Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,803 μέλη και 2,441,138 μηνύματα σε 76,706 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 263 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διατροφικές διαταραχές

Wrong (αβάπτιστη)

Δραστήριο Μέλος

H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

H Wrong έγραψε: στις 17:11, 04-08-10:

έχετε αντιμετωπίσει ποτέ κάποια διατροφική διαταραχή;
νευρογενή ανορεξία ή βουλιμία;
πώς ξεκίνησε; πώς το αντιμετωπίσατε; καταφέρατε να το ξεπεράσετε;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw . έγραψε: στις 17:38, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
μια μινι ανορεξια θα την ηθελα ειναι η αληθεια εγω προσωπικα!

Αλλα εκτος απο φασεις -μεγαλη πεινα, τρωω οτι βρω- και απο το -δεν εχω ορεξη δεν τρωω τπτ, πολυ σπανιο- παθολογικα δεν εχω παθει κατι ποτε!
2
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 17:49, 04-08-10:

μη λες τετοια λογια..

Αλλα εκτος απο φασεις -μεγαλη πεινα, τρωω οτι βρω- και απο το -δεν εχω ορεξη δεν τρωω τπτ, πολυ σπανιο- παθολογικα δεν εχω παθει κατι ποτε!
να σαι παντα καλα..
3
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 17:52, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw

Πολύ συχνά. Γενικά δεν μπορώ να βάλω κιλά, από μικρή το είχα αυτό.
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw . έγραψε: στις 18:00, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Πολύ συχνά. Γενικά δεν μπορώ να βάλω κιλά, από μικρή το είχα αυτό.
σε μισω!

3
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 18:03, 04-08-10:

σε μισω!
μη..
γυναικες με λιγα παραπανω κιλα,εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες για οστεοπορωση και αλλες ασθενειες λογω ορμονων..
η γυναικα θελει λιπος..

υπαρχουν λεπτοι ανθρωποι με πιεση και ζαχαρο..και παχουλοι εκ φυσεως που ειναι υγιεστατοι..
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 18:14, 04-08-10:

Kαι εγώ.

Εμένα δε μου αρέσει βασικά, ειδικά όταν κάποιος έχει να με δει καιρό μου λέει ''Ρε, αδυνάτησες;'' πολύ σπαστικό!
1
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw . έγραψε: στις 18:16, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Kαι εγώ.

Εμένα δε μου αρέσει βασικά, ειδικά όταν κάποιος έχει να με δει καιρό μου λέει ''Ρε, αδυνάτησες;'' πολύ σπαστικό!

χτυπα κ αλλο...

3
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw . έγραψε: στις 18:18, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μη..
γυναικες με λιγα παραπανω κιλα,εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες για οστεοπορωση και αλλες ασθενειες λογω ορμονων..
η γυναικα θελει λιπος..

υπαρχουν λεπτοι ανθρωποι με πιεση και ζαχαρο..και παχουλοι εκ φυσεως που ειναι υγιεστατοι..
Ευχαριστω..μου δινεις κουραγιο..

1
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,656 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 20:47, 04-08-10:

Όχι.. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Απλά υπήρχε μία εποχή στην Γ Γυμνασίου που ένιωθα μειονεκτικά επειδή δεν μου άρεσε το σώμα μου (βλακείες της εφηβείας.. Άσε που και λόγω αθλητισμού έπρεπε να είμαι λαμπάδα!!) και για κάποιο διάστημα δεν μπορούσα να φάω όσο έπρεπε. Επειδή είχα όμως 12 ώρες προπόνηση την εβδομάδα μετά από ένα διάστημα άρχισα να νιώθω τόσο αδύναμη που η όρεξή μου επανήλθε κανονικότατα.

Το δύσκολο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να αντιληφθείς τι συμβαίνει, αν είσαι τρίτος. Γιατί ο άνθρωπος που το περνά εκείνη την στιγμή ποτέ δεν θα παραδεχτεί ότι δεν είναι καλά, σε άλλους, εκτός και αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο. Τα πράγματα όμως είναι δύσκολα τότε...

Πιστεύω ότι όλα αυτά συμβαίνουν επειδή πλέον έχουμε συγχύσει την έννοια του ωραίου, με το ανορεξικό!!! Και αυτό δεν είναι καθόλου σωστό. Πλέον, νομίζω ότι δεν υπάρχει ωραιότερο σώμα από αυτό με τις καμπύλες...
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 20:49, 04-08-10:

τι αθλητισμο?
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,656 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 20:57, 04-08-10:

Βόλεϋ. Ψηλές και αδύνατες, ξέρεις...
Πώς να μην θες να αδυνατίσεις???
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 21:08, 04-08-10:

οχι αδυνατες παντα..ειναι και νταρντανες που και που..

τι υψος εχεις ειπαμε?
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Eileen έγραψε: στις 21:44, 04-08-10:

Εγώ τις αδύνατες έβλεπα!!!
Ψήλωσα!!!! Είμαι πλέον 1.73 αν και θεωρείται κάπως λίγο... (Πήρα 1 ολόκληρο πόντο!!) Αν και νομίζω αυτό ήταν το τέλος στο ύψος μου.. Δεν παίζει να ψηλώσω και άλλο...
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε: στις 22:34, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
Μια ερώτηση. Υπάρχει ο όρος νευρογενής; Ήξερα πως λεγόταν ψυχογενής ή νευρική..

Ξεκίνησε στα 14 όταν το αγόρι που μου άρεσε μου έλεγε επανειλημμένα πως είμαι χοντρή. Το είχα πάρει πολύ προσωπικά και σταδιακά σταμάτησα να τρώω. Έχασα σχεδόν 10 κιλά τότε, πάνω στην ανάπτυξη. Άργησα να το καταλάβω. Μέχρι που όλοι οι φίλοι μου μου έλεγαν πως έχω αδυνατίσει πάρα πολύ και πρέπει κάτι να κάνω. Σιγά σιγά και με βοήθεια από το σπίτι το ξεπέρασα αλλά απέκτησα ευαισθησία στο στομάχι και ακόμη σήμερα υπάρχουν μέρες που δε μπορώ να φάω τίποτα, νιώθω πως θα σκάσω. Είναι πολύ άσχημο πράγμα. Καλύτερα τροφαντή και υγιής παρά αδύνατη και προβληματική, μια χαρά τα λέει ο Άγγελος. Το κατάλαβα με το λάθος τρόπο αλλά τι να κάνουμε. Πλέον είμαι σε σωστό βάρος και παίζω ανάλογα τα κέφια με 2 κιλα + -.
6
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 00:02, 05-08-10:

Ξεκίνησε στα 14 όταν το αγόρι που μου άρεσε μου έλεγε επανειλημμένα πως είμαι χοντρή.
γιαυτο πρεπει να προσεχουν τι λενε τα αγορια..

αν ειναι δυνατον..
1
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 00:52, 05-08-10:

Καποτε ειχα περασει φαση που ζυγιζομουν παρα πολλες φορες τη μερα και αν εβλεπα πως ειχα παρει βαρος εκοβα το βραδινο. Πλεον εχω πεταξει την ζυγαρια σε μια γωνια και δεν ασχολουμαι. Αντι για διαιτες προτιμω να γυμναζομαι για μια ωρα την ημερα και να κανω καλο στην υγεια μου παρα να μετραω θερμιδες.
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Δραστήριο Μέλος

H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

H Wrong έγραψε: στις 19:07, 05-08-10:

το καλύτερο είναι απλά να μην σε νοιάζει, να είσαι καλά με το σώμα σου και αυτό είναι πολύ καλύτερο από το να ζυγίζεις 40 και λιγότερα κιλά.
ναι, ο όρος νευρογενής ανορεξία υπάρχει, μου το είπε ο ψυχολόγος μου.
Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,510 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε: στις 18:50, 09-08-10:

Δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα.Μονο μια περιοδο καπου προς το τελος του δημοτικου ειχα λιγα κιλα ,χωρις να φαινομαι κοκαλιαρα απλα ηταν λιγα για το υψος μου(δεν ειμαι ψηλη) και περυσι ειχα χασει γυρω στα 5 λογω αγχους ,καμια σχεση με προβλημα εμφανισης ή να πιστευω οτι ειμαι χοντρη και τετοια.
Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε: στις 21:14, 21-05-14:

Εδω και κανα δυο χρονια εχω καποια θεματα με τη διατροφη μου.Ειναι καποιες μερες που με πιανει κατι (αλλοτε σποραδικα,αλλοτε συχνα) και τρωω ο,τι βρω μπροστα μου με τοση λαιμαργια λες και εχω να φαω μερες.Ειμαι 1.70 και το βαρος μου τα δυο τελευταια χρονια κυμαινεται απο 49 μεχρι 53 κιλα (τωρα ειμαι καπου στα 50).Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου συμβαινει αυτο και με ενοχλει ιδιαιτερα.Δεν ειναι οτι αγχωνομαι μην παχυνω κλπ ομως εκτος του οτι βλαπτω την υγεια μου,αφου φαω ο,τι ειναι να φαω νιωθω απαισια.Ουσιαστικα δεν απολαμβανω καν το φαι πλεον.
Δε ζηταω διαγνωση εννοειται,αλλα μηπως εχετε ακουσει κατι/ειχατε εμπειριες με παρομοιο προβλημα και αν ναι,πως το αντιμετωπισατε?
Ευχαριστω εκ των προτερων
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια