Ο αντίκτυπος και η σημασία των Πανελληνίων στη σημερινή κοινωνία

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ερώτηση : Πιστεύεται πως υπάρχει και επικρατεί μια θεοποίηση σχετικά με τη σημασία και των ρόλο των Πανελλαδικών στη ζωή του σύγχρονου Έλληνα ;


Τις έχουμε θεοποιήσει τόσο, το έχω ξαναπεί, λες και η ζωή μας περιστρέφεται ξαφνικά γύρω από τα 6 μαθήματα. Το θέμα του γιατρού δε με απασχολεί τόσο, εμένα με ενοχλεί περισσότερο που ο μαθητής καταπιέζεται ένα μήνα μέσα στο σπιτι του. Δεν είναι υγιές αυτό το πράγμα. Στο πανεπιστήμιο δηλαδή που δυσκολεύουν τα πράγματα πόσους μήνες πρέπει να διαβάζουμε για να περάσουμε; Μεγάλη μπίζνα οι πανελλήνιες και ακολουθούμε όλοι τυφλά.

Σημείωση : Το παρόν thread προέρχεται από αυτόhttps://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=59394
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Προφανώς δεν είναι. Αλλά είναι κομμάτι της τρέλας των πανελληνίων. Τις έχουμε θεοποιήσει τόσο, το έχω ξαναπεί, λες και η ζωή μας περιστρέφεται ξαφνικά γύρω από τα 6 μαθήματα. Το θέμα του γιατρού δε με απασχολεί τόσο

Όντως. Είναι πολύ γραφικό και γελοίο, να βλέπεις 17χρονα, να κάνουν σαν υστερικά για το θέμα των πανελληνίων εξετάσεων με συμπεριφορά αθέμιτου ανταγωνισμού και «παντογνωσία» για το ποια σχολή είναι καλύτερη (από ποιας πλευράς, αφού δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους; ) με φτηνά και ανώριμα επιχειρήματα. Η ζωή δεν είναι πανελλήνιες. Η ζωή θέλει καθημερινές μικρές πανελλήνιες για να επιβιώσεις στην ποικιλομορφία των καταστάσεων. Και όλα αυτά, ξεκινούν, επειδή μόνο στην χώρα μας έχουμε μυθοποιήσει το Πανεπιστήμιο (που δεν είναι και κανένα σπουδαίο, φανταστείτε οι Αμερικάνοι μαθητές πως πρέπει να κάνουν όταν εισάγονται στο ΜΙΤ, Βerkeley,...κτλ), έχουμε μυθοποιήσει την φοιτητική ζώη με φραπεδικό σλόγκαν ότι «τα αγαθά copies κτώνται» ή «άσε ρε αδερφέ να χαρώ το αραλίκι (κοπροσκύλισμα, κορόϊδεμα) τώρα που είμαι φοιτητής» (λες και μετά το Πανεπιστήμιο μας περιμένει ο κασμάς) με τις ευλογίες των ΜΜΕ, της γειτονιάς, του περίγυρου,...κ.α άσχετων. Έλεος...ας αλλάξουμε επιτέλους αυτήν την σχιζοφρενική συμπεριφορά.

εμένα με ενοχλεί περισσότερο που ο μαθητής καταπιέζεται ένα μήνα μέσα στο σπιτι του. Δεν είναι υγιές αυτό το πράγμα. Στο πανεπιστήμιο δηλαδή που δυσκολεύουν τα πράγματα πόσους μήνες πρέπει να διαβάζουμε για να περάσουμε; Μεγάλη μπίζνα οι πανελλήνιες και ακολουθούμε όλοι τυφλά.

Γι' αυτήν την άποψή σου, έχω ακούσει πολύ βρίσιμο. Όλοι λένε ότι οι Πανελλήνιες είναι πιο σημαντικές από τις εξεταστικές του Πανεπιστημίου, διότι έχει επικρατήσει η λανθασμένη ωφελιμιστική λογική «άπαξ και πέρασες Πανεπιστήμιο θα είναι σαν να αράξεις στον παράδεισο για 4 ή 5 χρονάκια» κάτι φυσικά, που απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Στο Πανεπιστήμιο, αν δεν στρώσεις τρυφερό πωπό και αν δεν λιώσεις κυριολεκτικά πάνω στο πολυσέλιδο σύγγραμμα ή συγγράμματα και στις σημειώσεις, εργαστηριακούς οδηγούς,...κ.α, πτυχίο δεν παίρνεις! (ενημερωτικά προς τους μικρότερους) Πάντως οι Πανελλήνιες θα είναι μεγάλη μπίζνα, όσο θα υπάρχουν τα φροντιστήρια, οι αναλυτές-τηλεσύμβουλοι θεμάτων-σχολών (π.χ. Κάτσικες), κάθε λογής ειδικοί του ΥΠΕΠΘ, ο δημοσιοκάφρος για θέματα παιδείας,...κ.α τριτοκοσμικά. Αν δεν υπήρχαν όλα αυτά, θα σου έλεγα εγώ αν υπήρχε έστω ένα 2λεπτό ρεπορτάζ πάνω στο θέμα! :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Όπα όπα! Για ηρεμία γιατί παρατράβηξε λίγο!! 1) Δεν είναι κανένας σε θέση να γνωρίζει για ποιο λόγο χρειάστηκε εγώ να λείψω στη διάρκεια της χρονιάς, να το προσδίδει σε κοπάνες και ακόμα περισσότερο δεν έχει κανένας από αυτούς που το έκαναν εδώ το δικαίωμα να κρίνει και να λέει ΑΚΥΡΕΣ υποθέσεις για εμένα. (απαράδεκτοι, ειδικά αν είναι ενήλικας κ έχει στοιχειώδεις τρόπους) 2) Δεν ξέρω τις απόψεις σας περί παιδείας κλπ αλλά θα έπρεπε να γνρίζετε πρωτού μιλήσετε ότι δεν είναι οι μαθητές που έφεραν την υποτιθέμενη εκπαίδευση σε αυτό το μαύρο χάλι αλλά η ίδια η εκπαίδευση.. Είστε βαθιά νυχτωμένοι όσοι νομίζετε ότι μαθαίνουμε κάτι από το σχολείο και εντελώς εκτός εποχής. Λες και είμαστε τόσο ανώμαλοι να γουστάρουμε να πληρώνουμε 600 ευρώ το μήνα στο φροντιστήριο μπας και περάσουμε εκεί που θέλουμε. 3) Όπως πολύ σωστά ανέφεραν μερικοί οι απουσίες χρειάζονται στο τέλος της χρονιάς για διάβασμα.. Και φυσικά όχι για να προλάβεις να μάθεις κάτι τις τελευταίες 27 μέρες που απομένουν αλλά για μια πολύ καλή επανάληψη.. Νομίζω είναι εύλογο κι αυτονόητο λίγο. 4 και τελευταιο: Σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στον όρκο του Ιπποκράτη να δίνεις έτσι χαρτιά..Σίγουρα είναι υποκρισία αυτό που συμβαίνει στα σχολεία με τα χαρτιά αυτά και τις απουσίες.. Οι άνθρωποι όμως που συμμετέχουν σε αυτά είναι απλά άνθρωποι... Ξέρουν γιατί το κάνουν και ξέρουν ότι βοηθάνε και μπράβο τους.. Αυτά πρέπει να τα καταλάβουν οι <<ανώτεροι>> που μπορούν να ανεβάσουν αυτό το εντελώς υποβαθμισμένο στάδιο της εκπαίδευσης και να τα κάνουν όλα καλύτερα.. Και δεν λέω να τα δουν γιατί τα ξέρουν ήδη.. Αλλά που... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
όλοι αποφοιτήσαμε από το ίδιο σχολείο με τα ίδια ή και χειρότερα προβλήματα, με περισσότερες Πανελλήνιες και φοιτούμε σε Πανεπιστήμια (που ονειρεύεστε) που ανήκουν στην ίδια ισοπεδωμένη Ελληνική δημόσια «κομματική» παιδεία...

απλά τυγχάνει να τα βλέπουμε λίγο αποστασιωποιημένα κάποια πράγματα, επειδή δεν ανήκουμε στην όλη έντονη ατμόσφαιρα πολέμου (όπως θυμίζουν οι πανελλήνιες στην Ελλαδιστάν) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δεν ζω στον κόσμο μου φίλε μου... Ξέρω τι συμβαίνει, τι συνέβαινε και θα συνεχίσει να συμβαίνει δυστυχώς... Τέλος πάντων! Αυτό το θέμα δημιουργήθηκε για άλλο λόγο όμως! Δεν με ενδιαφέρει ποιος διαφωνεί ή συμφωνεί με το τι ζητάω. Είμαι αναγκασμένη να το κάνω όταν δεν μου αφήνουν άλλα περιθώρια και θα το κάνω.. Εγώ και άλλα τόσες χιλιάδες παιδιά στην θέση μου που δεν έχουν άλλη επιλογή.. :)

Α.. Και με την ευλογία τους... Γιατί αυξήθηκε το όριο των απουσιών; Για να διαβάσουν τα παιδιά! Πως θα δικαιολογηθούν αυτές οι απουσίες; Με χαρτιά γιατρού.. Αφου δεν είναι όλες αδικαιολόγητες και αφού δεν προσθέσανε μέρες στους γονείς! Αυτά είναι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και αλλοι δωσανε πανελλαδικες και μαλιστα πανω απο 10 μαθηματα και στις 2 τελευταιες ταξεις του λυκειου, αλλα δεν εψαχναν γιατρους και δεν εκαναν κοπανες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
και αλλοι δωσανε πανελλαδικες και μαλιστα πανω απο 10 μαθηματα και στις 2 τελευταιες ταξεις του λυκειου, αλλα δεν εψαχναν γιατρους και δεν εκαναν κοπανες...

ακριβώς...

αλλά είπαμε: «μεγάλη μπίζνα η παραπαιδεία» :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Το ξέρω πολύ καλά αυτό. Σταμάτα να χρησιμοποιείς τον όρο κοπάνα. Είναι πολύ υποβαθμιστικό και λάθος εντελώς. Δεν έχεις ιδέα πως είναι αυτή τη στιγμή το σχολείο πίστεψέ με.. Ή απλά έχεις και σου φαίνονται όλα μέλι γάλα. Θεωρείς λοιπόν ότι το σωστό είναι να κάτσουμε να κάνουμε τα 7ωρα στο σχολείο.. Και τι 7ωρα... Όταν έχουμε θρησκευτικά όπου μαθαίνουμε για τον Αδάμ και την Εύα σαν τα 5χρονα και καμία άλλη πολιτισμένη χώρα δεν αναγκάζει τα παιδιά της να παρακολουθεί αυτό το ανούσιο μάθημα, όταν η.. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, μάθημα της οποίας ο βαθμός δεν υπολογίζεται ούτε καν στον Μ.Ο. γίνεται 2 ώρες την εβδομάδα ενώ η Βιολογία Γ.Π. που δίνεται πανελλαδικά έχει μόνο ΜΙΑ ωρα την εβδομάδα... Χμμμ.. Όταν τα προνομιούχα παιδιά των ιδιωτικών σχολείων αφήνονται από τους καθηγητές τους στο 3ωρο έχοντας κάνει μόνο μαθήματα πανελλαδικών, για να διαβάσουν, χωρίς να είναι αναγκασμένα να πάνε και 3-4-5 ώρες φροντιστήριο την ημέρα αφού κάνουν ουσιαστικό μάθημα με εξειδικευμένους καθηγητές... Τι να σου πω κοπέλα μου... Αν όλα αυτά τα θεωρείς φυσιολογικά... Είσαι εκτός πραγματικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
............. Είστε βαθιά νυχτωμένοι όσοι νομίζετε ότι μαθαίνουμε κάτι από το σχολείο ............. Όπως πολύ σωστά ανέφεραν μερικοί οι απουσίες χρειάζονται στο τέλος της χρονιάς για διάβασμα.................. Σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στον όρκο του Ιπποκράτη να δίνεις έτσι χαρτιά.. Σίγουρα είναι υποκρισία αυτό που συμβαίνει στα σχολεία με τα χαρτιά αυτά και τις απουσίες.....
1) Μπορούμε να μάθουμε κάτι ΚΑΙ από το σχολείο. Υπάρχουν πολλοί καθηγητές που μπορούν και θέλουν να προσφέρουν αλλά πρώτοι εμείς τους έχουμε φτυσμένους γιατί έτσι μας πείσανε. Θα μπορούσαμε τουλάχιστον να εκμεταλλευόμαστε όσο γίνεται το σχολείο και να μην κάνουμε φροντιστήριο τόσες πολλές ώρες και να μην έχουμε τα εξοντωτικά πεκέτα των φροντιστηρίων που τρώνε όλο το χρόνο και δεν μένει σχεδόν τίποτα για ψυχαγωγία και για διάβασμα μόνοι μας.
2) Καταλαβαίνω το σύστημα των μαθητών στη Γ να εκμεταλλεύονται τις απουσίες για διάβασμα στο τέλος και σίγουρα δίκιο έχει όποιος θέλει στα αλήθεια να διαβάσει αυτές τις μέρες. Σίγουρα είναι υποκρισία και θέατρο αυτό που γίνεται με τις απουσίες και τα ψεύτικα δικαιολογητικά. Επίσης νομίζω ότι το κάνουν όμως και αυτοί που δεν θέλουν να διαβάσουν αλλά θέλουν να κάτσουν ή κάνω λάθος? Και μια ακόμα απορία: Γιατί αυτοί που θέλουν να διαβάσουν δεν σταματάνε τον τελευταίο μήνα και το φροντιστήριο? Εγώ νομίζω ότι καθώς θα έχω τελειώσει όλη την ύλη θα ήθελα να κάνω μόνος μου τις τελευταίες επαναλήψεις και δεν θα θεωρούσα ότι το φροντιστήριο έχει κάτι άλλο να μου δώσει. Μήπως τα φροντιστήρια μας πείσανε ΚΑΙ γιαυτό?
3) Δεν ξέρω πώς θα αισθάνομαι του χρόνου που θα δίνω πανελλήνιες και πόσο θα με πιέσει η ανάγκη να μην πηγαίνω σχολείο για να διαβάζω στο σπίτι. Όμως όπως το βλέπω τώρα (και ίσως λέω μεγάλα λόγια) νομίζω ότι θα ένοιωθα πολύ μεγάλη ξεφτίλα να πάω σε ένα γιατρό και να τον πληρώσω να μου δώσει ένα ψεύτικο δικαιολογητικό.

...... Όταν τα προνομιούχα παιδιά των ιδιωτικών σχολείων αφήνονται από τους καθηγητές τους στο 3ωρο έχοντας κάνει μόνο μαθήματα πανελλαδικών, για να διαβάσουν, χωρίς να είναι αναγκασμένα να πάνε και 3-4-5 ώρες φροντιστήριο την ημέρα αφού κάνουν ουσιαστικό μάθημα με εξειδικευμένους καθηγητές... Τι να σου πω κοπέλα μου... Αν όλα αυτά τα θεωρείς φυσιολογικά... Είσαι εκτός πραγματικότητας.
Αυτό για τα παιδιά των ιδιωτικών που το άκουσες? ΚΑΙ τα παιδιά των ιδιωτικών ΚΑΙ δεν πηγαίνουν σχολείο στο τέλος (μόνη διαφορά ίσως ότι δεν χρειάζονται ούτε τα ψεύτικα δικαιολογητικά) ΚΑΙ δεν έχουν καλύτερους εξειδικευμένους καθηγητές ΚΑΙ τις ίδιες ώρες φροντιστήριο με τα παιδιά του δημοσίου κάνουν. Έλεος πια!!! Πρέπει να καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πλασάρουν όσοι έχουν συμφέροντα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
1) Δεν διαφωνώ. Προσωπικά στο δικό μου σχολείο αυτού του είδους οι καθηγητές βρίσκονται σε έλλειψη. Πραγματικά, έχω μόνο δύο. Και από αυτούς τους δύο ο ένας μου κάνει μάθημα.. Αλλά δεν έχεις άδικο.. Κι εγώ έτσι έλεγα, ότι θα εκμεταλλεύομαι το σχολείο για επαναλήψεις κλπ.. Αλλά που... Επιπλέον αυτό που λες για το φροντιστήριο είναι άλλο καπέλο! Εγώ πάω σε ένα φροντιστήριο που δεν λειτουργεί σαν όλα τα άλλα. Οι καθηγητές εκεί νοιάζονται ειδικά για τον καθένα μαθητή και τις αδυναμίες του και όχι σαν τα άλλα τα μεγάλα που έχουν 15 παιδιά σε ένα τμήμα και δεν τους ενδιαφέρει ποιος μαθαίνει κ ποιος όχι και κάνουν 5 ώρες την μέρα. Εγώ ακριβώς επειδή δεν ήθελα τέτοιο φροντιστήριο το έψαξα και πάω σε ένα που το περισσότερο είναι 3 ώρες την μέρα, ουσιαστικού μαθήματος με 3 άτομα το πολύ στο τμήμα.
2) Αυτό συνδέεται με το 1ο που είπα.. Τα τυπικά φροντιστήρια που λειτουργούν σαν σχολεία και είναι άσκοπα τελείως κατά την γνώμη μου, ναι.. δεν έχει νόημα να πας.. Εγώ εκεί που πάω όμως με βοηθάει πολύ ακόμα και αυτές τις μέρες. Είμαστε φίλοι με τους καθηγητές.. Το σημαντικότερο.. Επίσης πολλοί είναι αυτοί που θέλουν να κάτσουν και δεν τους νοιάζει το διάβασμα.. Εγώ τι να κάνω γι'αυτό; Σ'αυτό φταίει το σχολείο που δεν τους δίνει κίνητρα να κάτσουν. Μέσα σε αυτούς είμαι κι εγώ.. + του ότι θέλω να διαβάσω.
3) Δεν ξέρω παιδί Γ' λυκείου να μην έχει την ανάγκη να κάτσει στο τέλος σπίτι να ηρεμήσει και να διαβάσει με την ησυχία του.. Πολύ πιθανόν να αλλάξεις γνώμη και να κάνεις τα πάντα για περισσότερο χρόνο.. αν πάλι όχι.. Τι να πω.. Θα είσαι ο πρώτος!

Αυτό για τα παιδιά των ιδιωτικών που το άκουσες? ΚΑΙ τα παιδιά των ιδιωτικών ΚΑΙ δεν πηγαίνουν σχολείο στο τέλος (μόνη διαφορά ίσως ότι δεν χρειάζονται ούτε τα ψεύτικα δικαιολογητικά) ΚΑΙ δεν έχουν καλύτερους εξειδικευμένους καθηγητές ΚΑΙ τις ίδιες ώρες φροντιστήριο με τα παιδιά του δημοσίου κάνουν. Έλεος πια!!! Πρέπει να καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πλασάρουν όσοι έχουν συμφέροντα?

Ποτέ δεν λέω κάτι μόνο και μόνο επειδή το άκουσα. Έχω πολλούς γνωστούς που αντικατοπτρίζουν αυτό που είπα. Προφανώς θα υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά σίγουρα η πλειονότητα είναι αυτό που είπα. Δεν πιστεύω να διαφωνείς ότι τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά έχουν το 20άρι που χρειάζονται και πολλές ελεύθερες ώρες για διάβασμα. Δεν ξέρω αν πας σε ιδιωτικό.. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα περισσότερα είναι εντελώς διαφορετικά.. Και με ζωντανές αποδείξεις.. Με εξαιρέσεις πάντα ξαναλέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ποτέ δεν λέω κάτι μόνο και μόνο επειδή το άκουσα. Έχω πολλούς γνωστούς που αντικατοπτρίζουν αυτό που είπα. Προφανώς θα υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά σίγουρα η πλειονότητα είναι αυτό που είπα. Δεν πιστεύω να διαφωνείς ότι τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά έχουν το 20άρι που χρειάζονται και πολλές ελεύθερες ώρες για διάβασμα. Δεν ξέρω αν πας σε ιδιωτικό.. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα περισσότερα είναι εντελώς διαφορετικά.. Και με ζωντανές αποδείξεις.. Με εξαιρέσεις πάντα ξαναλέω.
Έχεις εντελώς λανθασμένη άποψη για τα ιδιωτικά. Πήγαινα σε ιδιωτικό και ξέρω πολλούς μαθητές και καθηγητές ιδιωτικών. Και μιλάω για τα hi ιδιωτικά. Το μόνο που έχεις δίκιο είναι το 20ρι του προφορικού. Είναι καρατσεκαρισμένο ότι τα παιδιά των ιδιωτικών κάνουν τις ίδιες ώρες φροντιστήρια και κυρίως ιδιαίτερα με αυτά του δημόσιου. Και ποιος σου είπε ότι τα ιδιωτικά έχουν πάντα καλούς καθηγητές? Και μάλιστα τα παιδιά των ιδιωτικών έχουν λιγότερο ελεύθερο χρόνο για διάβασμα. Σκέφτηκες πόσες ώρες χάνουν τη μέρα στο σχολικό λεωφορέιο? (Το έχω ζήσει και ήταν η ατέλειωτη κούραση). Οι ζωντανές σου αποδείξεις είναι αυτά που θέλουν να μας περάσουν τα ιδιωτικά ή αυτά που νομίζεις είναι οι σπάνιες εξαιρέσεις? Να σου πώ κάτι που διάβασα: τα ιδιωτικά σχολεία είναι δημόσια με γήπεδο τένις και πισίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Τι να σου πω.. Δεν αποκλείω και αυτή την περίπτωση. Δεν πήγαινα και ποτέ για να ξέρω. Πάντως στο Άργος πχ μια κοπέλα που ξέρω και πάει σε ιδιωτικό έχει τους καλύτερους καθηγητές και δεν χρειάζεται ούτε φροντιστήρια ούτε τίποτα. Άλλα παιδιά που πάνε σε ιδιωτικά Β.Π. κάνουν επίσης μόνο κατεύθυνση και τα αφήνουν από τις 11. Και ακόμα και φροντιστήριο να πήγαιναν αυτά είναι απίστευτο προνόμιο να μην χρειάζεται να κάτσεις ως τις 2 να κάνεις ένα σωρό αηδίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
απλα ειναι επιχειρησεις ρε παιδια ,μην το φιλοσοφειτε ,χωριζουν τους μαθητες σε αυτους που θελουν ιατρικη πολυτεχνεια κτλ και κανουν διαφορετικα πχ τα μαθηματικα σε αυτους.
το κακο ειναι οτι πλεον οι αποφοιτοι ιδιωτικων καταλαμβανουν το 70% στις υψηλοβαθμες σχολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Εκεί ήθελα να καταλήξω! Ευχαριστώ! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.....οι αποφοιτοι ιδιωτικων καταλαμβανουν το 70% στις υψηλοβαθμες σχολες......
Αυτό που το ξέρεις ότι ισχύει? Έχεις δει κάποια σχετική στατιστική? Μήπως και αυτό είναι μια σκέτη διαφήμιση και τίποτα άλλο? Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο και μάλιστα σε τέτοιο ποσοστό. Το ότι τα hi ιδιωτικά έχουν καλύτερα ποσοστά από τα δημόσια ναι ισχύει αλλά είναι απλό και τι γιατί: αφού δεν πηγαίνουν εκεί ή δεν τους δέχονται αδιάφοροι μαθητές πώς να μην το έχουν? Στο τμήμα μου από τους 22 υπάρχουν 5-6 που με το ζόρι περνάνε την τάξη από το γυνμάσιο. Τέτοιοι στα hi ιδιωτικά δεν υπάρχουν. Να πώς βγαίνουν τα ποσοστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δεν πρέπει να πολυστέκει αυτό... Τα περισσότερα παιδιά των ιδιωτικών δηλαδή μας λες, συμπεριλαμβανομένων πολλών κακομαθημένων λεφτάδων είναι διαβαστερά; Αυτό χωρίς να έχω πάει σε ιδιωτικό το ακυρώνω στην ψύχρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν πρέπει να πολυστέκει αυτό... Τα περισσότερα παιδιά των ιδιωτικών δηλαδή μας λες, συμπεριλαμβανομένων πολλών κακομαθημένων λεφτάδων είναι διαβαστερά; Αυτό χωρίς να έχω πάει σε ιδιωτικό το ακυρώνω στην ψύχρα.
Α καλα.Εδω μιλαμε για παρανοια.
δηλαδη αν καποιος εχει λεφτα ειναι κακομαθημενος?Κοψε το αμερικανικο σινεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
χαχαχα.. Γιατί πρέπει όταν λέει κάποιος κάτι να το γενικεύεις και να μην το δέχεσαι ως πραγματική περίπτωση; Έτσι δεν υπάρχει συζήτηση.. Η άποψή σου δεν είναι λανθασμένη αλλά δεν είναι και μοναδική... Μπορείς να ακούσεις και άλλες; Αλλιώς δεν έχει νόημα.
Τώρα είδα ότι το είπε άλλος! Και πάλι. Δεν θυμάμαι να είπα κάτι τέτοιο.. Είπα συμπεριλαμβανομένων πολλών.. αλλά ξεφύγαμε από το θέμα παιδιά.. Μπορούμε να μιλάμε ως του χρόνου. Ο καθένας έχει τις απόψεις του.. Απλά πρέπει να καταλάβει ότι υπάρχουν κ άλλες. Εγώ δεν αποκλείω τίποτα. Απλά σας λέω τις δικές μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν πρέπει να πολυστέκει αυτό... Τα περισσότερα παιδιά των ιδιωτικών δηλαδή μας λες, συμπεριλαμβανομένων πολλών κακομαθημένων λεφτάδων είναι διαβαστερά; Αυτό χωρίς να έχω πάει σε ιδιωτικό το ακυρώνω στην ψύχρα.
Είπα για τα hi ιδιωτικά ότι διώχνουν τα παιδια που δεν διαβάζουν γιατί χαλάνε την επιχείρηση. Σε τέτοιο ιδιωτικό πήγαινα. (Εμένα δεν με διώξανε αλλά έφυγα μόνος μου). Σε παρακαλώ πολύ να διαβάζεις προσεκτικά πριν απαντήσεις. Αυτό που λες στην παράθεση ούτε το είπα ούτε βγαίνει από κάτι που έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
χαχαχα.. Γιατί πρέπει όταν λέει κάποιος κάτι να το γενικεύεις και να μην το δέχεσαι ως πραγματική περίπτωση; Έτσι δεν υπάρχει συζήτηση.. Η άποψή σου δεν είναι λανθασμένη αλλά δεν είναι και μοναδική... Μπορείς να ακούσεις και άλλες; Αλλιώς δεν έχει νόημα.
Η αποψη σου ειναι η ακραια περιπτωση ορισμενων παιδιων που ζουν στα βορεια προαστεια της αθηνας.
Εγω και παιδια γνωριζω που πανε στο ιδωτικο(μενω στην επαρχια και ειναι εντονοτερη η διαφορα)και ειναι φυσιολογικα παιδια.
Αρα ποιος γενικευει?Την αλλη αποψη τη σεβεσαι δεν την αποδεχεσαι αν τη θεωρεις λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top