Προφυλάξεις

Παίρνετε προφυλάξεις στις ερωτικές σας επαφές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 132)
  • Πάντοτε

    Ψήφοι: 56 42.4%
  • Δεν παίρνω μόνο σε μακροχρόνιες σχέσεις κι αφού έχουν προηγηθεί εξετάσεις

    Ψήφοι: 24 18.2%
  • Παίρνω, μέχρι να αποφασίσω ότι θέλω να κάνω παιδί

    Ψήφοι: 19 14.4%
  • Πάντοτε, πριν τον γάμο

    Ψήφοι: 4 3.0%
  • Πάντοτε, εκτός από κάποια "ατυχήματα" που είχα

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Μόνον όταν το ζητήσει ο/η συντροφός μου.

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Μόνον με περιστασιακούς ερωτικούς συντρόφους.

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Για λίγο καιρό στην αρχή της σχέσης. Μετά τραβιέται/μαι.

    Ψήφοι: 11 8.3%
  • Ποτέ! Δεν πιστεύω ότι χρειάζονται ή ότι με προστατεύουν.

    Ψήφοι: 4 3.0%

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μετά από πόσο καιρό σχέσης θα δεχόσασταν να σταματήσετε τη χρήση του προφυλακτικού? Θα ζητούσατε από το/τη σύντροφό σας να κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις προτού αποφασίσετε κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και τις 2 φορές ζήτησα εξετάσεις. Και τις 2 με αγνόησαν παντελώς και φυσικά το αμέλησα κι εγώ.. Ευτυχώς δεν έπαθα ποτέ τίποτα, διότι σε γενικές γραμμές το έκοβα και αρκετά νωρίς το προφυλακτικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
δεν νομίζω να σταματούσα την χρήση του προφυλακτικού, εκτος και αν ήθελα να κάνω παιδί ή αν φορούσα σπιραλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Οι εξετάσεις απλά δείχνουν το ιστορικό μέχρι ένα σημείο, αν σε κερατώσει μετά την ημερομηνία των εξετάσεων δηλαδή δεν σε νοιάζει? (Λέμε τώρα!)
Το βασικό είναι να υπάρχει γενικά εμπιστοσύνη και επικοινωνία και να είμαστε συνειδοποιημένοι για ποιόν λόγο και με ποιά παίρνουμε προφυλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Σε περίπτωση που υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη και μετά από αρκετό καιρό σχέσης (πάνω από ένα χρόνο δηλαδή) και με την προυπόθεση οτι θα έπαιρνα αντισυληπρικά χάπια ή θα χρησιμοποιουσα κάποιο άλλο μέτρο αντισύλληψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω ακούσει τόσες περιπτώσεις για συζύγους που κόλλησαν AIDS το έτερον ήμιση που πραγματικά έχει φοβηθεί το μάτι μου. Είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτείς. Ακόμα κι αν ξέρεις καλά τον άλλον. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν και έχω κάνει τις βλακείες μου, πλέον:
Θα περίμενα 4-6 μήνες, και τότε θα κάναμε οπωσδήποτε τις απαραίτητες εξετάσεις. That is, και οι 2 για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, εγώ extra και τις εξετάσεις, για τι λήψη αντισυλληπτικών. Έτσι κάναμε με τον ichliebedich! :)

A, ναι, και για την απιστία...
Ο πρώην, πχ, όσο κι αν τον λάτρευα και ήξερα ότι με λατρεύει, θα φοβόμουν την απιστία...
Με τον νυν... ok, σε όλους μπορεί να τύχει... αλλα είναι τέτοιος άνθρωπος κι έχουμε μιλήσει τόσο για αυτό το θέμα, που του εμπιστευτικά την υγεία μου απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι εξετάσεις απλά δείχνουν το ιστορικό μέχρι ένα σημείο, αν σε κερατώσει μετά την ημερομηνία των εξετάσεων δηλαδή δεν σε νοιάζει? (Λέμε τώρα!)Το βασικό είναι να υπάρχει γενικά εμπιστοσύνη και επικοινωνία και να είμαστε συνειδοποιημένοι για ποιόν λόγο και με ποιά παίρνουμε προφυλάξεις.

Προφανώς και με νοιάζει το τι θα γίνει μετά...αλλά αυτό αδυνατώ να το ελέγξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ήρθε πάλι ο άνθρωπός με μια ιστορία:whistle:
Άκουσα ζευγάρι υγιέτατο αποφασίζει να κάνει παιδί εκείνη απατάει το σύζηγο για μια βραδιά, μένει έγκυος και στις εξετάσεις μετά απο 1 μήνα μαθαίνει ότι κόλησε Ειτζ (μακρυά απο εμάς και όλο τον κόσμο) εκείνη απο το βραδυνό παραστράτημα κόλησε άντρα και αναγκάστηκε να ρήξει το παιδί.
Αυτό ειχα να πώ και βγάζετε συμπεράσματα περί εμπιστοσίνης, ξέρω ότι ειναι τραβιγμένο αλλα κανένας και καμία δεν μπορει να βάλει το χέρι του στην φωτιά(ακόμα και ο πιό ευτυχισμένος γάμος) ότι δεν θα παραστρατείσει ο άνθρωπός μας, ακόμα και εμείς οι ίδιοι..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Σε περίπτωση που υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη και μετά από αρκετό καιρό σχέσης (πάνω από ένα χρόνο δηλαδή) και με την προυπόθεση οτι θα έπαιρνα αντισυληπρικά χάπια ή θα χρησιμοποιουσα κάποιο άλλο μέτρο αντισύλληψης.
Δυστυχώς, το θέμα του AIDS δεν έχει να κάνει μόνο με την εμπιστοσύνη προς τον συντροφό μας.
Οι τρόποι μετάδοσης του ιού δεν περιορίζονται στη σεξουαλική επαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δυστυχώς, το θέμα του AIDS δεν έχει να κάνει μόνο με την εμπιστοσύνη προς τον συντροφό μας.
Οι τρόποι μετάδοσης του ιού δεν περιορίζονται στη σεξουαλική επαφή.


Σόρυ που πετάγομαι σαν την μ****α αλλα όλα παιζουν ρόλο σήμερα με τόσα που συμβένουν, μπορεί να ειναι αφροδίσιο, ή ότι άλλο αυτό δεν αλλάζει το νόημα της προφύλαξης:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Σόρυ που πετάγομαι σαν την μ****α αλλα όλα παιζουν ρόλο σήμερα με τόσα που συμβένουν, μπορεί να ειναι αφροδίσιο, ή ότι άλλο αυτό δεν αλλάζει το νόημα της προφύλαξης:hmm:
Σαφώς και όχι. Και αυτό είναι που λέω... :)
Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης μόνο. Πόσο μάλλον για το AIDS που μπορείς να το κολλήσεις και με 1002 άλλους τρόπους πέραν της σεξουαλικής επαφής. :|

Δηλαδή το πρόβλημα των σεξουαλικά μεταδιδόμενων νοσημάτων, κάποιες φορές δεν περιορίζεται στην ερωτική επαφή (δηλαδή εμπιστοσύνη στον συντροφό μας πως δεν μας έχει απατήσει κατα τη διάρκεια της σχέσης μας).
Κοινώς, ο κίνδυνος καραδοκεί ακόμα και αν έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη στον άνθρωπό μας και πρέπει να είμαστε πολύ πιο προσεκτικοί από ότι ίσως φανταζόμαστε. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δυστυχώς, το θέμα του AIDS δεν έχει να κάνει μόνο με την εμπιστοσύνη προς τον συντροφό μας.
Οι τρόποι μετάδοσης του ιού δεν περιορίζονται στη σεξουαλική επαφή.

Αν εξαιρέσουμε την μετάγγιση αίματος, το AIDS είναι πολύ δύσκολο να μεταδοθεί, καθώς δεν είναι καθόλου ανθεκτικός ιός. Ακόμα και σεξ χωρίς προφύλαξη να κάνεις, πολύ πιο δύσκολα θα κολλήσεις AIDS από έρπη ή άλλα ΣΜΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ε ναι, το Aids εχει χρονο ζωης μερικα δευτερολεπτα, αν βρεθει εκτος οργανισμου, η κανω λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, αλλά όντως ελάχιστα. Γι'αυτό δεν κολλάει από τουαλέτα ας πούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αν εξαιρέσουμε την μετάγγιση αίματος, το AIDS είναι πολύ δύσκολο να μεταδοθεί, καθώς δεν είναι καθόλου ανθεκτικός ιός. Ακόμα και σεξ χωρίς προφύλαξη να κάνεις, πολύ πιο δύσκολα θα κολλήσεις AIDS από έρπη ή άλλα ΣΜΝ.
Ίσως να ακούστηκε υπερβολικό το «με 1002 τρόπους». :)
Επεκτείνοντάς το όμως, μέσα στη «μετάγγιση αίματος» (και άλλων σωματικών υγρών που το περιέχουν) θα δεις πως κρύβονται πολλοί τρόποι για να εκτεθείς στον ιό χωρίς σεξουαλική επαφή.
Καλύτερα να μην αρχίσω να αναφέρω δυσάρεστες ιστορίες... :(
Τέλος πάντων, το point μου ήταν άλλο. :P
Ότι η εμπιστοσύνη δεν εξασφαλίζει πολλά πράγματα σε αυτό το θέμα. Ο κίνδυνος συνεχίζει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς και επιβάλλεται να προσέχουμε πέρα από τα πλαίσια εμπιστοσύνης.
Απλά, θεωρώ πως η έννοια «εμπιστοσύνη» είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και αυτομάτως αυτό μας καθιστά εκτεθιμένους.
Γιατί άλλη εμπειρία έχεις στα 15-16-17 που δείχνεις εμπιστοσύνη πιο γρήγορα στον σύντροφο και άλλη στα 30 που είσαι αρκούντως ενημερωμένος και ψιλιασμένος ώστε να προφυλάξεις και τον εαυτό σου, αλλά και τον σύντροφό σου, αν χρειαστεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προφυλακτικό έχουμε χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά σε όλη μας τη σεξουαλική ζωή.
Γιατί;
1. Διότι και οι δύο είμασταν παρθένοι πριν
2. Διότι έπαινα αντισυλληπτικά ήδη ένα χρόνο πριν ξεκινήσω τη σεξουαλική μου ζωή, λόγω ορμονικού προβλήματίδιου.
3. Διότι ούτως ή άλλως, συνήθως "τραβιέται", διότι το αντίθετο είναι εντελώς μη-πρακτικό (πόσα σεντόνια να πλύνεις πια; )
4. Διότι τον εμπιστευομαι στο maximum που θα μπορούσα να εμπιστευτώ κάποιον οτι δεν θα με απατήσει, εν αγνοία μου τουλάχιστον.

Απο κει και πέρα, οκ, όλο και κάποια πιθανότητα 0,0001% θα υπάρχει, αλλά ακόμα και με προφυλακτικό να το κάναμε, πάλι θα υπήρχε μια απειροελάχιστη, οπότε ας πάει το παλιάμπελο. Άλλωστε θεωρώ το προφυλακτικό το πιο άβολο, σαδιστικό και δυσσάρεστο ανθρώπινο κατασκεύασμα. Το χειρότερο σεξ της ζωής μου ήταν εκείνο το μοναδικό που είχαμε δοκιμάσει προφυλακτικό, έτσι για αλλαγή. ΙΟΥ. It suuuucks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από [B:
mania[/b];189144]ήρθε πάλι ο άνθρωπός με μια ιστορία:whistle:
Άκουσα ζευγάρι υγιέτατο αποφασίζει να κάνει παιδί εκείνη απατάει το σύζηγο για μια βραδιά, μένει έγκυος και στις εξετάσεις μετά απο 1 μήνα μαθαίνει ότι κόλησε Ειτζ (μακρυά απο εμάς και όλο τον κόσμο) εκείνη απο το βραδυνό παραστράτημα κόλησε άντρα και αναγκάστηκε να ρήξει το παιδί.
Αυτό ειχα να πώ και βγάζετε συμπεράσματα περί εμπιστοσίνης, ξέρω ότι ειναι τραβιγμένο αλλα κανένας και καμία δεν μπορει να βάλει το χέρι του στην φωτιά(ακόμα και ο πιό ευτυχισμένος γάμος) ότι δεν θα παραστρατείσει ο άνθρωπός μας, ακόμα και εμείς οι ίδιοι..:worry:

Αυτή πήγε χωρίς προφυλακτικό μαζί του και κόλλησε? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroula_z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Προφυλακτικό έχουμε χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά σε όλη μας τη σεξουαλική ζωή.
Γιατί;
1. Διότι και οι δύο είμασταν παρθένοι πριν
2. Διότι έπαινα αντισυλληπτικά ήδη ένα χρόνο πριν ξεκινήσω τη σεξουαλική μου ζωή, λόγω ορμονικού προβλήματίδιου.
3. Διότι ούτως ή άλλως, συνήθως "τραβιέται", διότι το αντίθετο είναι εντελώς μη-πρακτικό (πόσα σεντόνια να πλύνεις πια; )
4. Διότι τον εμπιστευομαι στο maximum που θα μπορούσα να εμπιστευτώ κάποιον οτι δεν θα με απατήσει, εν αγνοία μου τουλάχιστον.

Απο κει και πέρα, οκ, όλο και κάποια πιθανότητα 0,0001% θα υπάρχει, αλλά ακόμα και με προφυλακτικό να το κάναμε, πάλι θα υπήρχε μια απειροελάχιστη, οπότε ας πάει το παλιάμπελο. Άλλωστε θεωρώ το προφυλακτικό το πιο άβολο, σαδιστικό και δυσσάρεστο ανθρώπινο κατασκεύασμα. Το χειρότερο σεξ της ζωής μου ήταν εκείνο το μοναδικό που είχαμε δοκιμάσει προφυλακτικό, έτσι για αλλαγή. ΙΟΥ. It suuuucks.

Αχ,έτσι όπως το παρουσιάζεις ζηλεύω...θα ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω κάποια στιγμή χωρίς, αλλά φοβάμαι υπερβολικά...:(:(
Του έχω εμπιστοσύνη, αλλά φοβάμαι την πιθανότητα εγκυμοσύνης!
Τα αντισυλληπτικά θέλω να τα αποφύγω προς το παρόν, αλλά πιστεύω πως και μ'αυτά ακόμη θα φοβάμαι!!

Ψυχολογικό κόλλημα...ε????:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
όσο κ να εμπιστεύεσαι τον άλλον το θέμα εγκυμοσύνης μπορεί να γίνει από ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ λάθος. άρα για αυτό το θέμα πάντα προφύλαξη ακόμα κ αν αυτό σημαίνει προφυλακτικό.

όσο για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, πρέπει να ξέρεις τον άλλον για να τον εμπιστευτείς (χλωμό το κόβω να σου πει οτιδήποτερ για προηγούμενη σχέση) άρα ή προφυλακτικό ή εξετάσεις.

αν παίζεις απλά, κ δεν είναι σοβαρή σχέση, πάντα προφυλακτικό γιατί γιου νεβερ νοου!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top