Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,802 μέλη και 2,441,025 μηνύματα σε 76,701 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 298 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θεωρούνται ''κάπως'' οι άντρες που αγαπούν την τζαζ;

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 23:42, 05-03-07:

Πολύ συχνά ακούω ότι οι άντρες και οι γυναίκες που αγαπούν την τζαζ είναι δήθεν. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε ? Γενικά ποιά η γνώμη σας για την μουσική τζαζ ? Νομίζω ότι η τζαζ έχει φανατικούς εχθρούς και φανατικούς οπαδούς όπως λίγα είδη μουσικής. 'Εχω ακούσει ότι για τα αυτιά μερικών, είναι πολύ πιο ενοχλητική κι από κομπρεσέρ, ότι νοιώθουν ότι ξεκινάει βαρετά κι ύστερα τους τρυπάει τα αυτιά ένα συνοθύλευμα από εκνευριστό ήχο χωρίς τάξη και μελωδικότητα. Εγώ πάλι νομίζω ότι η τζαζ δεν μπορεί να με ρίξει ποτέ ψυχολογικά.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 23:56, 05-03-07:

Προσωπικά ούτε φανατική οπαδός είμαι, ούτε φανατική εχθρός. Είναι καλή για "μουσικό χαλί" δηλαδή για να την ακους κάνοντας άλλα πράγματα χωρίς να σε αποσπά. Δεν είναι η μουσική που θα τρελαθώ μαζί της και θα θέλω να βάζω κάτι στο repeat, αλλά ούτε και αυτή που δεν θα αντέχω να την ακούω.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 00:04, 06-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Προσωπικά ούτε φανατική οπαδός είμαι, ούτε φανατική εχθρός. Είναι καλή για "μουσικό χαλί" δηλαδή για να την ακους κάνοντας άλλα πράγματα χωρίς να σε αποσπά. Δεν είναι η μουσική που θα τρελαθώ μαζί της και θα θέλω να βάζω κάτι στο repeat, αλλά ούτε και αυτή που δεν θα αντέχω να την ακούω.
Είσαι τζαζ μωρό μου, είσαι τζαζ που λέει εκείνο το λαικό άσμα, έχει καμμιά σχέση με αυτό ? Τι εννοεί ? Ότι είναι βαρετός ? Θα θελα να ξέρω. 'Οποιος ξέρει το άσμα ας μου πει.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 00:21, 06-03-07:

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ, και ευτυχώς υπάρχουν μαγαζιά που παίζουν τέτοια μουσική εδώ. Δεν ξέρω αν τους θεωρούν κάπως, δεν μου έχει τύχει, αλλά το προτιμώ από τα πιο προβεβλημένα είδη μουσικής.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 00:44, 06-03-07:

Εγώ ακούω πολύ world μουσική και πολλές φορές σε αυτήν υπάγονται τραγούδια που "τζαζοφέρνουν". Αλλά την καθαρή τζαζ με ένα σαξόφωνο που τσιρίζει δεν έχω κουράγιο να την ακούσω για πολύ ώρα. Κι αν σκεφτείτε ότι η μεγαλύτερη ερωτική μου ήττα ήταν με σαξοφωνίστα, ΜΑΚΡΙΑ.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 09:42, 06-03-07:

Αντε βρε, σου εύχομαι και με όμποε........
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 09:52, 06-03-07:

χαχααχαχαχαχχαχ, ο από πάνω
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,271 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 09:56, 06-03-07:

Το "είσαι τζαζ" σαν έκφραση δεν ξέρω τι σχέση έχει με το είδος της μουσικής και πώς προέκυψε. Πάντως δεν θεωρώ οτι οι άνθρωποι που αγαπούν την τζαζ έχουν κάποιο διαφορετικό χαρακτηριστικό.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 13:11, 06-03-07:

Γιατί ρε παιδιά τι έχει η τζάζ; δεν το κατάλαβα έπιδή τους αρέσει; μια χαρά ειναι και απορώ πως έρχετε αυτή η ιδέα σε μερικούς, μια χαρούλα ειναι
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 13:15, 06-03-07:

Ελα ντε, απορώ πως έχει προκύψει αυτή η έκφραση....
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 13:19, 06-03-07:

ίσως επειδή η τζάζ είχε συνδιαστεί πολύ στο παρελθόν με μποέμ τύπους και ιδιαίτερη κουλτούρα, ίσως έχει παραμείνει το είσαι τζάζ εννοώντας είσαι "φεύγα"....

εννοείται ότι δεν είναι "κάπως" κάποιος επειδή ακούει κάποιο είδος μουσικής
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 13:21, 06-03-07:

Εμένα μου αρέσει αυτό το "φεύγα"... και δεν εννοώ φυσικά το τάβλι...
Θα τολμούσατε δηλαδή να πείτε οτι η τζαζ είναι για τους αμερικανούς κάτι σαν το δικό μας το ρεμπέτικο;
Σημειολογικά πάντα......
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 13:26, 06-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ίσως επειδή η τζάζ είχε συνδιαστεί πολύ στο παρελθόν με μποέμ τύπους και ιδιαίτερη κουλτούρα, ίσως έχει παραμείνει το είσαι τζάζ εννοώντας είσαι "φεύγα"....

εννοείται ότι δεν είναι "κάπως" κάποιος επειδή ακούει κάποιο είδος μουσικής

Κουέ μου θα μπορούσαν τότε να πούν και για άλλα ίδη μουσικής, εξάλου η αρχή στο θέμα με έκανε να καταλάβω κάτι άλλο, όχι ο τύπος γειά σου άλλα ό τιπος΄άστα να κουνιθούν
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 13:28, 06-03-07:

Σημειολογικά....ίσως εχουν καποια μικρηηηηηηηηηη σχεση
αν δεν κάνω λάθος η τζαζ είναι η μουσική και το τραγούδι των καταπιεσμένων δούλων για επανάσταση των αφρικανών της αμερικής...

Το δε ρεμπέτικο δεν είναι μεν από δούλους αλλά από επίσης καταπιεσμένες φωνές - σκέψεις.....

όλα αυτα τα λέω με επιφυλάξεις γιατί δεν γνωρίζω επ ακριβώς την ιστορία των μουσικών
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 13:31, 06-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Κουέ μου θα μπορούσαν τότε να πούν και για άλλα ίδη μουσικής, εξάλου η αρχή στο θέμα με έκανε να καταλάβω κάτι άλλο, όχι ο τύπος γειά σου άλλα ό τιπος΄άστα να κουνιθούν

αυτό το είπα για την έκφραση "είσαι Τζαζ" κι όχι για το αρχικό ποστ
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 13:32, 06-03-07:

Είδατε όμως θαύματα που κάνουν οι λαοί όταν καταπιέζονται;
Χρησιμοποιούν τη μουσική ως μέσο έκφρασεις όλως αυτών που θέλουν αν πουν.
Αντίθετα σήμερα που η ανθρωπότητα δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα,
ακούμε ότι ακούμε.....
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 13:32, 06-03-07:

αυτό το είπα για την έκφραση "είσαι Τζαζ" κι όχι για το αρχικό ποστ
Πάντως ότι και να γίνει λαικά ακούς σκυλού σε λένε, ροκ ακούς φρικιό σε λένε, ντάνς ακούς κουνίστρα σε λένε άρα δεν υπάρχει πρόβλημα και για το τζάζ
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 13:35, 06-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Είδατε όμως θαύματα που κάνουν οι λαοί όταν καταπιέζονται;
Χρησιμοποιούν τη μουσική ως μέσο έκφρασεις όλως αυτών που θέλουν αν πουν.
Αντίθετα σήμερα που η ανθρωπότητα δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα,
ακούμε ότι ακούμε.....

Μα η τζάζ και το ρεμπέτικο δεν εκτιμήθηκαν στην εποχή τους αλλά πολύ μεταγενέστερα...
Και τώρα έχουμε προβλήματα, και τώρα βγαίνουν σοβαρές μουσικές μόνο που υπάρχει κι ένα άλλο είδος που αποπροσνατολίζει...
Το εύκολοχωνευτο... το εμπορικό....
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε: στις 14:35, 06-03-07:

Μα η τζάζ και το ρεμπέτικο δεν εκτιμήθηκαν στην εποχή τους αλλά πολύ μεταγενέστερα...
Και τώρα έχουμε προβλήματα, και τώρα βγαίνουν σοβαρές μουσικές μόνο που υπάρχει κι ένα άλλο είδος που αποπροσνατολίζει...
Από τους αγαπημένους μου ο Charles Mingus και Ronnie Lewis. Σας αφιερώνω νοητά το ''It might as well be spring''. Ααααχχ. Και φυσικά όταν λέμε τζαζ ξεχνάμε ότι υπήρξε και λογικά πρέπει να υπάρχει ακόμα και ελληνική τζαζ.
Θυμάμαι την τελευταία δισκογραφική δουλειά της Ρένας Βλαχοπούλου και το τραγούδι ''Βρέχει πόσο μ'αρέσει όταν βρέχει, και τι μελαγχολία έχει λα λα λα''. Τόσο θλιμμένοι στίχοι κι όμως αυτό το τραγούδι σε έκανε να πετάς γιατί η μουσική ήταν πολύ κεφάτη. Σπάνια θλίβεται κανείς με τζαζζζζζζ.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 14:44, 06-03-07:

εννοώ οτι δεν έχουμε τα προβλήματα που είχε τότε η κοινωνία,
φτώχια, πόλεμος, περιορισμός από την κοινωνία, και αργότερα η χούντα που ώθησε τόσους μεγάλους καλλιτέχνες να μεγαλουργήσουν.....
Λες μετά από χρόνια να εκτιμηθούν ο σαρμπέλ και ο τσαλίκης;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια