πω,όταν η Ε.Ε. μας δίνει λεφτά είναι καλή,όταν πρέπει να συμμορφωθούμε σε κάποιους κανόνες δεν είναι έτσι;

Αξιοκρατία θα πει,ότι εσύ ο πτυχιούχος ΤΕΙ με βαθμό πτυχίου 9,5,Μεταπτυχιακό,προϋπηρεσία 10 ετών κ.λπ. κ.λπ. παίρνεις τη θέση προϊσταμένου από τον άλλον,ο οποίος τελείωσε το Πανεπιστήμιο Αιγαίου με βαθμό 5...γκεγκε;
Αξιοκρατία δεν είναι "επειδή εσύ τελείωσες ΑΥΤΗ τη σχολή και όχι ΕΚΕΙΝΗ,δεν θα διεκδικήσεις ποτέ τίποτε έναντι του άλλου,που τελείωσε ΕΚΕΙΝΗ"!;
Έχουμε 2 σχολές,η μια ΤΕΙ η άλλη Πολυτεχνείου,που ανήκουν στην ίδια βαθμίδα και μελετούν την επιστήμη της Μηχανολογίας...τώρα αν η μια το μελετά "καλύτερα" από την άλλη,αυτό ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να έχει αντίκτυπο στις γνώσεις κάποιου απόφοιτου,όχι όμως σε τέτοιο βαθμό ώστε να τον χαρακτηρίσουμε "άσχετο" ή "ανεπαρκή" για το επάγγελμα του μηχανικού,και μάλιστα όχι μόνο να μην του δίνουμε περιθώρια να καλύψει τα όποια κενά του (ΑΝ υπάρχουν) αλλά να τον μπλοκάρουμε από κάθε επαγγελματική πρόοδο!...Αυτό είναι "χούντα" φίλε μου και μας θυμίζει άλλες εποχές...και μιλάμε για εργασιακά θέματα,ποιος είναι περισσότερα χρόνια στη δουλειά,ποιος είναι ικανότερος και όχι ποιο παιδάκι έγραψε καλύτερα στις πανελλαδικές...
Μπήκατε όσοι μπήκατε στα Πολυτεχνεία για το δικό σας καλό (να μάθετε περισσότερα) και όχι για να καβαλάτε μια ζωή τους άλλους!Ελεύθερη αγορά έχουμε κι αυτά δεν ισχύουν,κι αν αυτά "σας έμαθαν" γυρίστε πλευρό,μόνο με τις γνώσεις σας θα πάτε μπροστά,αν τελειώνετε τα Πολυτεχνεία (και τα ΤΕΙ) με σημειώσεις και αντιγραφή μάλλον "κάτι άλλο" θα πάρετε...
*Το Louton είναι πρώην ΤΕΙ και πλέον Univeristy από που και ως που είναι "άνισες" οι 2 σχολές;!ΑΕΙ είναι!Ενιαίο πτυχίο απονέμουν!Στο ΤΕΕ,ΟΕΕ γράφονται!Αστειεύεσαι;
Και ομιλώ ειδικά για το Louton διότι έχω συγγενή που πήρε από εκεί πτυχίο το 1991...χωρίς να μετακομίσει Αγγλία!Πως σου φαίνεται αυτό;

Και τι συνεπάγεται "λογικό και σωστό" ρε φίλε;Αυτά που διαδίδουν δεξιά κι αριστερά οι "έχοντες συμφέροντα";Άμα είναι έτσι να μην έχουμε Δημοκρατία,ούτε εκλογές ούτε νόμους ούτε τίποτα,να δώσουμε τη διακυβέρνηση και ΕΠΙΣΗΜΑ* στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και στην Ένωση Τραπεζών και τότε να δεις "σωστά" πράγματα και "δίκιο"!

Εσείς δεν εκλέγεται,με την ψήφο σας,την εκάστοτε Κυβέρνηση;Εσείς δεν καμαρώνατε σαν γύφτικα σκεπάρνια την ένταξη της χώρας μας στην ΕΟΚ,έπειτα στην ΟΝΕ και έπεφταν "βροχή" τα κονδύλια;Γιατί "επαναστατείτε" τώρα λοιπόν μ'αυτές τις εξελίξεις;
Θα σου πω κάτι,αν η χώρα μας ήταν εκτός Ε.Ε. τα ΤΕΙ θα είχαν κλείσει ήδη,ή θα είχαν αφομοιωθεί (πρόσεξε,αφομοίωση όχι συγχώνευση!) ή θα είχαν "πάει πίσω" σε ρόλο τεχνικών σχολών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση!Πίστεψέ με έτσι θα ήταν...αλλά τι να κάνουμε;

Όσο για το τελευταίο,αν το πιστεύεις...όντως,γελάσαμε πολύ!Η ζωή είναι σκληρή φίλε μου,και η "εργιασιακή" ζωή ακόμη σκληρότερη...όταν τη ζήσεις πες μας τις εντυπώσεις σου!
Και το λέω εγώ αυτό που είμαι στην πούδρα,δόξα το Θεό...

*Λέω και "ΕΠΙΣΗΜΑ",γιατί ουσιαστικά αυτοί κυβερνούν,τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα συμφέροντά τους,οι μεν στα Δημόσια Έργα,οι δε στα Δάνεια,Χρηματιστήριο κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Businessman:
με μένα μιλάς όχι με τους "άλλους" και σε παρακαλώ να είσαι λίγο πιο ευγενικός...
Αυτό κι αν είναι αστείο! Μήπως να διαβάσεις ξανά το τελευταίο σου μήνυμα;

Από τη στιγμή που μου λες ότι είσαι υπέρ της συνθήκης της Μπολόνια (η οποία θα φέρει μαζί και υποβάθμιση της παιδείας) -προφανώς σε συμφέρει- δε χρειάζεται να πεις τίποτα άλλο. Καταλάβαμε.

Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να συζητώ για την Μπολόνια... Αν θες συνέχισε μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
αν και ξέρω ότι δεν γίνεται ακριβώς η ίδια δουλειά στα τ.ε.ι σε σχέση με τα πολυτεχνεία δεν είναι και σωστό να καταδικάζουμε ανθρώπους για μια ζωή, όποιος μπορεί πρέπει να του δίνονται οι ευκαιρίες να αποδείξει τις γνώσεις του. Εγώ προσωπικά ενοχλούμαι πολύ περισσότερο απο κάτι α.ε.ι όπως το οικονομικό νομικής που διαβάζεις 2 φορες το χρόνο , δεν πατάς στη σχολή και μετά λέγεσαι και πτυχιούχος...τουλάχιστον τα τ.ε.ι έχουν εργασίες και εργαστήρια τις οποίες αν δεν εκπονήσουν κόβονται. Απο κει και πέρα τα ίδια τα τ.ε.ι έχουν δρόμο ακόμα για να κλείσει η ψαλίδα σε σχέση με τα πολυτεχνεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Το θέμα ξαναανοίγει, μετά το καθαρισμό και την διαγραφή των προκλητικών και λίγο άσχετων μηνυμάτων. Αφήστε στην ακρη τα προσωπικά και συζητήστε ομαλά !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δηλαδή: Για θέση διευθυντού είναι υποψήφιοι:
α) ένας απόφοιτος ελληνικού ΑΕΙ
β) ένας απόφοιτος ελληνικού ΤΕΙ
γ) ένας απόφοιτος κολεγίου
δ) ένας απόφοιτος ξένου πανεπιστημίου
ποιος θα προσληφθεί?
...........(Απάντηση: ο ανηψιός του υπουργού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top