The Merchant of Venice - Ο Εμπορος της Βενετίας (2004)

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην αρχή τρόμαξα με την σκέψη ότι Αμερικάνος θα παίξει σε πρωταγωνιστικό ρόλο σε έργο του William Shakespeare. Είμαι σίγουρος και οι βρετανοί.
themerchantofvenicepic2.jpgthemerchantofvenicepic1.jpg2004_merchant_of_venice_007.jpg
Μιας το έργο είναι αρκετά δημοφιλές, δεν θα αναφέρω την πλοκή, εξάλλου είναι απλά μια μεταφορά του κλασικού θεατρικού. Ίσως μια μέτρια μεταφορά, προσωπικά διαφωνώ αρκετά με το casting. Για παράδειγμα ο Joseph Fiennes, ναι μεν μοιάζει να τα καταφέρνει μια χαρά με το ρόλο. Ωστόσο μια με προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα ότι απλά έχει συνηθίσει σε τέτοιου concept ταινιών, η απόδοση του είναι θέμα συνήθειας και όχι θέμα ικανοτήτων. Ωστόσο, ευτυχώς, ο Al Pacino και η Cate Blanchett αντισταθμίζουν το παραπάνω πρόβλημα. Απόλαυσα και μαγεύτηκα από τις ερμηνείες τους. Αμφιβάλλω αν θα ξεχάσω πότε μου την εκπληκτική ενσάρκωση της έννοιας ορκισμένος εκδικητής από τον Al Pacino.

Η σκηνοθεσία πολύ καλή, ο χειρισμός των παγωμένων και θολωμένων εικόνων μου δημιουργούσε την εντύπωση ότι παρακολουθούσα κλασσικούς πίνακες ζωγραφικής. Και οι επιλογή των ρούχων συμβάλει σε αυτό, προσεχτική, ρεαλιστική και χωρίς υπερβολές δουλεία. Ωστόσο υπήρχαν στιγμές που ήμουν έτοιμος να χασμουρηθώ.
7/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αν αυτό κάνει κάποια διαφορά ο Πατσίνο έχει Ιταλική καταγωγή -οπότε η επιλογή του για τον συγκεκριμένο ρόλο ήταν άριστη-. Από την αρχή βέβαια, πριν δώ την ταινία είχα ένα πολύ θετικό "αέρα" για τον Αλ Πατσίνο, μιας και τον θεωρώ έναν πολύ καλό ηθοποιό. Για τον Fiennes εν μέρει θα συμφωνήσω αφού θεωρώ ότι οι ικανότητες του είναι κατά πολύ καλύτερες από την προσέγγιση που έδειξε σε αυτό το ρόλο.
Ακόμη μία ευχάριστη έκπληξη ήταν για εμένα ο Jeremy Irons, αφού τον απόλαυσα στην ταινία.
Ωστόσο με συγχωρείς, αλλά είμαι σίγουρη ότι τον ρόλο της Πόρσια τον είχε η Lynn Collins και όχι η Cate Blanchett. Συμφωνώ όμως και στο ότι η ενσάρκωση της Πόρσια ήταν πάρα πολύ καλή!

Παραθέτω εδώ την αγαπημένη μου σκηνή και για εμένα ένα από τους καλύτερους μονολόγους του κορυφαίου ποιητή...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top