Ποιά η διαφορά ΤΕΕ και ΕΠΑΛ ;

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ποιά η διαφορά ΤΕΕ και ΕΠΑΛ ; Το ένα είναι λύκειο και το άλλο ειναι ανώτατη εκπαίδευση ή καμία σχέση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
καμια σχεση δεν εχουν...
λογικα θα εννοεις ΤΕΛ και οχι ΤΕΕ...
τωρα για διαφορα ΕΠΑΛ και ΤΕΛ...δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δήμητρα,τα ΕΠΑ.Λ. είναι μετεξέλιξη των Τ.Ε.Ε.,δεν υπάρχουν Τ.Ε.Ε. πλέον!Αυτά ήταν εκπαιδευτήρια "τεχνικών επαγγελμάτων" ενώ τα ΕΠΑ.Λ. είναι Λύκεια τα οποία σου δίνουν δύο "χαρτιά",ένα Απολυτήριο (ισότιμο αυτού των Γενικών Λυκείων) κι ένα Πτυχίο Ειδικότητας (όπως αυτό που έπαιρνες παλιά απ'τα Τ.Ε.Ε.)!
Άλλη μια ουσιαστική διαφορά που έχουν τώρα τα ΕΠΑ.Λ. απ'τα (παλιά) Τ.Ε.Ε. είναι ότι πλέον οι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ. μπορούν να εισαχθούν μέσω Πανελληνίων (Ομάδα Β') στα Α.Ε.Ι.!
Βέβαια κράτησαν και την (παλιά) δυνατότητα που είχαν τα Τ.Ε.Ε.,δηλαδή εισαγωγή σε τμήμα Τ.Ε.Ι. συναφούς ειδικότητας με 3 μαθήματα (Ομάδα Α')...

Ένα ΕΠΑ.Λ. μπορώ να πω ότι πλέον είναι πιο "επωφελές" από ένα Γενικό Λύκειο,καθώς και πλέον οι μαθητές και των δύο εισάγονται με τον ίδιο τρόπο στα Α.Ε.Ι. ΚΑΙ μαθαίνεις και μια τέχνη,παίρνοντας ένα πτυχίο π.χ. θερμοϋδραυλικού ή άλλου επαγγέλματος της αρεσκείας σου!
Εμείς (του 89' και κάτω) δεν τα προλάβαμε δυστυχώς όπως είναι σήμερα!Θα ήθελα να πάω (γιατί είμαι οπαδός του "μάθε τέχνη κι ασ'τηνε":D) αλλά ήθελα και να σπουδάσω οπότε αναγκαστικά έφαγα 3 χρόνια στο Γενικό για το...τίποτα,πραγματικά "πεταμένα χρόνια"!Από εκπαιδευτικής άποψης εννοείται (γιατί από αναμνήσεις άλλο τίποτα)...
Αυτά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑΝΔΡΕΑΣ02

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΔΡΕΑΣ02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία
Είμαι μαθητης της Α λυκειου ΓΕΛ
Θέλω να πάω στο ΕΠΑΛ από Β Λυκείου για μηχανικός αυτοκινήτων , από αυτή την ειδικότητα μπορώ να περάσω σε ΑΕΙ ή μονο σε ΤΕΙ;.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
αμα πας Β ομαδα οπου θες περνας αμα πας Α μονο σε τει της ειδικοτητας σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝΔΡΕΑΣ02

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΔΡΕΑΣ02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δηλαδή μόνο για τει της ειδικότητας μου γιατι να πάω για μηχανικός αυτοκινήτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top